Bizimle bağlantı kurun

Takım Tezgahları

STUDER tezgahlarında yüksek hassasiyette rulman taşlama

Yayın tarihi:

on

İnce cidarlı rulman bileziği ve yataklarındaki yüksek yuvarlaklık doğruluğu elde etmenin en iyi yolu nedir? Örneğin, makaralı rulman bilye yataklarının son derece hassas olması gerektiğinde, rulmanın uzun yıllar sorunsuzca çalışması nasıl garanti edilebilir?  Dış ve iç taşlama operasyonları tek bir bağlamada verimli bir şekilde nasıl gerçekleştirilebilir? Böylece bu tür rulman bilezikleri uygun bir maliyetle üretilebilir mi? STUDER hem bu sorunların cevaplarına hem de gerekli üretim sürecine sahiptir: “Özel Rulman Taşlama Destek Ünitesi.”

Özel rulman taşlama destek ünitesi ve taşlama prosesleri

İnce cidarlı halka şeklindeki iş parçası olan makaralı rulman bileziği deforme olmayacak ve dıştan iç çapa eşmerkezliliği belirlenebilecek bir bağlama sistemi ile tezgaha bağlanmalıdır.

Bu gereksinimlerin hiçbiri standart bir ayna (3, 4 veya 6 ayaklı ayna) ile gerçekleştirilemez. Ek olarak, tüm dış ve iç kontur, mümkün olduğu kadar tek bir bağlama ile işlenmelidir. Bir manyetik aynanın kullanılması genellikle her bir iş parçasının, bir komperatör kullanılarak salgısının düzeltilmesini gerektirir. Bu da çok zaman alan ve otomatik yüklemeye olanak sağlamayan bir ayardır. Bu sebepten dolayı özelikle makaralı rulman endüstrisinde gerekli olan seri üretim yaklaşımı için büyük bir engel teşkil etmektedir.

İnce cidarlı halka şeklindeki parçaları bağlamanın en iyi yöntemi iş parçası desteğinin iş parçasından bağımsız olarak dönmeden sabit şekilde parçayı desteklemesidir. Bunun için tezgahta;

  • Rulman taşlama özel destek ünitesi,
  • Devri ve parçayı ayarlamak için manyetik ayna olması gereklidir.

1. Özel Rulman Taşlama Destek Fikstürü
2. Yatak Destek ünitesi
3. Dikey Destek Ünitesi
4. Elektromanyetik ayna
5. Manyetik ayna ayakları

Rulman taşlama destek fikstürü özellikleri

Yukarıdaki resimde, özel rulman taşlama destek ünitesi özelliklerini gösterebilirsiniz. Montajın daha iyi görülebilmesi için iş parçası kasıtlı olarak çıkarıldı. STUDER üniversal rulman taşlama destek fikstürleri, 10 ila 460 mm çap aralığını kapsayan, çeşitli dereceli boyutlarda mevcuttur. Gösterilen fikstürlere ek olarak, hızlı değiştirilen çene plakaları kullanılarak yeni bir iş parçasına hızlı geçişe izin veren parça ailelerinin seri üretimi için versiyonlar da vardır.

Elektro manyetik ayna ayarları

Elektromanyetik ayna, iş parçasını dönüş yönünde hareket ettirir ve böylece iş parçası belli bir hızla dönmeye başlar. Ek olarak, ayna iş parçasının yüzü ile temas ederek iş parçasını nominal konumunda tutar. Bu, tam olarak ayna ile iş parçası yüzü arasında küçük bir bağıl hareketin meydana geldiği yerdir, çünkü destek ayaklarının merkez çizgisi merkezden kaçık yerleştirilmiştir: İş parçası boyutuna bağlı olarak, ya eşmerkezli kutuplar daha küçük iş parçaları (yaklaşık 80 mm’ye kadar) için ortak olan eş merkezli kutuplarla birlikte seçilir.

Eş merkezli kutup elektromıknatısları, bir müşterinin mevcut herhangi bir ürün yelpazesine uyacak şekilde çeşitli sabitleme aparatlarına sahip olabilir. Elektromanyetik aynanın tahrik ve tutma kuvveti farklı adımlarla programlanabilir. Bu, özellikle hassas işlemler için tutma kuvvetinin CNC programı aracılığıyla kısa bir süre azaltılabileceği ve daha sonra aynı programda daha yüksek bir kenetleme kuvveti gerektiğinde artırılabileceği anlamına gelir. Manyetik kuvvet, mıknatıs kontrol ünitesi üzerinde 16 farklı adımda ayrı ayrı programlanabilir. Birkaç elektromanyetik tabla kullanılması gerekiyorsa, elektrik bağlantısı aynanın doğrudan arkasındaki fiş kontaklarıyla yapılır.

Taş kafası konfigürasyonları

En büyük öncelik, bir rulman bileziğin iç ve dış çaplarını aynı anda taşlamaktır. Bu da iç çapın dış çapa göre mükemmel eşmerkezliliğe sahip olmasını, ölçüsel kararlılık için stabil sıcaklık sağlanması, işletme sermayesi miktarının azaltılmasının sağlanmasına olanak sağlar. Tüm bunları yapabilmek için taş kafasının aşağıdaki gerekli olan taşlama aksesuarları ile donatılması gerektiği anlamına gelir: Dış taşlama taşları, iç taşlama taşları, ölçüm sistemleri. 1″ açı tekrarlama hassasiyetine sahip B ekseni (örneğin S41 tezgahı ile).

Taşlama hassasiyetleri

Tablo, bir STUDER silindirik taşlama tezgahında özel rulman destek ünitesi ile neler yapılabileceğini göstermektedir. Bu değerler, çeşitli müşteri projeleri ve taşlama testleriyle onaylanmıştır, ancak bu hassasiyetleri elde etmek için bağlama yüzeyi (sol ön) mükemmel düzlemselliğe sahip olmalıdır.

Takım Tezgahları

Sandvik Coromant’tan, talaş kontrolüne yeni çözüm

Yayın tarihi:

on

Yazan

Optimum verimlilik, takım ömrü ve uygulama güvenliği için eşit dağıtılmış kesme kuvvetleriyle doğru sayıda paso sağlamaya yönelik kesme değerleri parametrelerine dayalı NC kodları oluşturan mevcut yazılım CoroPlusTool Path’i daha da geliştirmek için yeni modül tanıtan Sandvik Coromant, yeni modül ile üreticilere talaş kontrolünde yeni bir çözüm sunuyor.

Diş tornalamadaki genel bir problemler talaşların; robotların, aynaların, takımların ve parçaların çevresine sarılmasından dolayı meydana geliyor. Talaşlar aynı zamanda konveyörlere de sıkışabiliyor, bu da hasara ve iş durmasına neden oluyor. Diş tornalama yaparken iyi parça kalitesi elde etmenin anahtarı ise başarılı bir talaş kontrolü sisteminden geçiyor. Sandvik Coromant’ın yeni modülü OptiThreading, bu zorluklar göz önüne alınarak tasarlanıyor. Özellikle CoroThread 266 takımları ve kesici uçları için geliştirilen modül, aboneliğinin bir parçası olarak sunuluyor.

Üreticiler, yöntemi ve yazılımı kullanarak diş tornalama işlemlerini tümüyle optimize ederken CoroPlus Tool Path, çözümün bir parçası olarak özellikle talaş kontrolünün zorluğunu ortadan kaldırmak için optimize edilmiş OptiThreading takım yollarının geliştirilmesinde kullanıcılara yardımcı oluyor. Bu yardım, sonuncusu hariç tüm pasolarda kesime giren ve çıkan darbeli kesimler için kontrollü ve salınımlı hareketler sağlayan takım yolları sunarak yapılıyor.

Kısalan devir süreleri, iyileşen verimlilik

Sandvik Coromant’ın yeni modülü OptiThreading ile kesme yönetiminin desteklenmesi birden çok avantaj sağlıyor. Kullanıldığında parçanın yüzeyine hasar veren ve kesme bölgesinde engel oluşturan uzun talaşlar ortdan kaldırılırken, parça kalitesi iyileştiriliyor. Takıma, parçaya ya da talaş konveyörüne sıkışan uzun talaşlar ortadan kaldırılarak daha az manuel iş yapılmasını sağlanıyor ve böylece tezgahın plansız duruşları azaltılıyor. Yeni modülün kesme hızlarını artırma olanağı, devir sürelerini kısaltarak verimliliği iyileştiriyor.

OptiThreading ve CoroThread 266’nın birbirine uyan diş çekme ortakları olmasının birkaç nedeni bulunuyor. OptiThreading yüksek kesme kuvvetleri oluşturuyor ve bu kuvvetlere dayanabilecek bir takım kullanılması gerekiyor. Kesici uç indekslemede olağanüstü stabilite sağlayan ve ucun aşırı kuvvetlerin üstesinden gelebilmesini sağlayan CoroThread 266, bir iLock arabirimine sahip. Takım farklı çeşitlerle sunuluyor. Malzeme ve uygulamaların büyük bölümünü kapsayan farklı kaliteler ve geometriler içeriyor. Birlikte çalışan yazılım ve donanım çözümleri, zayıf talaş kontrolü tarafından engellenmeden güvenli ve hassas bir şekilde diş çekme olanağı sağlıyor.

Yeni modülle ilgili açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Ürün Müdürü Hampus Jemt, “OptiThreading, diş tornalamadaki en büyük sorunu, yani talaş kontrolü sorununu çözüyor.” diyor. CoroPlus Tool Path ile tornalama optimizasyonuna yönelik bir yazılımı zaten sunduklarını hatırlatan Hampus Jemt, şu ifadeleri kullanıyor: “CoroThread 266 ile de güçlü bir takımlama çözümü ortaya çıkardık. Şimdi de OptiThreading ile müşterilerin diş tornalama yaparken karşılarına çıkan en büyük sorunlardan birinin üstesinden gelmeleri için onlara yardımcı olabiliriz. Tezgah imalathanesinin zorluklarını anlıyoruz. İşi hızlı bir şekilde halledilmesi için gelen baskılar planlanmamış iş durmalarını bir kabusa çevirir; bu nedenle talaş kontrolü konusunda risklerden kaçınmak çok önemlidir. Her şeyi kapsayan bu çözümü teklifimiz kapsamında sunmamız üreticilere yeni bir diş çekme yöntemini benimsemeleri için yardımcı olabileceğimiz anlamına geliyor, böylece hem talaş kontrolüyle ilgili endişeleri giderilecek hem de daha yüksek kaliteli parçalar üretebilecekler.”

Devamını oku

Takım Tezgahları

Class CNC Mühendislik Makina, Bursa merkezli olarak hizmetlerine başladı

Yayın tarihi:

on

Yazan

Türk sanayisine, CNC takım tezgahları ile otomasyon ve anahtar teslim projeler konusunda 25 yıl hizmet vermiş olan Hakan Akıncı tarafından kurulan Class CNC Mühendislik Makina, “Kalite bir ahlak felsefesidir” sloganı ile merkezi Bursa olacak şekilde faaliyetlerine başladı.

Uzun yıllar içerisinde kurulan uluslararası samimi dostluklar sonrası, ismi dünyada kalite ile eşanlamlı olan bazı talaşlı imalat tezgahı üreticilerinin Türkiye exclusive temsilciliğini alan Class CNC, ana faaliyet olarak özellikle butik özel tezgahlar ve butik özel anahtar teslim projeler gerçekleştirmeyi, satış-servis ve proje hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında standart takım tezgahları, kompakt robot otomasyon sistemleri ve bağlantı ekipmanı ürünlerini de tedarik edebilen CLASS CNC, sanayicilere tek elden komple hizmet vermeyi planlamaktadır.

Merkez ofis ve showroom’u Bursa’da olan Class CNC’nin İzmir ofis, showroom ve teknik merkezi ise Ağustos ayında kapılarını açacak. Sonrasında ise Ankara ve Eskişehir’de teknik merkezler kurulacak.

Class CNC Genel Müdürü Hakan Akıncı

Devamını oku

Takım Tezgahları

NSK, dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarını azaltıyor

Yayın tarihi:

on

Yazan

NSK, dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarını azaltıyor | Dairesel enterpolasyon sırasında takım tezgâhı kadran hatalarının görülmesi bilinen bir sorundur. NSK’nin yenilikçi yapısı sayesinde bu istenmeyen olayın etkilerini azaltmak mümkündür. Yeni NSK teknolojisi dünyada ilk kez, vidalı mil hareket yönünü değiştirdiğinde sürtünmeyi stabilize ederek kadran hatalarının görülme olasılığını önemli ölçüde azaltıyor.

Dairesel enterpolasyon; CNC merkezleme deliği, frezeler ve Edm (elektro erozyon) makineleri gibi takım tezgâhlarında sıklıkla gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Dairesel bir ark boyunca gerçekleştirilen bir hareket olarak tanımlanan dairesel enterpolasyon, iki makine ekseninin aynı anda hassas şekilde koordine edilmesini gerektirir. Dairesel enterpolasyon sırasında vidalı milin hareketinin tersine çevrilmesi ile belirlenen yoldan sapması durumunda düzensiz sürtünme oluşur. Kadran hataları olarak bilinen bu hareket hataları, çalışılan alanın yüzeyinde mikro seviyede hatalar oluşmasına ve istenmeyen çiziklere veya çıkıntılara neden oluyor.


Kalıp ve alet üretimi sektörlerinin yanı sıra hassas bileşen işlemede üreticiler daha fazla hassasiyet ve daha iyi yüzey düzleştirme talep ediyor, bu da takım tezgâhlarında besleme performansının daha yüksek olmasını gerektiriyor. Bu sorunu ele almak için servo kumandasında yazılım ile dengeleme sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Buna karşın vidalı milin ne zaman yön değiştirdiğini öngörmenin zor olduğu ve yazılımın tam sonuç sağlayamadığı durumda sürtünme farkı oluşur. Bu nedenle vidalı mil teknolojisinde köklü değişiklik şarttır.

Bu soruna karşılık olarak NSK, kurumsal tescilli sürtünme kontrolü ve son derece hassas değerlendirme ile ölçüm teknolojilerini kullanıyor. Sonuçta elde edilen iyileşmeler, hareket yönü tersine döndüğünde vidalı millerde oluşan sürtünme farklılıklarını önemli ölçüde azaltıyor.

NSK’nin takım tezgâhlarına yönelik yeni teknoloji vidalı milleri ile kullanıcıların kalıp, dökme ve hassas bileşenleri işlemesi sırasında daha kaliteli yüzey düzleştirme yapması mümkün olacak. Sonuç olarak söz konusu teknoloji ikinci perdahlama/cilalama için gereken süreyi önemli ölçüde azaltıyor ve enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Yüksek hassasiyetle konumlandırma gerektiren hassas işlerde kullanılan tüm takım tezgâhları faydalanabilecek.

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com