Bizimle bağlantı kurun

Yazılım

KISSsoft 2022 sürümü

Yayın tarihi:

on

İmalat hataları

 • Şekil, açı ve toplam sapmalar
 • Diş profili ve diş genişliği için
 • Dişli kavramasına etkileri

KISSsoft’un yardımıyla, kullanıcılar artık imalat hatalarının iletim hatası ve zorlama kuvveti üzerindeki etkisini tahmin edebilir. Profil veya diş genişliği yönlerindeki form sapmaları için teorik olarak ideal olan diş yanağına sinüzoidal bir dalga uygulanır. Yüzey pürüzlülüğü; genişlik, uzunluk ve başlangıç değeri ile modellenebilir. Ek bir açısal sapma ilave edilerek toplam form sapması simüle edilir.

Bu sapmalar hem profil yönünde hem de genişlik yönünde veya kombine olarak gerçekleştirilebilir. Sonuç iletim hatasında, zorlama kuvvetinde ve zorlanmış titreşim üzerindeki diğer önemli etkilerde meydana gelen değişikliktir. Böylece kullanıcı, teorik olarak tam bir yanak modifikasyonunun üretim sapmalarına ne kadar hassas tepki verdiğini test edebilir.

Zaman serisine göre dişli yorulması 

 • Zaman serilerinden yük spektrumu oluşturma
 • Basit sayma veya yağmur akışı metodu
 • Alternatif eğilme faktörü YM belirleme

Zaman serisinden (tork-hız-zaman) yük spektrumlarının belirlenmesi, artık dişlilerin ve şaft/yatakların yük spektrumlarını hesaplamak için kullanılabilen bağımsız bir modüldür (“Yük spektrumları”). 

Ayrıntılı raporlara ek olarak, sonuçları görüntülemek için artık birçok grafik mevcuttur.

Pozitif ve negatif torklar, diş dibinde değişken yüklere sebep olur. Rainflow yöntemi, yüksek torktan düşük torka geçişle döngü sayısını belirlemek için kullanılır. Buna dayanarak, ISO 6336-3’e göre (genişletilmiş) alternatif eğilme faktörü YM, her bir elemanın dişli hesaplamasında ek olarak yük spektrumu için belirlenir.

Rulman hesabı

 • Rulmanların iç ve dış burç geometrisi

İç geometriye sahip döner elemanlı rulmanların hesaplanması artık iç ve dış burç profillerinin etkisi dikkate alınarak yapılabilir. 

ISO/TS 16281 rulman hesaplama modülünde ve veri tabanında, iç ve dış burçlar için ayrı ayrı, kanal profilleri modifikasyonunun ve dosya adının tanımlanabileceği yeni giriş alanları bulunmaktadır.

Rulman geometrisi

 • Schaeffler & Timken ile rulman hesabı
 • İç geometri için veriler

Schaeffler (FAG, INA) ve Timken rulmanları ile yapılan rulman hesaplamaları, iç geometri için üreticiler tarafından sağlanan veriler kullanılarak hesaplanabilir. Veriler KISSsoft’ta görünmese de hesaplama için arka planda kullanılabilir.

Basınç eğrisi ve yük dağılımı için grafikte doğru döner eleman sayısı görüntülenir.

Schaeffler (FAG, INA) rulmanları için iç geometri verileri, veri tabanında mevcuttur ancak görünmez.

Timken için kullanılan rulmanların iç geometri verileri, Timken’in bulut hizmeti çözümü aracılığıyla alınır. Bu bulut hizmeti gelecekte genişletilecektir.

Cıvata hesabı

 • Yeniden düzenlenmiş arayüz 
 • Bağlantı uzunluğu hesaplaması için ISO 965-1’e göre çap toleransları eklentisi
 • Geliştirilmiş grafikler

Cıvata hesaplama arayüzü kullanıcı dostu olarak şimdi yeniden düzenlendi. Montaj için girişler ayrı bir sekmeye alındı.

Bağlantı uzunluğu hesabı için gerçek çap değerleri gereklidir, bu nedenle ISO 965-1’e göre çap toleransları eklenmiştir. Çap toleransları bir listeden seçilebilir, bu sayede nominal değer girişi hala mümkündür. Sıkıştırma grafiği artık “çalışma” ve “montaj” durumlarını birbirinden ayırmaktadır, bu nedenle grafikteki çizgiler artık ayrı olarak gösterilmektedir.

Akma noktasının referans kullanımını girilerek, “ön gerilme ve sıkma torkları” grafiğinde ek bir çizgi olarak görüntülenebilir. Kullanım alanı ayrıca kenar çizgileri ile işaretlenmiştir.

Çıktı seçenekleri

 • Kontak analizden alınan veriler

KISSsoft’un kontak analizinden elde edilen tüm sonuçlar, Skript (ham olarak) veya COM (bir dizi olarak) aracılığıyla çekilebilir ve daha ayrıntılı olarak işlenebilir. Örneğin, yanak üzerindeki normal kuvvetin veri aktarımı şekilde görüldüğü gibi mümkündür. Bu şekilde, örneğin eğrilik yarıçapı ile Hertz basıncı arasındaki korelasyon üzerinde ek analizler yapılabilir.

Sonuçların COM aracılığıyla daha fazla işlenmesi için Microsoft COM (Excel, Matlab, Python, vb.) arabirimine sahip tüm programlar ve programlama dilleri kullanılabilir.

Test lisansı için www.on.plus web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Devamını oku
Yorum bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

InvoMilling™ CAD/CAM dişli yazılımının fonksiyonları geliştirildi

Yayın tarihi:

on

Yazan

Sandvik Coromant’ın dişli üretim yazılımı üniversal beş eksenli işleme merkezlerinin kapasitesini artırıyor.

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, InvoMilling™ yazılımının fonksiyonunu artırdı. Hızlı ve kolay NC programlamaya yarayan bu kullanıcı dostu CAD/CAM çözümünün en yeni sürümü, üniversal beş eksenli işleme merkezlerinde dişli üretirken daha fazla olanak sunuyor. 2017’nin sonundan itibaren bu yazılım, müşterilere düz konik dişli ve çavuş dişli üretme imkânı da sağlayacak.

InvoMilling™, takım tezgâhı kinetiğini etkin, esnek ve 6 veya daha yüksek kaliteli (DIN 3962’ye göre), dişli ve kama üretimi için kullanıyor. Gerekli dişli verisi girildikten sonra sezgisel yazılım CAD/CAM, optimum işleme stratejisini belirler ve standart hassas takımlar kullanılarak farklı dişli profilleri üretimi sağlayan bir CNC programı oluşturur. Yazılım, frezeleme yolları oluşturmak ve simüle etmek için mükemmel grafikler ve özellikler de sunar.

Yakında çıkacak olan çavuş dişli, çift helisel dişli (boşluklu ve boşluksuz) ve düz konik dişli (2017 sonu), seçeneklerinin yanı sıra InvoMilling™’in en yeni sürümünün bir yeni fonksiyonu da yanak düzeltimi. Bu, yanak ve profil yönlerinde uç kabartma ve bombelerin yanı sıra helis ve basınç açısı düzeltmelerde de geçerlidir. Ayrıca takımlarda da pek çok ilerleme kaydedildi. Örneğin, uyarlanmış takımlar takım kütüphanesine tanıtıldı.

Sandvik Coromant’ta InvoMilling™ CAD/CAM Ürün Müdürü olan Jochen Sapparth şu açıklamayı yaptı: “Yeni yazılım fonksiyonları ve takım optimizasyonlarıyla, müşterilerimize küçük ve orta boyutlarda dişli kesme için ek seçenekler sunuyor, böylece uygulamayı daha esnek, hızlı ve verimli hale getiriyoruz. Aynı zamanda beş eksenli işleme merkezi kullanılan uygulamaların aralığını genişletiyoruz.”

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com