Connect with us

Dişliler

EUROTRANS, Dişli Eğitim Haftası düzenliyor

Yayın tarihi:

on

EUROTRANS Avrupa Güç Aktarım Birliği, 160.000’den fazla çalışanı ve sektörümüzde faaliyet gösteren 600 şirketi ile sektörün eğilimlerini desteklemekte ve Avrupa güç aktarım endüstrisini temsil etmektedir. Avrupa dişli ve yürütme sanayisi bu alanda dünya geneline öncülük etmektedir. Organizasyon olarak bu liderliği dinamik bir araştırma ve teknolojik ortamla pekiştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. EUROTRANS, bu vizyon doğrultusunda, çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde alanında uzman çalışanlar ve akademisyenler ile birlikte geniş çaplı eğitimler ve seminerler sunmaktadır.

Küresel bağlamda bu senenin zor ve karmaşık bir sene olmasına rağmen, 2020 yılı için yeni bir eğitim programını duyurmaktan mutluluk duymaktayız. Alanında uzman eğitmenlerin ve çalışanların katılımıyla dişli haftası online olarak gerçekleştirilecektir ve dişliler ile ilgili çeşitli konular üzerinde durulacaktır. FVA Software & Service ile iş birliği yapılarak düzenlenecek bu eğitim, 21 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında online olarak düzenlenecektir.

1. Hafta – Eğitmen: Dr. Christian Wirth,MAHLE ZG Transmissions GmbH

24.11.2020: Düz Dişlilerin Geometrik Temelleri
25.11.2020: Konik ve Hipoid Dişlilerin Temelleri
26.11.2020: Planet Dişlilerin Temelleri

2. Hafta – Eğitmen: Dr. Ferdinand Wikidal, GearConsult

01.12.2020: Standardlara Dayalı Yük Taşıma Kapastesi Değerleri
02.12.2020: Bölgesel Yöntemlere Dayalı Dişli Tasarımı
03.12.2020: Dişli Değerleri Yöntemlerinin Uygulaması

3. Hafta – Eğitmen: Dr. Klaus Michaelis, Makine Elemanları Enstitüsü, Münih Teknik Üniversitesi, “Dişli Araştırma Merkezi” (FZG)

08.12.2020: Dişli Malzemelerinin En Faydalı Şekilde Kullanımı
09.12.2020: Dişli Hasarlarını Güvenli Şekilde Önlemek için Temel Değer Uygulamalrı
10.12.2020: Dişli Yağlamasının Uygulamalı Deneyleri

Tüm eğitimler 15:00-16:30 saatleri arasında planlanmıştır.

Dişliler

5-eksenli frezeleme ile dişli üretiminde yeni GearEngineer sürümü

Yayın tarihi:

on

Hesaplama uzmanı GWJ Technology GmbH, özel dişli yazılımı GearEngineer’in yeni bir sürümünü sunuyor.

GearEngineer, silindirik ve konik dişlilerin tam ve gerçek 3B-diş formu geometrilerinin hesaplanmasına yönelik özel bir dişli yazılımıdır. 3B-diş formları matematiksel üretim simülasyonları kullanılarak oluşturulur.

Mikro geometriler, örneğin profil ve yanak modifikasyonları, 3B-verilerin oluşturulmasında birlikte dikkate alınır. Böylece GearEngineer, dişlilerin 5-eksenli frezeleme yoluyla üretiminde ideal bir başlangıç ​​noktası sağlar.

GearEngineer’in yeni sürümü artık 64bit ve Windows 10 uyumludur. Aynı zamanda, 64bit için dahili CAD çekirdeği güncellenmiş olup yüzeysel ve eğrisel çıktılar yanında;  dönel silindirik dişlilerde özel işlevler gerektiğinde daha kararlı 3B-hacimsel modellerle de desteklenmektedir. 

Azdırma freze çakıları için takım referans profilinin tepe formu tanımında “doğrusal radyüs” seçeneğine şimdi “tam radyüs” de eklendi. Böylece artık silindirik dişlilerde diş dibi tam radyüs olarak dikkate alınarak hesaplanabilir ve üretilebilir.

Silindirik dişliler için DIN 3990, ISO 6336 ve ANSI / AGMA 2001’ya göre yapılan mukavemet hesaplarına, plastik dişliler için VDI 2736 dahil edildi ve plastik dişli malzemeleri veri tabanına eklendi.

Önceki sürümlerde, toplam profil kaydırma oranının dişlilere dağılımında çeşitli tasarım seçeneklerine ilave olarak yeni sürümde “sabit çalışma eksenleri arası mesafe (yeniden hesaplama)” seçim imkanı ile profil kaydırma oranları toplamını, eksenler arası mesafeden bağımsız olarak girmek ve dişlilere dağılımını hesaplamak da mümkündür. Bu özellik ile örneğin, gövde içine yanlış eksenler arası mesafe ile monte edilmiş ve kullanılmakta olan silindirik dişli çiftleri hesapları düzeltilebilir. Böylelikle dişli çiftinin profil kavrama oranı, yanak boşluğu ve mukavemeti daha doğru hesaplanabilir, dolayısıyla mevcut dişli çiftinin performansı ve dayanımı artırılabilir. 

Ayrıca, düz ve helisel konik dişli hesaplama modülünde mevcut olan dişli yanağı modifikasyonlarına diş profili modifikasyonları da ilave edildi. Böylece şimdi profil yönünde bombe, tepe kırması (boşaltması) ve basınç açısı (kavrama açısı) değiştirme imkanları da mevcuttur. 

Konik dişliler ile ilgili olarak ayrıca “duplex-konik” formu da desteklenmektedir. Başka bir ifade ile diş dibinde diş aralığı mesafesi diş genişliği boyunca sabittir. Dubleks- koni formu ve profil modifikasyonları; dövme yöntemi ile kaba formu verilen diferansiyel konik dişli üreticilerinin taleplerine de cevap verebilmek amacıyla eklenmiştir.

STEP ve IGES formatındaki CAD çıktı verileri seçeneklerine ek olarak hedef ölçüm verileri de elde etmek mümkündür. Buraya KIMoS (Klingelnberg Integrated Manufacturing of Spiral Bevel Gears) yazılım formatının güncel bir sürümü de entegre edilmiştir. Böylece uygun dişli ölçüm cihazları veya 3B-Koordinat ölçüm cihazları ile yanak topolojisinin ölçümü desteklenmektedir.

Uzman ellerden size

GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant veya TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya uzaktan eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58 ; 0216-465 16 77 ; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com; www.GearEngineer.de

Devamını oku

Dişliler

Yüksek kavrama oranlı dişliler (High Contact Ratio-HCR Gears / Hochverzahnungen)

Yayın tarihi:

on

Güç iletim sistemlerinde, bir dişli çiftinin temasa geçtiği andan itibaren ayrılmasına kadarki kavrama durumunda; yükün daha fazla diş yanağı çifti tarafından taşınması sonucu daha dayanımı yüksek, daha sessiz ama daha fazla güç aktarımı söz konusu olabilir. Bunun için malzeme, ağırlık ve yağlama parametrelerinin yanında bazı tasarım şartlarının da optimize edilmesi gerekir. Bu amaçla tercih edilen yöntemlerden biri yüksek kavrama oranlı (HCR) dişli çiftleridir.

Tekli kavrama (B-D bölgesinde sadece bir yanak çifti temasta)
İkili kavrama (A-B ve D-E bölgelerinde iki yanak çifti temasta)

Pratikte standart silindirik düz dişlilerde kavrama oranı > 1 iken, yüksek kavrama oranlı dişlilerde kavrama oranının = > 2 olması, başka bir ifade ile mekanizmada her an için en az iki diş çiftinin temasta olması anlamına gelmektedir.

Silindirik helisel dişlilerde de yüksek kavrama oranı elde etmek mümkündür. Standart silindirik helisel dişli “Toplam kavrama oranı = Kavrama oranı + Adım kavrama oranı” > 1 olmasına karşın, yüksek kavrama oranlı helisel dişlilerde bu kavrama oranı = > 2 olmalıdır.

Güç iletim sistemlerinde gürültü seviyesini azaltmak için yüksek kavrama oranlı dişililer oldukça sık kullanılırlar. Kavrama oranının = > 2 olması, diş rijitliğinde normal profile göre daha küçük dalgalanmaya ve dolayısıyla daha düşük bir titreşim uyarımına neden olur. Literatürde ve uygulamalarda yüksek kavrama oranlı dişli tasarımlarının; arazi, zirai ve askeri amaçlı araç dişli kutularında güç/ağırlık oranını ve gürültü düzeyini iyileştirmek amacıyla kullanıldığı görülmüştür.

GWJ Technology ürünlerinden eAssistant (Web tabanlı) veya TBK (offline) yazılımları ile yüksek kavrama oranlı dişli çiftlerini tasarlamak ve optimize etmek mümkündür ve aşağıda buna yönelik hesaplama adımları verilmektedir:

Ana menüden “Cylindirical gear pair” modülü çalıştırılır.

– Mukavemet hesabı için “Load capacity” işlemi başlatılır: Burada “Calculation method” içinde “Only geometry” haricinde bir hesaplama yöntemi seçilir, örneğin ISO 6336. Daha sonra pinyon dişli (şayet Gear 1 ise döndüren olarak “Driving” seçilerek) için giriş devir sayısı ve döndürme momenti veya güç değerleri, daha sonra KA çalışma (aşırı yük) faktörü, örneğin 1.25, çalışma ömrü “Endurance”, örneğin 20.000 h, yüzey zorlanması için yük dağılımı (genişlik) faktörü KHß, örneğin 1.25 ve son olarak da malzeme seçimi yapılır.

– Daha sonra kaba hesaplama için “Dimensioning” işlemi başlatılır: Burada dış dişli çifti “External gear pair”,  diş dibi mukavemeti ”Load capacity of tooth root”, diş yanağı mukavemeti “Load capacity of tooth flank” veya hem diş dibi ve hem de yanağı mukavemeti “Load capacity of tooth root and flank” tercihi yapılır, örneğin yanak mukavemeti seçilir.

– Alttan kesme veya sivri tepe oluşumu görülebileceği için pinyon (Gear 1) diş sayısının genelde 20 ve üzerinde olması gerekir, örneğin 30 ila 40 arasında seçilebilir. Ayrıca, tasarım fonksiyonunda profil kaydırma kriteri düşük gürültü seviyesi “Low noise” olarak seçilmelidir. Gerekli görülürse ekrandaki diğer seçimler de yapılabilir. Daha sonra boyutlandırma  “Dimensioning”  tıklanarak birçok çözüm önerisi elde edilir ve tablodaki çözümler kavrama oranlarına “e_a” göre sıralanabilir ve mümkün olan en büyük kavrama oranı ve bu satırdaki diğer geometrik veriler seçilebilir.

– Ardından, kesici takım “Tool” tıklanarak referans profili için standart dışı veriler girilmelidir. Bu amaçla kullanıcı özel profil verilerini “User-defined input” tıklanarak tanımlayabilir. Örneğin diş derinlik faktörü “hfp*” 1.2 veya 1.3; diş yükseklik faktörü “hap*”  1.4 veya 1.5 veya 1.6 olarak girilebilir.

Özetlenirse, profil yüksekliği: Normal dişliler için mn * (1.25 + 1.0) iken yüksek kavrama oranlı dişliler için mn * (1.4 ila 1.6 + 1.2 ila 1.3)

– Daha sonra hassas boyutlandırma aşamasında profil kaydırma oranının dağılımı, eksenler arası mesafe ve gerekirse kavrama açısı (basınç açısı) ile ilgili biraz daha ince ayar yapılabilir. Kavrama oranını artırmak için kavrama açısı <20° değerleri, genellikle 15° ila 18° tercih edilebilir (alttan kesme nedeniyle sınır diş sayısına dikkat edilmelidir).

Ayrıca profil yönünde yapılabilecek modifikasyonlarla (tepe kırması, modifikasyon boyu) diş işleme kalitesine bağlı olarak ince ayarlara devam edilebilir.

Standart dışı özel takımlar ve freze çakıları ile yapılan dişli imalatında kalite düzeyinin yüksek olmasını gerekir. Düşük adetli üretimlerde bu zorunlu olarak bir maliyet artışına neden olur. Yüksek adetli seri üretimlerde (örneğin otomotiv sanayi) veya pahalı dişli kutuları olan iş makinalarında bu maliyet artışının bir anlamı olmayabilir.

Aşağıda normal düz dişli, HCR düz ve helisel dişli formları görülmektedir.

Uzman ellerden size

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirdiğimiz eAssistant / TBK 2014, SystemManager ve 3B-CAD eklenti yazılımları; makine üretim sektöründe, redüktör tasarımı ve üretiminde çalışan mühendis ve konstrüktörlerin kullandığı yüksek değerde ve profesyonel hesaplama programlarıdır.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Daha kapsamlı bilgi almak için bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58 ; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku

Dişliler

eAssistant – Web tabanlı makina elemanları hesaplama yazılımı

Yayın tarihi:

on

eAssistant – Hesaplamanın akıllı yolu!

       

eAssistant makina üretimi sektöründe ihtiyaç duyulan hesaplamaları web üzerinden yapabilen bir yazılım paketidir. eAssistant ile aşağıdaki makina elemanları; 

 • Miller
 • Yataklar
 • Dişli çarklar
 • Konik dişliler
 • Mil-Göbek bağlantıları
 • Civatalar
 • Yaylar, vb.

hızlı, basit ve profesyonel bir şekilde hesaplanabilir, kontrol ve optimize edilebilir. eAssistant web üzerinden gerçek çözümler bulmanın avantajı ile standart bir yazılımın  sağladığı her özelliği fazlasıyla sunar.

eAssistant – CAD-PlugIns arakesit yazılımları

Hesaplama ve tasarımı bir arada etkin bir şekilde yapabilmek için 2D DXF dişli formu çıktısı yanında, çeşitli CAD sistemleri için güçlü 3D CAD ile bütünleşik arakesit modülleri sunulmaktadır. Bu sayede 3D-CAD-Modelleri bir tıklama ile CAD içinde doğrudan oluşturulabilir.

Ne kadar kullanırsanız o kadar ödersiniz!

Bu yazılımı ister ara sıra, ister sürekli kullanın, her iki durum için de size özel bir çözümümüz hep vardır, değişken maliyet yapısı ile siz hep karlı çıkarsınız…

 • Yatırım maliyeti yok, bakım maliyeti yok veya sabit masraflar yok.
 • Örnek olarak; 100 saatlik bir paket için online hesaplama maliyeti 32 Cent/dakika civarındadır.

eAssistant yazılımı ile

 • Programı bilgisayarınıza yüklemeden hemen çalışmaya başlayabilirsiniz
 • Dünya’nın her yerinde günün her saatinde güncel sürümle çalışırsınız
 • DIN, ISO, VDI gibi kabul görmüş hesaplama yöntemlerinden yararlanırsınız
 • zaman kazanırsınız

eAssistant yazılımı size neler sunar?

 • Rahat ve pratiğe yönelik hesaplamalar
 • Kolay ve sezgisel kullanım
 • Çeşitli boyutlandırma fonksiyonları
 • Redo/Undo işlevi
 • Otomatik olarak yeniden hesaplama
 • Hesaplamaları açmak, yönetmek ve kaydetmek için web ortamında proje yönetimi

 • Tüm gerekli verileri içeren HTML ve PDF formatında protokollar
 • Sizin için her zaman anlaşılabilir hesaplamaya dayalı ayrıntılı sonuçlar
 • Malzeme ve geometri veri bankasından seçilebilecek çok sayıda standart değerler
 • Sonuçların grafik gösterimi
 • Yazılım dil seçeneği: İngilizce veya Almanca
 • SystemManager ile tüm sistemi bütünleşik olarak hesaplama imkanı

eAssistant yazılımı GWJ tarafından geliştirilen web tabanlı hesaplama uygulaması olarak pazardaki liderliğini sürdürmekte olup uzun yıllardan beri çeşitli sektörlerde Dünya çapındaki birçok tanınmış firmada başarı ile kullanılmaktadır.

Uzman ellerden size

Merkezi Almanya‘nın Braunschweig kentinde bulunan GWJ Technology, makina üretiminde hesaplama ve yazılım geliştirmede uzun yıllara dayanan deneyimlere sahiptir. eAssistant kapsamlı uzmanlık bilgisi ve yüksek kalite düzeyinin bütünleştiği bir üründür.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Bizimle irtibata geçin!

Daha kapsamlı bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58 ; 0216-465 16 77 ; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com