Connect with us

Dişli Kesici Takımlar

Çelik Tornalamada Yeni Boyut

Yayın tarihi:

on

Tiger·tec® Silver Torna Operasyonlarında!

Çelik Tornalamada Yeni Boyut

 Tiger∙tec® Silver ISO P ailesi kullananlar, takım ömründe, verimlilikte ve iş süreci güvenirliğinde olağanüstü performans artışları elde ediyor! Alman kesici takım uzmanı ve talaşlı imalat’ın yetkinlik lideri Walter, çelik tornalamada çığır açan üç yeni kesme malzemesi kalitesi ve dört yeni geometride kesici uçlar sunuyor.

Talaşlı imalat uzmanları ISO Sert Metal Tablosundaki P harfinin anlamında alaşımsız ve alaşımlı çelik, çelik döküm, ferritik ve martensitik paslanmaz çelik ve uzun talaş veren temperli dökme demir malzemelerin yer aldığını bilir. Walter, yeni geliştirdiği ISO P ailesi torna uçları ile P harfini yeniden tanımlıyor ve anlamına Productivity & Process Reliability, yani verimlilik ve iş süreci güvenirliğini ekliyor.

Üç yeni kalite ve dört yeni geometri

Walter AG Tornalama Ürün Müdürü Gerd Kussmaul: “Tiger·tec® Silver teknolojisinin muazzam özelliklerini ISO tornalama için uyarlamak istedik ve eşsiz CVD kaplamasını çelik malzemeler için yeni geliştirilen, geniş kapsamlı geometriler ile birleştirdik. Yeni Tiger∙tec® Silver ISO P ailesi ile yüzde 75’e varan performans artışı sağlanmaktadır.”

Yeni kesici uçlar ailesinin temelini mikro yapılı alüminyumoksit (Al2O3) oluşturmaktadır. Mükemmel tanecik dağılımı sayesinde kesici ucun ömrü krater tipi aşınmaya karşı iki kat artar ve böylece parça işleme sürelerinde ciddi kısalmalar mümkündür. İyileştirilmiş kesme kenarı tasarımı (Microedge Technology) ile ayrıca boşluk yüzeyi aşınmasında ve şekil deformasyonlarına karşı yüzde 30’a kadar daha fazla dayanıklılık elde edilebilir. Kaplama sonrası yapılan özel mekanik işlem, kesici ucun kalıcı gerilim özelliğini belirlerken, sonuç olarak seri üretimdeki yüksek iş süreci güvenirliğini temin eder. Çatlaklar ve kırılmalar önemli ölçüde azaltılır ve her bir kesme kenarı eşit seviyede takım ömrü ve aşınma direnci sergiler. Taşlanmış temas yüzeyi tutucu ile bağlantıyı optimize ederken, darbeli kesimlerde daha yüksek işleme güvenirliği sağlar, ve genel olarak kesici ucun talaş kaldırma özelliğini iyileştirir. Gümüş renkli boşluk yüzeyleri ise dekoratif olması haricinde aşınma belirtisini daha kolay hale getirir.

Tiger∙tec® Silver ISO P kaliteler

Çelik tornalama için yeni değiştirilebilir kesici uç ailesi üç kaliteden oluşur:

WPP10S (ISO P10), WPP20S (ISO P20) und WPP30S (ISO P30).

WPP10S, en yüksek ısı dayanıklılığı ve sertlik özelliğine sahip kalitedir. Mükemmel aşınma direnci ile yüksek hızda sürekli kesimden hafif darbeli kesimlere kadar uygundur. Orta kalite WPP20S, dengeli özellikleri ile kaba işlemeden finiş’e kadar çok amaçlı kullanılabilir. Orta kalite özellikle otomatikleştirilmiş üretim süreçlerinde yüksek güvenirliği ile ön plana çıkar. Darbeli veya rijit olmayan kesimlerde ise tok kalite WPP30S ile maksimum proses güvenirliği elde edebilirsiniz.

Çelik tornalamada tüm uygulamalar için ideal kesici uçlar

Üç kalitenin yanısıra, dört yeni talaş kaldırma formları geliştirilmiştir: FP5, MP3, MP5 ve RP5. Çift taraflı, negatif uçların tamamı geniş kapsamlı talaş kırma aralığına sahiptir. Birbirini tamamlayan geometriler ile bir önceki geometri ailesine kıyasla uygulama alanı yüzde 20 ila 40 arasında genişlemiştir. Çelik tornalamada her türlü gereksinimi karşılayabilen yeni ISO P kesici uçlar, aynı zamanda rakiplerine kıyasla daha üstün performans sağlar.

Bu haberin devamını PDF olarak okumak için tıklayın>>

Dişli Kesici Takımlar

Tornalamada verimlilik ve uygulama güvenliği

Yayın tarihi:

on

By

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, zorlu HRSA (ısıl dirençli süper alaşım) malzemelerden üretilen parçalar üzerinde yüksek hızlı, yüksek güvenlikli tornalama işlemlerini gerçekleştirebilen iki yeni seramik kesici uç kalitesini piyasaya sürüyor. Yeni CC6220 ve CC6230 seramik kaliteleri, tel seramiklerin ve SiAlON’ların yetersiz kaldığı zorlu malzemelerin işlenmesi için geliştirilmiştir. Bu kalitelerin yüksek kesme hızlarında kullanılabilme özelliği, parça başına maliyetin düşmesine katkıda bulunurken doğal işleme güvenliği, üreticilerin kaliteden ödün vermeden yüksek kaliteli parçalar üretmelerine yardımcı olur.

İnkonel ve diğer yüksek performanslı süper alaşımlar tarafından sağlanan kapasiteyi aşan uç noktalardaki sıcaklıklara dayanabilen havacılık sanayi motor parçalarına artan bir talep var. Her ne kadar tozlu metalürji parçaları son derece yüksek sıcaklıklara uygun olarak üretilse de, bu malzemelerin işlenmesi yaygın HRSA’lara oranla daha zordur.

“CC6220 ve CC6230, ara kademe işlemede zorlu malzemeleri tornalarken mükemmel sonuç verir” diyor Sandvik Coromant Tornalama Ürün Yönetimi Departmanı’ndan Rolf Olofsson. “Yeni kaliteler, kesme hızları ve ilerlemeler açısından tel seramiklere ve SiAlON’lara kıyasla verimliliği yeni bir seviyeye taşırlar. Dahası tekrarlanabilir kalite garanti edilir.”

CC6220 ve CC6230, tel seramikler ve SiAlONs üzerinde %50’den fazla verimlilik artışı ve zorlu HRSA’larda uzun takım ömrü sunar ve böylelikle parça başına maliyeti düşürür.

Avantaj sağlayacak en yaygın uygulamalardan biri de türbin disklerinin tornalanmasıdır. Bir müşteri örneğinde, ara kademe işleme prosesinin bir parçası olarak Rene malzemesinden (42-45 HRc) üretilen düşük basınçlı türbin (LPT) diskinin işlenmesinde CC6220 RPGX kesici ucu yuva açma işlemi ve CC6230 RPGX kesici ucu 400 m/dak (1380 sfm) kadar yüksek kesme hızlarında kaba tornalama işlemi için uygulandı. Uygulama, 80 cm3/dak (5 inç3/dak) talaş kaldırma oranı sağladı.

Sonraki yarı ince talaş işleme için daha düşük hızda ve uzun kesimlerde aynı başarı elde edildi. Özellikle, yeni kalite tarafından sağlanan uygulama güvenliği sayesinde, belirtilen tüm kalite gerekliliklerine tekrar edilebilir şekilde ulaşılmıştır.

Havacılık sanayisinin yanı sıra, CC6220 ve CC6230’dan faydalanması beklenen diğer sektörler arasında enerji üretimi (İnkonel ve Hastelloy’da türbin parçaları) ve petrol ve gaz (örneğin Stellit 6 ile kaplanmış parçalar) yer almaktadır.

Devamını oku

Dişli Kesici Takımlar

41 Dakikadan 27 Dakikaya Çevrim Süresi

Yayın tarihi:

on

By

Yıllarca süren ve çığır açan araştırmaların sonucunda ESPRIT CAM yazılımı, son versiyonu ProfitTurning’ i piyasaya sundu.

Profit Turning, makine döngüsü süresini önemli ölçüde azaltan bir kaba tornalama stratejisidir. Yazılım, zorlu birçok testi geçerek; teknikerler, mühendisler ve sanayiciler için hassasiyet, kalite kontrolü ve üretkenlik seviyelerini karşılayacak bir performans sunmuştur.

ProfitTurning, DP Technology şirketi tarafından DIŞ/İÇ /Alın tornalama ve diğer görevler için geliştirilmiş olan yüksek hızlı kaba tornalama stratejisidir. Yazılım; hızlı, güvenli ve verimli olmakla beraber aşınmayı da en aza indirgeyerek takım ömrünü uzatır.

Dp Technology’ nin Mühendislik ve Ürün R&D Direktörü Ivan Kristic, performansın ardındaki bilimsel performansı şu şekilde açıklıyor;

Esprit 2016 ProfitTurning; Takım yolu, tutarlı kesme kuvveti ile talaş yüklerini korur ve kesme hızlarının önemli ölçüde artırılmasına olanak tanır. Tornalama ve kontrollü bağlantı teknikleri kullanılarak, takım yolundaki titreşimi ve kalıcı gerilmeleri azaltır. Bu da ince duvarlara veya sert malzemelere, özellikle süper alaşımlara çok uygun hale getirir. Net olarak işleme süreleri önemli ölçüde azalır ve verimlilik maksimuma ulaşır.

Fizik Tabanlı Kesme Motoru

Esprit 2016, Profit Turing gibi teknolojilerin temelini sağlayan, fizik tabanlı kesme motoru kullanmaktadır.

Geleneksel kesme stratejileri yalnızca metaryallerin geometrisini göz önüne alırken, Esprit 2016, farklı endüstriyel materyallerin mümkün olan en verimli şekilde nasıl kesilebileceği bilimine derinlemesine dokunur. Yeni takım yolu teknolojisi, her türlü zorlu kesime meydan okumak için benzersiz stratejiler oluşturmak için fizik ilkelerini kullanıyor. Bunun için Esprit 2016; alet malzemesi, alet şekli, iş parçası, takım devri, ilerleme hızı, talaş deformasyonu, talaş yükü, makine gücü, ivme ve yavaşlama gibi takım faktörü algoritmalarına ilgili faktörleri girer. Takım yolunda her yerde en iyi kesime izin veren, kesme ortamının tam kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

 

Devamını oku

Dişli Kesici Takımlar

CoroMill® 390 Sessiz Takımlar™ titanyum yuva işlemeyi güvenli hale getiriyor

Yayın tarihi:

on

By

Üreticiler kazanç sağlamak için yapısal havacılık sanayi parça setleri üretiyor

Yapısal havacılık sanayi parçalarının sayısının artması ve daha karmaşık hale gelmesine karşılık olarak, CoroMill® 390 Sessiz Takımlar™’ın güncelleştirilmiş bir serisi kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant tarafından geliştirildi. Yenilenen Sessiz Takımlar sönümleme teknolojisi tezgah imalathanelerinin titanyum havacılık sanayi şasi parçalarındaki derin yuvaları daha güvenli bir şekilde ve daha yüksek talaş kaldırma oranlarıyla işlemelerine imkan verecek.

 

Sandvik Coromant’ta Kenar Frezeleme Ürün Müdürü olan Thomas Wikgren şöyle söylüyor: “Gitgide artan yolcu seyahat talepleri ve hızlandırılmış değer yenileme döngülerine dayanarak ticari havacılık sanayi sektörünün on yıldır ortalamanın üzerinde seyreden büyüme oranlarıyla gelişmeye devam edeceği tahmin ediliyor.” “Yapı parçalarındaki derin yuvaların artarak yayılması da dahil olmak üzere (ağırlıktan ve yakıttan tasarruf etmek için) daha gelişmiş parça tasarımı ile birlikte, bir yandan en yüksek kalite seviyelerini koruyarak bu özellikleri mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde üretme ihtiyacı ortaya çıkar. Sonuç olarak, entegre sönümleme Sessiz Takımlar teknolojisine sahip CoroMill 390 parmak frezeleri yuva işlemeye kademe atlatmak için güncellenmiştir.”

Çoğu zaman kesici çapının dört katı derinliklerinde olan ve bu özellikleriyle bu derece zorlu bir malzemede dikkat çeken yuvalar, uçaklar için titanyum yapı parçalarında en yaygın özelliktir. Bu yüzden, talaş kaldırma oranlarının yanı sıra uygulama stabilitesi ve kalite için talepler yüksektir.

Bu faktörler hesaba katılarak, etkin bir kesme takımı geliştirmek tezgah imalathanelerine rekabette gerçek kazanç sağlama imkanı sunar. CoroMill 390 Sessiz Takımlar, güvenli ve uygun maliyetli frezeleme için düşük kesme kuvvetleri ve titreşimsiz işleme sağlayan pürüzsüz kesme uç geometrileri ve yüksek performanslı kaliteler sunar. Yeni CoroMill 390 Sessiz Takımlar 20 ile 32 mm’ye kadar çaplarda sipariş edilebilir. Hem yeni uç boyutu 07 için hem de uç boyutu 11 için ya silindirik sap ya da Coromant Capto® bağlama seçenekleriyle mevcuttur.

 

 

Devamını oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com