Connect with us

Takım Tezgahları

Metal işlemede hassas ve uzun ömürlü teknoloji

Published

on

MAKTEK Avrasya 2018 sırasında Unitec Makina’ya konuk olduk ve Satış Müdürü Sedat Bal’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Metal işleme sektörüne ilişkin değerlendirmelerini ve Unitec Makina’daki yenilikleri bizimle paylaşan Sedat Bey’e teşekkür ediyor ve sizleri bu söyleşiyle baş başa bırakıyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz?

2004 yılında servis mühendisi olarak başladım iş yaşamıma. Sonrasında teknik servis bölüm sorumlusu olarak devam ettim. 2010 yılında satış bölümüne geçtim ve ürün sorumlusu olarak devam ettim çalıştığım firmada. 2015’ten beri de Unitec Makina’da satış müdürlüğü görevini yürütüyorum. Elektrik mühendisliği mezunuyum.

Unitec Makina’yı tanıyabilir miyiz sizin ağzınızdan?

Unitec Makina 2008 yılında kurulmuştur. Öncelikle Tsugami markasının Türkiye satış ve servis temsilciliğiyle başlayan bir yolculuk Unitec’inki. Sonrasında müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda; dişli taşlama, dişli açma makinaları, yatay işleme merkezleri, robotlu tornalar gibi Avrupa’dan ve Japonya’dan pek çok kaliteli markayı Türkiye’ye getirmiştir Unitec Makina. Üst segment makinelerin temsilciliğini yapıyoruz; hassaslık, süreklilik ve uzun ömürlülük anlamında üst seviyede makinelerin satış ve servis hizmetini sunuyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Özellikle otomotiv, havacılık, medikal, hidrolik-pnomatik sektöründe pek çok firmaya hizmet veriyoruz. Bunun dışında enerjiden otomasyona, fason imalattan kalıpçılığa, tarım aletleri imalatına kadar hassasiyet ihtiyacının olduğu pek çok farklı sektöre hizmet sunuyoruz.

Yakın zamanda pazara sunduğunuz yeni bir ürün bulunuyor mu?

Kayar otomat, yatay işleme merkezleri ve robotlu torna gruplarında üst düzey makineler sunuyorduk zaten Türk sanayisine. Dişli taşlama işlemleri için Kapp Niles dişli taşlama makinemiz vardı. Şimdi dişli bölümü için Güney Kore’den SMG firmasıyla anlaştık. Şu an hem dişli açma hem de dişli taşlama alanında iddialı konumdayız ve bunu daha da ilerletmek için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca silindirik, iç ve jig taşlamada dünyaca ünlü Kellenberger Taşlama Grubu yine firmamız bünyesinde ayrı bir departman olarak yer almaktadır.

SMG markasını Türkiye’de kullanmaya başlayan bir firma var mı?

Türkiye’de ilk defa Ege bölgesine SMG marka makinemizin satışını gerçekleştirdik. Makine bayiliği almadan önce firmanın geçmişi, üretim metodolojisi, kullanılan ekipmanlar, hassasiyet, güç ve süreklilik konularına bakarak firmanın portföyümüze katılımını sağladık. Güç aktarım sektörüne, dişli üreticileri, redüktör üreticileri gibi pek çok alana hitap eden özel bir makine SMG.

Peki, SMG marka makinenin özellikleri neler?

Makinemizi konstrüksiyon olarak incelediğimizde dişli açmanın gerektirdiği gücü ve performansı sağlayan bir makine olduğunu görüyoruz. Makinenin FEM analizleri yapıldığında, en az vibrasyonla dişli açmaya olanak tanıdığı ve dolayısıyla da çok yüksek seviyede dişli kalitesi sunan bir makine olduğu görülüyor. Bunun dışında SMG’nin hem mekanik hem de elektronik Ar-Ge çalışmasını yapan isimler 30 yıllık bir tecrübeye sahipler. Dolayısıyla makineyi kullanıcılarının neye ihtiyaç duyabileceği öngörülerek tasarlanmış bir makine SMG. 4 farklı modeli mevcut SMG’nin: SH210, SH260, SH310 ve SH410. 210 çaptan başlıyor, 6 modüle kadar işleyebiliyor. SH410 ise 450 çapa kadar ve 8 modüle kadar işleyebiliyor. Skiving özelliği mevcut SMG’nin. Malzeme sertleştirildikten sonra da diş açmaya olanak tanıyor bu makine. Bu sayede çok daha hassas dişliler elde etmek mümkün oluyor. Artı – eksi 45 derece A eksen mevcut. Bu sayede istenen her açıda dişli açmak mümkün. Bunun haricinde uzun şaft üzerindeki dişlileri açmaya da imkân tanıyor makinemiz. 680 milimetre boya kadar parçaların dişlileri açılabilir. Esnek tasarlanmış bir makine SMG. Farklı türdeki dişlileri açabilecek kapasiteye sahip. Otomasyon sistemi de eklenebiliyor. Hem 2 hem de 4 istasyonlu otomasyon sistemleri mevcut. Pah kırma istasyonu da eklenebiliyor. Dişli açılırken parçanın pahı da kırılabiliyor ekstra bir süreye ihtiyaç duyulmadan.

Ürün seçimi ve makine kullanımı konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz okurlarımıza?

Unitec Makina’nın temel prensiplerinden bir tanesi uygun iş için uygun makineyi tavsiye etmektir. Biz, optimum faydayı sağlayacak makineyi tavsiye etmeye çalışıyoruz müşterilerimize. Sadece fiyat bazlı değil; verimliliği, sürekliliği ve uzun yıllar kullanılabilirliği göz önünde tutarak tercih yapmak fayda sağlayacaktır kullanıcıya. Unitec Makina bünyesinde, zaman çalışmaları, fikstür çalışmaları ve takımlandırma vs. yapabilecek kabiliyet mevcut. Müşterilerimizin bu tarz taleplerini de karşılayabiliyoruz. Müşterilerimiz bize teknik resimleri gönerdiklerinde, hangi makine, ne kadar sürede ve hangi takımlarla kullanılmalı, bunun projesini, 3 boyutlu simulasyonlarını da hazırlayıp sunuyoruz müşterimize.

Metal işleme sektörüne yönelik yeni bir projeniz var mı?

Altyapısını kurduğumuz bir eğitim merkezimiz var. Teorik eğitimin yanı sıra makine başında uygulamalı eğitimlerin de yapılacağı bir merkez olacak bu. Bu sayede müşterilerimizde mevcut olan kadroyu olabildiğince donanımlı bir hale getirmek istiyoruz. Son yıllarda bir ara eleman sıkıntısı da var sektörde. Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenleyeceğimiz eğitimlerle metal işlemeye ilgi duyanları da sektöre kazandırmaya hizmet edecek bir merkez olacak burası.

Türkiye’de metal işleme sektörünün potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye sanayisini bir masa olarak değerlendirirseniz, metal işleme sektörü bu masanın ayaklarından birisidir. Metal işleme sektörüne özel teşviklerde bulunulması gerektiğini düşünüyorum. Başka sektörlere yapılan teşviklerin metal işleme sektörüne de yapılması gerekiyor. Şu ana kadar firmalar özsermayeleriyle ya da kredilerle yatırımlarını gerçekleştirmişlerdir. Çünkü çok büyük bir sektör metal işleme. Gelişmiş ülkeleri ele alırsak örneğin, şu an birçok ülkeden daha iyi parçalar, ürünler üretebiliyoruz. Özel desteklerle Türkiye’de metal işleme sektörünün çok daha önemli bir yere geleceğini düşünüyorum.

Unitec Makina, 2018 yılı hedeflerine ne ölçüde ulaştı?

Unitec Makina, yükselen bir grafiğe sahip satış ve servis anlamında. Her geçen gün kadromuzu geliştiriyoruz. Yetişmiş, nitelikli bir personel kadromuz var. Üniversitelerden yeni mezun olan arkadaşları da kadromuza katıyoruz. Yurtdışı eğitimlere büyük önem veren bir firmayız. İsviçre, Almanya, Japonya ve Avusturya’ya arkadaşlarımızı gönderip eğitimler almalarını sağlıyoruz. Ne kadar iyi yetişmiş personellerle çalışırsanız olası sorunların çözümünde o kadar etkili sonuçlar elde edersiniz. Bu eğitimlerle personelimiz makinelerin işleyişini kaynağında görerek tüm ayrıntıyı öğreniyorlar.

Satış anlamında da yükselen bir grafiğe sahibiz. 2018 hedefimize neredeyse ulaşmış durumdayız. Yılın ilk 6 ayında çok iyi bir satış grafiği yakaladık özellikle. Son dönemde yaşanan ekonomik etkenlere rağmen metal işleme sektörü yatırımlara devam ediyor ve biz de kaliteli makineleri Türkiye’ye getirip müşterimizle buluşturuyoruz. Müşterilerimiz kaliteli, hassas makineleri aldıklarında, uzun vadede değerlendirdiklerinde maliyetlerin düştüğünü göreceklerdir. Çünkü yüksek verim ve efektif çalışma sunuyor bizim makinelerimiz. İnsanlarımız da artık bilinçleniyor, müşterilerimiz daha kaliteli, daha hassas makinelere yatırım yapıyorlar.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizlere teşekkür ederim.

Takım Tezgahları

Yüksek verimlilik ve hassasiyet için ideal sonuçlar: Tsugami M08SYE-II

Published

on

By

Takım tezgâhları sektörünün satış ve servis hizmetleriyle öne çıkan markası Unitec Makina’nın Türk sanayisinin hizmetine sunduğu Tsugami M08SYE-II, yüksek hassasiyet ve yüksek verimlilik için ideal sonuçlar sağlayan bir C-Y Eksenli Karşı Aynalı Torna Tezgâhıdır.

Tsugami M08SYE-II

Yüz yıla yaklaşan büyük tecrübesiyle dünyanın en önemli kayar otomat ve torna tezgâhı üreticileri arasında yer alan Tsugami son teknoloji torna tezgâhlarından olan M08SYE-II ile;

 • 12 istasyonlu tarette tüm istasyonlarda canlı takım monte edilebilir.
 • Y ekseni ile eksenden kaçık operasyonları yapmak mümkündür.
 • Built-in motor, ana ve arka iş milinde bulunur.
 • Güçlü frezeleme yeteneğine sahiptir.
 • Soru-cevap şeklinde programlamaya imkân sağlayan “Manuel Guide” ile simülasyon ve program hazırlamak mümkündür.
 • Load monitor fonksiyonu ile makinenin bindirme durumunda hasarı azaltır.
 • Hassas parça işleme, termal genleşme dengeleme işlevi ile gerçekleştirilir.

Unitec Makina, 2008 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından en iyi metal işleme makinası üreticilerinin Türkiye temsilciliğini yürütüyor.

Continue Reading

Takım Tezgahları

Form Makina, taşlama ürün grubunu Walter ve EWAG ile genişletti

Published

on

By

Form Makina’ya bir ziyaret gerçekleştirdik ve Taşlama Tezgâhları Ürün Müdürü Caner Şanko’yla bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmaları hakkında bilgiler veren Caner Bey, tezgâh seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve sektörün genel durumu hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Caner Şanko. Form Makina CNC Takım Tezgâhları Taşlama Tezgâhları Ürün Müdürü

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, adım Caner Şanko. Endüstri Mühendisiyim. Form Makina CNC Takım Tezgâhları firmasında yaklaşık 10 yıldır taşlama tezgâhları ürün müdürü olarak görev yapıyorum.

Form Makina ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Form Makina, yaklaşık 26 yıl önce kurulmuş 65 kişilik servis ve 25 kişilik satış kadrosu ile bünyesinde toplamda 105 kişi çalışan, Türkiye’nin takım tezgahları sektörüne hizmet veren en büyük firmalarından bir tanesidir. Form Makine olarak yurt dışından getirdiğimiz takım tezgâhları diye genel olarak adlandırdığımız torna, dik işleme, 5 eksen tornalama merkezi, taşlama ve kayar otomat tezgâhlarının satışını gerçekleştirip , müşterilerimize kurulum , eğitim, bakım ve arıza gibi servis hizmetlerini sağlıyoruz.

Ürün portföyümüzde Japon menşeli Mazak Takım Tezgâhları; United Grinding Group portföyünde bulunan Studer  (İsviçre), Schaudt & Mikrosa (Alman) CNC puntalı ya da puntasız silindirik taşlama tezgâhları; Blohm & Jung (Alman ) yüzey ve profil taşlama  taşlama tezgâhları; Walter (Alman) , EWAG (İsviçre) kesici takım üretim ve bileme tezgâhları, Nomura (Güney Kore) kayar otomat tezgahları , Komatech (Güney Kore) delik delme – kılavuz çekme tezgahları yer almaktadır.

Bunun dışında robot otomasyon bölümümüz var. Takım tezgâhlarındaki parçaların, robotlar ile insansız olarak yükleme ve boşaltma proseslerini sağlayarak firmaların üretim kabiliyetlerine katkı sağlamaktayız. Bu alanda da Kuka (Alman) firması ile Gold Partner olarak çalışmaktayız.

Son olarak da yaklaşık 1 yıl önce 3 boyutlu katmanlı üretim bölümümüzü kurduk. Burada HP, GEAdditive, Sindoh ve Envisiontec, gibi bu alanda dünyaca tanınmış markaların mümessilliğini yürütüyoruz. Piyasada plastik üzerine katmanlı üretim yapan makineleri satan pek çok firma mevcut, bu sebeple biz daha çok metale odaklıyız. Bu da sürekli gelişen bir teknoloji olduğundan dolayı, zamanla bu alanda da önemli bir yere gelmiş olacağız.

Almanya’dan Walter ve İsviçre’den EWAG markalarının distribütörlüğünü üstlendiğinizi biliyoruz son olarak. Bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Evet, bu adımla ürün gamımıza takım bileme ve takım ölçme tezgâhlarını da katmış olduk. Alman menşeli Walter, takım tezgahlarında kullanılan matkap ve freze gibi kesici takımların imal edilmesi ve bilenmesinde kullanılan tezgâhlar üretmektedir. Ewag ise farklı türde daha farklı proseslerde kullanılan insert ya da pcd benzeri kesici takımların üretilmesinde kullanılan makineler üretmektedir. Türkiye’de sürekli büyüyen büyük bir kesici takım pazarı var. Bünyesinde pek çok takım tezgâhı bulunduran büyük firmalar artık takım bileme işlerini kendi bünyelerinde yapmaya başladılar. Bu markaları da bünyemize alarak United Grinding Group’daki tüm ürünlerin Türkiye’deki tek mümessili olmuş durumdayız. Bu markalardan beklentimizin büyük olduğunu belirtmek isterim.

Tezgâh seçimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir size göre?

Tezgâh seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok husus var ama bence Türkiye’de yanlış yapılan nedir, onu söyleyeyim dilerseniz.

Ülkemizde en büyük eksiklik genelde fiyat performans karşılaştırmasının iyi yapılmamasıdır.

En pahalı makine her zaman en iyi ve en kaliteli makine değildir. İşe uygun makineyi seçmek önemli. Ülkemizdeki tezgâh seçimleri genelde teknik özelliklerden çok maliyet odaklı olarak yapılıyor. Burada bir parantez açayım, ülkemizde tüm performans kriterlerini göz önünde tutarak tezgâh seçimi yapan büyük firmalar da var tabii, onları kastetmiyorum bunları söylerken. Ancak orta ölçekli firmalar genelde fiyat odaklı tezgâh seçiyorlar. Makinenin uzun ömürlü olmasındansa ilk yatırım maliyeti temel etmen oluyor böyle firmalar için. Bu şekilde yatırım yapılan tezgâhlar da firmalara uzun süre fayda sağlamıyor ve sıklıkla makine değiştirmek zorunda kalıyorlar. İlk yatırım maliyetine göre yüksek olan bir tezgâhın 15-20 yıl kullanılabileceğini düşünürsek, aslında hesaplı bir yatırım olduğu anlaşılacaktır.

İkinci olarak yapılan hata ise işe uygun tezgâh seçimi yapılmamasıdır.

Firmaların yaptıkları işe ya da kullandıkları parçaların ölçülerine ve hassasiyetine uygun tezgâh seçimi yapması lazım. Biz makina satarken kullanıcıya, işlerinizin yüzde 80’ini yapacak bir makina almasını öneririz. Firmalar hiç kullanmayacakları opsiyonları aldıkları tezgahlara bir gün belki kullanırız diye ekliyor ve eklenen opsiyonlar maliyeti de yükseltiyor tabii. Ancak o opsiyonlar hiç kullanılmıyor belki. Bu da yanlış yatırım örneklerinden bir tanesi bana göre.

Benim görüşüme göre doğru makinayı seçebilmek için fiyat kriteri de teknik kriterler de iş parçasına uygunluk kriteri de hep beraber göz önünde tutulmalıdır.

Satış sonrası servis hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her sektörde olduğu gibi servis unsuru çok önemlidir. Satış ve servis bence ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Eğer iyi bir servis hizmeti sunamıyorsanız çok fazla makine satamazsanız. Dünyanın en hassas ya da en güvenilir tezgâhını satsanız bile o tezgâhın canı ilk arıza yapana kadardır. Yerel bir servis hizmeti yoksa, yurt dışından gelecek servis hizmetinin maliyeti oldukça yüksek olacaktır.

Form Makine bünyesinde 65 kişi servis departmanında görev yapmaktadır. Türkiye genelinde bizim sattığımız 3000’den fazla Mazak tezgâhı bulunmaktadır. Biz sattığımız tezgâhların, çok özel olanları hariç, kurulum, eğitim, bakım, arıza tespiti ve çözümü gibi tüm servis hizmetlerini verebiliyoruz; yedek parçalarını sağlayabiliyoruz. Tezgâhın kalibrasyonunu ve doğruluğunu ölçecek ekipmanlarımız da mevcuttur. Lazer ölçümü yapabiliyoruz, her tezgâhın tüm eksenlerinin doğruluğunu ölçebiliyoruz. Gerekirse tezgâhın spindle’larını değiştirebiliyor ya da tamir edebiliyoruz. Türkiye’deki en güçlü servis hizmeti sunan birkaç firmadan biriyiz diyebilirim.

Sektörün ve firmanızın Endüstri 4.0 kapsamındaki gelişimini değerlendirir misiniz?

Dünyada Endüstri 4.0 çok hızlı ilerliyor olabilir ama Türkiye’de biraz yavaş ilerliyor. Önce Türk firmalarının Endüstri 4.0’dan önceki aşamaları geçmesi gerekiyor bence. Ülkemizde Endüstri 4.0’a hemen adapte olup, robot otomasyona geçmek için çalışmalar yürüten pek çok firma da var tabii. Fakat bana göre biraz daha zaman gerekiyor. 5-6 yıl evveline kadar hiç robot otomasyon projesi yapılmazken bugün geldiğimiz noktada pek çok firmada robotla yükleme projesi yapıyoruz. Bir sonraki adımda artık insanlar hiç atölyeye girmeden, ofiste oturup makineleri takip edebilecek ve yönetebilecek.

Bizim ürünlerini sattığımız firmalar Endüstri 4.0 altyapısını şimdiden sağladılar. Tezgâhlarımızda ara yüzler mevcut ve firmaların talebi doğrultusunda gerekli desteği verebiliyoruz.

Türkiye piyasasındaki genel durumu ve rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bana göre Türkiye piyasası çok inişli çıkışlı. Bunda çok fazla faktör etkili tabii; siyasi faktörler, ekonomik faktörler, firmaların güç durumları, finansman faktörleri gibi. Hatırladığım kadarıyla Türkiye takım tezgâhları sektörü 2016 yılı verilerine göre dünyadaki 10 büyük takım tezgâhı sektörüne sahip ülkeden bir tanesiydi. Yani dünyada en çok takım tezgâhı satılan 10 marketten bir tanesi Türkiye. Bu, ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Fakat inişli çıkışlı bir grafik çizdiği için bir sene çok fazla yatırım yapılırken bir sonraki sene sert bir düşüş yaşanabiliyor. Önümüzdeki yıllarda inşallah daha stabil bir ortam oluşmasını temenni ediyoruz.

Rekabet ortamıyla ilgili olarak da şunları söyleyeyim: Türkiye piyasasında çok ciddi bir rekabet var. Özellikle takım tezgâhı sektöründe çok fazla rekabet var. Tayvan menşeli tezgâhlar çok fazla satılıyor ülkemizde. Ancak bizim piyasaya sunduğumuz tezgâhlar gibi ilk yatırım maliyetine göre yüksek, kaliteli tezgâhlar anlamında çok fazla ürün yok aslında Türkiye’de. Ürününün arkasında duran dört ya da beş büyük firma var bu anlamda. Yani Türkiye’de takım tezgâhı sektöründe hem iyi servis veren hem tezgâhlarının arkasında duran hem de prestij olarak piyasada bilinen çok fazla firma yok maalesef. Ancak sadece fiyat odaklı bakarsanız rekabet çok fazla, bir sürü farklı marka ve satıcı firma var. Ancak ülkemizde de firmalar artık çok düşük maliyetli tezgâhlar yerine daha kaliteli ve hassas tezgâhlara yöneliyor. Bu anlamda bir bilinçlenme olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Şirketimiz bünyesinde yeni departmanlar kurup, hizmet kalitemizi artıracak hamleleri sürekli yapmaya çalışıyoruz. Bahsettiğim gibi son olarak katmanlı üretim departmanımızı kurduk. Öncesinde robot otomasyon için bir departman kurmuştuk.

Form Makina olarak en büyük hedefimiz şu anki satış adet ve hedeflerimizi daha iyi hale getirmek ve servis hizmetimizi de daha da mükemmelleştirip, müşteri memnuniyetini daha da artırmak için hiç durmadan çalışmaya devam etmektir.

Continue Reading

Takım Tezgahları

Metal işleme makinalarında kaplin kullanım amacı ve seçimi

Published

on

By

Anıl Tepe, Optibelt Türkiye Satış Mühendisi

Arntz Optibelt Grubu olarak bünyemize kattığımız Desch DPC firması, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Tecnamic markası ile global pazarda yer almaya devam ediyor. Kaplin konusunda 112 yıllık bilgi birikimi ile gerek teknik gerekse tedarik sürecinde kayış-kasnaklarda olduğumuz gibi müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz.

Kaplinler temelde bir güç aktarım ekipmanı olup ihtiyaçlar doğrultusunda elastik ve rijit olarak ikiye ayrılmıştır. Elastik olanlar, genellikle metal bağlantılar arasında kullanılan farklı sertlik seviyelerine ait yardımcı elemanlardan kaynaklı olarak bu ismi almıştır. Rijit olanlarda ise iki şaft arasındaki tüm bağlantıların metal olması ile isimlendirilir. Kullanım amaçları ise;

Esnek kaplinlerinde:

 • Şaftların esnek bağlantısı
 • Hareket ve gücün aktarımı Tork
 • Dairesel titreşimin ve sesin absorbe edilmesi,
 • Elektrik yalıtımı
 • Miller arasındaki kaçıklıkların giderilmesi
 • Emniyet açısından tork sınırlaması
 • Düşük bakım maliyeti

Rijit kaplinlerde:

 • Hareket ve gücün aktarımı Tork
 • Miller arasındaki kaçıklıkların giderilmesi
 • Emniyet açısından tork sınırlaması

Çok adetli lineer olarak uzun şaftların kullanılması durumunda bu çok parçalı mili yataklamak için kullanılan yatak sayısı fazla olacak ve statik olarak belirsiz bir sistem ortaya çıkacaktır. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve kolay montaj sağlamak için rijit kaplinler kullanılır. Aynı zamanda rijit kaplinler döndürme momentini değil aynı zamanda sistemde oluşan eğilme momenti ve eksenel kuvveti de herhangi bir sönüm olmaksızın iletirler. Bu değerleri sağlayabilmesi için eksenel, radyal ve açısal kaçıklıklar; izin verilen ürün ve ölçü bazlı tolerans değerlerine göre montaj yapılmalıdır. Detaylar için kataloglardaki montaj içeriklerini incelemenizi öneririz. Şekil 1’de ise temsili olarak kaçıklık tipleri ifade edilmiştir.

Şekil 1.Sırasyla Eksenel, Radyal ve Açısal Mil Kaçıklıkları

Kaplin seçim kriterleri ise;

 • Tork değeri   
 • Ortam sıcaklığı
 • Mil çapları
 • Motor ve tahrik edilen makine türüne

göre hesaplamaları yapılıp; üretici firmaların kataloglarından seçimler gerçekleştirilebilir.

Makinadaki seçim yerinin tork değeri: TAN


İlgili formülden hesapladıktan sonra nominal torku hesaplayabilmek için tablolaradan S ve ST değerleri çarpan olarak işleme alınır.

Nominal tork değeri: TKN;

S = Operasyon faktörü

ST = Sıcaklık faktörü

TAN = Makine torku

Elde edilen nominal tork değerlerine göre kataloglardan seçim yaparken ya o değere eşit olmalı ya da katalog değeri elde edilen değerden büyük olmalıdır.

Metal işleme tezgahlarında kullanılan yıldız tipi kaplin (Tecnamic Habix) örneğinin hesaplaması aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

 • Makine: Takım tezgahı ana tahrik sistemi
 • Üç faz motor 225 M
 • Motor gücü: P = 45 kW
 • Motor devri: n = 1485 1/dk
 • Çevre sıcaklığı: +50 °C

Motor çıkışına kaplin takıldığını kabul ederek tork değeri;

TAN= 9550 x 45 (kw) /1485 (1/dk)

TAN= 289,39 Nm olarak hesaplanır

Tablo 1’deki yükleme karakteristiğindeki ifade edilen makine tipine göre S,M,G olarak ifadelerinden uygun olanı tespit edip Tablo 2’de bu bilgiyi kullanarak motor tipine göre emniyet katsayısı seçilir.

Örnek uygulamamız bir takım tezgahı olduğu için Tablo 1’den takım tezgahı ana tahrik sistemi “M” ile ifade edilmiştir. Elektrik motoru kullanıldığı için Tablo 2’den S değerini 1,25 olarak alınır.

Tablo 1-Yük Karakteristik Atama Tablosu (temsilidir)

Tablo 2-İşletim Faktörü ve Sıcaklık için Emniyet Değerleri

Kaplinin seçimi için nominal tork değeri ise;

TKN ≥ TAN x S x ST

TKN = 289,39 x 1,25 x 1,5

TKN =  542,60 Nm olarak hesaplanır.

Hesaplanan nominal tork değerine göre Tablo 3’de yer alan 92 Shore A ve 98 Shore A’dan iki tip belirleyebiliriz.

Sonuç olarak;

Habix 55 – 98 Shore A veya Habix 65 – 92 Shore A uygundur.

Burada dikkat edilmesi gereken son husus ise mil çaplarıdır. Eğer pilot delikli bir kullanım olacaksa maksimum işlenebilecek mil çapları üretici firma kataloglarından kontrol edilmelidir.

Eğer burçlu tip kullanılmak isteniyorsa mil çapına göre burçlar kontrol edilmelidir.


Tablo 3-Optibelt Tecnamic Habix tork değerleri

Continue Reading

Trendler