Connect with us

Takım Tezgahları

Takım tutucu sektöründe yüksek hız ve hassasiyet: STUDER S22

Yayın tarihi:

on

Takım tutucu fikstürleri üretim süreçlerinin güncel olması açısından son derece önemlidir. Hassasiyet, tekrarlama hassasiyeti ve yer değiştirilebilirlik, güç ve torkun güvenilir iletimi veya uzun ömürlülük, bağlama sistemleri seçimindeki önemli kriterlerden sadece birkaçı.

Modüler takım aparatları ve takımların farklı işleme süreçlerinde kullanılması (tornalama, frezeleme, delik delme vb.) yeni ihtiyaçlar doğurmuştur. Takım tutucu fikstür üreticileri de en gerekli özellik kombinasyonlarına ulaşabilmek için yıllardır çeşitli yeni yaklaşımlarda bulunmaktadır. Artık rotasyon simetrisi ile tanımlanmayan form elementleri daha sık kullanılmaktadır. 2008 sonundan itibaren bu yeni ihtiyaçları karşılayan yeni bir ara yüz geometrisi “Düz Yüzeyli Poligonal Kaval Mil ya da Polygon Shank Tool Holder – PSC” adı altında standartlaştırılmıştır. Bu standart yıllardır “Coromant Capto” adı altında Sandvik Coromant ve imtiyaz sahipleri tarafından sunulan arayüz geometrisine dayanmaktadır. STUDER uzun yıllardır takım endüstrisinin köklü ortaklarından biridir. Makinaların yüksek hassasiyet ve esnekliği; tüm takım üreticilerinin boyut, form ve yüzey hassasiyet konusundaki ihtiyaçlarının uygun maliyetli uygulanmasını sağlar. “PSC” için üretim çözümleri ortağı olan STUDER takım
tutucuların son yıllarda sayısının artmasına önemli katkı sağlamıştır. STUDER olarak müşterilerimizin teknik gereksinimlerini bilmekte ve ideal çözümler sunmaktayız.

Yüksek hassasiyetli makinalar ve makine parçaları için STUDER size:

 • Eksenel hassasiyet <1 μm
 • İş kafası iş mili salgısı <1 μm
 • İşlem sırasında ölçüm sistemi hassasiyeti <0.5 μm sunmaktadır.

STUDER’in efsanevi uzun ömürlü hassasiyeti, son nesil STUDER silindirik taşlama tezgahlarındaki 0.01 μm eksen çözünürlüğü ile birleşerek PSC takım tutucularının uygun maliyetli üretiminde ideal bir önkoşul olarak sunulmaktadır.

Özel bağlama sistemleri ile STUDER size:

 • İşleme için sabit referanslar ve tezgâh ara yüzünün PSC doğrudan bağlama sistemleri ile kullanılması
 • Merkezler arasındaki direct drive sistemi için senkronize punta kullanımı
 • Yüksek hassasiyet CNC ara yatak
 • Bağlama pozisyonlama tekrarı < 1μm sunmaktadır.

STUDER tanınmış bağlama üreticileriyle birlikte çalışarak parçaların bağlanması için farklı çözümler geliştirmektedir.

Geniş form yüzeylerin de en dar toleransların elde edilmesi için STUDER size:

 • StuderHSM programlama yazılımı
 • Konturların taşlanmasında matematiksel çözünürlük < 0.1 μm
 • Kontur bilgisinin doğrudan işlenmesi
 • Fonksiyon bazlı geometrisinin düzeltilmesinin programlanması
 • Küçük miktarlarda yüksek süreç güvenirliliği
 • Her türlü kontur taşlanması
 • İşlem sırasında poligon ölçülerinin kontrolü
 • Entegre edilmiş tekrar ölçüm ve düzeltme süreci sunmaktadır.

Orta ve küçük parti üretimlerde esnek otomasyon çözümleri için STUDER ize:

 • Manuel bağlama seçenekleri
 • Orta ölçekli partiler için otomatik yükleme
 • Çok esnek portal otomatik yükleme sistemleri sunmaktadır.

Takım Tezgahları

Yeni şanzıman işleme yöntemleri

Yayın tarihi:

on

Deliliğin tanımı, aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir. Bu, ortamın değiştiği ve maliyet düşürme talebinin yaygın olduğu dişli parçaların işlemesi için de geçerli olabilir. Burada, takım tezgahı uzmanı Sandvik Coromant’ın Otomotiv Sanayi İş Dalı Global Ürün Müdürü Harish Maniyoor, üç yeni şanzıman işleme yönteminin üreticilere daha az takımla daha fazla iş yapmada nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Tezgah imalathaneleri, COVID-19 salgını sırasında değişken yüksek ve düşük talep senaryolarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak, koşulları ne olursa olsun, maliyetin düşürülmesi bir öncelik olarak kalmaya devam ediyor.

Dişlilerin işlemesini ele alalım. Üreticiler dişli işlemede daha fazla esneklik istiyor, ancak maliyetleri düşürürken bunu başarmak çok da kolay olmuyor. Bilindiği üzere, özellikle seri üretimde dişlilerin işlemesini içeren projeler, özel tezgahlar ve prosesler gerektirir. Bu da üretim sürecinde sınırlamalar ve genellikle daha yüksek maliyetler anlamına gelir.

Bu sınırlamalar, üç yeni şanzıman işleme yöntemi ile aşılabilir. Dahası bu avantajlar, otomotivin ötesine geçerek genel mühendislik, rüzgar enerjisi, havacılık sanayisi ve hatta robotik gibi alanlara kadar uzanır.

Sıyırarak şekillendirme yöntemi

Sıyırarak şekillendirme yöntemi, takımın işlenen dişli ile iç içe geçtiği bir dönen kesim tekniğidir. Sürekli kesim prosesi, tüm işleme operasyonunun tek bir kurulumda gerçekleştirilmesini sağlar. İşin aslında bu teknik, azdırma ve vargelleme, arasındaki kesişme açısı ve takım ile dişli aksı ve verimlilik açısından belirleyici dönüş hızıdır.

Sıyırarak şekillendirme yöntemi 30 yıldan fazla süredir kullanılıyor. Peki, Yeni şanzıman işleme yöntemleri ilgili bir makalede neden bu konudan bahsediyorum? Çünkü, işleme ortamı, elektrikli araçlar (EV’ler) için şanzıman üretimi de dahil olmak üzere çeşitli sektörleri etkileyecek şekilde değişiyor. Açıklamama izin verin.

Elektrikli araçlar

Eskiden EV’lerin birden fazla dişli veya şanzımana ihtiyaç duymadığı görüşü hakimdi. Artık bu görüş değişti ve Tesla ve Porsche gibi firmalar, çok vitesli EV’leri piyasaya sürüyor. Elektrikli motorlar, klasik arabalara kıyasla dakikada çok daha yüksek devir (dev/dak) sağlar (Elektrikli motorlarda 20.000 dev/dak, konvansiyonel yanmalı motorlarda ise sadece 4.000 ila 6.000 dev/dak). Bu nedenle, bu devirleri yönetilebilir bir seviyeye düşürmek için bir redüksiyon dişli kutusuna ihtiyaç vardır.

EV şanzımanları daha yüksek devirlere karşı dayanıklı olmak zorunda olduğundan işlemesi zordur. Üreticiler, bu parçaları üretirken iş parçasının işleme hızını ifade eden talaş kaldırma oranlarına odaklanmalıdır.

EV şanzımanları ile ilgili bir diğer önemli talep de motor hiç gürültü yapmadığından dişli kutusundan gelen gürültünün de düşük olmasıdır. Bu, daha sıkı toleranslara sahip parçaların üretilmesi anlamına gelir ve daha zorlu işleme gerektirir.

Bu nedenle tezgah imalathaneleri şu soruyu sormalıdır: Aradığınız hızlı verimlilik mi yoksa başka bir şey mi? Bu tür bir çeviklik, geleneksel şanzıman imalatı proseslerine bağlı olamaz. Buna karşılık sıyırarak şekillendirme yöntemi ile bütün parçayı çok amaçlı tezgahta veya işleme merkezinde tek bir kurulumla işlemek mümkündür.

Bu, üretim süresini kısaltır, kaliteyi artırır ve taşıma ve lojistik maliyetlerini düşürür.

İsveç’teki büyük bir otomotiv müşterisi, Sandvik Coromant’tan parça işleme çözümleri sağlamasını istediğinde sıyırarak şekillendirme yönteminin avantajları gösterildi.

Projede müşterinin otomotiv geliştirme ekibiyle birlikte çalışılmış ve Sandvik Coromant’ın kendi CoroMill ® 180 değiştirilebilir sıyırarak şekillendirme kesicileri ile sıyırarak şekillendirme yönteminin 5 eksenli iki tezgahta kullanılabileceği ispatlanmıştır. CoroMill 180, yüksek verimli dişli ve kama üretimi için tasarlanmıştır.

Müşteri beklenenden daha iyi bir devir süresi elde etti. Müşteri, prosesin parça başına 14 dakika içinde gerçekleşmesini talep ederken parça başına 1 dakikadan daha kısa bir devir süresi sağladı.

Havacılık sanayi

Sıyırarak şekillendirme yönteminin avantajları otomotiv sanayi ile sınırlı olmayıp genel mühendislik, rüzgar türbinleri, havacılık sanayi ve robotik gibi diğer sektörlere kadar uzanır.

Özellikle havacılık sanayisinin önceliği, maliyetleri düşürmektir. COVID-19 salgının sanayi üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde rapor edilmiştir. Bu rapora göre Airbus firması, uçak üretim oranlarında %30’luk bir düşüş yaşandığını bildirmiştir.

Elektrikli araçlar gibi eski havacılık sanayi motorları da daha iyi performans ve verimlilik için geliştiriliyor, bu yüzden üretimlerinde bir evrim yaşanıyor. Sıyırarak şekillendirme yönteminin sunduğu bir diğer avantaj da kenarlara yakın şekilde işleme yapabilme yeteneğidir; böylece parçalar daha serbest bir şekilde tasarlanabilir. Havacılık sanayi parçaları daha sert malzemelerden üretildiğinden, işlenmesi için daha sert kesici uçlar gerekebilir.

Bu nedenle Sandvik Coromant çelik tornalama için bir çift yeni ISO P tornalama karbür kesici uç kaliteleri, GC4415 ve GC4425‘i ürün serisine dahil ederek piyasaya sürdü. Bu kaliteler, ISO P15 ve P25 uygulama alanında kullanım içindir. ISO P15 ve P25 ,işleme parametrelerini etkileyen farklı çalışma koşullarının oluşturduğu talepleri ifade eder. Her biri yüksek aşınma direnci, ısıl direnç ve tokluk sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Kesici uçlar, alüminyum kaplama tabakada tek yönlü kristal konumlandırmaya sahip ikinci nesil Inveio® teknolojisini içerir. Her kristal aynı yönde dizilerek (bu mikroskop altında görülebilir) kesme bölgesine doğru güçlü bir bariyer oluşturur. Bu, kesici ucun yüksek aşınma direncine ve uzun takım ömrüne sahip olmasını sağlar.

Sıyırarak şekillendirme yöntemi gibi, GC4415 ve GC4425 gibi kesici uçlar da öngörülebilir aşınma sağlayabilir ve dolayısıyla tezgah kullanımını ve maliyet tasarrufunu iyileştirebilir. Bu avantajlar, otomotivin ötesine geçerek genel mühendislik, rüzgar enerjisi, havacılık sanayisi ve robotik gibi sektörlere ve aslında dişli parçaların gerekli olduğu uygulamalara kadar uzanır.

Sektör fark etmeksizin sağlanan gerçek avantajlar arasında yüksek talaş kaldırma oranları, tek bir kurulumda tek bir tezgah ile parça işleme özelliği ve yüksek tezgah kullanımı bulunur. Sandvik Coromant’ın kendi tespitlerine göre, tezgah kullanımında %20 oranında artış ile %10 daha yüksek brüt kar marjı sağlanabilir.

Maksimum verim

Bu avantajların elde edilmesi için CoroMill 180 gibi takımlardan daha fazlası gerekir. Daha büyük bir çözüme ihtiyaç duyulur. Bu noktada PrimeTurning devreye girer.

PrimeTurning yöntemi, takımın parçaya aynadan girmesine ve parçanın öbür ucuna doğru ilerlerken malzemeyi kaldırmasına dayanır. Önemli talaş kaldırma oranlarının tümüne öncelik verir. Bu, daha küçük giriş açılarına, daha yüksek boşluk açılarına ve daha yüksek kesme parametrelerine imkan tanır. Dahası, aynı takımlar ile konvansiyonel takımlama da gerçekleştirilebilir, bu nedenle tezgah imalathaneleri değişimli olarak hem geleneksel hem de yeni prosesleri kullanabilir.

Bazı uygulamalarda PrimeTurning ile %50’nin üzerinde verimlilik artışı sağlanabileceğine inanıyoruz. Bu, verimi en üst seviyeye çıkaran parametreleri ve değişkenleri ayarlamak üzere programlama kodları ve teknikleri sağlayan CoroPlus® Takım Yolu yazılımımız ile desteklenir.

Bu yeni işleme yöntemleri, sıyırarak şekillendirme yöntemi, yeni karbür kesici uçlar veya PrimeTurning, üreticilerin beklentilerini karşılayabilir, proseslerde ve en önemlisi, sonuçlarda iyileştirmeler sağlayabilir.

Tezgah imalathaneleri, bu yöntemleri kullanarak eski tas eski hamam yöntemlerden kurtulabilir ve değişim için ödenen bedelin gerçekten buna değdiğinden emin olabilir.

Devamını oku

Takım Tezgahları

Studer Favorit ile tüm taşlama işlemleri için üst düzey performans

Yayın tarihi:

on

Silindirik taşlama tezgâhı imalatında dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Studer, Favorit ile küçükten büyüğe her ölçüde iş parçasının tek tek ve partiler halinde üretilmesine olanak sunan eşsiz bir çözüm sunuyor.

Favorit’in puntalar arası mesafesi 400, 650, 1000 ve 1600 mm’dir, hem kısa hem de uzun iş parçaları için uygundur ve her sektörde üniversal olarak kullanılabilir. Favorit yenilikçi dizaynı ile birlikte özellikle fiyat-performans yüksek değeriyle öne çıkmaktadır.

CNC üniversal silindirik taşlama makinesi hem az adetli hem de seri üretimde kullanılabilir. Basit bir şekilde ölçme, balanslama sistemi, parça temas tespiti ve uzunluk ayarlama özellikleri ile değişik taşlama işlerine adapte olmaktadır.

Favorit uygun maliyetli bir makinedir. Bütün Studer makineleri gibi sağlam granit gövdesi ile en yüksek hassasiyet, performans ve güvenilirlik sağlar. Taşlama sırasında yapılan işlemi net bir şekilde görebilirsiniz. Her 3 derecede otomatik pozisyon alabilen taş kafası, iç ve dış taşlama iş millerini taşıyabilir.

370 mm uzunluğundaki x ekseni sayesinde, bileme sistemi iş mili, iş kafası veya puntanın arkasına yerleştirilebilir. Bu şekilde taş kafasına oluşabilecek herhangi bir çarpmanın önüne geçilmiş olur. Geometrik açıklamalar artık geçmişte kaldı. Bilemenin pozisyonu T-slotuna takılabilir ve manuel olarak ayarlanabilir.

Favorit’in soğutma sistemi gövdeye entegre edilmiş olup, gövdesi de ısı kontrollüdür. Favorit’te aynı zamanda Z eksenindeki potansiyel deformasyon olasılığı ortadan kaldırılmıştır. “Aktif ısı kontrolü” makineye termik stabilite sağlar.

StuderPictogram ile gelen Pratik Studer Taşlama Yazılımı, tecrübesiz operatörler için bile kolaylıkla taşlama ve bileme program yazılımına olanak sağlar. Modern ve kullanıcı dostu olarak dizayn edilen dokunmatik ekran, operatörün kolay ve direkt olarak tezgâhı kontrol etmesini sağlar. Arka ve yandaki servis kapıları sayesinde tezgâhın kullanımında yüksek ergonomiklik sağlanmış ve kullanım verimliliği artırılmıştır. Studer ürünlerinin; geliştirme, imalat, montaj ve muayene esasları VDA 6.4 ve ISO 9001 normları kullanılarak yerine getirilmektedir.

Devamını oku

Takım Tezgahları

STUDER tezgahlarında yüksek hassasiyette rulman taşlama

Yayın tarihi:

on

İnce cidarlı rulman bileziği ve yataklarındaki yüksek yuvarlaklık doğruluğu elde etmenin en iyi yolu nedir? Örneğin, makaralı rulman bilye yataklarının son derece hassas olması gerektiğinde, rulmanın uzun yıllar sorunsuzca çalışması nasıl garanti edilebilir?  Dış ve iç taşlama operasyonları tek bir bağlamada verimli bir şekilde nasıl gerçekleştirilebilir? Böylece bu tür rulman bilezikleri uygun bir maliyetle üretilebilir mi? STUDER hem bu sorunların cevaplarına hem de gerekli üretim sürecine sahiptir: “Özel Rulman Taşlama Destek Ünitesi.”

Özel rulman taşlama destek ünitesi ve taşlama prosesleri

İnce cidarlı halka şeklindeki iş parçası olan makaralı rulman bileziği deforme olmayacak ve dıştan iç çapa eşmerkezliliği belirlenebilecek bir bağlama sistemi ile tezgaha bağlanmalıdır.

Bu gereksinimlerin hiçbiri standart bir ayna (3, 4 veya 6 ayaklı ayna) ile gerçekleştirilemez. Ek olarak, tüm dış ve iç kontur, mümkün olduğu kadar tek bir bağlama ile işlenmelidir. Bir manyetik aynanın kullanılması genellikle her bir iş parçasının, bir komperatör kullanılarak salgısının düzeltilmesini gerektirir. Bu da çok zaman alan ve otomatik yüklemeye olanak sağlamayan bir ayardır. Bu sebepten dolayı özelikle makaralı rulman endüstrisinde gerekli olan seri üretim yaklaşımı için büyük bir engel teşkil etmektedir.

İnce cidarlı halka şeklindeki parçaları bağlamanın en iyi yöntemi iş parçası desteğinin iş parçasından bağımsız olarak dönmeden sabit şekilde parçayı desteklemesidir. Bunun için tezgahta;

 • Rulman taşlama özel destek ünitesi,
 • Devri ve parçayı ayarlamak için manyetik ayna olması gereklidir.

1. Özel Rulman Taşlama Destek Fikstürü
2. Yatak Destek ünitesi
3. Dikey Destek Ünitesi
4. Elektromanyetik ayna
5. Manyetik ayna ayakları

Rulman taşlama destek fikstürü özellikleri

Yukarıdaki resimde, özel rulman taşlama destek ünitesi özelliklerini gösterebilirsiniz. Montajın daha iyi görülebilmesi için iş parçası kasıtlı olarak çıkarıldı. STUDER üniversal rulman taşlama destek fikstürleri, 10 ila 460 mm çap aralığını kapsayan, çeşitli dereceli boyutlarda mevcuttur. Gösterilen fikstürlere ek olarak, hızlı değiştirilen çene plakaları kullanılarak yeni bir iş parçasına hızlı geçişe izin veren parça ailelerinin seri üretimi için versiyonlar da vardır.

Elektro manyetik ayna ayarları

Elektromanyetik ayna, iş parçasını dönüş yönünde hareket ettirir ve böylece iş parçası belli bir hızla dönmeye başlar. Ek olarak, ayna iş parçasının yüzü ile temas ederek iş parçasını nominal konumunda tutar. Bu, tam olarak ayna ile iş parçası yüzü arasında küçük bir bağıl hareketin meydana geldiği yerdir, çünkü destek ayaklarının merkez çizgisi merkezden kaçık yerleştirilmiştir: İş parçası boyutuna bağlı olarak, ya eşmerkezli kutuplar daha küçük iş parçaları (yaklaşık 80 mm’ye kadar) için ortak olan eş merkezli kutuplarla birlikte seçilir.

Eş merkezli kutup elektromıknatısları, bir müşterinin mevcut herhangi bir ürün yelpazesine uyacak şekilde çeşitli sabitleme aparatlarına sahip olabilir. Elektromanyetik aynanın tahrik ve tutma kuvveti farklı adımlarla programlanabilir. Bu, özellikle hassas işlemler için tutma kuvvetinin CNC programı aracılığıyla kısa bir süre azaltılabileceği ve daha sonra aynı programda daha yüksek bir kenetleme kuvveti gerektiğinde artırılabileceği anlamına gelir. Manyetik kuvvet, mıknatıs kontrol ünitesi üzerinde 16 farklı adımda ayrı ayrı programlanabilir. Birkaç elektromanyetik tabla kullanılması gerekiyorsa, elektrik bağlantısı aynanın doğrudan arkasındaki fiş kontaklarıyla yapılır.

Taş kafası konfigürasyonları

En büyük öncelik, bir rulman bileziğin iç ve dış çaplarını aynı anda taşlamaktır. Bu da iç çapın dış çapa göre mükemmel eşmerkezliliğe sahip olmasını, ölçüsel kararlılık için stabil sıcaklık sağlanması, işletme sermayesi miktarının azaltılmasının sağlanmasına olanak sağlar. Tüm bunları yapabilmek için taş kafasının aşağıdaki gerekli olan taşlama aksesuarları ile donatılması gerektiği anlamına gelir: Dış taşlama taşları, iç taşlama taşları, ölçüm sistemleri. 1″ açı tekrarlama hassasiyetine sahip B ekseni (örneğin S41 tezgahı ile).

Taşlama hassasiyetleri

Tablo, bir STUDER silindirik taşlama tezgahında özel rulman destek ünitesi ile neler yapılabileceğini göstermektedir. Bu değerler, çeşitli müşteri projeleri ve taşlama testleriyle onaylanmıştır, ancak bu hassasiyetleri elde etmek için bağlama yüzeyi (sol ön) mükemmel düzlemselliğe sahip olmalıdır.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com