Granitan S103 – Studer silindirik taşlama tezgahlarının gövdesi

Mesut Kul
Granitan S103 – Studer silindirik taşlama tezgahlarının gövdesi

Studer Granitan® tezgah gövdesi mükemmel fiziksel özellikleriyle diğer malzemelerden yapılmış gövdelere göre bir çok avantaja sahiptir.

 

Studer tezgahları,  Studer tarafından geliştirilmiş ve uzun yıllar üstün verimliliğini olan malzeme yapısı Granitan maddesi kullanılarak en modern sanayi teknikleriyle Studer firmasının kendi fabrikasında üretilmektedir.Bu granitan maddesinin patenti Studer firmasına aittir. Dünya’da takım tezgahı üreticilerinden bazıları tezgahlarının gövdelerini üretirken Granitan’a benzer maddeler ( polimer beton , mineral döküm gibi ) kullanmaktadır. Ancak Dünya’da Studer firmasından başka hiç bir taşlama tezgahı üreticisi tezgah gövdelerini üretirken granitan ve benzer özellikler gösteren kullanmamaktadır. Granitan gövdenin en önemli iki özelliği , çalışan diğer tezgahların yere verdiği titreşimi normal demirdöküm gövdelere göre 8 kat daha iyi sönümlemesi ve sıcaklık değişimlerinden çok daha az etkilenmesidir. Bu özellikler sayesinde Studer firması tezgahlarında 650mm boyda 0,0025mm hassasiyette taşlama yapabileceğini garanti eder.

Ayrıca tezgah gövdesinin üzerindeki V ve düz kılavuz yataklar doğrudan makine gövdesine dökülmüş olup , aşındırıcı nitelikte olmayan Granitan S200 kızak kaplaması ile donatılmıştır. Kılavuz yataklarının patentli düğmecikli yapısı , klasik kılavuz yataklarında gözlenen , kızaklardaki dur – kalk / tutukluk ( slip- stick etkisi ) etkisini veya sürüklenmeyi büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Bu haberin PDF olarak indirmek için tıklayın>>

 

Yazarı Paylaş
Yorum Yap