Connect with us

Kesici Takımlar

Yeni karbür kaliteleri ile çelik tornalama verimliliğini geliştirin

Yayın tarihi:

on

Sandvik Coromant tornalama işlemlerinden daha fazla avantaj sağlamanız için çelik tornalama kalite gruplarını genişletiyor.

Ekim 2020 tarihinde iki yeni karbür tornalama kalitesinin piyasaya sunulmasını takiben, Sandvik Coromant ilave ürün çeşitleri ile çelik tornalama ürün grubu genişletti. GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklerin dış ve iç çap işlenmesi için tasarlanmıştır. Ürün grubunun genişletilmesi verimlilik iyileştirmeleri de sunuyor.

Sandvik Coromant’ın GC4415 ve GC4425 çelik tornalama kaliteleri seri ve küme üretim düzenleri ile çalışan üreticiler için ideal. GC4425 çok sayıda çelik tornalama uygulamasında rakiplerini geride bırakan çelik tornalama alanında operatörlerin ilk tercihidir. Yeni kalite gelişmiş aşınma direnci, ısı direnci ve tokluğu ile uygulama aralığını önemli oranda genişletiyor. Daha yüksek ısı direnci istendiğinde GC4415 kalitesi GC4425 kalitesini tamamlayıcı özelliktedir.

Otomotiv, enerji ve genel mühendislik sektörlerinde çelik tornalama uygulamalarında kullanımını artırmak amacıyla, yükseltme her kalite için daha fazla kesici uç şeklini içerir. Doğru kesici uç şekline erişimin olması etkin ince talaş işleme ve kaba talaş işleme operasyonları için kritik önemdedir ve kesici uç şekli takım için gereken giriş açısı erişilebilirliğine uygun şekilde seçilmelidir.

 “Ekim 2020’de Sandvik Coromant kalitelerin bir parçası olarak toplam 547 kalemi kullanıma sundu,” diye açıklıyor Sandvik Coromant Ürün Müdürü Rolf Olofsson. “Ek olarak, Sandvik Coromant’ın geniş kapsamlı müşteri tabanının taleplerini karşılamak amacıyla her zaman ürün inovasyonlarımızın üzerine koymayı ve sürekli iyileştirme yapmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak ürün grubuna ilave 381 kalem daha eklendi.

“GC4415 ve GC4425 kesici uçların rakip kesici uçlara göre üstün aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür; bu durum takım ömrünü uzatmaya ve her kullanımda öngörülebilir performans sağlamaya yardımcı oluyor. Bu aynı zamanda hem iş parçası hem de kesici uç için fireyi minimuma indiriyor. Bu avantajları akılda tutarak daha fazla takım tutucu ile uyumlu ekstra kesici uç şekillerinin sunulması daha fazla müşterinin kendi çelik tornalama operasyonlarında GC4415 ve GC4425 avantajlarından faydalanabileceği anlamına geliyor.”

Pazarda nispeten yeni olmalarına karşın GC4415 ve GC4425 ilk piyasaya sunulmalarından itibaren ölçülebilir verimlilik avantajları gösterdi. Bir çekme rayı işlemek amacıyla P2.5.Z.HT çelik iş parçasında GC4415 kesici ucu ile kaba talaş işleme yapan bir genel mühendislik müşterisi, rakip kalite ile karşılaştırıldığında %80 verimlilik artışı ve takım ömründe %100 artış sağladı.

Başka bir yerde bir enerji üretim müşterisi için kiriş kaba talaş işleme operasyonunda GC4425 stabil ve öngörülebilir yanak aşınması ile ve çentik aşınması olmadan takım ömründe %90 artış elde etti.

 “2020’nin sonunda piyasaya sunulmalarına rağmen, GC4415 ve GC4425 müşterilerimiz için şimdiden büyük verimlilik ve maliyet tasarrufları sunmaya başladı,” diyor Olofsson. “Her üretici daha yüksek talaş kaldırma oranı, kenar başına daha fazla parça, kısa devir süreleri, minimum fire ve optimum stok kullanımı ile çalışmak ister. GC4415 ve GC4425 için kanıt sayılarla açıkça görülüyor.

“Şimdi kesici uç ürün grubundaki yeni yükseltmelerle Sandvik Coromant daha da fazla müşterinin optimize edilmiş, verimli çelik tornalamadan faydalanmasına yardımcı olabilecek.”

Kesici Takımlar

İnsansız üretimde bir sonraki adım

Yayın tarihi:

on

Çin’in Beihang Üniversitesi tarafından yapılan ve Uluslararası Üretim Araştırmaları Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırmaya göre öngörülebilir bakım ile ürünlerin kalitesi arasında doğrudan bir ilişki bulunur. Ancak üreticiler, üretim bölümünde azalan çalışan sayısı veya insansız üretim ile bu öngörülebilirliği ve mükemmelliği, çelik tornalama operasyonlarında nasıl bir araya getirebilir? Burada talaşlı imalat takımları sektöründe dünya lideri Sandvik Coromant’ın Ürün Müdürü Rolf Olofsson, parça kalitesi için doğru takımlamanın ve arıza güvenlik proseslerinin neden gerekli olduğunu açıklıyor.

Beihang Üniversitesi’nin yaptığı araştırma “bakım stratejisi, üretim planlaması ve kalite arasındaki güçlü ilişkiyi” vurgularken, Sandvik Coromant, takım tezgahı üreticilerinin modern CNC tezgahlarına proses izleme sistemlerini dahil etmesi konusunda giderek artan bir trende dikkat çekiyor.

Pricewaterhouse Coopers (PwC) tarafından hazırlanan son Dijital Fabrikalar 2020 raporu’nda “Şirketlerin öngörülebilir analizleri ve tezgah eğitimlerini kullanarak daha akıllı kararlar vermesi” tavsiye edilirken, araştırmaya katılan üreticilerin %98’inin öngörülebilir bakım ile verimliliklerini artırmayı umdukları belirtildi. Bu arada Markets and Markets’a göre 2018 yılında 4,0 milyar dolar olan global üretim izleme pazarının %9,8 Yıllık Bileşik Büyüme Oranı’nda büyüme ile 2023 yılına kadar 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu trendler doğrultusunda öngörülebilirlik de çelik parçaların modern tornalamasında giderek daha önemli bir hale geliyor. Bu, fabrikalardaki sosyal mesafeye yönelik yeni gereksinimler ışığında insan denetiminin giderek sınırlandırılması ile aynı zamana denk geliyor. Önümüzdeki hedefin insansız üretim olduğu açıktır — ancak bu, takım aşınmasını tespit etme ve ani kırılmaları önleme özelliği olmadan başarılamaz.

İnsan girdisi olmadan

Modern üretimde en çok zaman kaybettiren şeyler kesici uç değişimleri, üretim kesintileri ve uygulamalar veya malzemeler için doğru kesici ucun bulunamamasıdır.

Çelik parça üreticilerinin her bir vardiyada istenilen iş parçası sayısına erişmelerini engelleyen çeşitli faktörler bulunabilir ve bunlardan biri de takımın aşınma direnci özellikleridir. Bu, özellikle ISO P15 ve P25 uygulama alanı için geçerlidir. ISO P15 ve P25 işleme parametrelerini etkileyen farklı çalışma koşullarının oluşturduğu talepleri ifade eder. Buna kesme değerleri, yüzey kalitesi, kesme derinliği, işlenmiş veya kaba yüzeyler ve sürekli veya darbeli kesimler dahildir.

Bu uygulama alanı içinde üstün aşınma direncine sahip karbür kesici uçlar, insansız veya karanlık fabrika üretimini desteklemede hayati önem taşır.

Peki aşınma direnci derken kastettiğimiz nedir? Farklı tipleri bulunur. Örneğin kopma dayanımı, aşırı sıcaklıkların neden olduğu plastik deformasyona karşı iyi direnç sağlayan bir kesme kenarı kadar önemlidir. Ayrıca kesici uç kaplaması da yanak aşınması, krater aşınması ve talaş yığılmasına karşı dayanıklı olmalıdır. En önemlisi, kaplamanın da alt tabakaya sıkı bir şekilde yapışması gerekir. Kaplama yapışmazsa, alt tabaka korunmasız kalır ve bu da hızlı bozulmaya neden olabilir.

Aşınmanın önlenmesi için sürekli ve kontrol edilebilir aşınmanın sınırlandırılıp kesintili ve kontrol edilemeyen aşınmanın ortadan kaldırılması çok önemlidir. Sınırlı insan denetimi ile veya insan denetimi olmadan mevcut işleme trendleri göz önüne alındığında bunu başarmak kolay değildir — ancak farklı teknolojiler avantaj sağlayabilir. Öngörülebilir ve önleyici bakımdan, tezgahın sanal gözleri ve kulakları olabilen ve bozulan takım performansını karşılamak üzere optimum önerilerle destek sağlayabilen akıllı yazılım ve sensörler gibi sıklıkla bahsedilir.

Yani, sensörler ile daha iyi aşınma elde edebiliriz peki ya daha iyi takımlama ile?

Kırılmaların önlenmesi

İyi performans gösteren bir kesici uç seçerken ideal kalite, aşınma gelişimini sınırlayan ve bazı operasyonlarda ise bu gelişimi tamamen önleyen kalitedir. Öngörülebilir aşınma, özellikle insansız üretim ve karanlık fabrika üretimi için kullanışlıdır.

Minimum aşınma elde etmek için tutarlı ve öngörülebilir performans sağlayabilen doğru karbür kesici ucun seçimi çok önemlidir. Bu nedenle Sandvik Coromant, ürün serisinin içinde her biri gelişmiş aşınma direnci, ısıl direnç ve tokluk sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çift yeni ISO P tornalama karbür kalitesini, GC4415 ve GC4425’i piyasaya sürdü.

Kalitelerin her ikisi de düşük alaşımlı veya alaşımsız çelik malzemelerde kullanım için idealdir. Seri ve partiler halinde yapılan üretim kurulumlarının her ikisinde de çok sayıda iş parçasını işleyebilir ve daha uzun takım ömrüne katkıda bulunabilir.

İsimlerinden anlaşılacağı gibi P15 ve P25’i işaret eden GC4415 ve GC4425 kalitelerinin her biri, ikinci nesil Inveio® teknolojisini içerir. Inveio, alüminyum kaplama tabakada tek yönlü kristal konumlandırmaya sahiptir ve bu benzersiz özellik malzemenin mikroskop altında incelenmesi ile görülebilir.

Alüminyum kaplamadaki her kristal aynı yönde dizilerek kesme bölgesine doğru güçlü bir bariyer oluşturur. İkinci nesil Inveio kaplamada kristal konumlandırma önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Bu, kesici uçlara daha yüksek aşınma direnci ve daha uzun takım ömrü sağlar ve öngörülebilir aşınma ile destekleyebilir.

Sıralı hedefler

GC4415 ve GC4425, Sandvik Coromant müşterilerine şimdiden etkileyici avantajlar sağlamıştır. Aslında, rakip kesici uç ile kıyaslandığında GC4425, daha uzun takım ömrü ile 150 parçaya kıyasla 270 parça üretti.

ABD’deki genel mühendislik alanında hizmet veren bir müşteri tarafından gerçekleştirilen diğer bir karşılaştırma testinde rakip karbür kesici uca karşı GC4415’in performansı ölçüldü. İki kesici uç da partiler halinde yapılan üretimde 330HB çelik iş parçası üzerinde tornalama ve ince talaş işleme uygulamaları için kullanıldı ve takım kötü bir yüzey kalitesi sergilediğinde değiştirildi. Her bir örnekte emülsiyon kesme sıvısı kullanıldı.

Sonuçlar çok açıktı. GC4415 kesici uç ile müşteri kesme değeri parametrelerini neredeyse iki katına çıkarmayı başardı. Rakip takım 200 m/dak (656 ft/dak) buna karşılık GC4415, 280 m/dak (918 ft/dak) kesme hızlarında (vc)çalıştı; ve ilerleme hızları (n) ise ,15 mm/dev (0,006 inç/dev) ve 0,1 mm/dev (0,004 inç/dev) olarak ölçüldü.

Müşteri, takım ömründe ve verimlilikte önemli ölçüde artış sağlayabildi. Genel olarak, Inveio teknolojisine sahip Sandvik Coromant GC4415 kesici uç, diğer takımın ürettiği 40 parçaya kıyasla aşınma belirtileri göstermeden önce iki kat daha fazla, yani 80 parça üretti. Bu, %100 verimlilik artışı ve iki kat daha uzun kesici uç takım ömrü anlamına gelir.

Dijital gelişim

Sandvik Coromant GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri ile gelişmiş takımlamanın yanı sıra dijitalleşme teklifini de geliştirdi. Sandvik Coromant uzmanları, bunu gerçekleştirmek üzere takım tezgahı üreticileri, bulut tedarikçileri ve ağ şirketleriyle yakın iş birliği içinde çalışarak CoroPlus® dijital bağlantılı takımlar ve yazılım platformunu geliştirdi.

Yazılım, zamanın nasıl değiştiğini yansıtır. Eskiden operatörler, prosesleri iyileştirmek ve takımlardaki aşınmayı tespit etmek için deneyimlerine ve içgüdülerine güvenmek zorundaydı. Bugün üretim müdürleri, sensör donanımlı takımları kullanarak işleme performanslarını gerçek zamanlı ve otomatik olarak ayarlayabilir, kontrol edebilir ve izleyebilir.

CoroPlus platformunun sensör donanımlı takımların izlenmesi ve kontrolü konusunda değeri ispatlanmıştır. Platform, yukarıda da bahsedilen, modern üretimde “zaman kaybettirenleri” ortadan kaldırarak proseslerin optimize edilmesine yardımcı olur. Karbür tornalama kesici uçları da dahil aşınmış takımlamayı değiştirmek için gereken üretim duruş sayısını en aza indirir ve atığı azaltır.

Ayrıca, GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri veya diğer gelişmiş Sandvik Coromant takımları ile birlikte kullanılan CoroPlus, öngörülebilir bakımı desteklemede önemli bir unsurdur. Doğru yazılım sistemlerinin birleştirilmesi ile üreticiler, takım aşınmasını önceden tespit edebilir ve ani kırılmaları önleyebilir.

Bu, insansız üretimin sağladığı avantajlara da kapı açar — yüksek uygulama güvenliği, azalan duruş süreleri ve korunmalı yatırımlar gibi. Bunu, Beihang Üniversitesi’nin çalışmasında olduğu gibi, öngörülebilir bakımı doğrudan tutarlı ürün kalitesi ile ilişkilendirecek şekilde gerçekleştirir.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Daha verimli delik işlemeye yönelik optimize edilmiş kılavuz çekme takımları

Yayın tarihi:

on

Sandvik Coromant, T200 ve T300 kılavuz çekme takımlarının gelişmiş versiyonlarını piyasaya sürüyor.

Talaşlı imalat sektöründe dünya lideri, Sandvik Coromant, çelik kılavuz çekme operasyonlarına yönelik takım serisini, karbür kesici takımlar serisinde gerçekleştirdiği iki güncelleme ile geliştiriyor. ISO P için yeni nesil CoroTap® T200 spiral uçlu kılavuz ve T300 spiral kanallı kılavuz, yüksek uygulama güvenliği, uzun takım ömrü ve parça başına daha düşük maliyet sağlıyor.

Sandvik Coromant’ın karbür kesici takım teklifinin bir parçası olan CoroTap serisi, çeşitli metallere diş çekme uygulaması için malzemeye özel çözümler sunuyor. Özellikle ISO P1 ve P2 çelik iş parçası malzemeleri için optimize edilmiş CoroTap T200 ve T300, otomotiv ve genel mühendislik sanayisi parçalarının işlemesi için uygundur. Buna krank milleri, direksiyon mafsalları ile muhafazalar ve flanşlar gibi genel mühendislik parçaları dahildir. İki takım da seri üretim için uygundur.

CoroTap T200 spiral uçlu, T300 ise spiral kanallı bir kılavuzdur. Spiral uçlu T200, talaşların ileriye doğru itildiği boydan boya deliklerde işleme için uygunken, T300 çıkış deliğinin olmadığı ve talaşların geriye doğru çekilmesi gerektiği kör deliklerde kullanılır. Güncellemenin bir parçası olarak, iki takımda da işlenmiş delik içinde daha iyi ince talaş işleme sağlayan yeni yüzey işlemi ve gelişmiş kenar yuvarlama özelliği bulunur. Ayrıca, iyileştirilmiş kanal biçimi yüksek genel performans sağlar.

Bu güncellemeler sayesinde üreticiler, kenar çentiklenmesine karşı artan direnç ile yüksek uygulama güvenliği avantajından faydalanacak ve bu da daha az takım kırılmasına ve işlenmiş diş kalitesinde iyileşmeye yol açacaktır. Ek olarak kesme hızları, önceki takım versiyonlarına kıyasla daha yüksektir ve parça başına maliyette genel bir azalma görülür.

CoroTap serisinin önceki versiyonlarına kıyasla bir diğer önemli fark da gelişmiş CoroTap T200 ve T300’ün Sandvik Coromant’ın Sipariş Üzerine İmalat web ürün çeşitliliği avantajından faydalanabilmesidir. İsteğe özel hazırlanan üretim araçlarıyla sektöre hizmet sunan Sipariş Üzerine İmalat hizmeti müşterilere, özel bir takım ücreti ödemeden kendi takım ölçülerini belirleme özgürlüğü sağlar. Kılavuzlar, birden fazla sanayinin taleplerini karşılamak üzere ayarlanabilir ve gereksinimlere özel uyarlanabilir.

“Performans durumu verileri, takımlarda önemli bir iyileşme olduğunu gösteriyor,” diye açıklıyor Sandvik Coromant Global Ürün Yöneticisi Lisa Belfrage. “Aslında, yeni takım ile mevcut T200 kılavuzu kıyaslandığında, tek bir takım kullanılarak vida dişli delik sayısının iki katından fazlasını işleme potansiyeli ile takım ömründe %121 oranında artış gözlemleniyor. Ayrıca geliştirilmiş T200 ile P2 çeliğin işlemesinde dakikada 18 metreden (m/dak) 24 m/dak’ya çıkan kesme hızları sayesinde verimlilik de artıyor.

“Yeni nesil T300, önceki versiyona kıyasla takım ömründe önemli bir artış sağlıyor,” diye ekliyor Belfrage. “Dahası, Sandvik Coromant’ın geliştirilmiş CoroTap T300 kılavuzu, pazardaki rakip takıma kıyasla takım ömründe %57 artış ve yüksek kesme hızları sunuyor.

“Kanıtlanmış proses iyileştirmeleri ve Sipariş Üzerine İmalat hizmetiyle sunduğu takım özelleştirme yeteneği sayesinde yeni nesil CoroTap takımları, diş kesme uygulamasını müşterilerimiz için daha hızlı ve daha verimli hale getirecektir”.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Kesici takımlarda KORLOY standardı ve TEMAK güvencesi

Yayın tarihi:

on

30 yılı aşkın tecrübesiyle metal işleme sektörünün güvenilir markası TEMAK, kesici takım imalatının Güney Koreli öncüsü KORLOY’un geniş ürün gamını Türk sanayisinin hizmetine sunuyor.

Kesici takım üretiminde yüksek ürün çeşitliliği

Tornalama, diş çekme, frezeleme, parmak freze, delme ve çok amaçlı kesici takımları metal işleme sektörüne sunan TEMAK, KORLOY’un geniş ürün gamını, Türkiye’deki en iyi stok miktarlarıyla sektör profesyonellerine sunuyor. 50 yılı aşkın bir mazisi olan KORLOY’un ürün grubu içerisinde freze uçları, kesici aletler, parmak freze, kesici takım ve karbür freze ile pek çok farklı ürün yer alıyor. Ar-Ge’ye verdiği önemle ürün ve kalite anlayışını sürekli olarak geliştiren KORLOY markası, kesici takım üretiminin global çaptaki liderleri arasında yer alıyor. Topluma duyarlı şirket politikasıyla sürdürülebilirlik ilkesini benimsemiş olarak üretimini sürdüren marka, üst düzeyde kalite ve üretim süreçlerinin kusursuzlaştırılması için en doğru çözümleri sunuyor. KORLOY’un yüksek kalite anlayışıyla imal ettiği ürünler, havacılık, otomotiv, demiryolu endüstrisi ve tıbbi üretim gibi geniş bir alanda kullanılıyor.

KORLOY kalitesi ve TEMAK güvencesi

Dünyaca ünlü kesici ve tutucu takımlar ile ölçü aletleri markalarını Türk sanayicisinin hizmetine sunan TEMAK, KORLOY Türkiye temsilciliği ile sektöre özel çözümler arz ediyor. Stoktan hızlı teslimat ve bol ürün çeşitliliği avantajlarıyla öne çıkan TEMAK, İstanbul içi aynı gün ücretsiz teslimat seçeneği ile fark yaratıyor.

TEMAK, metal işleme sektöründe kullanılan kesici takımlar, tutucu takımlar ve ölçü aletleri konusunda başta Avrupa olmak üzere, Amerika ve Uzakdoğu’dan 35 markanın Türkiye ana distribütörlüğünü ve tedarikçiliğini yapıyor. Yalın iş felsefesiyle hareket eden TEMAK, hızlı tedarikin yanı sıra satış sonrası destek ve onarım hizmetleriyle de fark yaratıyor. TEMAK’ın geniş ürün gamında yer alan diğer bazı kalemler şunlardır: 5 eksen mengene, süper hassas mengeneler, açılı kafalar, uhidrolik tutcular, bilyalı tutucular, yüksek sertlikteki malzemeleri işlemek için kullanılan özel parmak frezeler, kılavuzlar ve karbür matkaplar.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com