Connect with us

Yazılımlar

Hesaplamaların Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ile etkin bütünleştirilmesi

Yayın tarihi:

on

Ürünlerdeki yeniliklerin yanında giderek kısalan geliştirme süreleri şirketlerin başarısında ve rekabet gücünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu amaçla; tasarım ve geliştirme sürecinden üretim için gerekli verilerin sağlanmasına kadar akıllı ve uygun maliyetli yazılımlar kullanılmaktadır. 

Hesaplama yazılımlarında uzman GWJ Technology, makine mühendisliği sektöründe çalışan mühendislere ve tasarımcılara günlük işlerinde en iyi şekilde destek olmak amacıyla profesyonel hesaplama yazılımları geliştirmektedir.

GWJ, müşterilerine klasik makine elemanlarının tasarımı için standart yazılımlardan başlayarak tüm sistemlerin hesaplanması ve ötesinde daha da karmaşık olan özel yazılımlara kadar yenilikçi hesaplama çözümlerinden oluşan komple bir ürün yelpazesi sunar.

Örneğin web tabanlı eAssistant yazılımı ile miller, dişliler, mil-göbek bağlantıları, cıvatalar, rulmanlı yataklar, yaylar vb. bir dizi farklı makine elemanları tasarlanabilir, yeniden hesaplanabilir ve optimize edilebilir. Pazar lideri bir çevrimiçi uygulama olarak, eAssistant dünya çapında farklı sektörlerden çok sayıda firmalar tarafından kullanılmaktadır. eAssistant doğrudan bir web tarayıcısı üzerinden çalıştığından kullanım için kurulum gerekmez. Dokümantasyon olarak tüm önemli giriş verileri, sonuçlar ve grafik gösterimleri kapsayan ayrıntılı protokoller HTML ve PDF formatında oluşturulabilir. eAssistant sadece modern bir web çözümü olarak değil aynı zamanda TBK yazılımı klasik bir çevrim dışı çözüm olarak da kurulabilir. Her iki çözüm de temelde aynı geliştirme platformuna, yani hesaplama modüllerine ve işlevlere sahiptir.

eAssistant / TBK yazılımları; hesaplama ve tasarım işlevlerini birbiriyle kesintisiz bir bağlantı sağlayan yüksek performanslı 3B-arayüz modüllerini içerir. Farklı CAD sistemlerine uygun CAD eklentileri ile, makine elemanları söz konusu CAD sisteminde doğrudan hesaplanabilir.

Hesaplamalar çeşitli standartlara (örneğin DIN, ISO, VDI, ANSI / AGMA, vb.) ve kabul görmüş yöntemlere göre yapılabilir. Kullanıcı hesaplamasını tamamladıktan sonra tüm hesaplama bilgilerini CAD sistemine “CAD” menü öğesi üzerinden gönderebilir ve yapı bileşenini hesaplanan verilere dayanarak otomatik olarak 3B-parça olarak tasarlayabilir. Otomatik bileşen oluşturma, uygun CAD sistemi özelliklerine dayanarak parametrik tasarım olarak gerçekleştirilir. Tüm hesaplama bilgileri aynı anda 3B-parça içine kaydedilir. Bu, kullanıcının hesaplama işlevini kolayca tekrar yapabileceği anlamına gelir. Bir yapısal bileşen birkaç hesaplama öğesi içeriyorsa, farklı hesaplamalar başlatılabilir.   Bu özellik hem kalite güvencesi hem de veri izlenebilirliği açısından katkı sağlar.

Silindirik düz dişli çiftleri ve dişli miller için geometri;  toleranslar, diş tepesi köşe pahları ve profil kaydırmalar dikkate alınarak hesaplanabilir. Dişliler doğru diş formu ile saniyeler içinde modellenebilir. Bu gösterim şekliyle kullanıcı diş kalınlıkları, diş üstü çapları ve eksenleri arası mesafe için en küçük, orta ve en büyük toleransları seçebilir.

CAD-modelleri oluşturulurken profil modifikasyonları da dikkate alınabilir. Örneğin; iç/dış, düz/helisel silindirik dişli, düz/helisel/spiral konik dişli modeller oluşturulabilir. Ayrıca istenilen sayıda silindirik ve konik mil bölümleri ihtiva eden dolu ve içi boş miller 3B olarak oluşturulabilir, 

Standart kamalı ve profil (üçgen ve evolvent) kamalı millerde, hem mil ve hem de göbek 3B olarak oluşturulabilir. Bunlar mevcut dişli çark parçasında da mümkündür.

Bunlara ilave olarak kullanıcı parçanın teknik resminin hazırlanmasında da desteklenir. Bir dişlinin 2B olarak tanımlanmasında dişlilerin (silindirik dişliler, evolvent dişli mil bağlantıları ve konik dişliler) üretim verileri bir tuşa basarak hızlı ve rahat bir şekilde teknik resim içine bir tablo olarak aktarılabilir.

Bu tablo görünüş ve içerik olarak isteğe göre şekillendirilebilir. Bu sayede elle hazırlanan ve hatalı olabilecek veriler söz konusu olmayacaktır. Silindirik dişlilerin talaşlı imalat için hazırlanan teknik resim desteği yanında iç ve dış düz ve helisel silindirik dişli ile evolvent dişli mil bağlantılarının 3B-geometrileri doğrudan üretim (lazer kesim, tel erozyon) için de kullanılabilir.

Bu 3B-geometri ayrıca döküm veya plastik enjeksiyon kalıpları veya dövme takımların üretiminde referans parça olarak kullanılmaktadır. Bu referans parça, doğru diş formunun 3B modellemesi sayesinde mümkündür. Bunu yaparken doğru diş profiline sahip dişli çarkın veri depolama gereksinimi basitleştirilmiş diş formu geometrisine sahip olan ile ayni boyuttadır.

Doğru diş formunun hesaplanması ayrıca, olası kavrama hatalarının güvenilir bir şekilde belirlenmesi ve giderilmesinde faydalı olmaktadır. Bunu yaparken dişlilerdeki kavrama durumunun simülasyonu ve grafik olarak gösterimi de mümkündür.

CAD eklentilerinin bir başka özelliği de eAssistant / TBK ve CAD sistemi arasında iki yönlü bağlantı yapabilmesidir. İstenildiğinde 3D-bileşenden bir hesaplama başlatılıp eAssistant / TBK içinde doğrudan bir değişiklik yapılabilir. Değiştirilen hesaplamaya göre CAD-modeli bir tuşa basılarak yeni duruma otomatik olarak uyarlanır.

CAD eklentilerinin işlevleri, ilgili CAD sistemine bağlıdır. CAD eklentileri şu anda SOLIDWORKS, Solid Edge, Autodesk Inventor, NX ve Creo Parametric CAD sistemleri için mevcuttur.

Uzman ellerden size

Merkezi Almanya Braunschweig’da bulunan GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın işbirliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant/TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Türkiye ekonomisinin küçüldüğü ve bir de Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

Daha fazla bilgi için KAPEM Ltd. ile iletişime geçebilirsiniz.  Ayrıca YouTube kanalımızdaki basit ve anlaşılır video eğitimlerimizi https://www.youtube.com/c/GwjDe42 linklerinden izleyebilirsiniz.

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77 ; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Yazılımlar

Serbest biçimde frezeleme ile dişli açma

Yayın tarihi:

on

Üniversal işleme merkezlerinde yenilikçi dişli üretimi.

Serbest biçimde frezeleme son yıllarda dişli endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Serbest biçimde frezeleme, belirli bir formu olmayan standart kesici takımlara sahip üniversal çok eksenli işleme merkezlerinde yapılan dişli üretimidir. Bu yöntemle özellikle büyük boyutlu dişlilerin tek parça, küçük seriler veya yedek parça olarak üretimi daha verimli olmakta ve dişlileri daha uygun şekilde tasarlamak için bir dizi avantajlar sunmaktadır.

Serbest biçimde frezeleme ile modül, kavrama açısı, referans profili veya konik dişlilerde kesme dairesi yarıçapı istenildiği gibi seçilebilir, pahalı özel takımlar gerekli değildir ve ucuz, kolayca bulunabilen standart kesici takımlarla üretim yapılabilir.

İç ve dış dişlilere sahip daha karmaşık parçalar tek bir tezgâhta işlenebilir, bu nedenle özel dişli açma tezgâhları gerekli değildir. İç ve dış silindirik dişliler, çift helisel-çavuş dişliler, ok dişliler, düz/helisel/spiral konik dişliler ve buna benzer diğer parçalar tek ve aynı tezgâhta komple üretilebilirler (Resim 1).

Resim 1: Çoklu dişli çark

 Referans geometrisi ​​olarak 3B dişli formu

3D diş formu, serbest biçimde frezeleme için bir ön koşuldur. Bu diş formunun 3B-CAD modelleri şeklinde veya CNC-kodu olarak mevcut olması, istenen dişli kalitesine ulaşmak için önemli değildir. Bununla birlikte, farklı üreticilerin CNC işleme merkezleri kullanılacaksa, CAD modellerinin kullanımı frezeleme stratejisinde daha yüksek bir esneklik ve önemli ölçüde de tezgâh bağımsızlığı sunar (Resim 2). 

Resim 2: Ok dişli çark

Profil veya yanak modifikasyonları olmayan evolvent dişliler için çeşitli yazılımlar mevcuttur. Bu geometriler uzun yıllardan beri lazer kesim veya tel erozyon (EDM) yöntemiyle yapılan dişli üretiminde kullanılmaktadır. Profil modifikasyonu (profil yönünde diş üstü ve dibi boşaltmaları) veya yanak modifikasyonu (helis yönünde kenar boşaltma ve bombelik) yapılan evolvent dişlilerde bu geometrilerin kullanılabilirliği daha da sınırlıdır. Hatta diş formu çok daha karmaşık ve evolvent yerine oktoid olan konik dişliler için profesyonel, hızlı ve kullanımı kolay yazılım çözümleri bulmak neredeyse pek mümkün değildir.

Bağımsız ve esnek yazılım çözümleri

Makine elemanları için yenilikçi hesaplama yazılım ürünleri üreticisi GWJ Technology GmbH, 2007 yılından beri uygun yazılım çözümleri geliştirmektedir. 2007’nin sonunda, evolvent silindirik dişliler için geliştirilmiş GearEngineer yazılımının ilk sürümü bir üniversal çok eksenli işleme merkezleri üreticisinde kullanıldı. Silindirik dişlilerde elde edilen bu başarıdan sonra geliştirme çalışmaları daha karmaşık dişliler için devam etti. 2010 başlarında düz ve helisel konik dişli ile Klingelnberg Zyklo-Palloid®-spiral konik dişli hesaplama modülleri devreye alındı (Resim 3).

Resim 3: Spiral konik dişli ve plan dişli

Diş formunun hesabı bir entegre matematiksel üretim simülasyonuna dayanmaktadır. Bu sayede diş formu geometrileri konvansiyonel üretilen dişli çarklarla tam bir uyum göstermektedir ve bunları bir 3B-CAD modeli olarak oluşturmak mümkündür. Bu yazılım geometri hesabına ek olarak DIN 3990 Metod B, ISO 6336 Metod B ve AGMA 2101/2001 esas alınarak yapılacak mukavemet hesapları için ideal bir araçtır.

Tüm girdiler ve/veya bilinen çıktı verileri daha hesaplama sırasında kavrama hataları, minimum diş üstü kalınlığı, alttan kesme ve üretilebilirlik açısından kontrol edilir. Sezgisel kullanıcı ara yüzü, çok fazla eğitim almadan hızlı ve rahat bir şekilde çalışma olanağı sağlar.

Dişli temas analizi ve temas alanının görselleştirilmesi

GearEngineer yazılımı, temas alanının görselleştirilmesi için yüksüz halde bir diş temas analizi içerir.

Dişli çiftindeki yuvarlanma sürecini; eş zamanlı çarpışma kontrolü ve temas bölgelerinin belirlemesi yardımıyla simüle ederek yüksüz halde bir temas deseni hesaplanır. Temas alanları renklendirilir ve temas deseni doğrudan üç boyutlu diş yanağında gösterilir (Resim 4).

Resim 4: Dişli temas analizi

Temas deseninin konumu teknik kabul ve şartlara uymuyorsa, temas deseninde değişiklikler yapılabilir. Temas deseninin üretime başlamadan önce görselleştirilmesi, sıklıkla yapılan ayar döngüleri ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve istenen temas deseni anında elde edilebilmektedir. Son yıllardaki kapsamlı deneyimler; simülasyonla elde edilen temas deseninin, serbest biçimde frezeleme sonrası dişli çifti temas bölgesinde yapılan boyama deseni kontrolü ile çok iyi eşleştiğini göstermektedir.

Ayrıca, temas deseni hesaplamasında dişlilerin birbirlerine göre ideal konumlarına ek olarak farklı montaj konumları da dikkate alınabilir. Böylece daha önce hesaplanan rulman deformasyonları temas deseni simülasyonunda dikkate alınabilir. Millerdeki deformasyonlardan, rulman ve gövde rijitliklerinden kaynaklanan yatak deformasyonları, bir sistem hesaplaması yazılımı, örneğin Türkçe dil seçeneği de bulunan GWJ SystemManager ile farklı yükler için belirlenebilir. 

SystemManager gerçek bir sistem ortamı olup; çok milli ve çok kademeli dişli sistemlerini (silindirik dişliler için eş eksenli miller ve paralel eksenli mil, planet dişli mekanizmaları için eş merkezli mil, konik dişliler için silindirik ve planet dişli mekanizmalarıyla birlikte dik mil) doğrusal olmayan sonlu elemanları da dikkate alarak inceleyebilen birleştirilmiş bir FE hesaplamasıdır.

Bir masaüstü uygulaması olarak SystemManager ile, basitten karmaşık sistemlere kadar tüm dişli kutuları ve dönel simetrik mekanizmalar kurulabilir ve tek bir düğmeye basılarak hesaplanabilir (Resim 5).

Resim 5: SystemManager

Uygulamalardan kazanılan deneyimler

Son yıllarda, GearEngineer-CAD modelleri esas alınarak universal çok eksenli işleme merkezlerinde çok sayıda farklı dişliler hem ısıl işlem sonrası hem de öncesi üretilmiştir. Buna örnek olarak iç ve dış silindirik dişliler, büyük modüllü düşük diş sayılı silindirik dişliler, çift helisel-çavuş dişliler, bitişik çavuş dişliler, silindirik dişli segmentleri, düz ve helisel konik dişliler verilebilir. Ayrıca 3m çapa kadar çok sayıda yüksek kalitede Klingelnberg Zyklo-Palloid®-spiral konik dişliler üretildi (Resim 6). 

Resim 6: Spiral konik dişli çark

Bu dişli kutuları uzun süreden beri kullanılmaktadır ve geleneksel yöntemlerle üretilen dişli çiftlerine göre herhangi bir farklılık göstermemektedir.

Silindirik dişliler için elde edilebilir ve tekrarlanabilir DIN dişli kalite sınıfları 6 ile 5 arasındadır.

Klimatize odalar gibi özel koşullarda daha da iyi kalite düzeylerine ulaşılabilir.

Konik dişliler için parça boyutuna, işleme stratejisine ve işleme merkezine vb. bağlı olarak, 6 ile 3 arasında DIN kalite sınıfına ulaşılabilir.

Geleceğe bakış

Son dönemlerde verimlilik nedenleriyle, dişlilerin serbest biçimde frezelenmesi 3 veya 4 modülden itibaren tercih edilen bir seçenek olmaktadır. Geliştirme çalışmaları ilerledikçe daha küçük modüllere doğru uygulamalar düşünülebilir. Klasik üretim yöntemleri yüksek adetli seri üretimde ağırlık kazansa da serbest biçimde frezeleme orta ve büyük ölçekli dişli üretiminde, prototip ve tek parça üretimlerinde, düşük adetli seri üretimlerde veya tamir amaçlı üretimlerde avantajlı olmaktadır. 

Dişli üretimi pahalı özel takımlara gerek olmadan daha uygun bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu sayede mühendislik ve üretimde inanılmaz bir esnekliğin yanı sıra önceki üretim süreçlerini optimize etmekte de imkân yaratılmış olur.

Özel diş profili tasarlamak şimdi çok kolay

Üretiminizde, örneğin 

 • 5-Eksenli CNC freze (serbest biçimde frezeleme)
 • Tel erozyon
 • Lazer kesim
 • Kesici takım imalatı veya simülasyonu / FEM analizi

için temel (referans) geometrisi olarak kullanmak üzere gerçek diş formuna ihtiyaç duyuyorsanız; size 

 • Düz, helisel ve spiral konik dişli çarklar için 3B-CAD verileri
 • Silindirik dişliler için 2B-profil ve 3B-CAD verileri 

sunabiliriz.

Arzu edilirse aşağıdaki bilgiler de ilave edilebilir:

 • Kapsamlı hesaplama protokolü
 • Diş boşluğunun 3B yüzey modeli
 • CAM programlamayı destekleyecek 3B kılavuz ve sınır eğrileri
 • Dişli temas analizi ve temas alanının görselleştirilmesi (Tooth contact analysis TCA)
 • Kalite kontrol amaçlı muayene/ölçüm verileri

Uzman ellerden size

Merkezi Almanya Braunschweig’da bulunan GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant/TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Türkiye ekonomisinin küçüldüğü ve bir de Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

Daha fazla bilgi için KAPEM Ltd. ile iletişime geçebilirsiniz.  Ayrıca YouTube kanalımızdaki basit ve anlaşılır video eğitimlerimizi https://www.youtube.com/c/GwjDe42 linklerinden izleyebilirsiniz.

Türkiye Temsilcisi- KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku

Dişliler

Web tabanlı eAssistant hesaplama yazılımında genişletilmiş özellikler 

Yayın tarihi:

on

Makine ve redüktör üretimi sektöründe hesaplama yazılımları geliştirmede uzun yıllara dayanan deneyimlere sahip GWJ Technology GmbH (Almanya) ve Türkiye Temsilcisi KAPEM End. Dan. ve Dış Tic. Ltd. Şti. katkılarıyla 2020 yılı başından beri bu dergide her ay çeşitli yazılarımızla sizlere ulaşmaya çalışıyoruz.

Bunları kısaca hatırlatmak isteriz: 

 • Analitik ve Sonlu Elemanlar (FE) Hesaplama Yöntemleri birlikte büyüyor ve gelişiyor (Şubat 2020) 
 • Redüktör ve Makine Sistemleri Tasarımında Yenilikçi ve Akıllı Çözümler (Mart 2020) 
 • Dişli Kutularının Geliştirilmesi ve Simülasyonunda Yeni Çözümler (Nisan 2020) 
 • Elastik dişli çark gövdeleri ve redüktör gövdelerinin dişlilere, rulmanlara ve genel sistem üzerine etkileri (Mayıs 2020) 
 • Plastik Dişlilerin Online Olarak Detaylı Hesaplanması (Haziran 2020) 
 • Sistem Hesaplamasının Avantajları-Bir dökümhane vinci dişli kutusu uygulaması (Temmuz 2020) 

Bu sayıda da web tabanlı eAssistant hesaplama yazılımının “silindirik dişli çifti” ve “planet kademeleri” modüllerindeki genişletilmiş özelliklerine değineceğiz.

Silindirik dişli çifti modülü 

“Silindirik dişli çifti” hesaplama modülünde, toplam profil kaydırma oranının dişlilere dağılımında zaman içinde çeşitli tasarım seçenekleri mevcuttur: “Kullanıcı tanımlı veri” ve “dengelenmiş kayma” seçeneklerine zaman içinde “minimal kayma hızı”, “maksimum diş dibi emniyeti”, “maksimum yanak emniyeti” ve “maksimum aşınma dayanımı (integral)” seçenekleri de dahil edilmiştir. 

Bütün bunların ötesinde en son eklenen “sabit çalışma eksenleri arası mesafe (yeniden hesaplama)” seçim imkânı ile profil kaydırma oranları toplamını, eksenler arası mesafeden bağımsız olarak girmek ve dişlilere dağılımını hesaplamak da mümkündür. Bu özellik ile örneğin, gövde içine yanlış eksenler arası mesafe ile monte edilmiş ve kullanılmakta olan silindirik dişli çiftleri hesapları düzeltilebilir. Böylelikle dişli çiftinin profil kavrama oranı, yanak boşluğu ve mukavemeti daha doğru hesaplanabilir, dolayısıyla mevcut dişli çiftinin performans ve dayanımı artırılabilir. Ayrıca benzer özellik küçük modüllü dişlilerin tasarımında da kullanılabilir. 

Kaydırılmış profil referans çizgisine sahip kesici takımlar için, kaydırılmış profilin diş üstü yüksekliği faktörü “haMP0*” yanında diş dibi yüksekliği faktörü “hfMP0*” de görüntülenir ve raporlamada yer alır. Ayrıca bu değerler “kilit işlemi” kullanılarak, DIN 867’ye göre referans profili kaydırılmamış olarak hesaplanan diş dibi yükseklik faktörü “hfP0*” daima 1.0 olacak şekilde önceden girilebilir. 

Kesici takımların kafa formu için “tam radyüs” seçeneği şimdi freze çakılarına da eklendi.

Yük spektrumunun her yükleme durumu için şimdi genişlik faktörü “KHbeta” ve sıcaklık değerini girmek mümkündür, bu sayede SystemManager ile bağlantılı olarak sistem tasarımı çok hızlı bir şekilde yapılabilir ve dişli yanağı modifikasyonlarının dişli çark emniyet katsayılarına etkileri sistem olarak optimize edilebilir. 

DIN 3990, ISO 6336 ve ANSI / AGMA 2101’e göre hesaplama yöntemlerine ek olarak VDI 2736’ya göre plastik dişliler için de hesaplama yapılabilir. 

Planet kademeleri modülü 

“Planet kademeleri” hesaplama modülü, basit planet kademelerinde DIN 3990 Yöntem B, ISO 6336 Yöntem B veya ANSI / AGMA 2101’e göre mukavemet hesapları da dahil olmak üzere hızlı tasarım ve optimizasyon yapılmasına imkân verir. Burada yük spektrumlarının hesabı da desteklenir. Ayrıca silindirik dişli çiftinin yukarıda belirtilen tüm ilave özellikleri planet kademelerindeki dişli çiftleri için de geçerlidir. Planet dişli kademelerinin tüm tasarım özelliklerine ilaveten şimdi profil kaydırma oranları toplamını girmek, dolayısıyla güneş/planet veya planet/çevre dişli çiftleri için oranları belirlemek mümkündür.

Uzman ellerden size 

Merkezi Almanya Braunschweig’da bulunan GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın işbirliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır. 

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır. 

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant/TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Türkiye ekonomisinin küçüldüğü ve bir de Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır. 

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz. 

eAssistant/TBK, SystemManager, CAD Arayüz ve GearEngineer yazılımlarına yönelik tanıtıcı ve eğitici videolarımızın tümünü youtube.com/c/GwjDe42 linklerinden izleyebilirsiniz. 

Özellikle son bir ayda yüklenen;

 • Tutorial: Draft dimensioning of a planetary gear train

          youtube.com/watch?v=Lp7XC1F_cII 

 • Tutorial SystemManager: Single stage gear box with housing

          youtube.com/watch?v=J9BqJXEquZQ&t=5s 

 • Tutorial SystemManager: 3D-elastic planet carrier

         youtube.com/watch?v=YvO0zOs9-0c 

 • Tutorial: Configuration of the planetary gear train with mounted planet shaft

         youtube.com/watch?v=IlkvPF7EOKo&t=135s 

 • Tutorial: Configuration of the planetary gear train with fixed bolts for the planets

         youtube.com/watch?v=5YX2lfgiFNM&t=28s 

 • Tutorial: Configure a two stage gear box with SystemManager

         youtube.com/watch?v=rCTp6uUz9hU 

linklerini öneriyoruz. 

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul 

Dr. Müh. Ender Önöz 

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59 

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku

Yazılımlar

Analitik ve Sonlu Elemanlar (FE) Hesaplama Yöntemleri Birlikte Büyüyor ve Gelişiyor

Yayın tarihi:

on

Makine elemanlarının kapsamlı sistem hesaplamaları, hataları önlemekte ve ürün geliştirme sürecinde verimliliği arttırmaktadır.

Günümüzde birçok sektörde miller, rulmanlar, mil-göbek bağlantıları, civatalar ve dişliler gibi makine elemanlarının hesaplanması giderek önem kazanmakta ve bunlardan oluşan ürünlerin fonksiyonelliğini de güvence altına almaktadır. Bu hesaplamalar hem rekabet edebilirlik ve hem de teknik dokümantasyona ve kalite güvenceye destek vermesi açısından bir gerekliliktir.

Makine elemanları hesaplama yazılımları 1980’lerin başından beri mevcuttur. Bu alandaki öncülerden biri, 2005 yılında GWJ Technology GmbH tarafından devralınan ve birkaç yıl önce tamamen revize edilerek pazara sunulan TBK dişli kutusu hesaplama yazılımıdır. GWJ, bu klasik masaüstü uygulamasına ek olarak, 2003 yılından beri Web tabanlı eAssistant hesaplama çözümü de sunmaktadır. Her iki yazılım da bugün için aynı geliştirme platformuna dayanmaktadır, kullanım kolaylığı ve performans açısından hemen hemen benzerdir.

Mevcut güncel standartlara göre hesaplama

Makine elemanlarının hesabı genelde DIN, ISO, ANSI / AGMA gibi standartlara veya VDI kurallarına göre uluslararası kabul görmüş hesaplama yöntemlerine dayanmaktadır. Burada ağırlıklı olarak hızlı sonuç veren analitik hesaplamalar söz konusudur. Dişli kutularının güvenilir bir şekilde tasarlanması ve optimizasyonu bir bütün olarak tasarım ve hesaplama mühendislerine büyük yük getirdiğinden, son yıllarda makine elemanlarının tek tek hesaplanmasının ötesinde komple sistemlerin hesaplanmasına yönelik çözümlere talepler artmaktadır. Özellikle, güç dağılımlı çok kademeli dişli kutuları; çok sayıda mil, yatak ve dişliler ile karmaşık sistemler oluşturmaktadır (Resim 1).

Resim 1: Tasarım, optimizasyon ve hesaplama yönleriyle karmaşık bir sistem

Sistem hesaplamaları hataları azaltmaktadır

Bir dişli kutusunda tüm komponentleri hatasız tasarlayabilmek için daha fazla hesaplamaya ve yapısal bir yaklaşıma gerek duyulmaktadır. Ayrıca farklı yük durumları veya bir yük spektrumu dikkate alınacak ise, hesaplama kapsamı daha da artmaktadır. Bu nedenle, bir yandan hataları önlemek veya azaltmak, bir yandan da ürün geliştirme sürecinin etkinliğini daha da artırmak için bir sistem hesaplamasına gerek duyulur.  Bu tür bir hesaplama çözümünde farklı uygulama alanları ve kullanım yöntemleri nedeniyle; sezgisel ve kullanıcı dostu bir ara yüz, çok önemli bir tercih nedenidir. Böyle bir sistem hesaplama çözümü ayrıca hızlı ve kolay ön yapılandırma gereksinimlerini karşılamalı, aynı zamanda optimizasyon ve parametre araştırması dahil ayrıntılı bir hesaplama yapabilmelidir.

Makalenin devamını okumak için lütfen buraya tıklayın.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com