TBK hesaplama yazılımı, 3B dişli geometrilerini artık STEP formatında da veriyor

Editör
TBK hesaplama yazılımı, 3B dişli geometrilerini artık STEP formatında da veriyor

Almanya’nın Braunschweig kentinde faaliyet gösteren hesaplama uzmanı GWJ Technology GmbH, redüktör üretimi ve makine mühendisliği alanlarında tanınmış TBK hesaplama yazılımını; CAD kapsamını, dişlilerin hesabından sonra doğrudan 3B STEP veya IGES formatında dışa aktarımını destekleyen ilave bir özellikle genişletti.

Yeni özellik, farklı dişli tipleri geometrisinin STEP ve IGES formatında bir 3B CAD modeli olarak oluşturulmasını sağlar. Bu sayede, artık uzun süredir mevcut olan SOLIDWORKS, Solid Edge, Autodesk Inventor, CATIA, NX-Unigraphics ve ProE gibi CAD sistemleri için akıllı 3B-CAD eklentilerine bir alternatif de gelmiş oluyor.

Hem STEP hem de IGES formatı, 3B modeller için standartlaştırılmış değişim formatları olup hemen hemen her CAD sistemine aktarılabilir. STEP ve IGES çıkışı için ayarlar menüsünde, dışa aktarımı özelleştirmek için kullanıcıya çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Sadece bir dişi veya tüm dişleri ihtiva eden hacimsel model olarak geometri, veya diş profilleri arası boşluğu da ihtiva eden düzlemsel geometri oluşturulabilir. Dışa aktarırken, kullanıcı doğruluk seviyesini de istenen bir değere ayarlayabilir.

Şu anda yeni STEP / IGES dışa aktarımı özelliğini aşağıdaki hesaplama modülleri içermektedir: Düz ve helisel silindirik dişlilerin boyutlandırma hesabında tekli dış dişli ve tekli iç dişli, silindirik düz dişli çiftleri, planet dişli kademeleri, 3’lü ve 4’lü dişli mekanizmaları, düz ve helisel konik dişliler, spiral konik dişliler ve dişli mil bağlantıları (DIN 5480 vb.). Alternatif olarak, evolvent diş formunu farklı ayar seçenekleriyle 2B DXF olarak da almak mümkündür. Burada diş formu geometrisi hem alın ve hem de normal kesit olarak desteklenir.

Uzman ellerden size

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirdiğimiz eAssistant / TBK 2014, SystemManager ve 3B-CAD eklenti yazılımları; makine üretim sektöründe, redüktör tasarımı ve üretiminde çalışan mühendis ve konstrüktörlerin kullandığı yüksek değerde ve profesyonel hesaplama programlarıdır. 

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Daha kapsamlı bilgi almak için bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Yazarı Paylaş
Yorum Yap