Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut

Mesut Kul
Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut

Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut;  Daha ekonomik, daha güvenli ve daha kalıcı

Çok sayıda endüstriyel temizleme uygulamalarında solventlerin kullanımı önemli proses avantajları sunmaktadır. Bu avantajlardan en iyi biçimde yararlanabilmek için Dürr Ecoclean, sistem programını sürekli geliştirmeye devam etmektedir.  Bu olanak, diğer bir taraftan, temizlik sisteminin temizlik görevine tam olarak uyarlanabilmesini sağlar.( Entegre parça muhafaza özelliği ile veya olmadan.)Diğer taraftan, solvent- tabanlı temizlik işlemlerindeki maliyet verimliğini, proses güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini arttırabiliriz.

 

Organik solventler endüstriyel parçalarda ve oldukça yağlı yüzey temizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela, yağsız yüzeyde parça şekillendirilen ortamlarda ve kurutulması zor parçaların işleminde veya yağ ile çalışan makina ve şekillendirme işleminde ya da daha sonraki işlemlerde. Bu temizlik işlemlerinin ne kadar ekonomik, güvenli ve çevreye uygun biçimde gerçekleştirildiğiyse sistem tekniğine bağlıdır. Dürr Ecoclean ısı geri kazanma sistemi, bypass filtresi ve enjeksiyonlu akım kontrolü (IFW) gibi kapsamlı seri donatımlarla, yüksek performans, enerji tüketimi ve emisyonları azaltma tertibatlarıyla ön plana çıkan temizlik sistemleriyle bu alanda oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu temizleme sistemleri halojenlenmiş hidrokarbonların yanı sıra modifiye edilmiş alkoller üzerinde çalıştırılabilmektedir. Tam vakum bünyesinde faaliyet gösterir, yedek güvenlik tekniği ve entegre taban tepsileri ile donatılmıştır. Filderstadt tabanlı üretici tarafından sağlanan solvent- tabanlı temizlik sistemleri özel temizlik için uyarlanabilir, hacim, veri ve parça geometrisi için uyarlanabilir.

 

Üretim dışı zamanları en aza indirmek için kısa döngü sureleri

Temizlik işlemini temizlik gereksinimi yüksek olduğu zamanlarda da mümkün olduğunca verimli hale getirebilmek için Ecoclean sistemleri, hem yüksek bir vakum gücüne hem de kuvvetli pompalara ve büyük hat kesitlerine sahiptir. Bu konstrüksiyon detayları sayesinde çalışma bölmesinin ve tankların hızlıca doldurulması ve boşalması ve ürün sepetine optimum solvent iletimi mümkündür. Bu sayede, 1 mbar’dan daha küçük bir son basınçta, geometrik açıdan en karışık parçalarda bile hızlı ve tam bir kurutma sağlayabilen oldukça güçlü bir vakum teknolojisiyle bağlantılı olarak oldukça kısa takt süreleri ve dolayısıyla daha yüksek bir hacim elde edilebilmektedir.

Onaylanmış süreçler

Örneğin tıp teknolojisindeki geçerli işlemler veya sonradan yapılan sertleştirme, CVD ve PVD kaplaması, lehimleme, kaynak ve yapıştırma gibi işlemler için şart olan yağsız yüzeyler genellikle hassas temizlik gerektirmektedir. Bunun için de solvent temizlik sistemleri çok kademeli temizlik yapabilmek için çok sayıda tankla ve akım kaplarıyla donatılması mümkündür. Elektro polisajlı bir çalışma bölmesi ve optimum hale getirilmiş akım şartları, temizlenmiş parçaların tekrar kirlenmesini sağlayacak kirlerin sistem içerisinde kalmamasını sağlar. Bu noktada temizlik kalitesinin yüksek olmasını, temizlik maddesini saatte 100 kere sirküle eden seri donanım bypass filtresi de sağlamaktadır. Bunun anlamı solventin iki dakikalık bir temizlik işleminde en az üç kere filtrelenebilmesidir.

 

Sıvı arıtma kirlere şans tanımıyor

Dürr Ecoclean sistemleri,  solventin sürekli işlemi için seri donatıma dahil entegre, tam otomatik bir distilasyon tertibatına ve bir tam akım filtresi ve bypass filtresine sahiptir. Standart distilasyon modülü, saatte beş litreye varan yağ girişi olsa da sabit ve iyi bir yağ arındırma performansı sağlamaktadır. Yağ girişi daha yüksekse veya hassas temizlik gerekiyorsa opsiyonel olarak sisteme entegre edilmek için aralıksız bir yağ dışarı atma sistemi bulunmaktadır. Kompakt distillation modülü, dışarı atılan yağ içinde bulunan solvent miktarını yüzde birden aza indirir. Bu da pahalı özel yağların geri kazanılmasını ve örneğin yeni yağlarla kombine edildiklerinde tekrar işlemde kullanılabilmelerini mümkün kılar.

Tam akım filtresi sayesinde solvent, çalışma bölmesi hem doldurulurken hem de boşaltılırken temizlenir. Tüm filtre gövdeleri temel olarak kese ve kartuş filtrelerin kullanılması için uygundur ve kolay bir filtre değişimi sağlar. Hassas filtreleme içinse 1 µm’ye varan kartuş filtreler kullanılabilir.

 

Sürekli enerji tasarrufu için tasarlanmıştır

Filderstadt’ta solvent tabanlı parça temizleme ekipmanları enerjiyle ilgili konularda da avantajlar sunmaktadır. Buna göre birinci akım kabı tam olarak distilasyon tertibatındaki atık ısıların geri kazanılmasıyla ısıtılır. Akıllı ve müşterilere özel üretim döngüsüne uyarlanabilen bu tesisat kumandasıyla %20’ye kadar elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmektedir. Bunların dışında distilasyon tertibatının ısıtma gücünün ihtiyaca göre ayarlanabilmesi sayesinde bu işlem adımı için gereken enerjinin maksimum %40’ının tasarrufunu mümkün kılmaktadır. Soğutucu cihazların işletimi için elektriğe gerek olmadığından standart su soğutması da yine enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

 

Akıllı teknoloji düşük emisyon seviyesi

Dürr Ecoclean, tesisat ve sistemlerini tasarlarken solvent tüketimini dolayısıyla da emisyonları azaltmaya özellikle önem vermektedir. Bu nedenle tüm Ecoclean solvent – tabanlı temizlik sistemleri VOC yönetmeliğindeki eşit değerin (yıllık bir ton solvent) altında bir değerde kalmaktadır. Efektif madde hazırlama sisteminin yanı sıra buna ayrıca derin donduruculu kondansatörler de katkı sağlamaktadır. Bunlar dışarı atılan havayı 0 ila +5°C arasındaki sıcaklıklara kadar soğutmaktadır. Bundan dolayı da +25°C atık hava sıcaklığına ulaşan diğer soğutma sistemlerine kıyasla atık hava içinde daha az solvent konsantrelerinin bulunması sağlanır. Ayrıca kullanılan atık hava tekniği sayesinde, temizlik işleminden sonra çalışma bölmesinin genellikle temiz havayla “yıkanmasını” gereksiz kılmaktadır. Bu sayede atık hava miktarı azalmaktadır.

Dürr Ecoclean Grubu Hakkında

Endüstriyel temizlik, otomasyon ve filtreleme işlemleri için lider sağlayıcısıdır. Şirketler grubu otomobil endüstrisi ve tedarikçilerine, genel olarak dünyadaki tüm pazarlar için yeni standart sistemler, şirketlere özel sistem çözümleri ve hizmetler sağlamaktadır. Dürr Ecoclean, Dürr Holding’e bağlı bir şirket olup tüm dünyada 8 ülkedeki 10 şubesinde yaklaşık 1.000 kişi çalıştırmaktadır.

Dürr Hakkında

Faaliyet gösterdiği alanlarda dünya pazarında lider konumundaki bir makine ve tesisat imalat grubudur. Cironun yaklaşık %80’i otomobil sanayisiyle yapılan faaliyetlerden elde edilmektedir. Dürr bunların dışında uçak sanayisine, makine yapım sanayisine ve kimya – ilaç sanayisine de yeni üretim ve çevre teknolojileri sağlamaktadır. Dürr Grubu, dört departmanıyla pazarda faaliyet göstermektedir. Paint and Assembly Systems tesisi otomobil sanayisi için boyahaneler ve son montaj atölyeleri planlamakta ve inşa etmektedir. Application Technology tesisi robot teknolojileri yardımıyla otomatik boyamayı sağlamaktadır. Measuring and Process Systems tesisine ait makineler ve sistemler hem motor ve şanzıman yapımında ve otomobil final montajlarında kullanılmaktadır. Dördüncü departman olan Clean Technology Systems departmanıysa enerji verimliliğini ve atık hava temizliğini iyileştirmeye yarayan işlemler üzerinde çalışmaktadır. Dürr tüm dünyada 23 ülkede 51 şubeye sahiptir ve yaklaşık 7.700 kişi çalıştırmaktadır. Dürr 2012 faaliyet yılında 2,4 Milyar €’ değerinde bir ciro elde etmiştir.

 

 

Yazarı Paylaş
Yorum Yap