Connect with us

Yazılımlar

TBK hesaplama yazılımı, 3B dişli geometrilerini artık STEP formatında da veriyor

Yayın tarihi:

on

Almanya’nın Braunschweig kentinde faaliyet gösteren hesaplama uzmanı GWJ Technology GmbH, redüktör üretimi ve makine mühendisliği alanlarında tanınmış TBK hesaplama yazılımını; CAD kapsamını, dişlilerin hesabından sonra doğrudan 3B STEP veya IGES formatında dışa aktarımını destekleyen ilave bir özellikle genişletti.

Yeni özellik, farklı dişli tipleri geometrisinin STEP ve IGES formatında bir 3B CAD modeli olarak oluşturulmasını sağlar. Bu sayede, artık uzun süredir mevcut olan SOLIDWORKS, Solid Edge, Autodesk Inventor, CATIA, NX-Unigraphics ve ProE gibi CAD sistemleri için akıllı 3B-CAD eklentilerine bir alternatif de gelmiş oluyor.

Hem STEP hem de IGES formatı, 3B modeller için standartlaştırılmış değişim formatları olup hemen hemen her CAD sistemine aktarılabilir. STEP ve IGES çıkışı için ayarlar menüsünde, dışa aktarımı özelleştirmek için kullanıcıya çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Sadece bir dişi veya tüm dişleri ihtiva eden hacimsel model olarak geometri, veya diş profilleri arası boşluğu da ihtiva eden düzlemsel geometri oluşturulabilir. Dışa aktarırken, kullanıcı doğruluk seviyesini de istenen bir değere ayarlayabilir.

Şu anda yeni STEP / IGES dışa aktarımı özelliğini aşağıdaki hesaplama modülleri içermektedir: Düz ve helisel silindirik dişlilerin boyutlandırma hesabında tekli dış dişli ve tekli iç dişli, silindirik düz dişli çiftleri, planet dişli kademeleri, 3’lü ve 4’lü dişli mekanizmaları, düz ve helisel konik dişliler, spiral konik dişliler ve dişli mil bağlantıları (DIN 5480 vb.). Alternatif olarak, evolvent diş formunu farklı ayar seçenekleriyle 2B DXF olarak da almak mümkündür. Burada diş formu geometrisi hem alın ve hem de normal kesit olarak desteklenir.

Uzman ellerden size

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirdiğimiz eAssistant / TBK 2014, SystemManager ve 3B-CAD eklenti yazılımları; makine üretim sektöründe, redüktör tasarımı ve üretiminde çalışan mühendis ve konstrüktörlerin kullandığı yüksek değerde ve profesyonel hesaplama programlarıdır. 

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Daha kapsamlı bilgi almak için bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Dişli Makinaları

KISSsoft 2021 versiyonu özellikleri

Yayın tarihi:

on

Rulman hesabı

 • “SKF Bulut” ile rulman hesabı
 • Rulman iç geometrisini dikkate alma
 • Stiffness (sertlik) matrisinin entegrasyonu

“SKF Bulut” çözümüne bağlantı, giriş verilerinin hesaplama için KISSsoft ve KISSsys’den SKF programına aktarılmasını sağlar. Burada, her bir rulman, giriş verilerine dayanarak hesaplanır. Daha sonra sertlik matrisi ve ömür değerleri gibi sonuçlar, KISSsoft’a aktarılabilir. Bu sayede SKF Bulut’tan elde edilen iyileştirilmiş veriler kullanılarak KISSsoft’ta daha hassas bir şaft eğilme hesabı, gerçekleştirilebilir.

Şaft hesabı

 • FKM Kılavuzunun 7. baskısının (2020) entegrasyonu

FKM Kılavuzunun gözden geçirilmiş 7. baskısı (2020), bir dizi yenilik içermektedir: Galvanizli çelikler için bir koruyucu katman faktörü, yeni bir malzeme grubu “Östemperlenmiş Dökme Demir (ADI)” ve göbek yuvası ile birlikte şaft kesiti (DIN 743 ile uyumlu). Tüm malzeme özellikleri mevcut standartlara uyarlanmıştır.

FKM kılavuzu bu nedenle son teknoloji ürünüdür.

Helis dişli çark hesabı

 • Özgül kayma
 • Dişli kavramasında kesit grafikleri
 • Dişli formundan dFf ve dFa

Özgül kayma için yeni bir grafik oluşturuldu. Ayrıca, eksen açıları 90° olmayan (Σ ≠ 90°) dişliler için, dişli kavramasının 2B bir grafiği eklenmiştir. Ek olarak, 2D gösterimi artık merkez ekseni düzlemine paralel bölümlerde de yapılabilir.

“dFf ve dFa diş başı ve diş dibi form çaplarını, diş formundan belirle” seçeneği de artık seçilebilir.

Modifikasyonları gruplandırma

 • Farklı modifikasyonları karşılaştırma
 • Ölçüm verilerini modifikasyon olarak girme
 • Aktif / deaktif yapma veya grup seçme

Modifikasyonları tasarlarken ve optimize ederken, genellikle farklı ihtimaller birbiriyle karşılaştırılır. Bu karşılaştırmalar için verileri yönetmeyi kolaylaştırmak adına, farklı modifikasyonlar KISSsoft’ta gruplandırılabilir – bu şekilde bir grup veya set oluşturan modifikasyonlar, hesaplama sırasında ayrı ayrı seçilebilirler.

Bu sayede, en iyi modifikasyon setini seçmek için örneğin, kontak analizinden elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılabilir.

Grup içerisindeki modifikasyonlar, boyutlandırma işlemlerinden alınabilir, doğrudan kullanıcı tarafından girilebilir veya ölçüm verilerinden üretilebilir.

Üretilebilirlik değerlendirmesi

 • Honlama ve “power skiving” için üretilebilirlik ve çarpışma kontrolü

KISSsoft’ta, power skiving gibi işlemler için dişlilerin üretilebilirliğine karar verebilirsiniz. Çarpışma kontrolü, takımın çalışma alanı koşullarına uyarlanmasını ve hiçbir yere çarpmamasını sağlar. Power skiving’e ek olarak, artık honlama işlemi için de bu seçenek eklenmiştir.

Ayrıca, power skiving için üretilebilirlik hesaplamasına arayüz olarak bir dosya yazılabilir ki bu daha sonra Gleason’un özel programı “Power Skiving” ile açılabilir ve ayrıca analiz edilebilir.

İçe aktarma seçeneği

 • Silindirik dişliler için ölçüm noktalarının içe aktarılması

GAMA’dan alınan CMM verileri artık doğrudan KISSsoft’a aktarılabilir ve topolojik değişiklikler için KISSsoft’un kullandığı formata dönüştürülebilir. Kullanıcı daha sonra imalat hatalarının, aktarım hatası veya temas gerilimi gibi dişli özellikleri üzerindeki etkisini inceleyebilir.

Bu işlev, üretimden gelen sapmalar dahil olmak üzere dişli tasarımını optimize etmek için “kapalı döngü” konseptinin önemli bir parçasıdır. Ölçüm verileri, herhangi bir iyileştirici önlemin hızlı bir şekilde araştırılabilmesi ve uygulanabilmesi için hesaplama yazılımıyla bağlantılıdır.

Reliability / Güvenilirlik

 • Bir bakışta sistem güvenilirliği
 • AGMA 6006-B20 eklendi

KISSsys’de, bir sistemin güvenilirliğini hesaplamak ve bir grafikte görüntülemek mümkündür. Elbette, tek tek dişlilerin, millerin ve rulmanların güvenilirliği de görüntülenebilir.

Bertsche ve VDMA 23904 yöntemlerine ek olarak, AGMA 6006-B20’ye göre hesaplama da artık KISSsoft ve KISSsys’de mümkün.

Mukavemet hesapları

 • Rainflow matris diyagramları
 • Asimetrik dişliler için SO 6336:2019
 • Scuffing emniyetini hesaplama

Pozitif ve negatif değerli tork eğrilerinde alternatif tork bileşenlerini hesaba katmak için, alternatif eğilme faktörlerini de (YM) içeren bir yük spektrumu belirleme adına “Rainflow” yöntemi kullanılır. Ayrıntılı raporlara ek olarak, tork-hız aralığındaki frekans dağılımı ve tork eğrisi grafikleri de artık mevcuttur.

DNV-GL-0036’ya göre hesaplamada artık Scuffing emniyeti de hesaplanabilir.

Beta test sürümünü denemek isterseniz;

kisssoft@onplus.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Yazılımlar

TBK 2014 hesaplama yazılımı güncellemesi, yeni ve geliştirilmiş özellikler sunuyor 

Yayın tarihi:

on

Merkezi Almanya Braunschweig’da bulunan hesaplama yazılımları uzmanı GWJ Technology GmbH, yazılım ürünlerindeki yeni özelliklere ve iyileştirmelere devam ediyor. Web tabanlı eAssistant hesaplama yazılımının offline kardeşi TBK 2014 hesaplama yazılımının V32.2_208 sürümü ile dişli kutularını hesaplamak, tasarlamak ve optimize etmek için daha da güçlü bir çözüm sunuluyor. 

Silindirik dişli çifti: Yeni özellikler

Önceki sürümlerde toplam profil kaydırma oranının dişlilere dağılımında çeşitli tasarım seçenekleri dikkate alınmıştır: “Kullanıcı tanımlı veri” ve “dengelenmiş kayma” seçeneklerine zaman içinde “minimal kayma hızı”, “maksimum diş dibi emniyeti”, “maksimum yanak emniyeti” ve “maksimum aşınma dayanımı (integral)” seçenekleri de dahil edilmiştir.

Bütün bunların ötesinde en son eklenen “sabit çalışma eksenleri arası mesafe (yeniden hesaplama)” seçim imkânı ile profil kaydırma oranları toplamını, eksenler arası mesafeden bağımsız olarak girmek ve dişlilere dağılımını hesaplamak da mümkündür. Bu özellik ile örneğin, gövde içine yanlış eksenler arası mesafe ile monte edilmiş ve kullanılmakta olan silindirik dişli çiftleri hesapları düzeltilebilir. Böylelikle dişli çiftinin profil kavrama oranı, yanak boşluğu ve mukavemeti daha doğru hesaplanabilir, dolayısıyla mevcut dişli çiftinin performansı ve dayanımı artırılabilir. 

Pozitif profil kaydırma ile küçük diş sayılı dişlilerde alttan kesme önlenebilir ve eğilmeye karşı mukavemeti arttırılmış dişliler elde edilir. Daha küçük diş sayılarının kullanılması mümkün olur. Ancak, küçük diş sayılı dişlilerde pozitif profil kaydırma ile diş dibi mukavemeti arttırıldığı halde diş ucunda sivrileşme (sivri tepe) oluşur. Özellikle sertleştirilmiş dişlilerde diş başı kalınlığının büyük dişlilerde 0,4.m ve küçük dişlilerde 0,25.m’den daha küçük olması tavsiye edilmez. Bu son sürümde artık minimum diş başı kalınlığı faktörü, “Ayarlar” menüsü üzerinden doğrudan girilebilir.

Kaydırılmış profil referans çizgisine sahip kesici takımlar için, kaydırılmış profilin diş üstü yüksekliği faktörü “haMP0*” yanında diş dibi yüksekliği faktörü “hfMP0*” de görüntülenir ve raporlamada yer alır. Ayrıca bu değerler “kilitleme işlemi” kullanılarak, DIN 867’ye göre referans profili kaydırılmamış olarak hesaplanan diş dibi yükseklik faktörü “hfP0*” daima 1.0 olacak şekilde önceden girilebilir.

Ayrıca plastik dişliler için ANSI/AGMA 1106-A97’ye göre referans profili de eklenmiştir. 

Kesici takımların kafa formu için “tam radyüs” seçeneği şimdi freze çakılarına da eklendi.

Yük spektrumunun her yükleme durumu için şimdi genişlik faktörü “KHbeta” ve sıcaklık değerini girmek mümkündür, bu sayede SystemManager ile bağlantılı olarak sistem tasarımı çok hızlı bir şekilde yapılabilir ve dişli yanağı modifikasyonlarının dişli çark diş dibi ve yanaklardaki emniyet katsayılarına etkileri sistem olarak optimize edilebilir.

Raporlamada diş kontrol ölçüleri olarak nominal diş yüksekliğine ek olarak, artık etkin diş yükseklikleri (min/max) de veriliyor.  Ayrıca dişler arası genişlikler (diş boşluğu) için min/max değerleri eklendi.

Silindirik dişli çifti: VDI 2736 yönergesine göre plastik dişlilerde mukavemet hesapları 

“Silindirik dişli çifti” hesaplama modülünde şimdi DIN 3990, ISO 6336 ve ANSI / AGMA 2101 standart ve yönergeleri yanında şimdi VDI 2736’ya göre plastik dişlilerin hesaplanma yöntemleri de ilave edildi. Bu nedenle genel malzeme veri tabanına ilk plastik malzemeleri eklendi.

Bu malzemeler için sıcaklığa bağlı karakteristik değerler (yorulma mukavemeti ve elastiklik modülü gibi) VDI 2736 tarafından verilen diyagramlar kullanılarak yaklaşık olarak elde edilmiş ve veri tabanına ilave edilmiştir. Bu sayede VDI 2736’ya göre otomatik olarak hesaplanan diş dibi ve yanağındaki sıcaklıklara bağlı malzeme parametreleri elde edilerek mukavemet hesaplamalarında kullanılmaktadır. Hesaplanan diş yanağı veya diş dibi sıcaklıklarında ilgili plastiklerin maksimum servis sıcaklıkları, ilgili malzemelerin müsaade edilen maksimum sıcaklıklarını aştığı takdirde bir uyarı alınır.

Diş yanağı ve diş dibi sıcaklıklarının hesaplanması için otomatik ön belirleme verileri girilebileceği gibi alternatif olarak kullanıcı tarafından dişli gövde tasarımı, ısı yayan dış yüzeyler ile ısı transferi ve ısı direnci belirlenebilir.

Dişli malzeme çifti olarak plastik/plastik eşleşmesi olabileceği gibi plastik/metal seçimi de yapılabilir. Ayrıca metal/metal malzeme çifti ile yapılan hesaplama yöntemlerine göre karşılaştırmalar da yapılabilir. 

Bunun ötesinde VDI 2736’ya göre mukavemet hesapları için yük spektrumu da dikkate alınabilir.

Ayrıca VDI 2736’ya göre yapılan hesaplamalarda yağlama tipi olarak “kuru çalışma” seçeneği de eklenmiştir.

Planet dişli mekanizmaları: Profil kaydırma için yeni özellikler

Silindirik dişli çiftlerinde olduğu gibi planet dişli kademeler için de toplam profil kaydırma oranının dişlilere dağılımında çeşitli tasarım seçenekleri ilave edilmiştir. Şimdi “Kullanıcı tanımlı veri”, “dengelenmiş kayma”, “minimal kayma hızı”, “maksimum diş dibi emniyeti”, “maksimum yanak emniyeti” ve “maksimum aşınma dayanımı (integral)” seçenekleri de dahil edilmiştir. Ayrıca profil kaydırma oranlarını ve bunların toplamını girerek eksenler arası mesafeyi hesaplamak mümkündür. 

Bütün bunların ötesinde en son eklenen “sabit çalışma eksenleri arası mesafe (yeniden hesaplama)” seçim imkanı ile profil kaydırma oranları toplamını, eksenler arası mesafeden bağımsız olarak girmek ve dişlilere dağılımını hesaplamak da mümkündür. Bu özellik ile örneğin, gövde içine yanlış eksenler arası mesafe ile monte edilmiş ve kullanılmakta olan silindirik dişli çiftleri hesapları düzeltilebilir. Böylelikle dişli çiftinin profil kavrama oranı, yanak boşluğu ve mukavemeti daha doğru hesaplanabilir, dolayısıyla mevcut dişli çiftinin performansı ve dayanımı artırılabilir.

Bütün bu özellikler iç güneş dişli/planet dişli veya planet dişli/dış güneş dişli çiftleri için de mümkündür.

Sonsuz vida mekanizmaları: Sürtünme kayıplarının doğrudan girilmesi

Sonsuz vida çiftlerinin yük kapasitesi hesaplarında, hesaplanan güç kayıpları düzeltilebilir veya doğrudan girilebilir:

– Toplam güç kaybı P_V

– Yüksüz güç kaybı P_V0

– Yatak gücü kaybı P_VLP

– Sızdırmazlık (conta) güç kaybı P_VD

– Dişlerdeki güç kaybı P_VZ

Bu yöntemle, yük taşıma kapasitesi hesabı test düzeneklerinden elde edilen verilere daha iyi uyarlanabilir.

Yeni modül: Kütle atalet momentleri

Son sürümde “mil ve yataklar” modülüne yeni bir alt modül eklenmiştir. Bu modül münferit millerin ve dişli gövdelerinin yanı sıra mil sistemlerinin kütle atalet momentlerinin hesaplanmasını sağlar. Böylece tek tek mil kütleleri ve kütle atalet momentleri yanı sıra mil sisteminin tahrik mili ve çıkış mili ile ilgili kütle atalet momenti hesaplanabilir.

TBK yazılımının önceki V22. sürümüne kadar aynı isimdeki modül ile oluşturulan mevcut veriler bu amaçla okunabilir ve kullanılabilir.

DIN 743 yönergesine göre mil mukavemeti: 2000 ve 2012 yılı revizyon içeriklerine göre seçim yapılabilir

DIN 743’ün her iki versiyonu artık millerin kalıcı deformasyonuna karşı yorulma mukavemeti ve emniyetini hesaplamak artık mümkündür. Ayarlar menüsünden istenilen versiyon seçilebilir. Standart ayar artık DIN 743: 2012 versiyonudur.

3B-CAD eklentilerinin yeni sürümleri

3B-CAD eklentilerinin yeni sürümleri aşağıdaki CAD versiyonlarını da destekler:

– SOLIDWORKS (2020 yılı sürümüne kadar)

– Solid Edge (2020 yılı sürümüne kadar)

– Autodesk Inventor (2021 yılı sürümüne kadar)

– Siemens NX (NX 1926’a kadar)

Ek olarak SOLIDWORKS, Solid Edge ve Autodesk Inventor ile kremayer dişlisinin oluşturulması iyileştirildi. 

Uzman ellerden size

GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant/TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Türkiye ekonomisinin küçüldüğü ve bir de Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

YouTube kanalımızdaki basit ve anlaşılır video eğitimlerimizi https://www.youtube.com/c/GwjDe42 linkinden izleyebilirsiniz.

Ayrıca bu aylık derginin 2020 yılı tüm sayılarında değişik ve ilginç yazılarımızı paylaşma imkanı bulduk. İlginiz ve geri dönüşleriniz için çok teşekkür ediyoruz.

Yazılımlarımıza yönelik sorularınız olursa, ilave bilgiye ihtiyaç duyarsanız ve denemek isterseniz; bir aylık deneme hesabı açmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye Temsilcisi – KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58 ; 0216-465 16 77 ; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku

Yazılımlar

Serbest biçimde frezeleme ile dişli açma

Yayın tarihi:

on

Üniversal işleme merkezlerinde yenilikçi dişli üretimi.

Serbest biçimde frezeleme son yıllarda dişli endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Serbest biçimde frezeleme, belirli bir formu olmayan standart kesici takımlara sahip üniversal çok eksenli işleme merkezlerinde yapılan dişli üretimidir. Bu yöntemle özellikle büyük boyutlu dişlilerin tek parça, küçük seriler veya yedek parça olarak üretimi daha verimli olmakta ve dişlileri daha uygun şekilde tasarlamak için bir dizi avantajlar sunmaktadır.

Serbest biçimde frezeleme ile modül, kavrama açısı, referans profili veya konik dişlilerde kesme dairesi yarıçapı istenildiği gibi seçilebilir, pahalı özel takımlar gerekli değildir ve ucuz, kolayca bulunabilen standart kesici takımlarla üretim yapılabilir.

İç ve dış dişlilere sahip daha karmaşık parçalar tek bir tezgâhta işlenebilir, bu nedenle özel dişli açma tezgâhları gerekli değildir. İç ve dış silindirik dişliler, çift helisel-çavuş dişliler, ok dişliler, düz/helisel/spiral konik dişliler ve buna benzer diğer parçalar tek ve aynı tezgâhta komple üretilebilirler (Resim 1).

Resim 1: Çoklu dişli çark

 Referans geometrisi ​​olarak 3B dişli formu

3D diş formu, serbest biçimde frezeleme için bir ön koşuldur. Bu diş formunun 3B-CAD modelleri şeklinde veya CNC-kodu olarak mevcut olması, istenen dişli kalitesine ulaşmak için önemli değildir. Bununla birlikte, farklı üreticilerin CNC işleme merkezleri kullanılacaksa, CAD modellerinin kullanımı frezeleme stratejisinde daha yüksek bir esneklik ve önemli ölçüde de tezgâh bağımsızlığı sunar (Resim 2). 

Resim 2: Ok dişli çark

Profil veya yanak modifikasyonları olmayan evolvent dişliler için çeşitli yazılımlar mevcuttur. Bu geometriler uzun yıllardan beri lazer kesim veya tel erozyon (EDM) yöntemiyle yapılan dişli üretiminde kullanılmaktadır. Profil modifikasyonu (profil yönünde diş üstü ve dibi boşaltmaları) veya yanak modifikasyonu (helis yönünde kenar boşaltma ve bombelik) yapılan evolvent dişlilerde bu geometrilerin kullanılabilirliği daha da sınırlıdır. Hatta diş formu çok daha karmaşık ve evolvent yerine oktoid olan konik dişliler için profesyonel, hızlı ve kullanımı kolay yazılım çözümleri bulmak neredeyse pek mümkün değildir.

Bağımsız ve esnek yazılım çözümleri

Makine elemanları için yenilikçi hesaplama yazılım ürünleri üreticisi GWJ Technology GmbH, 2007 yılından beri uygun yazılım çözümleri geliştirmektedir. 2007’nin sonunda, evolvent silindirik dişliler için geliştirilmiş GearEngineer yazılımının ilk sürümü bir üniversal çok eksenli işleme merkezleri üreticisinde kullanıldı. Silindirik dişlilerde elde edilen bu başarıdan sonra geliştirme çalışmaları daha karmaşık dişliler için devam etti. 2010 başlarında düz ve helisel konik dişli ile Klingelnberg Zyklo-Palloid®-spiral konik dişli hesaplama modülleri devreye alındı (Resim 3).

Resim 3: Spiral konik dişli ve plan dişli

Diş formunun hesabı bir entegre matematiksel üretim simülasyonuna dayanmaktadır. Bu sayede diş formu geometrileri konvansiyonel üretilen dişli çarklarla tam bir uyum göstermektedir ve bunları bir 3B-CAD modeli olarak oluşturmak mümkündür. Bu yazılım geometri hesabına ek olarak DIN 3990 Metod B, ISO 6336 Metod B ve AGMA 2101/2001 esas alınarak yapılacak mukavemet hesapları için ideal bir araçtır.

Tüm girdiler ve/veya bilinen çıktı verileri daha hesaplama sırasında kavrama hataları, minimum diş üstü kalınlığı, alttan kesme ve üretilebilirlik açısından kontrol edilir. Sezgisel kullanıcı ara yüzü, çok fazla eğitim almadan hızlı ve rahat bir şekilde çalışma olanağı sağlar.

Dişli temas analizi ve temas alanının görselleştirilmesi

GearEngineer yazılımı, temas alanının görselleştirilmesi için yüksüz halde bir diş temas analizi içerir.

Dişli çiftindeki yuvarlanma sürecini; eş zamanlı çarpışma kontrolü ve temas bölgelerinin belirlemesi yardımıyla simüle ederek yüksüz halde bir temas deseni hesaplanır. Temas alanları renklendirilir ve temas deseni doğrudan üç boyutlu diş yanağında gösterilir (Resim 4).

Resim 4: Dişli temas analizi

Temas deseninin konumu teknik kabul ve şartlara uymuyorsa, temas deseninde değişiklikler yapılabilir. Temas deseninin üretime başlamadan önce görselleştirilmesi, sıklıkla yapılan ayar döngüleri ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve istenen temas deseni anında elde edilebilmektedir. Son yıllardaki kapsamlı deneyimler; simülasyonla elde edilen temas deseninin, serbest biçimde frezeleme sonrası dişli çifti temas bölgesinde yapılan boyama deseni kontrolü ile çok iyi eşleştiğini göstermektedir.

Ayrıca, temas deseni hesaplamasında dişlilerin birbirlerine göre ideal konumlarına ek olarak farklı montaj konumları da dikkate alınabilir. Böylece daha önce hesaplanan rulman deformasyonları temas deseni simülasyonunda dikkate alınabilir. Millerdeki deformasyonlardan, rulman ve gövde rijitliklerinden kaynaklanan yatak deformasyonları, bir sistem hesaplaması yazılımı, örneğin Türkçe dil seçeneği de bulunan GWJ SystemManager ile farklı yükler için belirlenebilir. 

SystemManager gerçek bir sistem ortamı olup; çok milli ve çok kademeli dişli sistemlerini (silindirik dişliler için eş eksenli miller ve paralel eksenli mil, planet dişli mekanizmaları için eş merkezli mil, konik dişliler için silindirik ve planet dişli mekanizmalarıyla birlikte dik mil) doğrusal olmayan sonlu elemanları da dikkate alarak inceleyebilen birleştirilmiş bir FE hesaplamasıdır.

Bir masaüstü uygulaması olarak SystemManager ile, basitten karmaşık sistemlere kadar tüm dişli kutuları ve dönel simetrik mekanizmalar kurulabilir ve tek bir düğmeye basılarak hesaplanabilir (Resim 5).

Resim 5: SystemManager

Uygulamalardan kazanılan deneyimler

Son yıllarda, GearEngineer-CAD modelleri esas alınarak universal çok eksenli işleme merkezlerinde çok sayıda farklı dişliler hem ısıl işlem sonrası hem de öncesi üretilmiştir. Buna örnek olarak iç ve dış silindirik dişliler, büyük modüllü düşük diş sayılı silindirik dişliler, çift helisel-çavuş dişliler, bitişik çavuş dişliler, silindirik dişli segmentleri, düz ve helisel konik dişliler verilebilir. Ayrıca 3m çapa kadar çok sayıda yüksek kalitede Klingelnberg Zyklo-Palloid®-spiral konik dişliler üretildi (Resim 6). 

Resim 6: Spiral konik dişli çark

Bu dişli kutuları uzun süreden beri kullanılmaktadır ve geleneksel yöntemlerle üretilen dişli çiftlerine göre herhangi bir farklılık göstermemektedir.

Silindirik dişliler için elde edilebilir ve tekrarlanabilir DIN dişli kalite sınıfları 6 ile 5 arasındadır.

Klimatize odalar gibi özel koşullarda daha da iyi kalite düzeylerine ulaşılabilir.

Konik dişliler için parça boyutuna, işleme stratejisine ve işleme merkezine vb. bağlı olarak, 6 ile 3 arasında DIN kalite sınıfına ulaşılabilir.

Geleceğe bakış

Son dönemlerde verimlilik nedenleriyle, dişlilerin serbest biçimde frezelenmesi 3 veya 4 modülden itibaren tercih edilen bir seçenek olmaktadır. Geliştirme çalışmaları ilerledikçe daha küçük modüllere doğru uygulamalar düşünülebilir. Klasik üretim yöntemleri yüksek adetli seri üretimde ağırlık kazansa da serbest biçimde frezeleme orta ve büyük ölçekli dişli üretiminde, prototip ve tek parça üretimlerinde, düşük adetli seri üretimlerde veya tamir amaçlı üretimlerde avantajlı olmaktadır. 

Dişli üretimi pahalı özel takımlara gerek olmadan daha uygun bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu sayede mühendislik ve üretimde inanılmaz bir esnekliğin yanı sıra önceki üretim süreçlerini optimize etmekte de imkân yaratılmış olur.

Özel diş profili tasarlamak şimdi çok kolay

Üretiminizde, örneğin 

 • 5-Eksenli CNC freze (serbest biçimde frezeleme)
 • Tel erozyon
 • Lazer kesim
 • Kesici takım imalatı veya simülasyonu / FEM analizi

için temel (referans) geometrisi olarak kullanmak üzere gerçek diş formuna ihtiyaç duyuyorsanız; size 

 • Düz, helisel ve spiral konik dişli çarklar için 3B-CAD verileri
 • Silindirik dişliler için 2B-profil ve 3B-CAD verileri 

sunabiliriz.

Arzu edilirse aşağıdaki bilgiler de ilave edilebilir:

 • Kapsamlı hesaplama protokolü
 • Diş boşluğunun 3B yüzey modeli
 • CAM programlamayı destekleyecek 3B kılavuz ve sınır eğrileri
 • Dişli temas analizi ve temas alanının görselleştirilmesi (Tooth contact analysis TCA)
 • Kalite kontrol amaçlı muayene/ölçüm verileri

Uzman ellerden size

Merkezi Almanya Braunschweig’da bulunan GWJ Technology GmbH, makine mühendisliğinde çeşitli standart hesaplama yazılımlarının yanında teknik satış süreçlerinin optimizasyonu için kullanılabilen CAD verilerine sahip müşteriye özel hesaplama ve görsel ürün/ürün grupları seçim araçlarına da odaklanmaktadır. Bunlar basit makine elemanları için standart yazılımlardan, 5 eksenli CNC işlemleri için gerçek 3B-diş formu geometrilerine yönelik özel dişli yazılımına kadar uzanmaktadır. Amaç, yakın iş birliği içinde ve verimli teknolojileri kullanarak müşterilere yeni rekabet avantajlarını sağlayabilmek için en iyi şekilde destek olmaktır. Uzmanlık, yüksek kalite standartları ve en yüksek müşteri memnuniyeti için mükemmel hizmet, şirket felsefesinin temel taşlarıdır.

İhtiyaç halinde şirketimiz size mühendislik hizmetleri veya eğitim programlarıyla uzmanlık bilgileri de sunmaktadır.

Pratik ve yetenekli üçlü olarak nitelendirilen “eAssistant/TBK+SystemManager+CAD Arayüz” yazılım paket veya modülleri; Türkiye ekonomisinin küçüldüğü ve bir de Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmanın ağırlık kazandığı dönemde satın almak yerine 1-3-6-12 aylık sürelerle kiralanabilmekte ve ayrıca bakım sözleşmesi ve ücretlerine de gerek kalmamaktadır.

Bu uygulamanın; makine üretimi sektöründeki, özellikle ihracata yönelik tasarım ve üretim yapan işletmelerin ihtiyaçlarını ertelemeden gerçekleştirebilecekleri bir fırsat olacağını düşünüyoruz.

Daha fazla bilgi için KAPEM Ltd. ile iletişime geçebilirsiniz.  Ayrıca YouTube kanalımızdaki basit ve anlaşılır video eğitimlerimizi https://www.youtube.com/c/GwjDe42 linklerinden izleyebilirsiniz.

Türkiye Temsilcisi- KAPEM Endüstriyel Danışmanlık ve Dış Tic. Ltd. Şti.-İstanbul

Dr. Müh. Ender Önöz

Tel: 0216-225 84 58; 0216-465 16 77; GSM: 0532-311 48 59

www.kapem.com; info@kapem.com

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com