Connect with us

Dişli Üretim servisleri

Yeni modelleri ile Üniversal İşleme Makinesi

Yayın tarihi:

on

DMG / MORI SEIKI, monoBLOCK®serisinde ürün çeşitliliğini, freze-torna ve DMC sekmentinde piyasaya sürdüğü 3 yeni model ile genişletti.

Yeni Nesil monoBLOCK® 2011 tarihinden beri DMG / MORI SEIKI’nin üst sınıf makine segmentini oluşturmaktadır. Yüksek dinamik frezeleme, eş zamanlı 5 eksenli işleme, frezeleme-tornalama entegrasyonu gibi özelliklere sahip çok çeşitli işleme merkezleri her türden sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. DMG / MORI SEIKI bu segmentte ürettiği son 3 model olan, bu sınıfın en büyük makinesi olan DMU 125 monoBLOCK®, tornalama ve frezeleme özelliklerini bir arada sunan frezeleme-tornalama merkezi DMU 105 mono BLOCK® FD ve DMU 85 monoBLOCK®’a pallet değiştirici özelliğinin eklenmesi ile ortaya çıktı. DMU 105 monoBLOCK® Türkiye’de ilk defa 2-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan MAKTEK fuarında Türk müşterilerinin beğenisine sunulacaktır.

Bu üretilen yeni makinelerin özellikleri sektörün güncel ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlandı. Bu yüzden bu yeni makinelerde çok çeşitli özellikler bir arada sunulmaktadır. Örneğin; geniş gövde, daha geniş masuralı kızak sistemi ve vidalı miller yüksek hassasiyet ve dayanıklılığı sağlamaktadır. Ayrıca, bu makinelerde kullanılan yeni dizayn çalışma alanına maksimum erişimi garanti etmektedir. Buna ek olarak yukarıdan vinç ile iş parçası yüklemesi yapılabilir. Genel olarak kompakt makineler olmasına rağmen, makineler büyük çaplı iş parçaların işlenmesine olanak sağlamaktadır.

Büyük ebatlı iş parçaları için DMU 125 monoBLOCK®

MonoBLOCK® serisinin en büyük modeli olan DMU 125 monoBLOCK® çok iyi şekilde tasarlanmış çalışma alanı ile birlikte gelmektedir. Standart olarak gelen 3 eksenli versiyonda 1,600 x 1,440 x 790mm ve 3,000 kg ağırlığa kadar olan iş parçaları işlenebilir. Diğer yandan 5 eksenli versiyon da bulunan açılı döner tabla ile 1,440 mm çapında 790mm yüksekliğine kadar iş parçası işlenebilir. Tandem-sürücü versiyonu ile 2.600 kg’a kadar iş parçası yüklenebilir, buda kendi sınıfındaki diğer 5 eksen işleme merkezleri ile kıyaslandığında bu makineyi benzersiz kılmaktadır. Makinenin geniş 2.100mm genişliğindeki çalışma alanı kapısı, iş parçalarının direk olarak vinç ile yüklenebilmesini sağlar. Eksen mesafeleri 1,335×1,250×900 mm’dir. Makinenin çalışma alanı ise 1,335×1,250x900mm’dir. Segmentin en büyük makinesi olmasına rağmen sadece 22m2 alan gerektirmektedir.

Tüm DMU 125 monoBLOCK® modelleri 14,000 dev/dak motor iş mili opsiyonu ile birlikte gelmektedir. SK50 ve HSK-A 100 iş mili koniği seçenekleri bu segmentte DMC 85 monoBLOCK® üstü modellerde opsiyonel olarak sunulmaktadır. Bu modüler çeşitlilik yüksek hızlı işleme ve zorlu işlemeler için iş mili opsiyonlarını da içermektedir. Zorlu işlemeler için 12,000 dev/dak ve 430 Nm özelliklerine sahip iş mili yine opsiyonel olarak sunulmaktadır. Ayrıca 180 pota kadar olan takım magazinleri opsiyonel olarak sunulur.

Entegre Frezeleme-Tornalama için DMU 105 monoBLOCK®

DMU 85 monoBLOCK® un frezeleme ve tornalama işlemlerindeki başarısını ardından, serinin devamı olan DMU 105 monoBLOCK® FD üniversal işleme merkezleri için başlıca örnek teşkil etmektedir. Frezeleme-tornalama standart paketinin standart özelliklerinin arasında, 12,000 dev/dak 288 Nm iş mili , HSK-A 100 iş mili koniği ve frezeleme-tornalama için DirectDrive ile 4,000 Nm torka sahip açılı döner tabla yer almaktadır. C ekseni 500 dev/dak maksimum hıza sahiptir. İşleme için maksimum iş parçası çapı 1,050mm ve maksimum ağırlık 2,000 kg’dır. Paketin içerisinde daha verimli üretim için çok özel frezeleme-tornalama çevirimlerini içeren, entegre balans sensör ve operatör tarafındaki temperli güvenlik camı özellikleri yer almaktadır.

Otomatik palet değiştiricili DMC 85 monoBLOCK®

Ürteimde daha verimli ve esneklik için DMC 65 monoBLOCK® ’un ardından DMC 85 monoBLOCK® ‘da otomatik palet değiştirici ile birlikte gelmektedir.

DMC 85 monoBLOCK® her biri 630x630mm ölçülerinde olan 3 paletli kullanım için dizayn edilmiştir. Paletlerin her birine maksimum 800mm çap ve 600mm yüksekliğe kadar olan iş parçaları yüklenebilmektedir. DMG / MORI SEIKI, makinenin çalışma alanına ve yükleme istasyona maksimum erişimi garanti etmektedir, bu da bu makineyi kendi sınıfında farklı yapmaktadır. Makinenin diğer avantajlarının arasında, makinenin yukarıdan vinç ile yüklenebilmesi yer almaktadır. DMC 85 monoBLOCK® 22 m2 kaplama alanı ile hala kompakt bir makinedir. Ayrıca makine açılı döner tabla ve talaş konveyörü ile birlikte gelmektedir.

DMG / MORI SEIKI monoBLOCK® serisi makineleri teknolojinin tüm unsurlarının bir araya entegre edildiği makinelerdir. Bu da bu makineleri son derece esnek yapmaktadır. Bu teknoloji kombinasyonu daha önceki frezeleme merkezleri teknolojilerinin bir ürünüdür. Bu şimdi de üniversal işleme merkezlerinde yaratıcı işleme uygulamaları için yenilikleri beraberinde getirmektedir. Bu teknolojiler frezeleme ve tornalama teknolojilerinin yanı sıra ULTRASONIC VE LASERTEC Shape işleme teknolojilerini de kapsamaktadır. ULTRASONIC ultrason yardımlı teknoloji ile çok sert materyallerin işlenmesinde olanak sağlayan teknoloji, Shape teknolojisi ise lazer işlemeli teknoloji ile yüzey şekil işlemeleri için kullanılan teknolojidir.

Bu haberin PDF formatını indirmek için tıklayın>>

Devamını oku
Advertisement
Yorum bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dişli Makinaları

KISSsoft 2021 versiyonu özellikleri

Yayın tarihi:

on

By

Rulman hesabı

 • “SKF Bulut” ile rulman hesabı
 • Rulman iç geometrisini dikkate alma
 • Stiffness (sertlik) matrisinin entegrasyonu

“SKF Bulut” çözümüne bağlantı, giriş verilerinin hesaplama için KISSsoft ve KISSsys’den SKF programına aktarılmasını sağlar. Burada, her bir rulman, giriş verilerine dayanarak hesaplanır. Daha sonra sertlik matrisi ve ömür değerleri gibi sonuçlar, KISSsoft’a aktarılabilir. Bu sayede SKF Bulut’tan elde edilen iyileştirilmiş veriler kullanılarak KISSsoft’ta daha hassas bir şaft eğilme hesabı, gerçekleştirilebilir.

Şaft hesabı

 • FKM Kılavuzunun 7. baskısının (2020) entegrasyonu

FKM Kılavuzunun gözden geçirilmiş 7. baskısı (2020), bir dizi yenilik içermektedir: Galvanizli çelikler için bir koruyucu katman faktörü, yeni bir malzeme grubu “Östemperlenmiş Dökme Demir (ADI)” ve göbek yuvası ile birlikte şaft kesiti (DIN 743 ile uyumlu). Tüm malzeme özellikleri mevcut standartlara uyarlanmıştır.

FKM kılavuzu bu nedenle son teknoloji ürünüdür.

Helis dişli çark hesabı

 • Özgül kayma
 • Dişli kavramasında kesit grafikleri
 • Dişli formundan dFf ve dFa

Özgül kayma için yeni bir grafik oluşturuldu. Ayrıca, eksen açıları 90° olmayan (Σ ≠ 90°) dişliler için, dişli kavramasının 2B bir grafiği eklenmiştir. Ek olarak, 2D gösterimi artık merkez ekseni düzlemine paralel bölümlerde de yapılabilir.

“dFf ve dFa diş başı ve diş dibi form çaplarını, diş formundan belirle” seçeneği de artık seçilebilir.

Modifikasyonları gruplandırma

 • Farklı modifikasyonları karşılaştırma
 • Ölçüm verilerini modifikasyon olarak girme
 • Aktif / deaktif yapma veya grup seçme

Modifikasyonları tasarlarken ve optimize ederken, genellikle farklı ihtimaller birbiriyle karşılaştırılır. Bu karşılaştırmalar için verileri yönetmeyi kolaylaştırmak adına, farklı modifikasyonlar KISSsoft’ta gruplandırılabilir – bu şekilde bir grup veya set oluşturan modifikasyonlar, hesaplama sırasında ayrı ayrı seçilebilirler.

Bu sayede, en iyi modifikasyon setini seçmek için örneğin, kontak analizinden elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılabilir.

Grup içerisindeki modifikasyonlar, boyutlandırma işlemlerinden alınabilir, doğrudan kullanıcı tarafından girilebilir veya ölçüm verilerinden üretilebilir.

Üretilebilirlik değerlendirmesi

 • Honlama ve “power skiving” için üretilebilirlik ve çarpışma kontrolü

KISSsoft’ta, power skiving gibi işlemler için dişlilerin üretilebilirliğine karar verebilirsiniz. Çarpışma kontrolü, takımın çalışma alanı koşullarına uyarlanmasını ve hiçbir yere çarpmamasını sağlar. Power skiving’e ek olarak, artık honlama işlemi için de bu seçenek eklenmiştir.

Ayrıca, power skiving için üretilebilirlik hesaplamasına arayüz olarak bir dosya yazılabilir ki bu daha sonra Gleason’un özel programı “Power Skiving” ile açılabilir ve ayrıca analiz edilebilir.

İçe aktarma seçeneği

 • Silindirik dişliler için ölçüm noktalarının içe aktarılması

GAMA’dan alınan CMM verileri artık doğrudan KISSsoft’a aktarılabilir ve topolojik değişiklikler için KISSsoft’un kullandığı formata dönüştürülebilir. Kullanıcı daha sonra imalat hatalarının, aktarım hatası veya temas gerilimi gibi dişli özellikleri üzerindeki etkisini inceleyebilir.

Bu işlev, üretimden gelen sapmalar dahil olmak üzere dişli tasarımını optimize etmek için “kapalı döngü” konseptinin önemli bir parçasıdır. Ölçüm verileri, herhangi bir iyileştirici önlemin hızlı bir şekilde araştırılabilmesi ve uygulanabilmesi için hesaplama yazılımıyla bağlantılıdır.

Reliability / Güvenilirlik

 • Bir bakışta sistem güvenilirliği
 • AGMA 6006-B20 eklendi

KISSsys’de, bir sistemin güvenilirliğini hesaplamak ve bir grafikte görüntülemek mümkündür. Elbette, tek tek dişlilerin, millerin ve rulmanların güvenilirliği de görüntülenebilir.

Bertsche ve VDMA 23904 yöntemlerine ek olarak, AGMA 6006-B20’ye göre hesaplama da artık KISSsoft ve KISSsys’de mümkün.

Mukavemet hesapları

 • Rainflow matris diyagramları
 • Asimetrik dişliler için SO 6336:2019
 • Scuffing emniyetini hesaplama

Pozitif ve negatif değerli tork eğrilerinde alternatif tork bileşenlerini hesaba katmak için, alternatif eğilme faktörlerini de (YM) içeren bir yük spektrumu belirleme adına “Rainflow” yöntemi kullanılır. Ayrıntılı raporlara ek olarak, tork-hız aralığındaki frekans dağılımı ve tork eğrisi grafikleri de artık mevcuttur.

DNV-GL-0036’ya göre hesaplamada artık Scuffing emniyeti de hesaplanabilir.

Beta test sürümünü denemek isterseniz;

kisssoft@onplus.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Dişli Üretim servisleri

Savunma sanayii ve otomotiv yedek parçasında yerli güç: TEDSAN

Yayın tarihi:

on

TEDSAN Teknik Makine, talaşlı üretim ana branş dalında 50 yılı aşkın süredir ve üç kuşaktır, dişli ve dişli sistemleri alanında faaliyet göstermektedir.

Son 20 yılda gelişen teknolojiyi yakından takip etmiş ve makine parkurunu yenilemiş olan TEDSAN Teknik Makine; savunma sanayii ve otomotiv yedek parça üretimlerine önem vermiştir. Güncel durumda 1500 m2 kapalı alan ve 40’ın üzerinde kalifiye personeli ile çalışmalarını sürdürmekte ve kapasitesinin %20’sini otomotiv ve yedek parça alanındaki ihracata ayırmaktadır.

TEDSAN Teknik Makine, gelişen teknoloji ve getirdiği gereksinimlere daha proaktif yaklaşabilmek ve müşterilerin artan tasarım taleplerini daha hızlı karşılayabilmek amacıyla 2018 yılında Teknopark Ankara yerleşkesi tasarım ofisinde yerini almıştır. Mevcut durumda kendi tasarımlarını hayata geçirmeye başlamış ve aynı zamanda müşteri taleplerine yönelerek çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Dışa bağımlı olunan veya tedarikinde sorun yaşanan ürünler ise en büyük ilgi alanı olmuştur. Bu ürünlerden bazıları şunlardır: Kolay bağlantı modülleri; Pan-Tilt kamera yönlendirme birimleri, Mast yükseliş tripodları, kolluk kuvvetleri için yarı otomatik kapı kırma ekipmanları vb.

TEDSAN Teknik Makine; özellikle dişli sistemlerinde hem müşteri yoğunluğuna destek olmak hem de kendi branşındaki tecrübesi ile nihai ürünün teorik ve uygulamalı olarak sorunsuz olması için tasarım süreçlerine ağırlık vermiştir. 2019 yılı itibariyle çok sayıda ana yüklenici savunma sanayii firmasının kritik mekanizma tasarımlarında yer almış ve ilk prototiplerden sonra %85 başarılı tasarım ile çoğu sistemde üretime geçilmiştir. Tasarım süreçlerinin yanı sıra talaşlı üretim; dişli üretimi; kaplama; elektromekanik/mekanik montaj; test altyapısına sahip olan firma; müşterilerine sistem bazında nihai ürün sunmaktadır. Seri üretimler devam ederken veya teslimat sonrasında “sürekli iyileştirme” politikası ile bakım; onarım ve montaj ekibi ile de müşterilerine kendi sahasında veya kaynağında ayrıca hizmetlerine devam etmektedir.

Devamını oku

Dişli Üretim servisleri

Pratik Dişli Mühendisliği

Yayın tarihi:

on

By

Şu an ABD’de satışta; Gleason’ın en son “Pratik Dişli Mühendisliği” ders kitabı; günümüzün en yaygın dişli tasarımı ve üretim sorunlarının çözmenize yardımcı olacak kapsamlı bir rehber.

Gleason, günümüzün en yaygın dişli tasarımı konularında kapsamlı çözümler sunan hem dişli mühendisliği uzmanlarına hem de sahaya yeni giren mühendislere fayda sağlamak üzere tasarlanan teknik bir yayın olan “Practical Gear Engineering-Pratik Dişli Mühendisliği” kitabının yeni bir versiyonunu yayınladı. 

Kitabın yazarı, Ayna Mahruti Dişli Teknolojileri Ar-Ge Başkan Yardımcısı Dr. Hermann Stadtfeld; “Günlük dişli mühendisliği sorunlarına birçok çözüm ortak ders kitaplarında bulunmuyor ve tipik olarak mühendislik fakültelerde müfredatın bir parçası değil” diyor ve ekliyor: “Dişli tasarımı ve üretimi ile ilgili sorulara birçok cevabın yapılan tartışmalarda bulunmamasının nedeni budur.”

Bu boşluğu doldurmak için, Gleason; tipik dişli tasarımı ve üretim çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve daha geniş bir kitleyle ulaşmak amacıyla Pratik Dişli Mühendisliği kitabını yayınladı.

Pratik Dişli Mühendisliği hem silindirik hem de ayna mahruti dişliler için eksiksiz bir dişli tasarımı; üretimi, optimizasyonu, ölçüm – test ve prototipleme konularını kapsar. Kolay anlaşılması için tasarlanmıştır.  Yardımcı resimler ve grafikler ile desteklenmiştir.

Bu yeni ders kitabı; popüler Gleason teknik yayınları dizisindeki son kitaptır.  İmalat ve akademi alanındaki dişli uzmanları için hazırlanan kitap Gleason Dişli kütüphanesini daha da genişletmektedir.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com