Connect with us

Kesici Takımlar

Form Makine Showroom’unda Walter markalı tezgahları deneyimleme fırsatı

Yayın tarihi:

on

Form Makine Kesici Takım Makineleri Teknik Satış Müdürü Ali Gökmen ile bir söyleşi gerçekleştirdik. İstanbul’da bulunan Form Makine Showroom’una yeni katılan Walter markalı imalat ve ölçüm makineleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunan Ali Bey, kesici takım taşlama tezgahı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Walter markasının tarihinden ve ürün gruplarından bahseder misiniz?

Türkiye temsilciliğini yaptığımız Tübingen, Almanya merkezli WALTER Maschinenbau GmbH firması, 1919 yılında Walter Montanwerke adı ile Alman Richard WALTER tarafından kesici takımlar üretimi için kurulduktan sonra, 1926 yılında tungsten karbür sert metal üretim patenti alınarak sert metal freze takımlarının üretimine başlanıyor. 1953 yılında ilk tam otomatik takım bileme tezgâhı, 1977 yılında ise ilk NC takım bileme tezgâhı üretiliyor.

1994 yılında piyasa çıkardığı Helitronic Power modeli, patentli kinematik yapısının sağladığı rijitlik ile sektörde belirleyici oldu. Bu tasarım günümüzde farklı modifikasyonlar ve modernizasyonlar ile geçerliliğini halen korumaktadır.

2004 yılında makine üretim bölümü, o zamanki adı “Schleifring Group” olan, şimdiki United Grinding Group bünyesine WALTER Maschinenbau GmbH adı ile dahil olmuştur.

United Grinding Group bünyesindeki sinerji ile atılım yapan WALTER Maschinenbau sektörün lider firması olarak yerini korumaktadır. 1996 yılında temelleri atılan Çekya’nın Kurim şehrindeki fabrika, yıllık 800 adetten fazla makine kapasitesi ile modern bir üretim tesisidir. Buradaki ultra modern tam otomatik lojistik merkezimiz de dünyanın farklı noktalarındaki müşteri ve bayilere yedek parça ve malzeme tedariki sağlar.

Günümüzde WALTER şu ürünleri imal etmektedir:

  • CNC Kesici Takım Taşlama Tezgâhları
  • Elektro-erozyon ile Takım Bileme ve Taşlama Tezgâhları (2 in 1)
  • Kesici takım ölçme makineleri

WALTER ilk günden beri kendi yazılımını da üreten bir firmadır. Kesici takım tasarım ve imalat yazılımı Helitronic Tool Studio, kesici takım ölçüm yazılımı Metrology Center programları kesici takım imalat ve bileme işlerinin tüm ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde sürekli geliştirilmektedir.

Showroom’unuzda sergilediğiniz Walter markalı imalat makinesi hakkında ayrıntılı teknik bilgi alabilir miyiz?

Form Makine olarak showroom’umuzda her zaman çalışır durumda bir makinemiz olmasına gayret ediyoruz; bu makineler ile müşteri tanıtımlarının yanı sıra müşteriye özel deneme çalışmaları ve iç eğitimler yapıyoruz.

Showroom’da bulunan Helitronic SL modeli makinemiz, giriş seviyesi bir model olmakla beraber hem kesici takım imalatına hem de sonradan bilemesine uygundur.

Teknik verilere gelecek olursak:

Eksen yapısı:

5 eksen, CNC kontrollü (FANUC)

İşlenebilecek en küçük takım çapı:

1 mm (imalat)

3 mm (bileme)

Komple işlemede takım boyu:

270 mm (maks)

Spindle motor gücü:

9 kW

Dahili soğutma sıvısı tankı:

200 litre

Helitronic SL modeli ile, seri imalat şartlarında, 16 mm çapa kadar komple sert metal takımların kanalını doludan tek seferde açabiliyoruz. Ayrıca metal işleme sektöründe kullanılan dönel simetriye sahip neredeyse tüm kesici takımların tekrar bilemesini yapabiliriz.

Bu modelimiz de WALTER’in ürettiği tüm takım taşlama/bileme tezgâhları gibi FANUC CNC kontrol ile çalışmaktadır. Tüm makinelerimize ön yüklü Helitronic Tool Studio sayesinde de birkaç basit bilgi girişi ile dakikalar içerisinde bir matkabı, frezeyi tasarlamak ve imalata başlamak mümkündür.

Showroom’unuzda sergilediğiniz Walter markalı ölçüm makinesi hakkında ayrıntılı teknik bilgi alabilir miyiz?

Showroom’a yeni katılan HELICHECK ADVANCED modeli CNC kesici takım ölçme makinemiz ile döner simetriye sahip kesici takımların ölçümlerini yapabilirsiniz. 3 adet kamera ile kesici takımların üstten, yandan ve profilden görüntüsünü çok hassas bir şekilde işleyerek takım geometrisini tam otomatik olarak ölçmek mümkündür.

İmalat sanayiinin birçok alanında kesici takımlar ile beraber bu takımların sertifikalı ölçüm raporları da isteniyor. Granit tablalı yapısı ile E1 = (1.8 + L/300) μm hassasiyet sertifikasına sahip olan bu makine hem imalat ortamında hem de kalite kontrol odalarında çalışabilir.

Teknik özelliklerine gelirsek:

Eksen yapısı:

4 eksen, CNC kontrollü

Hassasiyet:

≤ 1.5 μm

Kamera büyütme oranları:

50x (profil), 100x (çap), 100x (tepe)

Ölçülebilecek maksimum çap:

320 mm (tek taraftan)

100 mm (iki taraflı)

Maksimum takım boyu:

420 mm

Taşlama makinelerimizde olduğu gibi ölçme makineleri de WALTER’in kendi yazılımı ile çalışırlar. METROLOGY CENTER programı içerisinde bulunan Hızlı Asistan modülü ile sadece birkaç tıklama ile standart bir takımın ölçümü yapılabilir.

Form Makine olarak sunduğunuz satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış süresince müşterilerimize makine modeli, opsiyon ile aksesuar seçimi ve uygulama gibi temel hususlarda destek ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özel projelerde showroom tezgahımızda yapılabilirlik çalışması, numune imalatı ve örnek işler yapıyoruz.

Satış sonrasında ise kurulum, devreye alma ve eğitim hizmetlerini de kendi ekibimiz ile sağlıyoruz. Burada servis ekibimizin yetkinliğini özellikle vurgulamam gerekiyor. Sattığımız tüm makinelere yerel destek verebilecek bilgi ve tecrübeye sahibiz.

Kendine has bir konu olan kesici takım imalatı alanında sektördeki diğer firmalardan farklı olarak programlama eğitimini de biz yapabiliyoruz. Sonrasında ise müşterilerimizin programlama desteği ve uygulama konusundaki tüm ihtiyaçlarına yerel olarak destek veriyoruz.

Benzer şekilde ölçme makinelerinin de yıllık bakımlarını ve yıllık sertifikasyonlarını yerel ekibimizle yapıyoruz.

Bir kesici takım taşlama tezgâhı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir size göre?

Kesici takım taşlama tezgâhları hem kinematik yapı olarak hem de yazılım olarak diğer talaşlı imalat tezgahlarından farklıdır. Sektörde makine özellikleri ile ilgili çok yanıltıcı bilgiler aktarılıyor maalesef. Tezgah seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar makinenin mekanik yapısı, rijitliği ve iş kapasitesidir. Kesici takım taşlama tezgahlarının kinematik tasarımları üreticiye göre farklılıklar gösterir; eksen hareket boyları ve elektriksel iş mili gücü gibi katalog değerlerini birebir karşılaştırmak yanıltıcı olacaktır.

İş kapasitesi olarak komple işlemedeki maksimum ölçüler ile stabil proses şartlarında tek pasoda kanalı açılabilecek en büyük takım çapını karşılaştırmak gerekiyor. WALTER makinelerinin çift taraflı ve güçlü iş mili tasarımı sayesinde iş kapasitesi diğer rakiplerimize göre yüksektir.

Makine yatırımı planlayanların dikkate almaları gereken diğer önemli bir nokta da servis ve satış sonrası hizmet şartlarıdır. Daha önce de vurguladığım üzere biz FORM GRUP olarak tüm ürünlerimizde satış sonrası hizmet ve destek konusunu çok önemsiyoruz. Yatırım yaparken makine teknik özelliklerinin yanı sıra programlama kolaylığı ve yerel program desteği ve servis desteği de muhakkak göz önüne alınmalı.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

İleriki dönemlerde WALTER’in farklı ve üst seviye modellerini de showroom’a getirmek ve bunları da sektöre tanıtmak istiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Gerek CNC takım taşlama tezgâhları gerekse de takım ölçme tezgahları günümüzde artık sadece takım üreticileri veya bileme atölyelerine mahsus özel ve pahalı tezgahlar olmaktan çıktılar; eskiden sadece büyük otomotiv veya havacılık fabrikalarında tek tük bulunan bu tezgahlar kendi takımlarını bilemek, dizayn etmek ve geliştirmek isteyen imalatçı firmaların da makine parkına dahil olabiliyor. Bu konuda daha geniş bilgi almak, makineleri görmek veya deneme çalışması yapmak isteyenleri showroom’umuza bekliyoruz.

Kesici Takımlar

Elektrikli araçlar için sıyırarak şekillendirme yöntemi

Yayın tarihi:

on

By

Tesla otomobilleri, elektrikli araçların (EV’ler) birden fazla dişliye veya çift şanzımana ihtiyaç duymaması konusunda sıklıkla örnek olarak gösteriliyor. Yani, şimdiye dek yapılan tüm modeller haricinde. Çok dişli EV trendi hız kazanmaya başlarken, talaşlı imalat sektöründe dünya lideri Sandvik Coromant’ın Ürün Müdürü Mats Wennmo, sıyırarak şekillendirme yöntemi olarak bilinen prosesin büyük ölçüde azaltılmış işleme süreleri sayesinde elektrikli araç üreticilerinin çağa ayak uydurmasına nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.   

Tesla’nın çift motorlu Model S, Model X ve Model 3 araçlarının her birinde biri önde diğeri arkada olmak üzere iki farklı dişli bulunuyor. Çok dişli elektrikli araçların potansiyelini de araştıran Porsche, elektrikli Taycan’ın iki vitesli bir şanzımana sahip olacağını doğruladı. Polestar, Volvo, Lucid ve Volkswagen gibi elektrikli araçların tümünde şanzıman bulunur, ancak bu şanzımanlar geçmişte otomobillerde bulunanlardan farklıdır. Yeni teknolojiler arasında, araçlar için teknik sistemler üreten ZF tarafından duyurulan iki vitesli EV şanzıman hareket mekanizması birimi yer alıyor.

Bu makalede elektrikli araçlarda bulunan birden fazla dişli sayısına dair farklı performans avantajlarını inceleyeceğiz. Ancak, Porsche ve Tesla gibi çok dişli EV’lerin başarısı kanıtlanırsa, diğer üreticiler uygun maliyetli üretimi sürdürürken aynı yolu nasıl izleyebilir? 

Şekil 1‘de gösterildiği gibi, elektrikli araçların şanzımana ihtiyaç duymasının iki ana nedeni vardır. İlki, elektrikli araçlardaki dakika başına tork/devir (dev/dak) oranı, içten yanmalı motorla çalışan araçlardaki ile aynı değildir. Elektrikli araçlarda, şanzıman olmadan bataryadan tork/ivme elde etmek zordur. Yüksek tork, dişli serbest yanakları üzerine daha fazla yük bindirir ve yüksek devirler ile birlikte bu durum, elektrikli araçlarda gürültüyü giderecek bir motor bulunmadığından gürültü azaltmayı odak noktası haline getirir. 

İkincisi, EV’lerdeki yüksek devir oranı şanzımandan beklenen kalite talebini yükseltir, bu da klasik işleme yöntemlerinin kullanımını giderek zorlaştırır. Buna, sıralanmış tezgahlarda dişli parçanın bir sonraki tezgaha her taşınmasında dişlilere sapmaların eklenmesi de dahildir. Elektrikli araç şanzımanları, çoğunlukla, kompakt tasarımın şanzıman için gereken ağırlığı ve alanı azalttığı planet şanzımanlardır. Bazı şanzımanlar da görevi, başlangıçta torku ve devri düşürmek olduğundan redüksiyon şanzımanı olarak adlandırılır. 

Sıyırarak şekillendirme uygulaması 

Peki, üreticilerin bu yüksek kaliteli şanzıman parçalarını üretmesinin en iyi yolu nedir? Cevap, yüzyıldan fazla süredir bilinen konseptte yatıyor: sıyırarak şekillendirme yöntemi. Proses, vargelleme ve azdırma ( dişli kesme sağlayan işleme prosesi ) uygulamasını tek bir sürekli kesim prosesinde birleştirir. 

Sıyırarak şekillendirme yöntemi, geleneksel işleme yöntemlerine kıyasla yüksek verimlilik ve esneklik dahil pek çok avantaja sahiptir. Bu yöntem ile bütün parçayı çok amaçlı tezgahta veya işleme merkezinde tek bir kurulumla işlemek mümkündür. Bu, üretim süresini kısaltır, kaliteyi artırır ve taşıma ve lojistik maliyetlerini düşürür. Ayrıca proses, yönetilebilir ve öngörülebilir parça işlemede de yardımcı olur.

İşlemenin tümü tek bir kurulumda gerçekleştirilebildiğinden bu, çok sayıda özel tezgah kullanımına ve tezgah değişikliklerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Otomotiv üreticileri için tezgah değişikliklerinin azaltılması, duruş süresi yüksek maliyete neden olduğundan sonucu önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir Sandvik Coromant müşterisi, düşük alaşımlı 16MnCr5 çelikten yapılmış ana dişli parçalarına biçim vermeye çalışırken Sandvik Coromant CoroMill® 178 veya değiştirilebilir uçlu CoroMill 180’i kullanarak sıyırarak şekillendirme yöntemini test etti.

İş parçası, CoroMill® 178H PM-HSS yekpare sıyırarak şekillendirme kesicisiyle kaba ve ince talaş işlemeye tabi tutulacaktı. Önce, müşteri bu proseste biçim verme kesicisi kullandı ve kaba talaş işleme aşaması için 40 m/dak (131 ft/dak) ve ince talaş işleme aşaması için 50 m/dak (164 ft/dak) kesme hızlarında çalıştı. Bu yöntem ile kaba talaş işleme ve ince talaş işlemede hızlar, 250-300 m/dak (820-980 ft/dak)’ya çıkarılabilir.

Üretici CoroMill 178H PM-HSS kesicileri, üç ila beş kademeli kaba talaş işleme ve iki kademeli ince talaş işleme uygulamasına uyguladı. Müşteri ayrıca takım kurulum ve indeksleme süresinin kısaldığını, proses stabilitesinin arttığını ve parça kalitesinin önemli ölçüde iyileştiğini bildirdi. Yüksek kalite çoğunlukla, parçanın farklı tezgahlar/işleme operasyonları arasında hareket ettirilmesine ve merkezden sapmaların ve salgı sapmalarının eklenmesine gerek kalmamasından kaynaklandı. Tek kurulumda komple işleme yapıldı.

Dahası, uzun süre gerektiren vargelleme işleminin yerine sıyırarak şekillendirme yöntemi uygulandığında kesme süresi düştü ve takım ömrü büyük oranda uzadı. Bu, işleme süresinde %90 oranında azalma sağladı ve müşteriye büyük miktarda değerli boş kapasite olanağı sundu. 

Takım seçimi

Sandvik Coromant’ın sunduğu sıyırarak şekillendirme sağlayan karbür kesici serisi içinde toz metalürji yüksek hız çeliğinden (PM-HSS) üretilmiş CoroMill 178S ve CoroMill 178H bulunuyor. 0,5–6 (DP 50–5) arası modüllerde sunulan takımlar, yüksek hassasiyet ve performansa yönelik tasarlanmıştır. Sandvik Coromant ayrıca CoroMill 180‘i de piyasaya sunuyor. Raylı uç yuvalarına sahip değiştirilebilir kesici uçlu bu kesiciler, 2,5–8 (DP 10–3) arası modüllerde mükemmel ve tekrarlanabilir hassasiyet sağlıyor.

Sıyırarak şekillendirme yöntemi uzun süredir biliniyor olsa da tezgahların daha güçlü ve rijit hale gelmesi ve üreticilerin yeni işleme yöntemlerini araması nedeniyle yeni adımların atılması yakın zamanda olmuştur. Sıyırarak şekillendirme yöntemi kısa tedarik süresinin karar vermede belirleyici olduğu seri üretimin yanı sıra otomotiv ve EV üretim pazarı gibi duruş süresinin yüksek maliyete neden olduğu sektörlerde daha da avantaj sağlar.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Hizalamanın çelik tornalama prosesiniz üzerindeki etkisi

Yayın tarihi:

on

By

Antik Roma savaş stratejisi ile Sandvik Coromant ISO P çelik tornalama kalitelerinin ortak özelliği nedir ve bu özellik, tezgah imalathanenizin verimini artırmaya nasıl yardımcı olabilir? Burada, talaşlı imalat sektöründe dünya lideri Sandvik Coromant’ın Ürün Müdürü Rolf Olofsson, karbür kalitelerin kaplama ve alt tabakasının çelik tornalama proseslerinin etkinliği ve verimliliği üzerinde nasıl büyük bir fark yaratabileceğini açıklıyor.

Talaşlı imalat endüstrisinde yaygın bir yanılgı, çelik işlemenin basit bir proses olduğudur. Deneyimli operatörler, ISO P çelik tornalama uygulamasının hiç de kolay olmadığını bilir. Birçok endişeden ilki, ISO P sınıflandırmasında yer alan sünek düşük karbonlu çeliklerden yüksek alaşımlı çeliklere kadar değişen malzemelerin genişliğidir.

İkincisi, farklı çeliklerin sertliği, spektrumun bir ucundan diğerine önemli ölçüde değişiklik gösterir. Uygulama tipi değiştiğinde imalathanelerdeki işleme koşulları da değişir.

Açıkçası, çelik tornalama zorlu bir uygulamadır ve tüm değişkenler göz önüne alındığında, ISO P çeliklerinin sergilediği çok çeşitli özelliklere karşılık verecek bir kalite seçme görevi çok daha zordur.

Tüm işlerle uygun kalite

Bu tip kaliteler için, kopma direnci çok önemlidir. Çünkü kesme kenarının kesme bölgelerinde karşılaşılan aşırı sıcaklıkların neden olduğu plastik deformasyona dayanacak yeterli sertliğe sahip olması gerekir.

Ayrıca kalite kaplamasının da yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılmasına karşı dayanıklı olması gerekir. En önemlisi, kaplamanın da alt tabakaya sıkı bir şekilde yapışması gerekir; kaplama yapışmazsa, alt tabaka açığa çıkar ve bu durum hızlı bir bozulmaya yol açar.

Bu talepler dizisi göz önüne alındığında, uygulamanıza uygun bir kalite seçerken bilinçli kararlar almanız için çelik tornalama kalitesinin yapısını anlamak çok önemlidir.

Karbür kesici uç yapısı

Tüm karbür kalitelerinde, alt tabaka olarak da bilinen semente karbür göbek bulunur. Alt tabaka, kalitenin tokluğunu ve mukavemetini tanımlar. Plastik deformasyon dayanımı da bu özelliklere dahil edilebilir.

Semente karbür alt tabaka, genellikle kesici uca kenar tokluğu, yapışma ve aşınma direnci özelliklerini sağlayan titanyum karbonitrat (TiCN), alüminyum (Al2O3), titanyum nitrat (TiN) gibi birkaç kaplama tabakası ile kaplanır. Farklı aşınma türlerine karşı üstün direnç için reçete: yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılması; alt tabakaya yapışma ve daha uzun takım ömrü, kaplama tabakası tasarımının mikroskop altında incelenmesiyle görülebilen detaylar ile sağlanır.

Roma kalkan duvarı

Konvansiyonel alüminyum kaplamada, kristal büyüme yönü Şekil 1a’da gösterildiği gibi rastlantısaldır. Kaplama tabakasındaki büyüme kontrol altına alınarak tüm kristallerin Şekil 1b’de sarı ile gösterildiği gibi aynı yönde hizalanması sağlanabilirse, üstün aşınma direnci elde edilir.

Kristal hizalamanın gücünü anlamanıza yardımcı olmak için Roma tarihinden bir örneği ele alalım. Antik Roma lejyonları kuşatma sırasında yaygın olarak bir kalkan duvarı (Testudo formasyonu) kullanırdı. Bu oluşumda tüm kalkanlar hizalanır ve sıkı bir yapı oluşturularak korunmasız boşluklar önlenirdi. Kalkan duvarı, Romalıların ilerlerken karşıdan gelen saldırılara direnmelerine yardımcı olurdu.

Kaplama tabakasında kristallerin hizalanması benzer şekilde çalışır: sıkı yapıdaki tek yönlü kristaller bir kalkan görevi görerek kesme bölgesindeki zorlu koşullara karşı daha iyi direnç sağlar.

SAC198 – Şekil 1: Rastlantısal kristal konumlandırmaya sahip konvansiyonel CVD alüminyum kaplama.

Tek yönlü kristaller

Sandvik Coromant Ar&Ge uzmanlarımız alüminyum kaplamadaki kristal büyümesini kontrol etme yöntemini bularak en güçlü parça üst yüzeyde olacak şekilde tüm kristallerin aynı yönde hizalanmasını sağlamışlardır. Inveio® kaplama olarak bilinen bu patentli teknoloji, kesici uçlara aşınma direnci ve takım ömrü bakımından yeni bir seviye kazandıran devrim niteliğinde bir teknik gelişmedir.

Sıkı yapıdaki tek yönlü kristaller kesme bölgesi ve talaş için güçlü bir engel teşkil eder. Bu özellik, Inveio® donanımlı kalitelerin krater aşınması ve serbest yanak aşınması direncini önemli oranda arttırmasına yardımcı olur. İstenen başka bir etkisi de ısının kesme bölgesinden daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasıdır, böylece kesme kenarının kesimde daha uzun süre şeklini bozmadan korumasına yardımcı olur. Genel olarak, uzun ve öngörülebilir bir takım ömrü sağlanır.

İkinci nesil Inveio® teknolojisinin piyasaya sunulmasıyla (Sandvik Coromant’ın en yeni çelik tornalama kaliteleri GC4415 ve GC4425‘te bulunur) tek yönlü kaplamanın avantajları daha da geliştirilmiştir. Gelişmiş kristal konumlandırma, daha tutarlı bir performans ve önemli ölçüde yüksek aşınma direnci sağlar.

Darbeli kesim uygulamaları

Şimdiye kadar kesici uç kalitesi seçiminde öncelikli iki hususu yani alt tabaka ve kaplama özelliğini tartıştık. Şimdi kısaca üçüncüsüne bakalım: darbeli kesim uygulamalarında sırasında performans. Bu, önemli bir gereksinimdir ve ani kesici uç kırılmalarının önlenmesinde yardımcı olur.

İşlem sonrası prosesinden geçirilmiş kesici uçları arayın: kesici uç kaplaması üzerine çok ince, keskin seramik parçacıkların bombardıman edildiği bir proses. Güçlendirmek ve mukavemet kazandırmak için kaplama üzerine vuran bir çekiç düşünün. Etkin bir işlem sonrası prosesinden geçirilmiş kesici uçlar, darbeli kesimler sırasında iyi performans sergiler.

SAC198 – Şekil 2: Inveio® ile alüminyum kaplamadaki her kristal üst yüzeye doğru aynı yönde hizalanır.

Yeni GC4415 ve GC4425 kaliteleri

Sandvik Coromant yakın zamanda iki yeni ISO P çelik tornalama kesici uç kalitesini piyasaya sürdü. GC4415 ve GC4425 kaliteleri, seri ve partiler halinde yapılan üretim düzenleri ile çalışan üreticiler için idealdir.

Orta kısmı Inveio® teknolojisi ile güçlendirilmiş yeni bir alt tabakaya sahip kalitelerin ikisi de güvenilir bir performans ve üstün aşınma direnci sunar. Bunun yanında, kalitelere uygulanan yeni işlem sonrası prosesi, darbeli kesimlerde kalite performansını artırarak ani kırılmaları önler ve her iki kesici uç kalitesinin de geniş bir uygulama aralığında üstün performans
göstermelerini sağlar.

Müşteriler bu kaliteler ile kesme hızını (vc) artırmayı ve ilerleme hızını (fn) katlamayı başardılar. Bir örnekte, genel mühendislik alanında çalışan bir üretici önceden ısıl işlem görmüş 4140 çelik iş parçasında GC4425 kesici uç ile çok yönlü dış çap kaba işleme gerçekleştirdi. Müşteri aynı proses için rakibe ait bir ISO kesici ucuyla kıyaslandığında verimlilikte %100 artış ve devir süresinde %50 düşüş sağlayarak bunların üzerine %30 oranında düşük maliyet elde etti.

ISO P çelikte işleme yapmak ustalık isteyen bir iştir. Bir kalite seçerken alt tabaka tokluğu ve malzeme bilimi ile takımlama teknolojisi alanındaki yeni teknolojik gelişmeler gibi birkaç hususu dikkate alarak, çelik tornalama etkinliğinizde ve tezgah imalathanenizin genel verimliliğinde büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Devamını oku

Kesici Takımlar

İnsansız üretimde bir sonraki adım

Yayın tarihi:

on

By

Çin’in Beihang Üniversitesi tarafından yapılan ve Uluslararası Üretim Araştırmaları Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırmaya göre öngörülebilir bakım ile ürünlerin kalitesi arasında doğrudan bir ilişki bulunur. Ancak üreticiler, üretim bölümünde azalan çalışan sayısı veya insansız üretim ile bu öngörülebilirliği ve mükemmelliği, çelik tornalama operasyonlarında nasıl bir araya getirebilir? Burada talaşlı imalat takımları sektöründe dünya lideri Sandvik Coromant’ın Ürün Müdürü Rolf Olofsson, parça kalitesi için doğru takımlamanın ve arıza güvenlik proseslerinin neden gerekli olduğunu açıklıyor.

Beihang Üniversitesi’nin yaptığı araştırma “bakım stratejisi, üretim planlaması ve kalite arasındaki güçlü ilişkiyi” vurgularken, Sandvik Coromant, takım tezgahı üreticilerinin modern CNC tezgahlarına proses izleme sistemlerini dahil etmesi konusunda giderek artan bir trende dikkat çekiyor.

Pricewaterhouse Coopers (PwC) tarafından hazırlanan son Dijital Fabrikalar 2020 raporu’nda “Şirketlerin öngörülebilir analizleri ve tezgah eğitimlerini kullanarak daha akıllı kararlar vermesi” tavsiye edilirken, araştırmaya katılan üreticilerin %98’inin öngörülebilir bakım ile verimliliklerini artırmayı umdukları belirtildi. Bu arada Markets and Markets’a göre 2018 yılında 4,0 milyar dolar olan global üretim izleme pazarının %9,8 Yıllık Bileşik Büyüme Oranı’nda büyüme ile 2023 yılına kadar 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu trendler doğrultusunda öngörülebilirlik de çelik parçaların modern tornalamasında giderek daha önemli bir hale geliyor. Bu, fabrikalardaki sosyal mesafeye yönelik yeni gereksinimler ışığında insan denetiminin giderek sınırlandırılması ile aynı zamana denk geliyor. Önümüzdeki hedefin insansız üretim olduğu açıktır — ancak bu, takım aşınmasını tespit etme ve ani kırılmaları önleme özelliği olmadan başarılamaz.

İnsan girdisi olmadan

Modern üretimde en çok zaman kaybettiren şeyler kesici uç değişimleri, üretim kesintileri ve uygulamalar veya malzemeler için doğru kesici ucun bulunamamasıdır.

Çelik parça üreticilerinin her bir vardiyada istenilen iş parçası sayısına erişmelerini engelleyen çeşitli faktörler bulunabilir ve bunlardan biri de takımın aşınma direnci özellikleridir. Bu, özellikle ISO P15 ve P25 uygulama alanı için geçerlidir. ISO P15 ve P25 işleme parametrelerini etkileyen farklı çalışma koşullarının oluşturduğu talepleri ifade eder. Buna kesme değerleri, yüzey kalitesi, kesme derinliği, işlenmiş veya kaba yüzeyler ve sürekli veya darbeli kesimler dahildir.

Bu uygulama alanı içinde üstün aşınma direncine sahip karbür kesici uçlar, insansız veya karanlık fabrika üretimini desteklemede hayati önem taşır.

Peki aşınma direnci derken kastettiğimiz nedir? Farklı tipleri bulunur. Örneğin kopma dayanımı, aşırı sıcaklıkların neden olduğu plastik deformasyona karşı iyi direnç sağlayan bir kesme kenarı kadar önemlidir. Ayrıca kesici uç kaplaması da yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılmasına karşı dayanıklı olmalıdır. En önemlisi, kaplamanın da alt tabakaya sıkı bir şekilde yapışması gerekir. Kaplama yapışmazsa, alt tabaka korunmasız kalır ve bu da hızlı bozulmaya neden olabilir.

Aşınmanın önlenmesi için sürekli ve kontrol edilebilir aşınmanın sınırlandırılıp kesintili ve kontrol edilemeyen aşınmanın ortadan kaldırılması çok önemlidir. Sınırlı insan denetimi ile veya insan denetimi olmadan mevcut işleme trendleri göz önüne alındığında bunu başarmak kolay değildir — ancak farklı teknolojiler avantaj sağlayabilir. Öngörülebilir ve önleyici bakımdan, tezgahın sanal gözleri ve kulakları olabilen ve bozulan takım performansını karşılamak üzere optimum önerilerle destek sağlayabilen akıllı yazılım ve sensörler gibi sıklıkla bahsedilir.

Yani, sensörler ile daha iyi aşınma elde edebiliriz peki ya daha iyi takımlama ile?

Kırılmaların önlenmesi

İyi performans gösteren bir kesici uç seçerken ideal kalite, aşınma gelişimini sınırlayan ve bazı operasyonlarda ise bu gelişimi tamamen önleyen kalitedir. Öngörülebilir aşınma, özellikle insansız üretim ve karanlık fabrika üretimi için kullanışlıdır.

Minimum aşınma elde etmek için tutarlı ve öngörülebilir performans sağlayabilen doğru karbür kesici ucun seçimi çok önemlidir. Bu nedenle Sandvik Coromant, ürün serisinin içinde her biri gelişmiş aşınma direnci, ısıl direnç ve tokluk sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çift yeni ISO P tornalama karbür kalitesini, GC4415 ve GC4425’i piyasaya sürdü.

Kalitelerin her ikisi de düşük alaşımlı veya alaşımsız çelik malzemelerde kullanım için idealdir. Seri ve partiler halinde yapılan üretim kurulumlarının her ikisinde de çok sayıda iş parçasını işleyebilir ve daha uzun takım ömrüne katkıda bulunabilir.

İsimlerinden anlaşılacağı gibi P15 ve P25’i işaret eden GC4415 ve GC4425 kalitelerinin her biri, ikinci nesil Inveio® teknolojisini içerir. Inveio, alüminyum kaplama tabakada tek yönlü kristal konumlandırmaya sahiptir ve bu benzersiz özellik malzemenin mikroskop altında incelenmesi ile görülebilir.

Alüminyum kaplamadaki her kristal aynı yönde dizilerek kesme bölgesine doğru güçlü bir bariyer oluşturur. İkinci nesil Inveio kaplamada kristal konumlandırma önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Bu, kesici uçlara daha yüksek aşınma direnci ve daha uzun takım ömrü sağlar ve öngörülebilir aşınma ile destekleyebilir.

Sıralı hedefler

GC4415 ve GC4425, Sandvik Coromant müşterilerine şimdiden etkileyici avantajlar sağlamıştır. Aslında, rakip kesici uç ile kıyaslandığında GC4425, daha uzun takım ömrü ile 150 parçaya kıyasla 270 parça üretti.

ABD’deki genel mühendislik alanında hizmet veren bir müşteri tarafından gerçekleştirilen diğer bir karşılaştırma testinde rakip karbür kesici uca karşı GC4415’in performansı ölçüldü. İki kesici uç da partiler halinde yapılan üretimde 330HB çelik iş parçası üzerinde tornalama ve ince talaş işleme uygulamaları için kullanıldı ve takım kötü bir yüzey kalitesi sergilediğinde değiştirildi. Her bir örnekte emülsiyon kesme sıvısı kullanıldı.

Sonuçlar çok açıktı. GC4415 kesici uç ile müşteri kesme değeri parametrelerini neredeyse iki katına çıkarmayı başardı. Rakip takım 200 m/dak (656 ft/dak) buna karşılık GC4415, 280 m/dak (918 ft/dak) kesme hızlarında (vc)çalıştı; ve ilerleme hızları (n) ise ,15 mm/dev (0,006 inç/dev) ve 0,1 mm/dev (0,004 inç/dev) olarak ölçüldü.

Müşteri, takım ömründe ve verimlilikte önemli ölçüde artış sağlayabildi. Genel olarak, Inveio teknolojisine sahip Sandvik Coromant GC4415 kesici uç, diğer takımın ürettiği 40 parçaya kıyasla aşınma belirtileri göstermeden önce iki kat daha fazla, yani 80 parça üretti. Bu, %100 verimlilik artışı ve iki kat daha uzun kesici uç takım ömrü anlamına gelir.

Dijital gelişim

Sandvik Coromant GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri ile gelişmiş takımlamanın yanı sıra dijitalleşme teklifini de geliştirdi. Sandvik Coromant uzmanları, bunu gerçekleştirmek üzere takım tezgahı üreticileri, bulut tedarikçileri ve ağ şirketleriyle yakın iş birliği içinde çalışarak CoroPlus® dijital bağlantılı takımlar ve yazılım platformunu geliştirdi.

Yazılım, zamanın nasıl değiştiğini yansıtır. Eskiden operatörler, prosesleri iyileştirmek ve takımlardaki aşınmayı tespit etmek için deneyimlerine ve içgüdülerine güvenmek zorundaydı. Bugün üretim müdürleri, sensör donanımlı takımları kullanarak işleme performanslarını gerçek zamanlı ve otomatik olarak ayarlayabilir, kontrol edebilir ve izleyebilir.

CoroPlus platformunun sensör donanımlı takımların izlenmesi ve kontrolü konusunda değeri ispatlanmıştır. Platform, yukarıda da bahsedilen, modern üretimde “zaman kaybettirenleri” ortadan kaldırarak proseslerin optimize edilmesine yardımcı olur. Karbür tornalama kesici uçları da dahil aşınmış takımlamayı değiştirmek için gereken üretim duruş sayısını en aza indirir ve atığı azaltır.

Ayrıca, GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri veya diğer gelişmiş Sandvik Coromant takımları ile birlikte kullanılan CoroPlus, öngörülebilir bakımı desteklemede önemli bir unsurdur. Doğru yazılım sistemlerinin birleştirilmesi ile üreticiler, takım aşınmasını önceden tespit edebilir ve ani kırılmaları önleyebilir.

Bu, insansız üretimin sağladığı avantajlara da kapı açar — yüksek uygulama güvenliği, azalan duruş süreleri ve korunmalı yatırımlar gibi. Bunu, Beihang Üniversitesi’nin çalışmasında olduğu gibi, öngörülebilir bakımı doğrudan tutarlı ürün kalitesi ile ilişkilendirecek şekilde gerçekleştirir.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com