Bizimle bağlantı kurun

Kesici Takımlar

Hizalamanın çelik tornalama prosesiniz üzerindeki etkisi

Yayın tarihi:

on

Antik Roma savaş stratejisi ile Sandvik Coromant ISO P çelik tornalama kalitelerinin ortak özelliği nedir ve bu özellik, tezgah imalathanenizin verimini artırmaya nasıl yardımcı olabilir? Burada, talaşlı imalat sektöründe dünya lideri Sandvik Coromant’ın Ürün Müdürü Rolf Olofsson, karbür kalitelerin kaplama ve alt tabakasının çelik tornalama proseslerinin etkinliği ve verimliliği üzerinde nasıl büyük bir fark yaratabileceğini açıklıyor.

Talaşlı imalat endüstrisinde yaygın bir yanılgı, çelik işlemenin basit bir proses olduğudur. Deneyimli operatörler, ISO P çelik tornalama uygulamasının hiç de kolay olmadığını bilir. Birçok endişeden ilki, ISO P sınıflandırmasında yer alan sünek düşük karbonlu çeliklerden yüksek alaşımlı çeliklere kadar değişen malzemelerin genişliğidir.

İkincisi, farklı çeliklerin sertliği, spektrumun bir ucundan diğerine önemli ölçüde değişiklik gösterir. Uygulama tipi değiştiğinde imalathanelerdeki işleme koşulları da değişir.

Açıkçası, çelik tornalama zorlu bir uygulamadır ve tüm değişkenler göz önüne alındığında, ISO P çeliklerinin sergilediği çok çeşitli özelliklere karşılık verecek bir kalite seçme görevi çok daha zordur.

Tüm işlerle uygun kalite

Bu tip kaliteler için, kopma direnci çok önemlidir. Çünkü kesme kenarının kesme bölgelerinde karşılaşılan aşırı sıcaklıkların neden olduğu plastik deformasyona dayanacak yeterli sertliğe sahip olması gerekir.

Ayrıca kalite kaplamasının da yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılmasına karşı dayanıklı olması gerekir. En önemlisi, kaplamanın da alt tabakaya sıkı bir şekilde yapışması gerekir; kaplama yapışmazsa, alt tabaka açığa çıkar ve bu durum hızlı bir bozulmaya yol açar.

Bu talepler dizisi göz önüne alındığında, uygulamanıza uygun bir kalite seçerken bilinçli kararlar almanız için çelik tornalama kalitesinin yapısını anlamak çok önemlidir.

Karbür kesici uç yapısı

Tüm karbür kalitelerinde, alt tabaka olarak da bilinen semente karbür göbek bulunur. Alt tabaka, kalitenin tokluğunu ve mukavemetini tanımlar. Plastik deformasyon dayanımı da bu özelliklere dahil edilebilir.

Semente karbür alt tabaka, genellikle kesici uca kenar tokluğu, yapışma ve aşınma direnci özelliklerini sağlayan titanyum karbonitrat (TiCN), alüminyum (Al2O3), titanyum nitrat (TiN) gibi birkaç kaplama tabakası ile kaplanır. Farklı aşınma türlerine karşı üstün direnç için reçete: yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılması; alt tabakaya yapışma ve daha uzun takım ömrü, kaplama tabakası tasarımının mikroskop altında incelenmesiyle görülebilen detaylar ile sağlanır.

Roma kalkan duvarı

Konvansiyonel alüminyum kaplamada, kristal büyüme yönü Şekil 1a’da gösterildiği gibi rastlantısaldır. Kaplama tabakasındaki büyüme kontrol altına alınarak tüm kristallerin Şekil 1b’de sarı ile gösterildiği gibi aynı yönde hizalanması sağlanabilirse, üstün aşınma direnci elde edilir.

Kristal hizalamanın gücünü anlamanıza yardımcı olmak için Roma tarihinden bir örneği ele alalım. Antik Roma lejyonları kuşatma sırasında yaygın olarak bir kalkan duvarı (Testudo formasyonu) kullanırdı. Bu oluşumda tüm kalkanlar hizalanır ve sıkı bir yapı oluşturularak korunmasız boşluklar önlenirdi. Kalkan duvarı, Romalıların ilerlerken karşıdan gelen saldırılara direnmelerine yardımcı olurdu.

Kaplama tabakasında kristallerin hizalanması benzer şekilde çalışır: sıkı yapıdaki tek yönlü kristaller bir kalkan görevi görerek kesme bölgesindeki zorlu koşullara karşı daha iyi direnç sağlar.

SAC198 – Şekil 1: Rastlantısal kristal konumlandırmaya sahip konvansiyonel CVD alüminyum kaplama.

Tek yönlü kristaller

Sandvik Coromant Ar&Ge uzmanlarımız alüminyum kaplamadaki kristal büyümesini kontrol etme yöntemini bularak en güçlü parça üst yüzeyde olacak şekilde tüm kristallerin aynı yönde hizalanmasını sağlamışlardır. Inveio® kaplama olarak bilinen bu patentli teknoloji, kesici uçlara aşınma direnci ve takım ömrü bakımından yeni bir seviye kazandıran devrim niteliğinde bir teknik gelişmedir.

Sıkı yapıdaki tek yönlü kristaller kesme bölgesi ve talaş için güçlü bir engel teşkil eder. Bu özellik, Inveio® donanımlı kalitelerin krater aşınması ve serbest yanak aşınması direncini önemli oranda arttırmasına yardımcı olur. İstenen başka bir etkisi de ısının kesme bölgesinden daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasıdır, böylece kesme kenarının kesimde daha uzun süre şeklini bozmadan korumasına yardımcı olur. Genel olarak, uzun ve öngörülebilir bir takım ömrü sağlanır.

İkinci nesil Inveio® teknolojisinin piyasaya sunulmasıyla (Sandvik Coromant’ın en yeni çelik tornalama kaliteleri GC4415 ve GC4425‘te bulunur) tek yönlü kaplamanın avantajları daha da geliştirilmiştir. Gelişmiş kristal konumlandırma, daha tutarlı bir performans ve önemli ölçüde yüksek aşınma direnci sağlar.

Darbeli kesim uygulamaları

Şimdiye kadar kesici uç kalitesi seçiminde öncelikli iki hususu yani alt tabaka ve kaplama özelliğini tartıştık. Şimdi kısaca üçüncüsüne bakalım: darbeli kesim uygulamalarında sırasında performans. Bu, önemli bir gereksinimdir ve ani kesici uç kırılmalarının önlenmesinde yardımcı olur.

İşlem sonrası prosesinden geçirilmiş kesici uçları arayın: kesici uç kaplaması üzerine çok ince, keskin seramik parçacıkların bombardıman edildiği bir proses. Güçlendirmek ve mukavemet kazandırmak için kaplama üzerine vuran bir çekiç düşünün. Etkin bir işlem sonrası prosesinden geçirilmiş kesici uçlar, darbeli kesimler sırasında iyi performans sergiler.

SAC198 – Şekil 2: Inveio® ile alüminyum kaplamadaki her kristal üst yüzeye doğru aynı yönde hizalanır.

Yeni GC4415 ve GC4425 kaliteleri

Sandvik Coromant yakın zamanda iki yeni ISO P çelik tornalama kesici uç kalitesini piyasaya sürdü. GC4415 ve GC4425 kaliteleri, seri ve partiler halinde yapılan üretim düzenleri ile çalışan üreticiler için idealdir.

Orta kısmı Inveio® teknolojisi ile güçlendirilmiş yeni bir alt tabakaya sahip kalitelerin ikisi de güvenilir bir performans ve üstün aşınma direnci sunar. Bunun yanında, kalitelere uygulanan yeni işlem sonrası prosesi, darbeli kesimlerde kalite performansını artırarak ani kırılmaları önler ve her iki kesici uç kalitesinin de geniş bir uygulama aralığında üstün performans
göstermelerini sağlar.

Müşteriler bu kaliteler ile kesme hızını (vc) artırmayı ve ilerleme hızını (fn) katlamayı başardılar. Bir örnekte, genel mühendislik alanında çalışan bir üretici önceden ısıl işlem görmüş 4140 çelik iş parçasında GC4425 kesici uç ile çok yönlü dış çap kaba işleme gerçekleştirdi. Müşteri aynı proses için rakibe ait bir ISO kesici ucuyla kıyaslandığında verimlilikte %100 artış ve devir süresinde %50 düşüş sağlayarak bunların üzerine %30 oranında düşük maliyet elde etti.

ISO P çelikte işleme yapmak ustalık isteyen bir iştir. Bir kalite seçerken alt tabaka tokluğu ve malzeme bilimi ile takımlama teknolojisi alanındaki yeni teknolojik gelişmeler gibi birkaç hususu dikkate alarak, çelik tornalama etkinliğinizde ve tezgah imalathanenizin genel verimliliğinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Kesici Takımlar

Yüksek ilerleme ile kaba işleme için yeni çelik tornalama kalitesi

Yayın tarihi:

on

Yazan

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, yeni nesil çelik tornalama serisinde yeni bir kaliteyi sunuyor. Yüksek talaş kaldırma oranı için tasarlanan GC4405 kalitesi, özellikle sert çeliklerde, stabil koşullarda yüksek talaş kaldırma oranları için ilk tercih olurken, daha yumuşak çeliklerde kuru işleme imkanı daha sürdürülebilir işlemenin önünü açıyor.

80 yılı aşkın uygulamalı deneyimiyle talaşlı imalat ve işleme alanında zengin bir bilgi birikime sahip Sandvik Coromant, müşterileri ve iş ortaklarıyla birlikte dünya genelindeki mühendislik endüstrilerine takımlama çözümleri sağlayarak sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda öncülük ediyor. Yakın zamanda GC4425 ve GC4415 çelik tornalama kalitelerini piyasaya süren Sandvik Coromant, yeni nesil kalitelerde her yönden rafine edilerek önceki kalitelere kıyasla takım ömründe ortalama %25 artış sağlıyor. Yeni ürünle ilgili konuşan Sandvik Coromant Ürün Uygulama Uzmanı Torbjörn Ågren, “GC4405’in piyasaya sürülmesiyle, yüksek ilerleme ile kaba işleme alanında çelik tornalama kalitesi zincirini tamamlamış oluyoruz. Spesifik uygulamalara uygun doğru kalitenin seçilerek uygulanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışıyoruz” diyor.

GC4425 kalitesi geniş bir uygulama aralığında yüksek aşınma direnci, ısıl direnç ve tokluk sağlarken, GC4415 kalitesi daha fazla ısıl direnç gerektiğinde gelişmiş performansıyla GC4425’i tamamlayacak şekildeki tasarımıyla dikkat çekiyor. GC4405 kalitesinin, plastik deformasyon özelliklerinin zorlu olduğu stabil koşullarda yüksek talaş kaldırma oranlarına sahip yüksek ilerleme ile verimlilik optimize edici olarak kullanılması gerekiyor.

Yeni kalitenin sunduğu özellikler arasında, yüksek ilerlemeli uygulamalarda plastik deformasyonu azaltacak optimize edilmiş mikro yapıya sahip yeni bir karbür alt tabaka bulunuyor. Plastik deformasyon direncindeki önemli artış, uygulama aralığında daha sert çeliklere doğru ciddi bir genişleme ve mevcut GC4305 kalitesine kıyasla daha yüksek verimlilik sağlıyor.

İkinci nesil Inveio® kaplama teknolojisine sahip olan yeni kalite GC4405, bu kaplama versiyonuyla özellikle P05 uygulamalarında yaygın olan krater aşınmasıyla mücadele etmek üzere tasarlanıyor. İkinci nesil Inveio®’yu önceki nesilden alüminyum kaplama özelliği farklı kılıyor. Kaplamadaki kristaller, aşınma direncini artırmak ve daha tutarlı bir kalite ve performans sağlamak üzere üst yüzeye doğru dikey bir konumda sıralanıyor.

Yeni kalite, özellikle 300 HB üzeri sertlikte çelikleri işlerken verimlilikte ve takım ömründe önemli oranda bir artış sağlıyor. Daha yumuşak çeliklerin işlenmesi için de uygun olan bu kalite, bu durumda kesme sıvısına ihtiyaç duymuyor; bu da sürdürülebilirlik açısından dikkate değer bir fırsat sunuyor.

Mevcut GC4305 kalitesi ve GC4405 yeni nesil çelik tornalama kalitesi arasında gerçekleştirilen kapsamlı testler, takım ömründe %30 ile %130 arasında değişen bir artış olduğunu gösteriyor, bu da esas olarak plastik deformasyon ve krater aşınması direncinin önemli ölçüde iyileştirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

300 HB üzeri sertlikte çeliklerde orta, kaba talaş işleme veya silici geometriler ile yüksek ilerlemeli işleme veya 300 HB altındaki yumuşak çeliklerde yüksek ilerlemeli ve/veya yüksek hızlı işleme için uygun olan GC4405 kalitesi, sabit koşullarda ve uzun süreli kesimlerde sürekli kaba işleme ve yarı ince işleme uygulamaları için tavsiye ediliyor.

Kalitenin, ISO uygulama alanı P05’te (P01–P10) uygulanması gerekiyor. Düşük alaşımlı sertleştirilmiş çelik (P2.5) için optimize edilen ürün, bunun yanında düşük alaşımlı çelik (P2.1) ve alaşımsız çelikte (P1.2) yüksek verimlilik uygulamaları için de tavsiye ediliyor.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Kennametal, zorlu koşullarda tornalama için sekiz kesme kenarlı FIX8 kesici ucu tanıttı

Yayın tarihi:

on

Yazan

80 yılı aşan tecrübesiyle endüstriyel teknoloji alanında malzeme bilimi, takımlama ve aşınmaya dayanımlı çözümler ile üretkenlik sunan Kennametal, yeni ürünü sekiz kesme kenarlı FIX8 kesici piyasaya sürdü.

Kennametal, zorlu koşullarda tornalama sistemi olan FIX8’i tanıttı. Ürün, çelik, paslanmaz çelik ve dökme demirde maksimum talaş kaldırma oranları sağlıyor. Kesici uç başına sekiz kesme kenarı bulunan FIX8 tornalama sistemi, herhangi bir zorlu koşulda tornalama işleminin üretkenliğini artırarak kenar başına en düşük maliyeti sağlarken, kesme kuvvetlerini yüzde 15’e kadar azaltıyor.

Teğetsel tasarımı ile geleneksel tasarımlardan çok daha yüksek yükleri kaldırabilme özelliği olan FIX8, kesme kenarı başına en düşük maliyeti sağlayan kesici uç başına sekiz kesme kenarına sahip.

Ürünle ilgili açıklama yapan Kennametal Ürün Müdürü Matthew Fuerst, “FIX8, tornalama ve alın tornalama, düz hassas yüzeyler oluşturma, darbeli ve ağır darbeli kesmeleri içeren çok çeşitli uygulamaları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. 

FIX8, çelik, dökme demir ve paslanmaz çelik gibi zor işlenebilen malzemelerde orta kesme derinliğinden kaba işlemeye kadar her işlemi başarıyla yerine getirir. FIX8 ile 1,4 mm’ye (0,055 inç) kadar son derece yüksek ilerleme hızları ve 12 mm’ye (0,472 inç) kadar kesme derinlikleri elde etmek mümkün” diyor.

FIX8 kesici ucun teğetsel tasarımı, kesici ucu güvenli bir şekilde uç yuvası yatağına çeken ve kesici ucun en uygun şartlarda performans göstermesi için büyük kesme kuvvetlerine ve titreşimlere dayanmasını sağlayan üstün kararlılık gösteren sürdürülebilir güçlü bağlama sistemine sahiptir. Kesici uç ayrıca değiştirilebilir bir karbür altlık tarafından desteklenir ve uç yuvasını biçimsel değişikliğe ve hasara karşı korur.

Hassas 3 boyutu kesme sıvısı teknolojisine sahip FIX8 takım tutucu tipleri, aoğutma sıvısını gereken bölgeye yeterli ve hassas bir şekilde iletir.

FIX8, takım ömrünü artırırken zorlu koşularda herhangi bir ağır tornalama uygulaması için mükemmel talaş kontrolü sağlar. Kesici uç tasarımı, kesme kuvvetlerini ve güç tüketimini azaltması nedeniyle kesici ucu tüm düşük güçteki torna tezgahları için ideal duruma getirir.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Sandvik Coromant, hassas işlemeye uygun yeni takımlarını piyasaya sürüyor

Yayın tarihi:

on

Yazan

İşleme çözümlerinde dünya lideri Sandvik Coromant, hassas işlemeye yönelik özel olarak tasarlanmış iki yeni mikro matkap ürün grubunu piyasaya sürdü. XM geometrisi ile CoroDrill 462 ve GM geometrisi ile CoroDrill 862; tıp, otomotiv, elektronik ve havacılık gibi küçük parça üretiminin talep edildiği sanayileri destekliyor. Çeşitli iş parçası malzemelerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanan yeni matkaplar, doğruluğun önemli olduğu yerlerde hassas performans sunuyor.

Çeşitli sanayilerde kullanılan cihazların boyutu küçülüyor. Daha küçük paketlerde daha fazla yetenek sunan modern cihazlar sayesinde bu, en açık şekilde elektronik sanayisinde görülebilir. Diğer taraftan, tıbbi cihaz üretiminde cerrahın yaptığı insizyonların boyutunu ve derecesini en aza indiren tekniklerin kullanıldığı yükselen minimal invaziv cerrahi trendi, cerrahi takımların daha karmaşık olmasını gerektiriyor. Teknoloji ile beraber boyut küçüldükçe ve gelişmişlik seviyesi yükseldikçe, üreticilerin daha küçük ve daha karmaşık parçalar üretebilen takımlara yönelik talebi de artıyor.

Delik delme uzmanları, çapı üç milimetreden (mm) daha küçük olan delikleri tanımlarken genellikle mikro delik delme terimini kullanır. Bu terim, iş parçalarının milimetrenin sadece birkaç yüzde biri kalınlığında olduğu elektronik sanayisinde sıklıkla karşılaşılan delikler için kullanılabilir ancak daha yaygın kullanıldığı uygulamalar havacılık sanayii, kalıp yapımı ve tıbbi ekipman üretimini içerir. 

CoroDrill 462 ve 862, Sandvik Coromant’ın yeni nesil mikro matkaplarıdır. Yeni geometriler ile sunulan matkaplar, çok çeşitli kesme çapları ve uzunlukları sunarken, önceki çeşitlere kıyasla daha fazla ürün yelpazesine sahip.

Bu matkaplar, özellikle mikro delik delme zorluklarını aşmak için uygun tasarımıyla dikkat çekiyor. Örneğin, mikro takımlarla derin delik delme uygulamasını gerçekleştirirken, makro ölçekli uygulamalarda olduğu gibi talaşları etkin bir şekilde tahliye etmek için kaliteli kesme sıvısının kullanılması çok önemlidir. Hem CoroDrill 462 hem de 862, dıştan kesme sıvısı ile çapın dokuz katına (xD) kadar derinliklerde kolayca delik delebiliyor ve 1,00 mm ve üzeri delik delme çapları ve en fazla 16xD derinliğinde delikler için takım içerisinden kesme sıvısı seçeneği de mevcut. 

Kesme sıvısının etkin kullanımı, takımların daha derin delikler delmesine yardımcı olmakla birlikte takımların ömrünü uzatıyor ve talaş sıkışması riskini azaltıyor.

Ayrıca, CoroDrill 462, 3,00 mm’ye kadar delik işleme uygulamasında yüksek performans sunuyor. Hem kör hem de boydan boya delikler için ideal olan matkap, ISO P, M, K, N, S, O ve H dahil çok sayıda ISO malzemelerinde işleme yapabiliyor. 6xD matkap derinliğine sahip CoroDrill 462, üreticilere çok yönlü bir delik delme çözümü sunar.

CoroDrill 862, içten kesme sıvısı ile birlikte kullanıldığında tüm malzemelerde 1,00 mm ila 3,00 mm çapında delikler oluşturmak için idealdir. CoroDrill 862, konvansiyonel delik delmenin yanı sıra çapraz delikler, grup delik delme ve dışbükey ve içbükey yüzeylerde delik delme dahil çok sayıda diğer delik delme etkinliklerini de destekliyor. 

Kullanıma hazır yekpare karbür takım olmalarına ek olarak CoroDrill 462 ve 862’nin bir diğer avantajı da özelleştirilebilmesi. Ürün yelpazesinin bir parçası olarak Sandvik Coromant, mikro delik delmede ısmarlama yaklaşımına ihtiyaç duyan üreticilere, takımları; çaplara, kullanılabilir uzunluğa, kademe çapı uzunluğuna ve sap çapına göre yapılandırma olanağı sunuyor.

Ayrıca, müşteriler CoroDrill 862’yi polikristalin elmas (PCD) oluk kesme kenarı ile satın alma seçeneğine sahip. PCD, yekpare karbüre kıyasla aşınmaya karşı 100 kata kadar daha dayanıklı bir performans sunuyor. Ek olarak, PCD takımlama, yekpare karbür takımlara kıyasla daha hassas ve daha sıkı toleranslar üretebiliyor. Bu nedenle titanyum, alüminyum, cam ve seramik gibi işlenmesi zor malzemelerde mikro boyutlu delikler delmek isteyen müşteriler için PCD, göz önünde bulundurmalı gereken bir ürün olarak ön plana çıkıyor.

Ürünlerle ilgili açıklama yapan Sandvik Coromant Global Ürün Müdürü James Thorpe, “CoroDrill 462 ve 862, mikro delik delmede yeni bir çağı işaret ediyor” diyor. James Thorpe açıklamaya şu sözlerle devam ediyor: “Müşterilerimize daha fazla seçenek sunmak amacıyla son mikro matkaplarımızın lansmanından bu yana önemli güncellemeler yaptık. Günümüzün üretim ortamında ister lüks saatler, ister havacılık sanayi parçaları üretiyor olun, karmaşıklığa yönelik talep her zamankinden daha fazla. Ürünler küçüldükçe ve daha karmaşık parçaların üretilmesi nedeniyle, matkaplarımızı daha küçük delikleri işleyebilecek şekilde uyarlamamız ve üretmemiz gerektiğinin farkına varıyoruz. Mikro delik delme gerektiren uygulamalar geniş ölçüde çeşitlilik göstermektedir, bu nedenle çok çeşitli standart takımlara ek olarak daha özelleştirilebilir seçenekler de sunuyoruz.”

CoroDrill 462 ve 862, Sandvik Coromant’ın mevcut R840 ve 862 mikro matkap çeşitlerinin yerini alacak.

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com