Bizimle bağlantı kurun

Dişli Kesici Takımlar

PCD damar teknolojisi kalite sağlar

Yayın tarihi:

on

Sandvik Coromant ve Precorp kompozit işleme operasyonlarını optimize ediyor

Kompozitlerin işlenmesi gündeme geldiğinde, her bir operasyon için uygulama metodu ve özel malzeme için daha fazla dikkat harcanması gerektiği bir sır değildir. Sonuç olarak, alışılmış işleme çözümleri daha ileriye taşınmalıdır. CFRP ya da alüminyum ve/veya titanyum gibi metallerle istiflenmiş CFRP söz konusu olursa ve tezgâh seçimi güç beslemeli veya sabit yataklı CNC olursa Sandvik Coromant ve Precorp güç birliği, işleme performansı ve kalitesini maksimum düzeye çıkarmak için tasarlanmış takım çözümleri sunar.

Son zamanlarda kompozit delmek için en fazla tartışılan takım yeniliklerinden biri PCD damar teknolojisidir. Bu konsepti anlamak için ilk önce PCD’yi ve onun geleneksel sınırlamalarını göz önünde bulundurmak gerekir. Tipik olarak PCD, bir karbür arkalıkla, düz diskler formunda gelir. Kesici takımlar, bu PCD disklerden segmentler elde edilmesi ve bu segmentlerin takımların gövdesine sert lehimlenmesiyle üretilir.

Sandvik Coromant ve Precorp kompozit işleme

Bu yöntem iki temel dezavantaja sahiptir. İlk olarak, takım geometrileri düz bir segmentten üretilebildiğinden sınırlıdır ve ikinci olarak da segmentin takıma tutturulması için yapılan sert lehim birleştirme, kesici kenarlara çok yakın konumdadır. İşleme sırasında oluşan ısı, sıcaklık lehimin ergime noktasına yaklaşacağından, bağlantı da kusurlar oluşmasına sebep olur.

Stratejik yerleştirme
Bu zorlukların üstesinden gelmek ve PCD’nin yoğun özelliklerinden faydalanmak için, Sandvik Coromant ve Precorp; stratejik olarak PCD malzeme yerleştirilmiş damarlara sahip PCD takım taslaklarının üretimine konsantre olmuşlardır. Bu tip taslak; takımın karbür gövdesi üzerinde biçimlendirilmiş kanallar içine elmas tozlarının paketlenmesi, elmasın yüksek sıcaklık/yüksek basınç şartlarında sinterlenmesi ve damarlı PCD taslağın sapa lehimlenmesi suretiyle üretilir. Son işlem; takımın kesici kenarlarını oluşturmak için PCD damarları açığa çıkarmayı gerektirir.

Takımların; PCD malzemeyi kesici kenar için tam istenen konumda yerleştirmek maksadıyla, geniş bir yelpazede biçimlendirilmiş damar konfigürasyonlarına sahip özelliklerde olabilmesi, makine atölyeleri için iyi haberdir. Dahası, düz PCD segmentlerin kullanılmasıyla türetilmesi imkansız helisel kesici kenarlar veya diğer karmaşık geometriler oluşturulabilir. Bu, Sandvik Coromant’a; kesin özelliklerle, rijitliği düşük kurulumlardan kararlı yüksek hacimli uygulamalara kadar her şeyle başa çıkabilecek optimum kesme geometrisi tasarlama lisansı sağlar. Aynı zamanda PCD damar teknolojisi ile, daha evvel bahsedilen sert lehimli bağlantı hatasının üstesinden gelinir. Evet, damarlı takımlarda halen sert lehimli bir bağlantı vardır, fakat o, kesme bölgesinin uzağında ve ısı oluşum etkilerinin ötesinde, takım sapında çok daha ilerde yer almaktadır.

Özel geometri
Bir PCD damarlı takım; aşırı aşındırıcı etkiye sahip kompozitlerin işlenmesinde bile keskin kalabilen keskin kesici geometrisi imkanı sağlar. Teknoloji; yüzey kalitesi veya boyutsal toleranslardan ödün vermeden yüksek kesme hızlarına müsaade eden güçlendirilmiş takım köşeleri gibi yeniliklere bile izin verir.

Kompozit/Metalik istifli malzemelere atfen; bir PCD damarlı takım, yüksek gerilimin yoğunlaştığı alanlar için sağlanan, stratejik olarak yerleştirilmiş mikro bileme özelliğine sahiptir ve keskinliği korumak ve daha iyi takım ömrü için ilave kabiliyetler sağlanmasına yardım eder. Takım kesici kenarı kompozit fiberleri; katman kalkması (delaminasyon), matrisin yumuşaması/erimesi, fiber (lif) çekilmesi ve yüzey yanması gibi herhangi bir kusurun minimizasyonuyla neticelenen düşük bir itme kuvvetiyle keser.

Baskın güdüler
Delik oluşturmak, kompozit malzemelerde ve parçalardaki baskın işleme prosesi olmayı sürdürmektedir. Örneğin havacılık endüstrisinde, kompozit esaslı çerçeveler ve parçalarda birleştiricilerin uygulanması için hazırlık önemli zaman almaktadır. Montaj ihtiyaçlarını azaltan en son birleştirme yapılarıyla bile, verimlilik ve maliyet perspektifi açısından delme baskın güdü olmayı sürdürmektedir.

Damar teknolojisine sahip Sandvik Coromant PCD matkaplar, uygulama metodu takım seçiminde büyük bir faktör olarak kalmakla beraber delik giriş ve çıkışlarında katman kalkması eğilimlerini minimize etmek için tasarlanmış geometrilere sahip kesici kenar özelliğindedir. Örneğin, güç beslemeli tezgahların kullanımıyla, 85 veya 86 PT serileri CD10 gibi PCD damarlı matkaplar, prosese gelişmiş kararlılık getirmek için korumalı bir elmas tasarım sunar. Burada, kesici takım, açığa çıkarılmış PCD’nin tam boyunu azaltmak için kesici taraf üzerindeki PCD kenarın bir kısmını korur. Bu da; kesici kenarı çentiklenmeden korur ve takımın hizmet ömrünü uzatır. Bu matkaplar, özellikle alüminyum ve/veya titanyum ile istiflenmiş kompozitler için tavsiye edilen dahili kesme sıvısı teminiyle de tedarik edilebilir.

CNC tezgahlar
CFRP parçalar üzerinde sabit yataklı CNC tezgahlar kullanarak delik elde etmek söz konusu olduğunda, bir diğer CD10PCD damarlı matkap, CoroDrill® 859V, epoksi ve BMI (bimelamid) reçineler kadar M21E gibi aynı yönlü malzemeler için optimize edilmiştir. Bu matkap, katman kalkmasını azaltmak için keskin, çift açılı geometri özelliğindedir ve aynı zamanda cam elyafı (fiberglas) ve bakır gibi kaplamalara sahip CFRP’ler üzerinde de iyi performans sergiler.

CFRP/metal istifli malzemelerde delikler üretmek için sabit yataklı CNC tezgahlar kullanıldığında, CD10PCD damarlı matkapların 86A ve 86B gibi serilere döndüğüne dikkat edin. Biçimlendirici; her ikisi de çapakları ve fiber kırılmalarını azaltmak için tasarlanmış , CFRP/titanyum istiflerde kullanım için daha sonra 1350 uç açısıyla sunulurken CFRP/alüminyum istiflere uygun 1180 bir uç özelliğine sahiptir.

Titanyum ile istiflenmiş karbon fiberler en talepkâr (işlenmesi zor) malzeme kombinasyonlarından birisidir, fakat Sandvik Coromant ve Precorp, bu zor delik elde uygulamasındaki verimliliği artırmaya yardım etmek için birlikte çalışmışlardır. PCD damarlı CoroDrill performansı hakkında bir fikir vermek için, 10 mm titanium bir levha ile katmanlı, 15 mm kalınlığa sahip CFRP ile sandviç kompozit, boydan boya delik elde etmek için, 12 m/dk kesme hızı ve 0,05 mm/dev ilerleme civarında kesme değerleri sergilemiştir.

Bir defada delik delme
CFRP veya CFRP/metal istiflerde düşük bekleme süresi, yüksek delik kalitesi ve toleranslara odaklı olarak PCD damar teknolojisine sahip optimum matkap geometrileri ve optimum uygulama prosesleri esastır. Üretim süresini azaltmak için daima tek bir takım kullanımı hedeflenirken yüksek hassasiyet gerektiğinde delikler ikinci bir operasyon veya hatta üçüncü operasyonlar (ön delme, delme ve raybalama) gerektirebilir.

Kompozitlerde hassas delikler için kararlı, güvenilir ve tekrar edilebilir bir defada delik delmeyi sağlamak halen denenen ve çözülmeyen bir hedeftir, fakat bu değişmek üzeredir. Sandvik Coromant testleri şimdi, havacılık parçalarındaki delme işlemlerinde kullanılan takımların sayısını ve çevrim süresini azaltmak için yerini almaktadır. Bu denemeler; Alüminyum ve titanyum ile istiflenmiş (CFRP/Ti/Al) CFRP’ye nüfuziyet için güç beslemeli tezgahlar kullanarak bir defada delik delme operasyonlarına odaklanmıştır. İlk sonuçlar, geniş havacılık sektörü üreticileri tarafından beklenen talep seviyelerini karşılayan delik kaliteleriyle, ümit verici gözükmektedir.

Damar PCD teknolojisi; böyle şirketlerin taleplerini karşılamak ve çeşitli malzemelerin ortaya koyduğu farklı sınırlamaları karşılayan özel geometriler ayarlamak/geliştirmek için Sandvik Coromant’ a yardımcı olur.

Fakat hepsi delik elde etmek için değildir, PCD damarlı takımlar aynı zamanda yüzey ve kenar işleme operasyonları için de uyarlanmıştır. Kenar işlemede büyük zorluklar sergileyen, kompozit malzemelerden bir uçağın dikey kuyruk yapımı, buna tipik bir örnek teşkil edebilir. Bununla beraber, PCD damarlı CoroMill® Plura parmak frezeler, fiberlerin parçalanmasını azaltmak ve talaş kaldırma miktarını artırmak için, böyle işlere uygun mühendislik tasarımı olarak geliştirilebilir.

PCD damar teknolojisi, uygulama ne olursa olsun, önemli rekabet kazanımları için potansiyel sağlamak, maliyeti azaltmak ve kompozit işleme kabiliyeti ile ilgili olarak şüphesiz tek başına en büyük teknolojik güdüdür.

Bu haberi PDF olarak okumak için tıklayın>>SANDVIK_PCD_teknolojisi_Kompozit_isleme

Devamını oku
Yorum bırak

Bir Cevap Yazın

Dişli Kesici Takımlar

Sandvik Coromant yeni kanal açma takımlarını piyasaya sürüyor

Yayın tarihi:

on

Yazan

Talaşlı imalat sektörünün lideri, Sandvik Coromant, daha küçük çaplar için tasarlanmış delik içi ve alına kanal açma kesici uç serisi CoroCut® QI‘yi piyasaya sürdü. Daha hafif bir kesme işlemi ve düşük kesme kuvvetleri sağlamaya yönelik optimize edilmiş CoroCut® QI, yüksek uygulama güvenliği, güvenli kanal açma işlemleri ve hassas talaş tahliyesi sunarak yüksek yüzey kalitesine sahip kanallar sağlar.

CoroCut® QI ilavesi, halihazırda dilimleme için CoroCut® QD ve güvenli alına kanal açma için CoroCut® QF’den oluşan CoroCut® Q platformunu tamamlar. CoroCut® QI, özellikle daha küçük çaplar için tasarlanmış çok sayıda kesme ve kanal açma uygulamalarına yönelik geniş kapsamlı optimize edilmiş bir takım seçimi sunar. Tüm kesici uçların hem delik içi hem de alına kanal açma takım tutucularına oturması, kullanıcılar için doğru takım seçimini kolaylaştırır.

CoroCut® QI, T-max Q-Cut® 151.3 programının bir güncellemesidir ve uygulama alanları, delik içi kanal açma ve alına kanal açma olarak ayrılır. Hem delik içi hem de alına kanal açma takımları için daha sıkı kenar yuvarlama toleransları ve içten kesme sıvısı ile desteklenen geliştirilmiş tasarım, daha iyi talaş kontrolü, %10 verimlilik artışı ve %20 daha uzun takım ömrü sağlar.

CoroCut® QI’nin temel özellikleri arasında daha hafif kesme işlemi ve titreşimsiz işleme imkanı sunan kesme kuvvetleri için optimize edilmiş kesici uç yuvası açısı ve minimum kesici uç hareketi sağlayan sabit ve hassas kesici uç pozisyonu için bir raylı uç yuvası bulunur. Ayrıca, vida bağlamalı takım tutucular, stabilite ve yüksek uygulama güvenliği sağlarken yüksek kenar çizgisi kalitesine sahip kesici uçlar, takım ömrünü ve yüzey kalitesini artırır.

Sandvik Coromant CoroCut® Q platformunun Ürün Müdürü Angélica González, “Kanal açma, hakim olması zor bir teknik olabilir,” diyor. “Uzun kullanma mesafeleri, zor talaş tahliyesi ve sıkışmış talaşlar, delik içi ve alına kanalları işlerken sık karşılaşılan sorunlardır. CoroCut® QI, bu zorluklarla başa çıkmak üzere geliştirilmiş olup optimum sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra çoğu CoroCut® QI takımında, yüzeye minimum hasar vererek verimli talaş tahliyesi sağlamak üzere kesme sıvısını doğrudan kesme bölgesine taşıyan içten kesme sıvısı kanalları bulunur.

“Kanal küçüldükçe işleme yapmak zorlaşır. Bu zorlukla mücadele etmek için CoroCut® QI kesici uçlar, büyük hassasiyet gerektiren küçük çaplar için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin, delik içi kanal açma için minimum delik çapı 12 ila 60 milimetre (mm) ve kesme derinliği iki ila on bir milimetre arasındadır. Alına kanal açma kesici uçları, 5,5 ila 20 mm arası kesme derinliği ile 16 ila 102 mm arası ilk kesim çapında kullanılabilir.”

Kesici uç geometrileri, delik içi kanal açma için taşlanmış keskin kesici uç geometrisi -GF, alına kanal açma, delik içi kanal açma ve tornalama için doğrudan preslenmiş geometri -TF ve delik içi ve alına profil işleme gibi lineer olmayan tornalama için ideal -RM arasında farklılıklar bulunur.

González, “CoroCut® QI, önceki kanal açma sistemimizin güncellemesidir,” diye devam ediyor. “Aslında, performans testlerinde rakip takımlara kıyasla, yüksek kalitede yüzey kalitesi sunan yüksek uygulama güvenliği ve talaş tahliyesi sağlandı.”

Devamını oku

Dişli Kesici Takımlar

Sandvik Coromant Center kapılarını Türkiye’de açıyor

Yayın tarihi:

on

Yazan

Talaşlı imalat sektörünün lideri Sandvik Coromant, Türkiye İstanbul’da Sandvik Coromant Center’i resmi olarak açıyor. Dünya genelinde verimlilik, araştırma, yenilik ve eğitim sunan tesis ağının parçası olan yeni center ziyaretçilerin, çatısı altındaki en son teknolojilere, ürünlere, eğitimlere ve etkinliklere erişim sağlayabileceği bir center görevi görecektir.

İstanbul Sandvik Coromant Center, 10 Haziran 2021 tarihinde düzenlenecek dijital bir törenle kapılarını resmi olarak açacaktır. Mevcut COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanırken seyirciler, sanal tur ile yeni tesisi gezebilecek ve yerel ve global yönetim ekip üyeleri ile iletişim kurabilecektir.

Etkinlikte konuşmacı olarak Sandvik Coromant Türkiye Genel Müdürü Beysim Çetin ve merkezin resmi açılışını yapacak olan Sandvik Coromant Başkanı Helen Blomqvist yer alacaktır. Güney Avrupa Satış Genel Müdürü Mattias Nilsson ile Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Küresel Satışlardan Sorumlu Başkanı Eduardo Martin de  törene başkanlık edecektir.

Center turunun yanı sıra Beysim Çetin ile Türkiye pazarını yönlendiren bazı üretim trendleri hakkında canlı bir röportaj da gerçekleştirilecektir. Etkinlikte daha sonra Sandvik Coromant Center’lerin kültürü öne çıkarılacak ve müşterilerin erişim sağlayabileceği bazı aktivite ve tesislerin tanıtımı yapılacaktır. 

Center, canlı ürün tanıtımlarına ve müşteri eğitimlerine yönelik fırsatlar sunacak ve Sandvik Coromant’ın dünya genelinde oluşturulan tesis ağı ile düzenli olarak bir araya gelecektir. Bir konferans salonu, entegre sergi salonu ve modern takım tezgahlarının bulunduğu bu yeni merkez, eğitim ve işleme tanıtımlarının yayınlanmasını sağlayan bir dijital canlı işleme sistemine ev sahipliği yapacaktır. Bu sistem, dünya genelinde katılımcıların gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına yardımcı olacaktır.

“Yeni center, gelişmiş Sandvik Coromant deneyimini yoğun olarak sunacak,” diye açıklıyor Çetin. “Sandvik Coromant Center, yeniliklerin gerçekleşebileceği, müşterilerin ilk kez yeni çalışma yöntemlerini keşfedebilecekleri ve yeni üretim çözümleri geliştirmek için destek alabilecekleri bir yerdir. Center’lar, talaşlı imalat dünyasını birlikte biçimlendirme hedefimizi gerçekleştirmemize yardımcı oluyor.”

Sandvik Coromant Başkanı Helen Blomqvist, center’ların potansiyelini pekiştiriyor. “İstanbul Sandvik Coromant Center’e yatırım yapılmasındaki amaç, sadece yenilikler yapmak değil, aynı zamanda dünya genelindeki mevcut konumların başarısını geliştirmek ve center’lar arası işbirliğini teşvik etmektir. İstanbul’daki merkezimizin dijital ayak izimizde etkin bir erişim noktası haline gelebileceğine yürekten inanıyorum. Sandvik Coromant’ı çalıştığımız alanda uzman olarak konumlandırırken, müşterilerimizin de yenilikçi olmasına yardımcı olacağız.”

Devamını oku

Dişli Kesici Takımlar

Kennametal eBore ™ Hassas delik işleme sistemini tanıttı

Yayın tarihi:

on

Yazan

Sayısal özellikli kullanıma hazır delik işleme takımları aynı 1, 2, 3′ e kadar sayar gibi kolaylıkta hassas ayar yapabilme olanağı sağlar

Kennametal, hassas ayarlamayı kolaylaştıran, daha verimli, öngörülebilir ve hassas dik doğrulukta delik işleme sağlayan yeni, sayısal hassas delik işleme takımlarının serisini tanıttı. EBore Hassas delik işleme sistemi, 6 mm’den 1020 mm’e (0,236 inç’den 40,157inç’e kadar) çap aralığını kapsayan kesme ünitelerinden ve bir vidayı döndürmek kadar kolay duruma getirilen hassas ayarlama sayesinde maliyetli hataları geçmişte bırakan, isteğe bağlı seçenekli bir sayısal ekrandan oluşur.

“Birçok iş parçası için delik işleme işlemi genellikle son adımdır ve basit bir hata parçaların hurdaya çıkmasına neden olabilir. Kennametal eBore Hassas delik işleme sistemi, geleneksel “ işsonu sınıflandırma sayımı” gerektiren delik işleme yaklaşımını ortadan kaldırır ve maliyetli hataları azaltır ” diyen Küresel ürün müdürü Marcus Paul açıklamasına devam eder; “Sadeliği ve kullanım kolaylığı sayesinde kullanıcı tarafından olağanüstü ilgi gördük. Ayrıca, aynı eBore sayısal cihaz birden çok tip takımda ve çeşitli tezgahlarda kullanılabildiğinden, takım bütçesinde de kolaylık sağlamaktadır.”

2 mikron değer aralığında hatasız ayar ve hassas dik doğruluk sağlayan Kennametal’ın eBore sayısal cihazı, son derece kullanışlı olmasına karşın yine de Kennametal Sayısal delik işleme sisteminin isteğe bağlı seçenekli bir parçasıdır.

Kullanım kolaylığı
Kennametal’in sayısal eBore cihazı ile, hassas delik ayarı yapmak ve kayıp değerleri varsaymak amacıyla ayar vidasının ne kadar döndürüldüğünü saymak artık geçmişte kaldı. 0,002 mm (0,00008 inç) ayar hassasiyeti ile talaş yoğunluğuna ve soğutma sıvısı etkisine dayanıklı cihaz, delik işleme barasının hareketinin izlenebildiği bir cam göstergeye sahiptir. Kolayca yerine oturtulur, delik işleme başlığının ayar vidası istenen değerde çevrilir ve takım artık bir sonraki delik işleme için hazır durumdadır.

EBore sayesinde ayarlama veya işsonu sınıflandırma sayımı veya not alma için delik işleme kafasını iş milinden çıkarmaya gerek yoktur. Delik işleme kafasının kilitleme vidasının aşırı derecede sıkılması nedeniyle ters tepki (boşluk oluşması) ve hareket konusundaki endişeler, aynı şekilde bitimsiz kontrol kesintileri ve “deliğe korkarak girme” gibi durumlar artık geçmişte kaldı. Sonuç olarak, daha az hurda çıktısı, daha az arıza süresi ve daha hızlı kurulumlar elde edilir. Cihaz kullanılmadığında 30 saniye sonra kendiliğinden kapanır ve pil değişim süreci aralığında 5.000’den fazla ayarlama yapılabilir.İşmili dönmeye başlamadan önce delik işleme kafasının çıkarması unutulduğu durumlarda, bir küresel ve yaylı kavrama düzeneği ekranın 500 devirde (RPM’de) otomatik olarak serbest kalmasını sağlayarak olası hasarları önler.

Genel kullanım amaçlı eBore: Tek bir kafa, çoklu yapılandırmalar, geniş çap ve delik işleme derinliği aralığı. EBore sayısal ekran, iş milinde hassas ayar yapılmasına olanak sağlayarak kurulum süresini kısaltır ve boşta kalma süresini azaltır.

Küçük ve çok büyük çaplarda delik işleme
EBore ürün programı, aşağıda belirtilen çap aralığını kapsayan, içten soğutmalı 4 tip takımdan oluşur:
-eBore Genel kullanım amaçlı takım; 6-152mm (0,236 -5,984 inç)
-eBore Hassas delik işleme takımı; 20-205mm (0,787- 8,071 inç)
-eBore Köprü tasarımlı hassas son işleme takımı; 200-1020mm (7,874 – 40,157 inç)
-eBore Çift kesici uçlu kaba işleme takımı; 19.5-1020mm (7,677 – 40,157 inç)

eBore Takım tipleri soldan sağa: eBore Genel kullanım amaçlı takım, eBore Hassas delik işleme takımı, eBore Köprü tasarımlı takım, eBore Çift kesici uçlu freze.

Sadelik üzerine kurulu eBore sistemi, Kennametal’ın KM hızlı değiştirme arayüzüyle birlikte sevk edilir ve HSK, PSC, KM4X ve Dik konik işmiline kolayca uyarlanabilir.

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com

Dişli Teknolojileri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et