Bizimle bağlantı kurun

Yazılım

3B dişli modelleri

Yayın tarihi:

on

Son zamanlarda dişliler gibi karmaşık parçaların, 5 eksenli CNC tezgahlarda üretimi, ileri üretim süreci olarak artmaktadır. 

Ancak bu tarz bir üretim, tam ve kesin bir 3B data gerektirir. KISSsoft, daha sonraki işlemlerde CAD veya CAM yazılımlarında kullanılabilecek doğru 3B modeller üretir.

Silindirik dişliler

Program, tüm olası yanak modifikasyonları dahil olmak üzere, düz ve helisel yanaklı silindirik dişlilerin yanı sıra pinyon ve kremayer dişlileri de üretebilir. 

Bombelik (crowning), profil bombelik, helis açısı modifikasyonu ve farklı tiplerde diş başı diş / dibi rahatlatma gibi tipik modifikasyon türlerine ek olarak, serbestçe tanımlanabilen topolojik modifikasyonlar da uygulanabilir.

Her yanağın optimum düzeyde çalışabilmesi için farklı modifikasyon türleri sağ ve sol yanaklara ayrı ayrı tanımlanabilir. 

Ayrıca ön işleme için protuburance takımı ve gerekli taşlama pasosu kullanılarak hesaplanan bir 3B model çıktısı da alınabilir.

Konik dişli

Düz, helis ve spiral konik dişliler (ISO 23509’d tanımlı farklı diş derinliği konfigürasyonlarına göre) KISSsoft’ta modellenebilir. Spiral dişler için Klingelnberg (cyclo-palloid®) ve Gleason (“face hobbing” ve “face milling”) tarafından belirlenen kesme yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Sağ ve sol yanaklar için asimetrik olarak bombelik, profil bombelik, kavrama açısı ve helis açısı modifikasyonlarının yanı sıra burulma ve topolojik modifikasyon da uygulanabilir.

Tüm bu modifikasyonlar doğrudan 3B modele uygulanır. Ön işleme adımları da ayrıca 3B model olarak alınabilir. Eksen sapmalarını modifiye etme seçeneği, yüzey modeli kullanılarak tasarım sürecinin ilk aşamasında ve yüksüz koşulda VHJ kontrolünün yapılmasını mümkün kılar.

Kontak izi sağlaması için yüzey model

Yüzey modeli, her kavrama noktasında yüksüz temas izinin doğrulanmasını kolaylaştırır. Gerçek montaj koşullarını simüle etmek için; eksen sapması hatası, eksen eğim hatası ve merkez mesafesi gibi önceden tanımlanmış parametreleri de değiştirebilirsiniz.

Sonsuz vidalar

Silindirik sonsuz vida ve sarmal dişli çarkı

ISO/TR 10828:2015’e göre sonsuz dişli profili

Sonsuz dişli çarkı kesici modifikasyonları

Program, silindirik sonsuz vida ile sarmal sonsuz dişli çarkının 3B modellerini üretir. Sonsuz vida profili, A, I, N, K ve C diş profili türleri için ISO/TR 10828’e göre hesaplanır.

Sonsuz dişli çarkının kesici takım ve üretim süreci modifikasyonu, temas izini optimize etmek ve dolayısıyla çalışma performansını iyileştirmek için büyük boyutlu bir sonsuz dişli kesici takımının girilmesini ve kesici takımın basınç açısının ve şaft açısının değiştirilmesini mümkün kılar.

Çapraz helis dişli ve kremayer

KISSsoft ile çapraz helis dişli ve kremayer sistemi hesaplamak da mümkün.

Özellikle otomotiv sektöründe bu tür mekanizmalar, direksiyon sistemleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Sürtünme katsayısının girilmesi ve kayma hızlarının yanı sıra kuvvetlerin de hesaplanmasıyla, verimlilik artık hesaplanabilir ve optimize edilebilir durumda.

Dik eksenli alın dişlisi

Dik eksenli alın dişlileri ve pinyonlar da 3B modeller olarak çıktı alınabilir. Pinyonlar için kullanılan 3B modeller, silindirik dişliler için olanlarla aynı işlevselliğe sahiptir.

Eğimli konik dişliler

Konik dişliler olarak da adlandırılan eğimli konik dişliler, önceden tanımlanmış bir açıyla eğilmiş kremayer benzeri bir takım kullanılarak üretilir. 3B modelde kontak izini optimize etmenize yardımcı olmak için helis açısı modifikasyonu veya negatif bombelik gibi yanak modifikasyonları mevcuttur. 

Diş kontağı daha sonra grafiksel kontak analizi yöntemi kullanılarak doğrulanabilir ve 3B modeller, FEM analizi ve 5 eksenli frezeleme gibi sonraki işlemler için alınabilir.

Ölçüm noktaları raporu

Klingelnberg ve Gleason ölçüm makineleri için hazırlanan ölçüm noktaları raporları, dişlerin yanak ve diş dibi alanlarının topolojisini ölçmenize yardımcı olacaktır. Silindirik dişliler, çapraz helis dişliler, konik dişliler, eğimli konik dişliler, alın dişlileri ve sonsuz vidalar için ölçüm noktaları almak mümkündür. Ayrıca evolvent spline’lar için de bu imkân vardır.

3B çıktı seçenekleri

KISSsoft’taki 3B modeller hem STEP hem de Parasolid formatlarında alınabilir. Ayrıca 3B modeller, CAM için tek bir diş formu halinde de hazırlanabilir.

Test lisansı için web sitemizden bize ulaşabilirsiniz. 

Devamını oku
Yorum bırak

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

3D-CAD sistemlerinde dişliler için yeni entegrasyon çözümleri

Yayın tarihi:

on

Yazan

Dişliler, diğer makine elemanları ve dişli sistemleri için önde gelen hesaplama çözümleri sağlayıcısı olan GWJ Technology GmbH, SOLIDWORKS, Autodesk Inventor ve Solid Edge için entegrasyon modüllerinin yeni sürümlerini sunuyor.

GWJ, çeşitli dişli tipleri için 2D-DXF veya 3D-STEP/IGES formatında kapsamlı diş formu çıktısına ek olarak hesaplama çözümleri eAssistant ve TBK için çeşitli 3D-CAD sistemlerinde entegrasyon modülleri de sunmaktadır.

Bu CAD eklentileri kullanılarak, örneğin silindirik dişliler, kremayer dişli, dişli mil bağlantıları veya konik dişliler için çeşitli hesaplama modülleri CAD sistemine entegre edilmiş bir menü aracılığıyla doğrudan başlatılabilir. Başarılı bir tasarım, yeniden hesaplama veya optimizasyondan sonra dişliler otomatik olarak doğrudan ilgili CAD sisteminde 3D modeller olarak oluşturulabilir. Bu süreçte, evolvent dişliler de doğrudan mevcut bileşenler üzerine oturtulabilir. İlgili hesaplama bilgileri söz konusu bileşen üzerinde saklanır ve böylece herhangi bir zamanda 3D bileşenden çağrılabilir. İlgili hesaplama değiştirilirse, halihazırda oluşturulmuş olan dişli de yeni hesaplamaya adapte edilebilir.

CAD eklentilerinin yeni sürümlerinde artık diş üstü, taksimat ve diş dibi daireleri için ek rotasyon yüzeyleri de birlikte oluşturulmaktadır. Bunlar teknik resime dayanarak yapılan türetmeleri desteklemek için kullanılabilir.

Buna ek olarak, imalat verilerini de kapsayan dişli tablolarının teknik resim üzerinde otomatik olarak oluşturulması mümkündür. Bu sayede, dişliye ait temel bilgi ve kontrol verilerinin aktarım hataları önlenir, hızlı ve rahat bir çalışma sağlanır. Bu dişli tablosu içeriği imalat verilerine yönelik gereksinimler kullanıcıya, uygulamaya ve dişli tipinin yanı sıra üretim yöntemine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, tablolar müşteriye özel olarak uyarlanabilir.

Bu tabloları en önemli dişli imalat verileriyle yapılandırmak için artık tamamen yeni ve genişletilmiş seçenekler mevcuttur ve önceki sürüme göre çok daha fazla esneklik sunmaktadır. Örneğin hesaplamalardan gelen sayısal değerler doğrudan bir metin içine gömülebilir. Hesaplamalar, örneğin minimum ve maksimum değerlerden ortalama değerler çıkarmak için doğrudan veri giriş şablonlarında da mümkündür. Ayrıca, minimum ve maksimum değerler tek satırda da yazılabilir. Ayrıca, teknik resim üzerine tablo ile birlikte bir grafik yerleştirmek de mümkündür. Bunlar, örneğin sembolik gösterimler veya özel ek bilgiler olabilir.

Belirli bir dişli tipi için farklı şablonlarla çalışma seçeneği de özellikle avantajlı bir yeniliktir. Aynı tip dişli için birden fazla şablon mevcutsa, kullanıcı tabloyu teknik resime aktarmadan önce bir liste kutusundan istediği şablonu seçebilir. Bireysel olarak oluşturulan bir şablon da liste seçimine kolayca eklenebilir. Bu amaç için başka bir yapılandırma dosyası mevcuttur. Tablo şablonlarını özelleştirmek için programlama bilgisi gerekmez ve CAD aktarım dosyasındaki tüm parametrelere erişim kolayca mümkündür. CAD transfer dosyası ve diğer tüm hesaplama dosyaları, ortalama bir dişli uzmanı için neredeyse kendi kendine açıklamalı, serbestçe okunabilir XML dosyalarıdır.

Uzman ellerden size

GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, çok milli komple sistemlere veya 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3D-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

Bizimle irtibata geçin

Son 20 yılın bu başarısını bu yıl kullanıcılarımızla birlikte kutlamak istiyoruz ve eAssistant’ın 3D-CAD eklentisi ile birlikte 12 aylık kullanımı için size özel bir yıl dönümü teklifimiz var!

Ayrıca bu pakete çok uygun fiyatlarla SystemManager yazılımını da eklemek mümkün.

Daha kapsamlı bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz

Türkiye Temsilcisi: KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.İstanbul

Tel: 0216-225 84 58 ; GSM: 0532-311 48 59 www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku

Yazılım

KISSsoft 2022 sürümü

Yayın tarihi:

on

Yazan

İmalat hataları

 • Şekil, açı ve toplam sapmalar
 • Diş profili ve diş genişliği için
 • Dişli kavramasına etkileri

KISSsoft’un yardımıyla, kullanıcılar artık imalat hatalarının iletim hatası ve zorlama kuvveti üzerindeki etkisini tahmin edebilir. Profil veya diş genişliği yönlerindeki form sapmaları için teorik olarak ideal olan diş yanağına sinüzoidal bir dalga uygulanır. Yüzey pürüzlülüğü; genişlik, uzunluk ve başlangıç değeri ile modellenebilir. Ek bir açısal sapma ilave edilerek toplam form sapması simüle edilir.

Bu sapmalar hem profil yönünde hem de genişlik yönünde veya kombine olarak gerçekleştirilebilir. Sonuç iletim hatasında, zorlama kuvvetinde ve zorlanmış titreşim üzerindeki diğer önemli etkilerde meydana gelen değişikliktir. Böylece kullanıcı, teorik olarak tam bir yanak modifikasyonunun üretim sapmalarına ne kadar hassas tepki verdiğini test edebilir.

Zaman serisine göre dişli yorulması 

 • Zaman serilerinden yük spektrumu oluşturma
 • Basit sayma veya yağmur akışı metodu
 • Alternatif eğilme faktörü YM belirleme

Zaman serisinden (tork-hız-zaman) yük spektrumlarının belirlenmesi, artık dişlilerin ve şaft/yatakların yük spektrumlarını hesaplamak için kullanılabilen bağımsız bir modüldür (“Yük spektrumları”). 

Ayrıntılı raporlara ek olarak, sonuçları görüntülemek için artık birçok grafik mevcuttur.

Pozitif ve negatif torklar, diş dibinde değişken yüklere sebep olur. Rainflow yöntemi, yüksek torktan düşük torka geçişle döngü sayısını belirlemek için kullanılır. Buna dayanarak, ISO 6336-3’e göre (genişletilmiş) alternatif eğilme faktörü YM, her bir elemanın dişli hesaplamasında ek olarak yük spektrumu için belirlenir.

Rulman hesabı

 • Rulmanların iç ve dış burç geometrisi

İç geometriye sahip döner elemanlı rulmanların hesaplanması artık iç ve dış burç profillerinin etkisi dikkate alınarak yapılabilir. 

ISO/TS 16281 rulman hesaplama modülünde ve veri tabanında, iç ve dış burçlar için ayrı ayrı, kanal profilleri modifikasyonunun ve dosya adının tanımlanabileceği yeni giriş alanları bulunmaktadır.

Rulman geometrisi

 • Schaeffler & Timken ile rulman hesabı
 • İç geometri için veriler

Schaeffler (FAG, INA) ve Timken rulmanları ile yapılan rulman hesaplamaları, iç geometri için üreticiler tarafından sağlanan veriler kullanılarak hesaplanabilir. Veriler KISSsoft’ta görünmese de hesaplama için arka planda kullanılabilir.

Basınç eğrisi ve yük dağılımı için grafikte doğru döner eleman sayısı görüntülenir.

Schaeffler (FAG, INA) rulmanları için iç geometri verileri, veri tabanında mevcuttur ancak görünmez.

Timken için kullanılan rulmanların iç geometri verileri, Timken’in bulut hizmeti çözümü aracılığıyla alınır. Bu bulut hizmeti gelecekte genişletilecektir.

Cıvata hesabı

 • Yeniden düzenlenmiş arayüz 
 • Bağlantı uzunluğu hesaplaması için ISO 965-1’e göre çap toleransları eklentisi
 • Geliştirilmiş grafikler

Cıvata hesaplama arayüzü kullanıcı dostu olarak şimdi yeniden düzenlendi. Montaj için girişler ayrı bir sekmeye alındı.

Bağlantı uzunluğu hesabı için gerçek çap değerleri gereklidir, bu nedenle ISO 965-1’e göre çap toleransları eklenmiştir. Çap toleransları bir listeden seçilebilir, bu sayede nominal değer girişi hala mümkündür. Sıkıştırma grafiği artık “çalışma” ve “montaj” durumlarını birbirinden ayırmaktadır, bu nedenle grafikteki çizgiler artık ayrı olarak gösterilmektedir.

Akma noktasının referans kullanımını girilerek, “ön gerilme ve sıkma torkları” grafiğinde ek bir çizgi olarak görüntülenebilir. Kullanım alanı ayrıca kenar çizgileri ile işaretlenmiştir.

Çıktı seçenekleri

 • Kontak analizden alınan veriler

KISSsoft’un kontak analizinden elde edilen tüm sonuçlar, Skript (ham olarak) veya COM (bir dizi olarak) aracılığıyla çekilebilir ve daha ayrıntılı olarak işlenebilir. Örneğin, yanak üzerindeki normal kuvvetin veri aktarımı şekilde görüldüğü gibi mümkündür. Bu şekilde, örneğin eğrilik yarıçapı ile Hertz basıncı arasındaki korelasyon üzerinde ek analizler yapılabilir.

Sonuçların COM aracılığıyla daha fazla işlenmesi için Microsoft COM (Excel, Matlab, Python, vb.) arabirimine sahip tüm programlar ve programlama dilleri kullanılabilir.

Test lisansı için www.on.plus web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Yazılım

InvoMilling™ CAD/CAM dişli yazılımının fonksiyonları geliştirildi

Yayın tarihi:

on

Yazan

Sandvik Coromant’ın dişli üretim yazılımı üniversal beş eksenli işleme merkezlerinin kapasitesini artırıyor.

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, InvoMilling™ yazılımının fonksiyonunu artırdı. Hızlı ve kolay NC programlamaya yarayan bu kullanıcı dostu CAD/CAM çözümünün en yeni sürümü, üniversal beş eksenli işleme merkezlerinde dişli üretirken daha fazla olanak sunuyor. 2017’nin sonundan itibaren bu yazılım, müşterilere düz konik dişli ve çavuş dişli üretme imkânı da sağlayacak.

InvoMilling™, takım tezgâhı kinetiğini etkin, esnek ve 6 veya daha yüksek kaliteli (DIN 3962’ye göre), dişli ve kama üretimi için kullanıyor. Gerekli dişli verisi girildikten sonra sezgisel yazılım CAD/CAM, optimum işleme stratejisini belirler ve standart hassas takımlar kullanılarak farklı dişli profilleri üretimi sağlayan bir CNC programı oluşturur. Yazılım, frezeleme yolları oluşturmak ve simüle etmek için mükemmel grafikler ve özellikler de sunar.

Yakında çıkacak olan çavuş dişli, çift helisel dişli (boşluklu ve boşluksuz) ve düz konik dişli (2017 sonu), seçeneklerinin yanı sıra InvoMilling™’in en yeni sürümünün bir yeni fonksiyonu da yanak düzeltimi. Bu, yanak ve profil yönlerinde uç kabartma ve bombelerin yanı sıra helis ve basınç açısı düzeltmelerde de geçerlidir. Ayrıca takımlarda da pek çok ilerleme kaydedildi. Örneğin, uyarlanmış takımlar takım kütüphanesine tanıtıldı.

Sandvik Coromant’ta InvoMilling™ CAD/CAM Ürün Müdürü olan Jochen Sapparth şu açıklamayı yaptı: “Yeni yazılım fonksiyonları ve takım optimizasyonlarıyla, müşterilerimize küçük ve orta boyutlarda dişli kesme için ek seçenekler sunuyor, böylece uygulamayı daha esnek, hızlı ve verimli hale getiriyoruz. Aynı zamanda beş eksenli işleme merkezi kullanılan uygulamaların aralığını genişletiyoruz.”

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com