Connect with us

Takım Tezgahları

STUDER tezgahlarında yüksek hassasiyette rulman taşlama

Yayın tarihi:

on

İnce cidarlı rulman bileziği ve yataklarındaki yüksek yuvarlaklık doğruluğu elde etmenin en iyi yolu nedir? Örneğin, makaralı rulman bilye yataklarının son derece hassas olması gerektiğinde, rulmanın uzun yıllar sorunsuzca çalışması nasıl garanti edilebilir?  Dış ve iç taşlama operasyonları tek bir bağlamada verimli bir şekilde nasıl gerçekleştirilebilir? Böylece bu tür rulman bilezikleri uygun bir maliyetle üretilebilir mi? STUDER hem bu sorunların cevaplarına hem de gerekli üretim sürecine sahiptir: “Özel Rulman Taşlama Destek Ünitesi.”

Özel rulman taşlama destek ünitesi ve taşlama prosesleri

İnce cidarlı halka şeklindeki iş parçası olan makaralı rulman bileziği deforme olmayacak ve dıştan iç çapa eşmerkezliliği belirlenebilecek bir bağlama sistemi ile tezgaha bağlanmalıdır.

Bu gereksinimlerin hiçbiri standart bir ayna (3, 4 veya 6 ayaklı ayna) ile gerçekleştirilemez. Ek olarak, tüm dış ve iç kontur, mümkün olduğu kadar tek bir bağlama ile işlenmelidir. Bir manyetik aynanın kullanılması genellikle her bir iş parçasının, bir komperatör kullanılarak salgısının düzeltilmesini gerektirir. Bu da çok zaman alan ve otomatik yüklemeye olanak sağlamayan bir ayardır. Bu sebepten dolayı özelikle makaralı rulman endüstrisinde gerekli olan seri üretim yaklaşımı için büyük bir engel teşkil etmektedir.

İnce cidarlı halka şeklindeki parçaları bağlamanın en iyi yöntemi iş parçası desteğinin iş parçasından bağımsız olarak dönmeden sabit şekilde parçayı desteklemesidir. Bunun için tezgahta;

  • Rulman taşlama özel destek ünitesi,
  • Devri ve parçayı ayarlamak için manyetik ayna olması gereklidir.

1. Özel Rulman Taşlama Destek Fikstürü
2. Yatak Destek ünitesi
3. Dikey Destek Ünitesi
4. Elektromanyetik ayna
5. Manyetik ayna ayakları

Rulman taşlama destek fikstürü özellikleri

Yukarıdaki resimde, özel rulman taşlama destek ünitesi özelliklerini gösterebilirsiniz. Montajın daha iyi görülebilmesi için iş parçası kasıtlı olarak çıkarıldı. STUDER üniversal rulman taşlama destek fikstürleri, 10 ila 460 mm çap aralığını kapsayan, çeşitli dereceli boyutlarda mevcuttur. Gösterilen fikstürlere ek olarak, hızlı değiştirilen çene plakaları kullanılarak yeni bir iş parçasına hızlı geçişe izin veren parça ailelerinin seri üretimi için versiyonlar da vardır.

Elektro manyetik ayna ayarları

Elektromanyetik ayna, iş parçasını dönüş yönünde hareket ettirir ve böylece iş parçası belli bir hızla dönmeye başlar. Ek olarak, ayna iş parçasının yüzü ile temas ederek iş parçasını nominal konumunda tutar. Bu, tam olarak ayna ile iş parçası yüzü arasında küçük bir bağıl hareketin meydana geldiği yerdir, çünkü destek ayaklarının merkez çizgisi merkezden kaçık yerleştirilmiştir: İş parçası boyutuna bağlı olarak, ya eşmerkezli kutuplar daha küçük iş parçaları (yaklaşık 80 mm’ye kadar) için ortak olan eş merkezli kutuplarla birlikte seçilir.

Eş merkezli kutup elektromıknatısları, bir müşterinin mevcut herhangi bir ürün yelpazesine uyacak şekilde çeşitli sabitleme aparatlarına sahip olabilir. Elektromanyetik aynanın tahrik ve tutma kuvveti farklı adımlarla programlanabilir. Bu, özellikle hassas işlemler için tutma kuvvetinin CNC programı aracılığıyla kısa bir süre azaltılabileceği ve daha sonra aynı programda daha yüksek bir kenetleme kuvveti gerektiğinde artırılabileceği anlamına gelir. Manyetik kuvvet, mıknatıs kontrol ünitesi üzerinde 16 farklı adımda ayrı ayrı programlanabilir. Birkaç elektromanyetik tabla kullanılması gerekiyorsa, elektrik bağlantısı aynanın doğrudan arkasındaki fiş kontaklarıyla yapılır.

Taş kafası konfigürasyonları

En büyük öncelik, bir rulman bileziğin iç ve dış çaplarını aynı anda taşlamaktır. Bu da iç çapın dış çapa göre mükemmel eşmerkezliliğe sahip olmasını, ölçüsel kararlılık için stabil sıcaklık sağlanması, işletme sermayesi miktarının azaltılmasının sağlanmasına olanak sağlar. Tüm bunları yapabilmek için taş kafasının aşağıdaki gerekli olan taşlama aksesuarları ile donatılması gerektiği anlamına gelir: Dış taşlama taşları, iç taşlama taşları, ölçüm sistemleri. 1″ açı tekrarlama hassasiyetine sahip B ekseni (örneğin S41 tezgahı ile).

Taşlama hassasiyetleri

Tablo, bir STUDER silindirik taşlama tezgahında özel rulman destek ünitesi ile neler yapılabileceğini göstermektedir. Bu değerler, çeşitli müşteri projeleri ve taşlama testleriyle onaylanmıştır, ancak bu hassasiyetleri elde etmek için bağlama yüzeyi (sol ön) mükemmel düzlemselliğe sahip olmalıdır.

Takım Tezgahları

Class CNC Mühendislik Makina, Bursa merkezli olarak hizmetlerine başladı

Yayın tarihi:

on

By

Türk sanayisine, CNC takım tezgahları ile otomasyon ve anahtar teslim projeler konusunda 25 yıl hizmet vermiş olan Hakan Akıncı tarafından kurulan Class CNC Mühendislik Makina, “Kalite bir ahlak felsefesidir” sloganı ile merkezi Bursa olacak şekilde faaliyetlerine başladı.

Uzun yıllar içerisinde kurulan uluslararası samimi dostluklar sonrası, ismi dünyada kalite ile eşanlamlı olan bazı talaşlı imalat tezgahı üreticilerinin Türkiye exclusive temsilciliğini alan Class CNC, ana faaliyet olarak özellikle butik özel tezgahlar ve butik özel anahtar teslim projeler gerçekleştirmeyi, satış-servis ve proje hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında standart takım tezgahları, kompakt robot otomasyon sistemleri ve bağlantı ekipmanı ürünlerini de tedarik edebilen CLASS CNC, sanayicilere tek elden komple hizmet vermeyi planlamaktadır.

Merkez ofis ve showroom’u Bursa’da olan Class CNC’nin İzmir ofis, showroom ve teknik merkezi ise Ağustos ayında kapılarını açacak. Sonrasında ise Ankara ve Eskişehir’de teknik merkezler kurulacak.

Class CNC Genel Müdürü Hakan Akıncı

Devamını oku

Takım Tezgahları

NSK, dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarını azaltıyor

Yayın tarihi:

on

NSK, dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarını azaltıyor | Dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarının görülmesi bilinen bir sorundur. NSK’nin yenilikçi yapısı sayesinde bu istenmeyen olayın etkilerini azaltmak mümkündür. Yeni NSK teknolojisi dünyada ilk kez, vidalı mil hareket yönünü değiştirdiğinde sürtünmeyi stabilize ederek kadran hatalarının görülme olasılığını önemli ölçüde azaltıyor.

Dairesel enterpolasyon; CNC merkezleme deliği, frezeler ve Edm (elektro erozyon) makineleri gibi takım tezgâhlarında sıklıkla gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Dairesel bir ark boyunca gerçekleştirilen bir hareket olarak tanımlanan dairesel enterpolasyon, iki makine ekseninin aynı anda hassas şekilde koordine edilmesini gerektirir. Dairesel enterpolasyon sırasında vidalı milin hareketinin tersine çevrilmesi ile belirlenen yoldan sapması durumunda düzensiz sürtünme oluşur. Kadran hataları olarak bilinen bu hareket hataları, çalışılan alanın yüzeyinde mikro seviyede hatalar oluşmasına ve istenmeyen çiziklere veya çıkıntılara neden oluyor.


Kalıp ve alet üretimi sektörlerinin yanı sıra hassas bileşen işlemede üreticiler daha fazla hassasiyet ve daha iyi yüzey düzleştirme talep ediyor, bu da takım tezgâhlarında besleme performansının daha yüksek olmasını gerektiriyor. Bu sorunu ele almak için servo kumandasında yazılım ile dengeleme sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Buna karşın vidalı milin ne zaman yön değiştirdiğini öngörmenin zor olduğu ve yazılımın tam sonuç sağlayamadığı durumda sürtünme farkı oluşur. Bu nedenle vidalı mil teknolojisinde köklü değişiklik şarttır.

Bu soruna karşılık olarak NSK, kurumsal tescilli sürtünme kontrolü ve son derece hassas değerlendirme ile ölçüm teknolojilerini kullanıyor. Sonuçta elde edilen iyileşmeler, hareket yönü tersine döndüğünde vidalı millerde oluşan sürtünme farklılıklarını önemli ölçüde azaltıyor.

NSK’nin takım tezgâhlarına yönelik yeni teknoloji vidalı milleri ile kullanıcıların kalıp, dökme ve hassas bileşenleri işlemesi sırasında daha kaliteli yüzey düzleştirme yapması mümkün olacak. Sonuç olarak söz konusu teknoloji ikinci perdahlama/cilalama için gereken süreyi önemli ölçüde azaltıyor ve enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Yüksek hassasiyetle konumlandırma gerektiren hassas işlerde kullanılan tüm takım tezgâhları faydalanabilecek.

Devamını oku

Takım Tezgahları

Studer ve Form Makina iş birliği ile CNC taşlamada son teknoloji 

Yayın tarihi:

on

By

Form Makina, son iki yılda STUDER Top Dealer ödülünün sahibi olmuştu. Form Makina Taşlama Tezgâhları Ürün Müdürü Caner Şanko ile bir görüşme gerçekleştirerek hem geçen yılın değerlendirmesini aldık hem de CNC taşlama tezgâhlarındaki güncel teknolojik gelişmeleri konuştuk.

Caner Bey, Form Makina olarak 2019 yılından sonra STUDER Top Dealer 2020 ödülünün de sahibi olmuştunuz. 2021 yılının ilk çeyreğini hem kendiniz hem de sektör açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son 2 yıldır içinde bulunduğumuz Asya bölgesinde Studer Top Dealer ödülünü almaya hak kazanıyoruz. 2020 yılı tüm dünyada kötü geçse de biz Türkiye pazarında hedeflerimize ulaştık. Esasında Türkiye’de yapılan işleri ve üretilen parçaları düşününce hâlâ hassas silindirik taşlama prosesinde yolun başında olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak yurtdışına iş yapanlar çoğalıp kendilerini geliştirdiklerinden, firmalardaki hassas silindirik taşlama talebi her geçen gün artmaktadır. Biz de Form Makina olarak, Studer’in de desteğiyle firmalara sadece tezgah satmak değil, onlara çözümler önererek bir iş partnerliği yapmak ve her türlü teknik desteği sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çok hızlı olmasa da önümüzdeki yıllarda hassas silindirik taşlama prosesinin daha da önem kazanacağını ve yatırımların daha da artacağını düşünmekteyim.

Organizasyonel yapınızı ve hizmet anlayışınızı geliştirmek adına ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Form Makina taşlama bölümü sürekli büyüyen ve kendini geliştiren bir departmandır. Şu anda toplam 5 servis ve 3 satış olmak üzere 8 kişilik bir ekibimiz var. Türkiye’de sadece taşlama tezgahlarına bakan en geniş ve tecrübeli servis ekibine sahibiz.

Pandemi sürecinde yapamasak da özellikle servis ekibimiz sürekli yurtdışına eğitimlere giderek kendilerini geliştirmektedir. Sattığımız tezgahların neredeyse tamamının kurulum, eğitim ve aplikasyon hizmetlerini kendi ekibimizle gerçekleştiriyoruz. Ayrıca servis ekibimiz mümessili olduğumuz ana firmaların kullandığı her türlü ölçüm ekipmanına sahip olduğundan tezgahların hassasiyetini ölçerek ekspertiz hizmeti de verebiliyoruz. Showroomlarımızda bulunan tezgahlarımızda da test taşlamaları yapabiliyoruz. Tüm bunlar müşterilerimizin bizi tercih etmelerine sebep oluyor.

Studer’in yenilikçi teknolojilerinden bahseder misiniz? Sizi sektördeki diğer firmalardan ayıran temel özellikler nelerdir?

Studer sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir firmadır. Bu bağlamda müşteri ihtiyaçlarına göre hem tezgahlarını yenileyerek hem de müşterilerine daha hızlı ve hassas üretim yapmalarını sağlayacak aksesuar ve ekipmanları da geliştirmeye devam etmektedir. En son yeni tip favorit, S33 ve S31 model tezgahlarının lansmanı yapılmıştı. Eskiye göre 2 kat daha ağır olan, gövde içinden soğutma suyu geçen, daha hassas yeni tezgahlar ile Türkiye’de de büyük bir başarı elde ettik ve birçok büyük firmaya yeni seri tezgahlardan sattık. Bununla birlikte aksesuar olarak tezgâh üzerinde lazer ile çap ölçüm sistemini geliştirmişlerdi. Studer bu ve benzeri sistemlerle sürekli taşlama ve ayar sürelerinde iyileştirmeler yaparak tezgahlarını satın alan müşterilerin daha fazla yarar elde etmesini amaçlamaktadır.  

CNC taşlama tezgâhlarında 2021 yılında gelinen teknolojik seviyeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Esasında tüm üreticilere baktığınız da maalesef taşlama tezgahlarının temel yapısında çok fazla değişen bir şey yok. Genelde firmalar tezgahlardaki yazılım ve aksesuarları geliştirerek ayar ve taşlama sürelerini kısaltmaya ve son kullanıcılara kâr sağlamaya çalışıyorlar. Özellikle Studer tezgah üzerinde farklı ölçme sistemleri kullanarak daha hassas üretim yapılmasını sağlamaya çalışmaktadır.  

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Taşlama ekibimizi sürekli büyütüyoruz ve kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Showroomlarımızda da sürekli en çok sattığımız ve müşterilerimizin tercih ettiği tezgahlarımız mevcut. Ancak Türkiye’de taşlama talebi diğer takım tezgahlarına göre çok yüksek olmadığından ve farklı tipte tezgâhları satmakta zorlandığımızdan showrooma çok sık getiremiyoruz. İleride mümessili olduğumuz Studer ve Walter firmalarının üst düzey tüm tezgahlarının olduğu ve tüm tezgahlarda taşlama operasyonlarını müşterilerimize gösterebildiğimiz bir taşlama platformu kurmak gibi bir planımız var. Umarım en kısa sürede gerçekleştirerek, en son teknoloji tezgahları müşterilerimize sunabiliriz.

Form Makina Taşlama Tezgâhları Ürün Müdürü Caner Şanko

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

En kısa sürede pandemiden kurtulup genel olarak firmaların işlerinin daha iyi olmasını temenni ederim.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com