Connect with us

Gündem

Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut

Yayın tarihi:

on

Solvent- tabanlı temizlikte yeni boyut;  Daha ekonomik, daha güvenli ve daha kalıcı

Çok sayıda endüstriyel temizleme uygulamalarında solventlerin kullanımı önemli proses avantajları sunmaktadır. Bu avantajlardan en iyi biçimde yararlanabilmek için Dürr Ecoclean, sistem programını sürekli geliştirmeye devam etmektedir.  Bu olanak, diğer bir taraftan, temizlik sisteminin temizlik görevine tam olarak uyarlanabilmesini sağlar.( Entegre parça muhafaza özelliği ile veya olmadan.)Diğer taraftan, solvent- tabanlı temizlik işlemlerindeki maliyet verimliğini, proses güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini arttırabiliriz.

DE_Compact 70C_2_red_381x280

Organik solventler endüstriyel parçalarda ve oldukça yağlı yüzey temizliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela, yağsız yüzeyde parça şekillendirilen ortamlarda ve kurutulması zor parçaların işleminde veya yağ ile çalışan makina ve şekillendirme işleminde ya da daha sonraki işlemlerde. Bu temizlik işlemlerinin ne kadar ekonomik, güvenli ve çevreye uygun biçimde gerçekleştirildiğiyse sistem tekniğine bağlıdır. Dürr Ecoclean ısı geri kazanma sistemi, bypass filtresi ve enjeksiyonlu akım kontrolü (IFW) gibi kapsamlı seri donatımlarla, yüksek performans, enerji tüketimi ve emisyonları azaltma tertibatlarıyla ön plana çıkan temizlik sistemleriyle bu alanda oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Bu temizleme sistemleri halojenlenmiş hidrokarbonların yanı sıra modifiye edilmiş alkoller üzerinde çalıştırılabilmektedir. Tam vakum bünyesinde faaliyet gösterir, yedek güvenlik tekniği ve entegre taban tepsileri ile donatılmıştır. Filderstadt tabanlı üretici tarafından sağlanan solvent- tabanlı temizlik sistemleri özel temizlik için uyarlanabilir, hacim, veri ve parça geometrisi için uyarlanabilir.

 DE_70C_Detail_2_420x280

Üretim dışı zamanları en aza indirmek için kısa döngü sureleri

Temizlik işlemini temizlik gereksinimi yüksek olduğu zamanlarda da mümkün olduğunca verimli hale getirebilmek için Ecoclean sistemleri, hem yüksek bir vakum gücüne hem de kuvvetli pompalara ve büyük hat kesitlerine sahiptir. Bu konstrüksiyon detayları sayesinde çalışma bölmesinin ve tankların hızlıca doldurulması ve boşalması ve ürün sepetine optimum solvent iletimi mümkündür. Bu sayede, 1 mbar’dan daha küçük bir son basınçta, geometrik açıdan en karışık parçalarda bile hızlı ve tam bir kurutma sağlayabilen oldukça güçlü bir vakum teknolojisiyle bağlantılı olarak oldukça kısa takt süreleri ve dolayısıyla daha yüksek bir hacim elde edilebilmektedir.

Onaylanmış süreçler

Örneğin tıp teknolojisindeki geçerli işlemler veya sonradan yapılan sertleştirme, CVD ve PVD kaplaması, lehimleme, kaynak ve yapıştırma gibi işlemler için şart olan yağsız yüzeyler genellikle hassas temizlik gerektirmektedir. Bunun için de solvent temizlik sistemleri çok kademeli temizlik yapabilmek için çok sayıda tankla ve akım kaplarıyla donatılması mümkündür. Elektro polisajlı bir çalışma bölmesi ve optimum hale getirilmiş akım şartları, temizlenmiş parçaların tekrar kirlenmesini sağlayacak kirlerin sistem içerisinde kalmamasını sağlar. Bu noktada temizlik kalitesinin yüksek olmasını, temizlik maddesini saatte 100 kere sirküle eden seri donanım bypass filtresi de sağlamaktadır. Bunun anlamı solventin iki dakikalık bir temizlik işleminde en az üç kere filtrelenebilmesidir.

DE_71C_Anlage_2_red_421x280

Sıvı arıtma kirlere şans tanımıyor

Dürr Ecoclean sistemleri,  solventin sürekli işlemi için seri donatıma dahil entegre, tam otomatik bir distilasyon tertibatına ve bir tam akım filtresi ve bypass filtresine sahiptir. Standart distilasyon modülü, saatte beş litreye varan yağ girişi olsa da sabit ve iyi bir yağ arındırma performansı sağlamaktadır. Yağ girişi daha yüksekse veya hassas temizlik gerekiyorsa opsiyonel olarak sisteme entegre edilmek için aralıksız bir yağ dışarı atma sistemi bulunmaktadır. Kompakt distillation modülü, dışarı atılan yağ içinde bulunan solvent miktarını yüzde birden aza indirir. Bu da pahalı özel yağların geri kazanılmasını ve örneğin yeni yağlarla kombine edildiklerinde tekrar işlemde kullanılabilmelerini mümkün kılar.

Tam akım filtresi sayesinde solvent, çalışma bölmesi hem doldurulurken hem de boşaltılırken temizlenir. Tüm filtre gövdeleri temel olarak kese ve kartuş filtrelerin kullanılması için uygundur ve kolay bir filtre değişimi sağlar. Hassas filtreleme içinse 1 µm’ye varan kartuş filtreler kullanılabilir.

 

Sürekli enerji tasarrufu için tasarlanmıştır

Filderstadt’ta solvent tabanlı parça temizleme ekipmanları enerjiyle ilgili konularda da avantajlar sunmaktadır. Buna göre birinci akım kabı tam olarak distilasyon tertibatındaki atık ısıların geri kazanılmasıyla ısıtılır. Akıllı ve müşterilere özel üretim döngüsüne uyarlanabilen bu tesisat kumandasıyla %20’ye kadar elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmektedir. Bunların dışında distilasyon tertibatının ısıtma gücünün ihtiyaca göre ayarlanabilmesi sayesinde bu işlem adımı için gereken enerjinin maksimum %40’ının tasarrufunu mümkün kılmaktadır. Soğutucu cihazların işletimi için elektriğe gerek olmadığından standart su soğutması da yine enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır.

 

Akıllı teknoloji düşük emisyon seviyesi

Dürr Ecoclean, tesisat ve sistemlerini tasarlarken solvent tüketimini dolayısıyla da emisyonları azaltmaya özellikle önem vermektedir. Bu nedenle tüm Ecoclean solvent – tabanlı temizlik sistemleri VOC yönetmeliğindeki eşit değerin (yıllık bir ton solvent) altında bir değerde kalmaktadır. Efektif madde hazırlama sisteminin yanı sıra buna ayrıca derin donduruculu kondansatörler de katkı sağlamaktadır. Bunlar dışarı atılan havayı 0 ila +5°C arasındaki sıcaklıklara kadar soğutmaktadır. Bundan dolayı da +25°C atık hava sıcaklığına ulaşan diğer soğutma sistemlerine kıyasla atık hava içinde daha az solvent konsantrelerinin bulunması sağlanır. Ayrıca kullanılan atık hava tekniği sayesinde, temizlik işleminden sonra çalışma bölmesinin genellikle temiz havayla “yıkanmasını” gereksiz kılmaktadır. Bu sayede atık hava miktarı azalmaktadır.

Dürr Ecoclean Grubu Hakkında

Endüstriyel temizlik, otomasyon ve filtreleme işlemleri için lider sağlayıcısıdır. Şirketler grubu otomobil endüstrisi ve tedarikçilerine, genel olarak dünyadaki tüm pazarlar için yeni standart sistemler, şirketlere özel sistem çözümleri ve hizmetler sağlamaktadır. Dürr Ecoclean, Dürr Holding’e bağlı bir şirket olup tüm dünyada 8 ülkedeki 10 şubesinde yaklaşık 1.000 kişi çalıştırmaktadır.

Dürr Hakkında

Faaliyet gösterdiği alanlarda dünya pazarında lider konumundaki bir makine ve tesisat imalat grubudur. Cironun yaklaşık %80’i otomobil sanayisiyle yapılan faaliyetlerden elde edilmektedir. Dürr bunların dışında uçak sanayisine, makine yapım sanayisine ve kimya – ilaç sanayisine de yeni üretim ve çevre teknolojileri sağlamaktadır. Dürr Grubu, dört departmanıyla pazarda faaliyet göstermektedir. Paint and Assembly Systems tesisi otomobil sanayisi için boyahaneler ve son montaj atölyeleri planlamakta ve inşa etmektedir. Application Technology tesisi robot teknolojileri yardımıyla otomatik boyamayı sağlamaktadır. Measuring and Process Systems tesisine ait makineler ve sistemler hem motor ve şanzıman yapımında ve otomobil final montajlarında kullanılmaktadır. Dördüncü departman olan Clean Technology Systems departmanıysa enerji verimliliğini ve atık hava temizliğini iyileştirmeye yarayan işlemler üzerinde çalışmaktadır. Dürr tüm dünyada 23 ülkede 51 şubeye sahiptir ve yaklaşık 7.700 kişi çalıştırmaktadır. Dürr 2012 faaliyet yılında 2,4 Milyar €’ değerinde bir ciro elde etmiştir.

 

 

Devamını oku
Advertisement
Yorum bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cam geri dönüşüm sektörü büyüyor: Fact.MR, cam kırma pazarının %6,1 genişlemesini bekliyor

Yayın tarihi:

on

By

Pazar araştırması ve istihbarat sağlayıcısı olan Fact.MR, cam geri dönüşüm sektörüne odaklandığı bir rapor yayımladı. Cam geri dönüşüm oranlarındaki artışın üretici ve devletler için doğurduğu fırsatları ele alan Fact.MR; küresel cam kırma pazarının 2022’de 590,3 milyon dolar hacimde olduğunu açıklarken, 2022-2032 yılları için yaptığı tahmine göre, bu pazarda %6,1’lik genişleme beklediğini paylaştı.

Rapora göre, küresel olarak atıkların yok edilmesi ile ilgili ortaya çıkan güçlüklerle beraber atık yönetimine ilişkin artan endişelerin, atık geri dönüşüm piyasasını genişletmesi bekleniyor. Sıkı yasal düzenlemeler, cam kırıcıların yararına pazar büyümesini desteklemesi beklenen atık geri dönüşümünde araştırma ve geliştirme girişimlerini hızlandırıyor. İnsanlar küresel düzeyde her yıl 2,12 milyar ton her türden atık üretiyor. Bunların içerisindeki toplam cam hacminin %21 olduğu tahmin edilirken, yaklaşık 28 milyon ton cam geri dönüştürülüyor. Geri dönüştürülmüş cam atık miktarı yıllar içinde artmaya devam ediyor. Cam atık yönetimi ve geri dönüşüm için cam kırıcıların benimsenmesinin, önümüzdeki yıllarda yüksek gelir beklentileri yaratması bekleniyor.

Piyasa çalışmasından elde edilen temel görünüm

  • Küresel cam kırıcı pazarının 2032 yılına kadar %6,7’lik kayda değer bileşik yıllık büyüme oranı ile 1 milyar doları aşması bekleniyor.
  • Pazar, 2017’den 2021’e kadar %1,2 bileşik yıllık büyüme oranı ile genişledi.
  • Tipler arasında, çeneli cam kırıcılar pazara hakim ve şu anda 34,7 milyon dolar değerinde.
  • Kuzey Amerika ve Avrupa, 2021 yılında sırasıyla %27,1 ve %35,1 pazar payı ile piyasaya hakim oldu.
  • Yiyecek ve içecek endüstrisinin 2022 sonunda %46,8 pazar payına sahip olması tahmin ediliyor.
  • Bölge bazında cam kırıcı talebinin Avrupa’da %5.1 ve Güney Asya ve Okyanusya’da sırasıyla %5.1 ve %5.4’lük bileşik yıllık büyüme oranlarında artması bekleniyor.

Raporda görüşlerine yer verilen Fact.MR Analisti, “Toplam cam üretiminin yaklaşık 1/4’ünü oluşturan cam geri dönüşümü, cam kırıcıların kurulumunu hızlandıracaktır” diyor.

Pazar geliştirme

Cam kırıcı pazarındaki görünüm, zorlu ekonomik koşullara rağmen sektördeki toparlanmayı yansıtmaya devam ediyor. Pazarda sağlam bir yer edinmek isteyen üreticiler, organik olmayan stratejiler kullanıyor. Örneğin, TOMRA’nın BOTTLECYCLER’ı satın alması rekabet açısından pazar dinamiklerini pekiştirici bir etki yaptı. Piyasa katılımcıları, tekliflerini sağlamak ve artan talebi karşılamak için hükümetin geri dönüşüm tesisleri ve atık yönetimi programları arasında bağlantılar kuruyor. Ayrıca pazar oyuncuları, özellikle otellerin, restoranların ve kafelerin talep ortaya çıkarmada başı çektiği yiyecek ve içecek endüstrisinden daha yüksek satış sonuçları elde etmek için pazarlama kaynaklarını kullanıyor.

Rekabetçi görünüm

Önde gelen cam kırıcı üreticileri Ampulverizer (Hustler Conveyor Company), McLanahan, Techna-flo, EARTHTECHNICA CO., LTD, Harden Machinery Ltd., BottleCycler, Krysteline Group Ltd, Sesotec GmbH, Krause Manufacturing, Expleco Limited, Andela Products, Inc. gibi cam kırıcı ürün imalatçıları, sürdürülebilir teknoloji ve optimizasyon sistemlerini  kullanıyor. Planlama, tasarlama ve gürültü seviyelerini minimuma indirgeme konusundaki uzmanlık, pazarlama stratejilerinin bel kemiğini oluşturuyor. Piyasa katılımcıları, talepteki devamlılık ile birlikte cam geri dönüşüm ve atık yönetimi şirketlerinden meydana geliyor. Cam geri dönüşüm makinesi üreticileri de pazardaki konumlarını iyileştirmek için son kullanıcılarla iş birliklerine giriyor. Ocak 2021’de Delitek’ten DT-200GC, yiyecek ve içecek endüstrilerinde 2m3 kapasiteli ve büyük paket çözüm uygulamalarına sahip C-200 tekerlekli konteyner ile çalışmak üzere tasarlandı. Temmuz 2022’de Expleco GLS 2.0 şişe kırıcının Pennsylvania’da ilk kez eyaletteki en eski 5. şarap imalathanesi olan Adams County Vineyard tarafından kullanıldığı bildirildi.

Kaynak: factmr.com

Devamını oku

Gündem

Yarının Mobilitesi İçin Bilgi İşlem Gücü: ZF ProAI

Yayın tarihi:

on

By

Otomotiv endüstrisinde dünyanın en büyük küresel teknoloji üreticilerinden biri olan ZF, “Yeni Nesil Mobilite. Şimdi.” sloganıyla, yeni nesil araçlar için sunduğu teknoloji çözümlerine odaklanıyor. ZF ProAI süper bilgisayarının yeni nesli, ZF’nin ürün yelpazesinde önemli bir role sahiptir. ZF ProAI neredeyse her araç platformu ve her otomasyon seviyesi için özelleştirilmiş bilgi işlem gücü sağlıyor.

Dijitalleşme, bağlanabilirlik, emisyonsuz otonom sürüş mobiliteyle birlikte yeniden tanımlanıyor. Bu eğilim, COVID-19 kriziyle hızlandı ve “beklenen zaman” önemli ölçüde kısaltıldı. Otomotivin geleceği, akıllı, elektriğe dayalı, otonom araçlar, güvenli ve sürdürülebilir mobilite ile ilgilenen üreticilerin, pazardaki büyüme trendlerini belirlemesiyle şekilleniyor.

ZF‘nin kendisini bu talebe göre ayarladığını ifade eden ZF Otonom Mobilite Sistemleri Başkan Yardımcısı Torsten Gollewski, “Stratejik hedefimiz, ‘Yeni Nesil Mobilite’ için teknoloji sağlamaktır” diyor. Ardından “Geleceğin araçları ve mobilite konseptleri için gerekli tüm teknolojilere şimdiden sahibiz. Buna yüksek performanslı bilgisayarlar, yazılımlar, araç sensörleri ve aktüatörleri ile mobilite hizmetleri için araç bağlantısı da dahil“ diye ekliyor.

ZF ProAI: Esnek ve Ölçeklenebilir

Yeni elektrik/elektronik araç mimarilerinin çekirdeği, etki alanı veya bölge denetleyicileri olarak kullanılabilen yüksek performanslı bilgisayarlardan oluşuyor. ZF, grubun IAA 2021’de Avrupa’da ilk kez tanıttığı ZF ProAI süper bilgisayarı ise tam da bu noktada devreye giriyor. Gollewski bu durumu, “ProAI neredeyse her tür araç için çok çeşitli olası uygulama alanlarını kapsar ve otomatik veya otonom sürüşün tüm aşamaları için uygundur” diye açıklıyor.

%70’e kadar daha az güç tüketimi ve %66 daha fazla bilgi işlem gücü

ZF ProAI’nin yapay zekâ yetenekleri, derin öğrenme için uygun hâle getirilerek daha ileri düzey güvenlik işlevleri için önemli bir temel oluşturuyor. Bilgisayar; kameralardan, radarlardan, lidarlardan ve ses düzenlerinden alınan ortam ölçüm verileri de dahil olmak üzere tüm sensör verilerinin GPU kaynaklı 360° birleşimini sağlıyor.

Yeni nesli daha da kompakt olarak tasarlanan ZF ProAI daha az kurulum alanı gerektiriyor. İstenilen performansa bağlı olarak pasif soğutma, hava soğutma ve sıvı soğutma gibi mevcut soğutma seçenekleri dikkate alındığında bile çoğu modeli standartlaşmış 24x14x5 cm ölçülerinde geliyor. ZF ProAI, otomotiv endüstrisi gereksinimlerine uygun olarak yüksek teknolojili iç mekânlar ve zorlu koşullarda bile en yüksek esneklik ve güvenilirlik sağlarken siber tehditlere karşı en son güvenlik önlemlerini sunuyor.

Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak farklı “Çip Üzerinde Sistem” (SoC) çeşitleriyle, yani farklı üreticilerin işlemcileriyle donatılabilen ZF ProAI, ZF veya üçüncü parti tedarikçilerin yazılımlarıyla da çalışabiliyor. Standartlaşmış bağlayıcılara birkaç ZF ProAI ünitesini birbirine bağlama imkânı, ona her tür araçta kullanım ve kurulum için oldukça esnek bir yapı kazandırıyor.

ZF’nin yüksek performanslı bilgisayarı, 20 ila 1000 teraOPS arasında bir bilgi işlem gücüne sahip. Bu, saniyede 1000 trilyona kadar – veya bir katrilyona kadar – bilgi işlem kapasitesi anlamına geliyor. Otomotiv üreticileri, mevcut soğutma seçeneklerinin çeşitliliği ile tek bir ECU tipi aracılığıyla tüm araç platformları, yazılım uygulamaları ve E/E mimarileri için kendilerine özel bir çözüm bulabilirler. Bu durum, verimliliği artırırken genel maliyetleri düşürüyor.

ZF hem binek otomobiller hem de ticari araçlar için ilk büyük ZF ProAI siparişlerini almaya başladı ve 2024’ten itibaren de büyük ölçekli üretimde merkezi kontrol cihazını üretmeyi hedefliyor.

ZF ProAI ile ilgili tanıtım videosuna aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hTUuw6GUPRk

Devamını oku

Gündem

KOLLMORGEN’den AKM2G motor serisi: Yüzde 30 daha fazla performans sağlıyor

Yayın tarihi:

on

 

KOLLMORGEN’den AKM servo motorları esnek kullanım alanları ve performansı sayesinde piyasanın en iyisi olarak sayılıyor. Servo sürücü teknolojisi ve hareket kontrolü uzmanının Nürnberg’de düzenlenen SPS IPC Drives fuarında konsept olarak sunduğu yeni nesil servo serisi ise daha fazla performansa sahip. Yeni nesil servo motorlar, KOLLMORGEN AKM2G’nin performans yoğunluğunu yüzde 30 arttırıyor.

Her zaman olduğu gibi başarı ayrıntılarda gizli. Geliştirilmiş tork-hız oranı ile artan performans yoğunluğu iyileştirilmiş sarma teknolojisinin sonucu. KOLLMORGEN bu sayede sargıların bakır kayıplarını azaltmayı başarıyor. Avantajlar: Aynı yapı hacminde daha fazla performans için geliştirilmiş enerji verimliliği ve alanı. AKM2G bunun dışında yüksek kontrol hassasiyetini de beraberinde geliştiren dengeli bir vuruntu süreci sağlıyor.

Yeni nesil Senkron Servo motorları 2017’de 0,3 ve 10 kW arasındaki performans ile altı farklı boyutta piyasaya sunulacak. AKM2G farklı geri dönüşüm sistemleri ile donatılabilir ve öncelikli olarak tek kablo bağlantı teknolojisine sahip. Serinin modüler yapısı sayesinde KOLLMORGEN 2. nesil motorları seri üretimin yanı sıra bir uygulamanın ihtiyaçlarını daha da iyi karşılayabilir. Makine üreticileri bu sayede isteğe uyarlanmış uygunluğa sahip sürücüleri özellikle AKD2G serisinin yeni servo denetleyicisi ile birlikte kullanma fırsatı yakalıyor.

 

 

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com