Connect with us

Dişli Üretim servisleri

STUDER Motion Meeting

Yayın tarihi:

on

“Ortak başarı için ortak yetenek” sloganıyla Fritz Studer AG tarafından “STUDER Motion Meeting” adı altında düzenlenen yıllık satış toplantısı 14-15 Şubat 2013 tarihleri arasında İsviçre’nin Thun şehrinde gerçekleşti.

STUDER_Motion_Meeting _manset

“Ortak başarı için ortak yetenek”

Yetenek, beklenmeyen durumlarda bağımsız ve yaratıcı davranabilme kabiliyetidir. Eğer bu yetenek takım çalışması ile birleştirilebilirse, işte bu başarıyı getirir. Studer, satış ekibiyle beraber bu iki öğeyi bileştirerek daha da geliştirmiş ve başarıya ulaşmıştır.

Müşterilerin yeni teknolojiler, kalite ve teknik bilgiler ile ilgili sürekli artan taleplerini karşılamak için Studer satış ekibi her zaman hazır ve eksiksiz olmak için çalışır.

Müşterilerin sadece tezgâh sipariş ettiği günler geride kaldı. STUDER müşterileri kendilerine artık karmaşık parçalarınin islenebilmesi için uygun maliyetli ve verimli çözümler sunulmasını istemektedir. Artık bu ihtiyaçları karşılayabilecek ve bu istekleri başarabilecek yetenekte olanlar uzun sureli başarıyı yakalayabilirler.

Geçen yaz, Körber Schleifring Hamburg’tan Bern’e taşındı. 1 Ocaktan itibaren Körber Schleifring yönetiminde Stephan Nell CEO olarak görev alırken, Gustel Baumert Finans’tan, Michael Horn Operasyon’dan sorumlu oldu.

Michael Horn, bu sene itibariyle Schleifring operasyon müdürü (COO) olarak göreve başladı. Kendisi üretim, tedarik zinciri yönetimi ve yalın üretim gibi konularda sorumlu olacak.

Michael Horn daha önce sürdürdüğü Studer, Schaudt ve Mikrosa markaları altında silindirik taşlama teknolojileri yöneticiliğini Fred Gaegauf’a bıraktı.

Bununla birlikte Studer’deki diğer yeni yöneticiler ve görevleri şöyle belirlendi. Fred Gaegauf CEO, Kontrol, İnsan Kaynakları ve Kalite Bölümüne, Peter Weber Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkilerine, Gerd König Tedarik Zinciri Yönetimi, Üretim ve STUDER Sistemlerine, Dr. Gereon Heinemann ise Teknoloji Bölümüne getirildi.

STUDER geçen sene İsviçre frang’ınında sağlam durmasıyla 2011 yılından bile daha başarılı bir yıl geçirdi. STUDER gelen siparişlere göre satış cirosu olarak %20, satış adeti olarak %15 bir büyüme gösterdi. Ancak Studer bu senenin geçen seneye göre biraz daha yavaş geçeceğini düşünmekte ve bu yüzden beklentilerini biraz düşük tutup tedbirli davranacak bir yıllık plan yapmıştır. Bunun sebebi de Avrupa otomotiv sektörünün bu seneki tedbirli durumu hakkında yapılan öngörülerden dolayıdır.

Bugün STUDER’in Steffisburg ve Biel’deki fabrikalarında toplam 800 kişi çalışmaktadır. Daha önceden de olduğu gibi bunun 75’i çıraklardan oluşmaktadır. Studer her zaman geleceği planlayarak hareket ettiğinden dolayı, genel olarak baktığımızda STUDER için her geçen sene daha iyi olacak diyebiliriz.

Piyasa Durumu

Avrupa marketlerindeki finansal kriz STUDER’i 2013 yılında da etkilemeye devam etmesi beklenmektedir.

Bu krize rağmen önemli alt segmentler yeni tezgâh yatırımı yapmaya devam edecektir. Fakat Avrupa’da ve diger pazarlarda her siparişi almak için kıyasıya bir mücadele yaşanacaktır. Bu pazarda sadece teknoloji olarak üstün ve ekonomik çözümler sunanlar bu projeleri kazanabileceklerdir.

Geçen sene ilk defa olarak Asya pazarında takım tezgâhları sektöründe gözle görülür bir düşüş yaşandı. Diğer yandan Çin pazarında ise çift haneli büyüme değerleri görülmesine rağmen, senenin ilk yarısında geçmiş yıllara göre yeni tezgâh yatırımları daha az gerçekleşti. Senenin ikinci yarısında ise ilk yarısına göre iyi bir artış gerçekleşti. Bu da bu senenin nasıl geçeceğinin sinyallerini verdi.

Amerika pazarı, 2012 yılında beklenenin çok üzerinde bir gelişim gösterdi. Studer 2012 yılında sattığı tezgâhlarla, Körber Schleifring satış organizasyonu şimdiye kadarki en çok tezgâh satışını gerçekleştirerek yeni bir rekor kırdı. 2013 yılında da otomotiv ve havacılık sektöründe yapılan bu yatırımların devam edeceğini düşünmekteyiz.

Üretim

Studer üretimini sürekli geliştirmeye devam etmektedir. 2013 yılında da yapacağı yatırımlarla kendini geliştirmeye devam edecektir. 2013 yılı içinde fabrikasında yaklaşık 5 milyon CHF’lik teknolojik yatırım planlamaktadır. Bu yatırımda ilk öncelik yeni bir yatay jig taşlama tezgâhının üretilmesi üzerine olacaktır. 29 Ocak 2013 tarihinde Dixi yüksek hassasiyette isleme merkezi STUDER fabrikasında devreye alınarak üretime başlamıştır.

Günümüzde geleneksel ve standart çalışma sistemleri pazarda rekabet etmek için yetersiz hale gelmiştir. Bu sebeple STUDER “PuLs – Hassasiyet ve tutku” felsefesini oluşturmuş ve geliştirmeye devam ettirmektedir. Bu felsefeye göre, önce çalışanlarının işbirliğini geliştirerek bir potansiyel yaratmak, bu sayede de üretim kapasitesini ve kaliteyi artırmak amaçlanmıştır.

Teknoloji

S41 satışa başlandığı ilk günden itibaren inanılmaz bir satış grafiği yakaladı. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok satılan ilk tezgâh olarak Studer satış tarihine geçmiştir.

Günümüzde enerji kaynaklarının yüksek maliyetleri sebebiyle enerjinin verimli kullanılması da artık çok önem arz etmektedir. STUDER yaptığı çalışmalarla enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkartacak teknolojiler kullanmaya ve üretmeye başlamıştır. Bu amaçla “Studer Technology” adlı yazılımı tezgâhlarında kullanmaya başlamıştır. Studer Technology adlı taşlama yazılımı ile %50‘ye varan bir enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bununla birlikte üretim zamanında da büyük bir iyileşme görülmektedir. Studer Technology adlı program tezgâhlarda çalışır durumda olsa dahi, geliştirilmesi devam etmektedir.

01.01.2013 tarihinden itibaren Studer sadece su gücü, rüzgâr gücü, solar enerji gibi geri dönüştürülebilen enerji kullanmaya başlamıştır.

Bu haberi PDF olarak indirmek için tıklayın>>

 

Dişli Makinaları

KISSsoft 2021 versiyonu özellikleri

Yayın tarihi:

on

By

Rulman hesabı

 • “SKF Bulut” ile rulman hesabı
 • Rulman iç geometrisini dikkate alma
 • Stiffness (sertlik) matrisinin entegrasyonu

“SKF Bulut” çözümüne bağlantı, giriş verilerinin hesaplama için KISSsoft ve KISSsys’den SKF programına aktarılmasını sağlar. Burada, her bir rulman, giriş verilerine dayanarak hesaplanır. Daha sonra sertlik matrisi ve ömür değerleri gibi sonuçlar, KISSsoft’a aktarılabilir. Bu sayede SKF Bulut’tan elde edilen iyileştirilmiş veriler kullanılarak KISSsoft’ta daha hassas bir şaft eğilme hesabı, gerçekleştirilebilir.

Şaft hesabı

 • FKM Kılavuzunun 7. baskısının (2020) entegrasyonu

FKM Kılavuzunun gözden geçirilmiş 7. baskısı (2020), bir dizi yenilik içermektedir: Galvanizli çelikler için bir koruyucu katman faktörü, yeni bir malzeme grubu “Östemperlenmiş Dökme Demir (ADI)” ve göbek yuvası ile birlikte şaft kesiti (DIN 743 ile uyumlu). Tüm malzeme özellikleri mevcut standartlara uyarlanmıştır.

FKM kılavuzu bu nedenle son teknoloji ürünüdür.

Helis dişli çark hesabı

 • Özgül kayma
 • Dişli kavramasında kesit grafikleri
 • Dişli formundan dFf ve dFa

Özgül kayma için yeni bir grafik oluşturuldu. Ayrıca, eksen açıları 90° olmayan (Σ ≠ 90°) dişliler için, dişli kavramasının 2B bir grafiği eklenmiştir. Ek olarak, 2D gösterimi artık merkez ekseni düzlemine paralel bölümlerde de yapılabilir.

“dFf ve dFa diş başı ve diş dibi form çaplarını, diş formundan belirle” seçeneği de artık seçilebilir.

Modifikasyonları gruplandırma

 • Farklı modifikasyonları karşılaştırma
 • Ölçüm verilerini modifikasyon olarak girme
 • Aktif / deaktif yapma veya grup seçme

Modifikasyonları tasarlarken ve optimize ederken, genellikle farklı ihtimaller birbiriyle karşılaştırılır. Bu karşılaştırmalar için verileri yönetmeyi kolaylaştırmak adına, farklı modifikasyonlar KISSsoft’ta gruplandırılabilir – bu şekilde bir grup veya set oluşturan modifikasyonlar, hesaplama sırasında ayrı ayrı seçilebilirler.

Bu sayede, en iyi modifikasyon setini seçmek için örneğin, kontak analizinden elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılabilir.

Grup içerisindeki modifikasyonlar, boyutlandırma işlemlerinden alınabilir, doğrudan kullanıcı tarafından girilebilir veya ölçüm verilerinden üretilebilir.

Üretilebilirlik değerlendirmesi

 • Honlama ve “power skiving” için üretilebilirlik ve çarpışma kontrolü

KISSsoft’ta, power skiving gibi işlemler için dişlilerin üretilebilirliğine karar verebilirsiniz. Çarpışma kontrolü, takımın çalışma alanı koşullarına uyarlanmasını ve hiçbir yere çarpmamasını sağlar. Power skiving’e ek olarak, artık honlama işlemi için de bu seçenek eklenmiştir.

Ayrıca, power skiving için üretilebilirlik hesaplamasına arayüz olarak bir dosya yazılabilir ki bu daha sonra Gleason’un özel programı “Power Skiving” ile açılabilir ve ayrıca analiz edilebilir.

İçe aktarma seçeneği

 • Silindirik dişliler için ölçüm noktalarının içe aktarılması

GAMA’dan alınan CMM verileri artık doğrudan KISSsoft’a aktarılabilir ve topolojik değişiklikler için KISSsoft’un kullandığı formata dönüştürülebilir. Kullanıcı daha sonra imalat hatalarının, aktarım hatası veya temas gerilimi gibi dişli özellikleri üzerindeki etkisini inceleyebilir.

Bu işlev, üretimden gelen sapmalar dahil olmak üzere dişli tasarımını optimize etmek için “kapalı döngü” konseptinin önemli bir parçasıdır. Ölçüm verileri, herhangi bir iyileştirici önlemin hızlı bir şekilde araştırılabilmesi ve uygulanabilmesi için hesaplama yazılımıyla bağlantılıdır.

Reliability / Güvenilirlik

 • Bir bakışta sistem güvenilirliği
 • AGMA 6006-B20 eklendi

KISSsys’de, bir sistemin güvenilirliğini hesaplamak ve bir grafikte görüntülemek mümkündür. Elbette, tek tek dişlilerin, millerin ve rulmanların güvenilirliği de görüntülenebilir.

Bertsche ve VDMA 23904 yöntemlerine ek olarak, AGMA 6006-B20’ye göre hesaplama da artık KISSsoft ve KISSsys’de mümkün.

Mukavemet hesapları

 • Rainflow matris diyagramları
 • Asimetrik dişliler için SO 6336:2019
 • Scuffing emniyetini hesaplama

Pozitif ve negatif değerli tork eğrilerinde alternatif tork bileşenlerini hesaba katmak için, alternatif eğilme faktörlerini de (YM) içeren bir yük spektrumu belirleme adına “Rainflow” yöntemi kullanılır. Ayrıntılı raporlara ek olarak, tork-hız aralığındaki frekans dağılımı ve tork eğrisi grafikleri de artık mevcuttur.

DNV-GL-0036’ya göre hesaplamada artık Scuffing emniyeti de hesaplanabilir.

Beta test sürümünü denemek isterseniz;

kisssoft@onplus.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Dişli Üretim servisleri

Savunma sanayii ve otomotiv yedek parçasında yerli güç: TEDSAN

Yayın tarihi:

on

TEDSAN Teknik Makine, talaşlı üretim ana branş dalında 50 yılı aşkın süredir ve üç kuşaktır, dişli ve dişli sistemleri alanında faaliyet göstermektedir.

Son 20 yılda gelişen teknolojiyi yakından takip etmiş ve makine parkurunu yenilemiş olan TEDSAN Teknik Makine; savunma sanayii ve otomotiv yedek parça üretimlerine önem vermiştir. Güncel durumda 1500 m2 kapalı alan ve 40’ın üzerinde kalifiye personeli ile çalışmalarını sürdürmekte ve kapasitesinin %20’sini otomotiv ve yedek parça alanındaki ihracata ayırmaktadır.

TEDSAN Teknik Makine, gelişen teknoloji ve getirdiği gereksinimlere daha proaktif yaklaşabilmek ve müşterilerin artan tasarım taleplerini daha hızlı karşılayabilmek amacıyla 2018 yılında Teknopark Ankara yerleşkesi tasarım ofisinde yerini almıştır. Mevcut durumda kendi tasarımlarını hayata geçirmeye başlamış ve aynı zamanda müşteri taleplerine yönelerek çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Dışa bağımlı olunan veya tedarikinde sorun yaşanan ürünler ise en büyük ilgi alanı olmuştur. Bu ürünlerden bazıları şunlardır: Kolay bağlantı modülleri; Pan-Tilt kamera yönlendirme birimleri, Mast yükseliş tripodları, kolluk kuvvetleri için yarı otomatik kapı kırma ekipmanları vb.

TEDSAN Teknik Makine; özellikle dişli sistemlerinde hem müşteri yoğunluğuna destek olmak hem de kendi branşındaki tecrübesi ile nihai ürünün teorik ve uygulamalı olarak sorunsuz olması için tasarım süreçlerine ağırlık vermiştir. 2019 yılı itibariyle çok sayıda ana yüklenici savunma sanayii firmasının kritik mekanizma tasarımlarında yer almış ve ilk prototiplerden sonra %85 başarılı tasarım ile çoğu sistemde üretime geçilmiştir. Tasarım süreçlerinin yanı sıra talaşlı üretim; dişli üretimi; kaplama; elektromekanik/mekanik montaj; test altyapısına sahip olan firma; müşterilerine sistem bazında nihai ürün sunmaktadır. Seri üretimler devam ederken veya teslimat sonrasında “sürekli iyileştirme” politikası ile bakım; onarım ve montaj ekibi ile de müşterilerine kendi sahasında veya kaynağında ayrıca hizmetlerine devam etmektedir.

Devamını oku

Dişli Üretim servisleri

Pratik Dişli Mühendisliği

Yayın tarihi:

on

By

Şu an ABD’de satışta; Gleason’ın en son “Pratik Dişli Mühendisliği” ders kitabı; günümüzün en yaygın dişli tasarımı ve üretim sorunlarının çözmenize yardımcı olacak kapsamlı bir rehber.

Gleason, günümüzün en yaygın dişli tasarımı konularında kapsamlı çözümler sunan hem dişli mühendisliği uzmanlarına hem de sahaya yeni giren mühendislere fayda sağlamak üzere tasarlanan teknik bir yayın olan “Practical Gear Engineering-Pratik Dişli Mühendisliği” kitabının yeni bir versiyonunu yayınladı. 

Kitabın yazarı, Ayna Mahruti Dişli Teknolojileri Ar-Ge Başkan Yardımcısı Dr. Hermann Stadtfeld; “Günlük dişli mühendisliği sorunlarına birçok çözüm ortak ders kitaplarında bulunmuyor ve tipik olarak mühendislik fakültelerde müfredatın bir parçası değil” diyor ve ekliyor: “Dişli tasarımı ve üretimi ile ilgili sorulara birçok cevabın yapılan tartışmalarda bulunmamasının nedeni budur.”

Bu boşluğu doldurmak için, Gleason; tipik dişli tasarımı ve üretim çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve daha geniş bir kitleyle ulaşmak amacıyla Pratik Dişli Mühendisliği kitabını yayınladı.

Pratik Dişli Mühendisliği hem silindirik hem de ayna mahruti dişliler için eksiksiz bir dişli tasarımı; üretimi, optimizasyonu, ölçüm – test ve prototipleme konularını kapsar. Kolay anlaşılması için tasarlanmıştır.  Yardımcı resimler ve grafikler ile desteklenmiştir.

Bu yeni ders kitabı; popüler Gleason teknik yayınları dizisindeki son kitaptır.  İmalat ve akademi alanındaki dişli uzmanları için hazırlanan kitap Gleason Dişli kütüphanesini daha da genişletmektedir.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com