Connect with us

Taşlama - Aşındırma

StuderTechnology ile artık herkes taşlama uzmanı

Yayın tarihi:

on

Bir taşlama tezgahında yüzlerce parametre, silindirik taşlama işleme sürecini belirler. Bu, taşlama uzmanlarının koruması gereken karmaşık bir süreçtir. Studer firmasının geliştirdiği StuderTechnology yazılımı süreci en basit hale getirerek, taşlama konusunda rekorlar kırıyor. Basit bir ifadeyle açıklamak gerekirse, bu yazılım silindirik taşlama için gerekli tüm verileri otomatik olarak belirleyebilmektedir. Program, yalnızca birkaç bilgi girilmesinden sonra üretim hedefini hesaplar ve maksimum ilerleme ile hemen optimum taşlama parametrelerini belirler. StuderTechnology sayesinde artık karmaşık parçaları taşlama uzmanlığına gerek duymadan taşlayabilirsiniz.

107 yıllık bilgi birikimi

StuderTechnology yardımıyla, silindirik taşlama tezgahlarındaki taşlama operasyonları radikal bir biçimde basitleştirilmiştir. Bu da parça kalitesi, birim maliyetler, işleme süresi, enerji verimliliği gibi tüm temel üretim faktörlerine muazzam ölçüde fayda sağlamaktadır. Bu yazılımı bu kadar benzersiz yapan şey 107 yıllık Studer’in sahip olduğu taşlama deneyimidir. Studer taşlama teknolojisinden gelen formülleri, deneysel verileri, uzun yıllara dayanan tecrübe ve uzmanlığını bu yazılımda birleştirmiştir. Program, çok çeşitli bileşenler içinden en iyi işleme stratejisinin belirlendiği sayısız taşlama testinden elde edilen verileri içerir. Spesifik uygulamaya bağlı olarak, StuderTechnology bu değerleri uygulamalara Uygun şekilde kullanır. Modern bir kamera düşünün: Farklı aydınlatma ve fotoğraf motifleri için otomatik programlar seçebilirsiniz. Bu, her durumda mükemmel bir resimle sonuçlanır. Ve tabii ki kendi ayarlarınızı da seçebilirsiniz. StuderTechnology de buna benzer şekilde çalışır.

Taşlama sürelerinde %50’ye varan iyileşme

StuderTechnology ile artık bir taşlama uzmanı olmanıza gerek yoktur ve çalıştırması inanılmaz derecede kolaydır. Prensipte, bir üretim uzmanı olarak, hangi parametrelerin belirleyici olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bir yandan toleranslar, diğer yandan yüzeyler çok önemlidir. Talep edilen yüzey pürüzlülüğüne ulaşmak için taşlama taşı özelliklerini, iş parçası malzemesini ve sertliğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Tüm bu değerlere dayanarak yazılım, optimum taşlama değerlerini kullanıcıya önerir. Bu sayede taşlama süreleri genel olarak %25-50 arasında azalır. Ayrıca ayar, programlama ve dokümantasyon zamanları da inanılmaz derecede azalır. Sonuç olarak hepsi bir araya geldiğinde sürekli kullanımda parça başına düşen maliyette büyük bir azalma görülmektedir.

Ayrıntılı taşlama fonksiyonları

Başlangıç ​​noktası her zaman bir iş parçası çizimi veya bir iş parçası işlem prosedürüdür. Bu bilgiler ölçü, form ve yüzey toleranslarını gösterir. Kullanıcı, gereksinimleri karşılamak için tezgahı nasıl ayarlaması gerektiği sorusuyla defalarca karşı karşıya kalır. Mümkün olduğunca çabuk ve doğru ayarlama yapmak için malzeme, sertlik, taşlama taşı tipi ve soğutuma sıvısı ve bilemeyi de dahil etmelidir. Bu değişkenlerden kişisel deneyimle elde edilen ayar değerlerini ve dolayısıyla üretim hedefini çıkarır.

StuderTechnology bu tür üretim hedefleri önermektedir. Üretim hedefi “Normal taşlama” tolerans aralığı ~ H5 / h5 ve yüzey kalitesi ~ Ra0.3’teki uygulamalar anlamına gelir. Daha fazla talaş kaldırmaya yönelik üretim hedefi, özellikle kaba taşlama işlemleri için kullanılabilir. Program, daha yüksek hassasiyet veya daha yüksek yüzey kalitesi için iki üretim aşaması oluşturur.

Herhangi bir taşlama tecrübeniz olmadan nadiren optimum taşlama sonucunu elde edebilirsiniz. StuderTechnology’nin büyük bir avantajı, makine özelliklerini ve taşlama döngülerinin konfigürasyonunu hesaba katmasıdır. Proses sonucu taşlama taşı ve bileme elmasları daha uzun ömürlü olur. Çünkü optimum taşlama değeleri ile minimum taş kullanılır ve bu da daha az aşınma ve bileme yapılmasını sağlar.

Sonuç: STUDER – “Taşlama Sanatı”

Studer’e göre taşlama bir sanattır. StuderTechnology yazılımı şirketlere herkesin kullanabileceği bir taşlama tezgahı sağlamaktadır. StuderTechnology  ile operatörden bağımsız olarak ilk denemede kaliteli ve hızlı, istikrarlı bir süreç elde edilir. Hata maliyetlerinin azaltılması, daha kısa taşlama süreleri, daha düşük takım maliyetleri ve karmaşık hesaplamaların ortadan kaldırılması sayesinde, üretkenlik genellikle yüzde 50 oranında artırılabilir.

Taşlama - Aşındırma

Prosesten emin, tam otomatik ve güvenilir

Yayın tarihi:

on

Dairesellik dışı taşlama makinesi ile verimli motosikletler için krank millerini tek bir bağlamada otomatikleştirilmiş olarak işler. JUNKER’in JUCRANK’i ile krank millerini günün her zamanında güvenilir, emin ve en yüksek hassasiyetle işlenir.

BMW Motorrad, Boxer krank millerinde çeşitli taşlama operasyonlarını işlemek için JUCRANK dairesellik dışı taşlama makinesini kullanıyor. Bunlar, verimli motosikletler için BMW’nin en yeni 2 silindirli boxer motorlarına monte edilmiştir. CBN yüksek hızlı taşlama makinelerinin geliştirilmesindeki hassasiyet ve uzun deneyime sahip olan BMW Motorrad, dünya çapında 5 lokasyonda 45 makineyle JUNKER taşlama uzmanlarına 30 yılı aşkın süredir güvenmektedir.

Proses güvenilirliği ve üretken olmayan sürelerin kısaltılması

Proses içi ölçüm sistemleri, yüksek proses güvenilirliği ve boyutsal doğruluğu garanti eder. Tam otomatik sistem, tam olarak iş parçası verilerini ölçer ve kaydeder, gerektiğinde taşlama işlemi sırasında otomatik olarak düzeltir. Bu prosedür sayesinde üretken olmayan süreleri azaltır ve iyi parça çıktısını artırır.

Önleyici bakım yardımı ile artan verimlilik

Önleyici Bakım Yardımı – JUNKER’den yazılım destekli çözüm. Online yardım sistemi, makinede yaklaşan bir bakım veya onarım işlemi hakkında bilgi verir.

JUNKER makinesi, yaklaşan onarım işlemlerini bildirir ve güvenilir planlama sağlar. Yeni protokol yöneticisi ile sonuçların sürekli izlenmesi mümkündür. Ek olarak, tüm veriler serbestçe seçilebilen kayıt aralıklarında değerlendirilebilir.

partner4JU ile dijitalleşme olanakları sayesinde, sektör öncüsü makinelerin ve sistemlerin dijitalleşmesini tam olarak BMW Motorrad’ın ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir.

Müşteri verilerinin güvenliği

Servis sorunları ortaya çıktığında, JUNKER uzmanları, müşteri ağının dışındaki güvenli bir tünel aracılığıyla doğrudan makineye bağlanabilir. JUNKER uzmanları verileri hızla analiz eder ve gerekli tüm
önlemleri güvenilir bir şekilde alır.

Müşteri için üretimde şeffaflık

Durum belirleme ile verimli ve kullanıcı dostu üretim veri toplama (sipariş başlangıcı / bitişi, kısmi raporlar ve ürün sayısı hakkında geri bildirim gibi) mümkündür. Buradaki avantaj, tüm üretim sürecinin
her zaman ve her yerden izlenebilmesidir.

Tam olarak tek bağlamada

JUCRANK dairesellik dışı taşlama makinesi, krank milleri üzerindeki tüm taşlama görevlerini hassas bir şekilde ve tek bir bağlamayla gerçekleştirir. (Kaynak: JUNKER)

BMW Motorrad ve JUNKER Gurubu arasındaki pozitif iş ilişkisi 30 yılı aşkın süredir mevcuttur. Almanya, Avrupa ve Asya’daki üretim tesislerinde BMW Motorrad, krank millerini işlemek için JUNKER dairesellik dışı silindirik taşlama makinelerini başarıyla kullanıyor.

Taşlama prosedürü

Krank mili, merkezi eksen etrafında döner ve taşlama taşı enterpolasyon yaparak pim yatağının dairesel hareketini takip eder, Taşlama mili (X ekseni) ile iş parçası mili (C ekseni). (Kaynak: JUNKER)

Maceraya yeni bir özendirme

BMW Motorrad’da performans etkileyici verimlilikle buluşuyor. Değişken eksantrik mili kontrolü, yüksek ve düşük hız aralığında olağanüstü güç gelişimi sağlar. (Kaynak: BMW Group / © BMW AG)

Devamını oku

Taşlama - Aşındırma

STUDER S11 – Yüksek adette mikro parçalar için silindirik taşlama tezgahı

Yayın tarihi:

on

İsviçre’nin en büyük taşlama tezgahı üreticilerinden Studer firmasının makina portföyündeki en genç ve en ufak tezgah olan S11 tezgahı, 200mm boy’a kadar olan tüm özel işleriniz için tasarlandı. Bu kompakt tezgah, yüksek üretim kapasitesi ve sıradışı yapısı ile taşlama uzmanlarını bile kendisine hayran bırakıyor. 

Silindirik taşlama sektörü, bu kadar çok çeşitli parça işleyebilen kompak bir tezgah henüz görmemiştir. S11 tezgahı, İsviçre hassasiyeti, sıradışı kompakt dizayn ve yüksek üretim kapasitesi gibi özellikleri bir arada bünyesinde bulundurmaktadır.

Aynı alanda 2 katı fazla üretim kapasitesi

Studer S36 kullanan ve 200mm boy’a kadar parça işleyen firmalar, şimdi aynı alanda 2 tane yeni S11 kullanabilir ve S36 tezgahına gore %15 daha hızlı üretim yapabilirler. S11’in kapladığı alan ve üretim kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda 1 tane S33 tezgahına göre 2 tane S11 kullanarak %230 kapasiteyle daha fazla parça taşlayabilirler.

Kompak dizayn – Yüksek hassasiyet

Takım tezgahları sektöründe insanların kompakt kelimesini duyduklarında aşağıdaki sorular akıllarına gelmektedir.

  • Studer S11 yeterince stabil ve hassas mı?
  • Studer S11 ufak olmasına rağmen kolaylıkla tezgah içine ulaşım sağlanabiliyor mu?

İki sorununda cevabı evet. S11 tezgahı dizel injeksiyon valflerinin üretiminde kullanılmak üzere geliştirildiğinden dairesellik toleransı seri üretimde 5/10 µm  ve doğrusallık 1 µm’dan daha azdır. Bu toleranslar tezgahın granitan yapısından, tezgahtaki yüksek teknoloji ölçme ve kontrol sistemleri ile sağlanmaktadır.

500 mm çapında taşlama taşı ve Rotatif taş bileme sistemi

Peki Studer S11 neler yapabilir? 200mm boy ve 50mm çap’a kadar parça ağırlığı 3kg’ı geçmeyecek olan bütün parçalarınızı taşlayabilmektedir. Bununla birlikte sadece 1.8 metrekare yer kaplamaktadır. Punta yüksekliği 125mm’dir. Ayrıca bu kadar küçük bir tezgah olmasına rağmen, tezgaha 500mm çap’ta taşlama taşı ve rotatif bileme sistemi takılabilmektedir. Bu sayede tezgahta cbn taş kullanılabilir. Tezgahta bu ebatta taş kullanımı için su soğutmalı ve yüksek hassasiyette çalışan 4,5kW’lık motor spindle bulunmaktadır. Taş kafası 0º ya da 20º açılarında dönebilmektedir. İsviçre hassasiyetinin temel özelliği, tezgahın gövde yapısının Granitan olmasıdır. X ve Z eksenleri vidalı miller ile hareket etmektedir. Eksen hızları 15m/dk gibi yüksek hıza sahip olmasına rağmen, eksen çözünürlüğü 0,00001mm’dir.

Studer AR-GE bölümünde çalışan taşlama uzmanları bu kadar ufak bir tezgaha 500mm çapta taş bağlanacak şekilde tezgahı dizayn etmişlerdir.

Otomatik yüklemeye kolay adapte olabilme özelliği

Yükleme boşaltma sistemi yüksek üretim tezgahları için kesinlikle gerekli bir özelliktir. S11 tezgahında isterseniz kendi yükleme boşaltma sistemini, isterseniz dışarıdan ilave edebileceğiniz bir sistemi ya da özel kapı konsepti ile manuel bir sistem kullanabilirsiniz.

Basit kontrol ünitesi

Dokunmatik ve grafik kontrollü ekranı ve StuderWINfocus taşlama paketi ile tüm taşlama proseslerini kolaylıkla programlayabilir ve en kısa sürede üretime başlayabilirsiniz.

Termal Stabilite – Hidrolik olmadan çalışan sistem

S11 tezgahının en önemli özelliklerinden biri de tezgahta hidrolik kullanılmamasıdır. Studer mühendisleri tezgahta sadece pnömatik ve elektrik sistemleri kullanmıştır. Bu sayede ilk yatırım maliyeti ve daha sonra ortaya çıkacak bakım maliyetleri ortadan kaldırılmıştır.

İsviçre hassasiyeti

İsviçre hassasiyeti ancak tezgahın tüm parçaları İsviçre’de üretilirse sağlanabilmektedir. Studer tezgahlarının neredeyse bütün parçaları İsviçre’de üretilmekte ve Thun’da montajı yapılmaktadır. S11, ufak olmasına rağmen çok sofistike bir tezgah olduğundan dolayı sadece montajı 1 hafta sürmektedir.

Çapraz kızaklar bile değiştirilmek istendiğinde, tezgaha kolay ulaşım kapıları sayesinde, 1 gün gibi bir sürede tezgah hazır hale getirilir.

Devamını oku

Taşlama - Aşındırma

Performans, hassasiyet, sürdürülebilirlik – Yeni Platform 6

Yayın tarihi:

on

6S ve 6L taşlama makine serisindeki yeni lineer motorlar ve kanıtlanmış hidrostatik kızaklar yeni bir potansiyel açıyor. Daha yüksek hızlar, çeşitli ayrıntılı iyileştirmeler ve optimize edilmiş bakım kolaylığı, daha kısa çevirim süreleri, en yüksek kalite ve maliyet tasarrufu sağlar. Table takımları için genişletilmiş modüler konsept, Platform 6 taşlama makinelerini daha esnek ve uyarlanabilir hale getirir.

X ve Z eksenlerindeki yüksek performanslı lineer sürücüler, yüksek hareket ve hızlanma değerlerine mümkün kılar, aynı zamanda daha az montaj alanına ihtiyaç duyar. X-eksenlerindeki hidrostatik dairesel kızaklar maksimum dinamiği sağlar, titreşimleri azaltır ve minimum sürtünmeyle yapışma etkisini önler. İlk parçadan başlayarak iyi parça üretme gereksinimi, diğer unsurların yanı sıra, en son kontrol teknolojisi ile birleştirilmiş proses içi ölçümler gibi en son ölçüm teknolojisi ile karşılanmaktadır.

İş parçası mili, punta veya sabit dayanaklar gibi Table düzenekleri, farklı iş parçaları için otomatik veya manuel olarak konumlandırılabilen standartlaştırılmış evrensel yapı panolarına monte edilir. Bu modüler konsept, çalışma alanındaki kılavuz raylar üzerinde table montajlarının oldukça esnek bir bileşen düzenlemesiyle avantajını gösterir ve gelecekteki taşlama görevlerinde ayarlamalar yapılmasını sağlar.

Makinenin içindeki ve etrafındaki tüm bileşenlere kolay erişim ve optimize edilmiş kurulum kapasitesi taşlama makinesinin tüm konseptine bağlıdır. İyi erişilebilirlik ve servis kolaylığı bakım çalışmalarını ve maliyetlerini azaltır. Tüm kızakların ve motorların tam korunmuş olması, taşlama makinesini soğutma yağı veya emülsiyon için universal hale getirir.

Polimer betondan üretilmiş makine gövdesi, üstün sönümleme performansı ve yüksek burulma sertliği ile etkilidir. Optimize edilmiş makine gövde durulaması bakımı kolaylaştırır ve makine gövdesine entegre edilmiş besleme boruları gelecekteki makine yükseltmelerine olanak tanır. Makinenin optimize edilmiş dış boyutları, nakliye sırasındaki maliyet tasarrufu sağlanmış olur.

Soğutma, pompalar ve basınç regülasyonu alanındaki yenilikler; çevreye ve insan sağlığına zararlı soğutma sıvısından vazgeçilebileceği; enerji verimliliğini artırabileceği; bakımını azaltabileceği ve Taşlama makinelerinin gelişimini ayrıntılarla birçok iyileştirmeyle tamamlayabileceği anlamına gelir.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com