ER sürücülü üniteler ile ileriye dönük gelişme

Mesut Kul
ER sürücülü üniteler ile ileriye dönük gelişme

Kennametal, taret uyarlamalı bağlama üniteleri (TACU) ile ilgili ürün programı genişletilmesini duyurdu. Vida bağlamalı frezelerin birlikte uyum sağlamasına olanak veren vida dişli bir seri olan ER sıkma pensli, bağlantılı, kullanıma hazır ER sürücülü üniteler kullanıma sunuldu.

Takımlama sistemleri müdürü Ronald West şunları söyledi: “Yeni TACU ER sürücülü üniteleri ve karbür ER pensler ile mükemmel bir teknoloji birlikteliği oluşturmaktadır. Bunlar, M08’den M16’ya kadar değişken vida dişi ölçü aralığında ER25´ten ER40´a kadar boyutlarda mevcut olup bu yenilik sayesinde işleme merkezlerinde olduğu gibi benzer kapasiteleri var olan kendi takım tezgahlarınızda sağlamaktadır. Bu yeni ürünler, karbür parmak frezelerle birlikte standart ER sıkma pensleri veya vidalı değiştirilebilir kesici uçlu frezelerle birlikte yeni karbür ER sıkma pensleriyle kullanım esnekliği sağlar.”

İçten soğumalı takım sızdırmaz bir yapısallıktadır ve bu bağlamda minimum salgı için hassas taşlanmış yerleştirme alanına sahip daha büyük parmak frezelerde ek boşluk için milimetrik bir aralık vardır. Küçük makinelerde titreşim olasılığını azaltan çok kompakt bir tasarımdır. Yaylı standart ER serisi ile karşılaştırıldığında sürdürülebilir sağlamlığa sahiptir. Bu nedenle daha ağır kesmelerde kullanılabilirler.

Sunulan TACU ürünleri, piyasada önde gelen yedi CNC Torna tezgahlarında hem VDI bağlantılı üniteler hem de çok dişli hareketsiz ve sürücülü bloklarla birlikte vida bağlamalı taretler (BMT) ile kullanılabilmektedir. TACU üniteler, 12.000 devir hıza erişebilen özellikli döner takımlar için içten soğutmalı ve dıştan soğutma sıvısı beslemeli sistemlere göre yapılandırılmıştır. West, “Bu ek özellik, TACU sunumumuzun kapasitesini büyük ölçüde artırıyor” açıklamasını yaptı.

Yazarı Paylaş
Yorum Yap