Connect with us

Taşlama - Aşındırma

Kapp-Niles VX 59 dişli profil taşlama tezgahları

Yayın tarihi:

on

100 yılı aşkın tarihiyle CNC dişli taşlama tezgâhlarında dünyanın önde gelen markalarından Kapp-Niles’ın VX 59 dişli profil taşlama tezgahları, üstün performans, hassasiyet ve verimlilik sunuyor.

Makine konsepti

VX serisi dişli profil taşlama makinaları, iç ve dış dişli taşlama teknolojilerinin kullanımı için tasarlanmış modüler bir sisteme dayanır. Tüm versiyonları özellikle profil taşlama için yapılandırılmıştır.

VX serisi dişli profil taşlama makinaları, üretilen dişlilerde en yüksek kaliteyi elde edebilmek ve en yüksek gereksinimleri karşılamak için üretilmiştir. Değiştirilebilir taşlama üniteleri ile hem iç hem de dış taşlama yaparak; spur, helis dişlileri ve diğer profiller taşlanabilmektedir.

VX serisiyle şu taşlar kullanılmaktadır:

  • Bilenebilir seramik taşlar.
  • CBN taş.

Tek bir bağlamada hem kaba hem de finiş taş bağlanması sağlanır. Alternatif olarak iki veya daha fazla dişli bir bağlamada taşlanabilmektedir.

Makine çalışma alanı içerisine yerleştirilmiş CNC kontrollü bileme ünitesi sayesinde her türlü profil şekli verilebilir.

Ölçüm sistemi ve profil bileme kombinasyonu ile otomatik işleme yapılabilir. GMG olarak adlandırılan bu sistemde taşlama sonrası ölçüm ve yeniden taşlama yapılabilmektedir.

Kontrol ve yazılım

Sinumerik 840D sl kontrol sistemi, operatör dostu menüyle yönetilen kullanıcı arayüzü ile donatılıp, Kapp-Niles tarafından özel makine gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Gereksinim duyulan iş parçası ve teknoloji verileriyle, profil, gövde modifikasyonları, teknolojik düzeltmeler kadar, eksen düzeltmeleri de yapılabilir.

Ölçüm sistemi

Tercihe bağlı (opsiyonel) ölçüm cihazı özel durumlardaki dişli kalitesinin ölçümlenmesine ve değerlendirilmesine imkân tanır. Bu işlev, makinadaki kurulum işlemlerini en uygun hale getirmek (optimize etmek), özellikle de dış ölçüm işlemleri sırasında ortaya çıkan iş yapılmayan zamanı ortadan kaldırmak için kullanılır. Alternatif olarak, işleme sırasında rastlantısal örnekler test edilebilir.

Unitec Makine güvencesi

Kapp-Niles VX 59, satış ve servis hizmetleriyle takım tezgâhları sektörünün önde gelen firması  Unitec Makina güvencesiyle Türk sanayisinin hizmetine sunulmaktadır.

Kapp-Niles VX 59

Maks. tip.
çap
[mm]
Maks.
iş parçası uzunluğu
[mm]
Maks.
modül aralığı
[mm]
Maks.
besleme yolu
[mm]
Taşlama başlığı

salınım aralığı
[derece]

630 1,650 0.5 – 16.0 1,020 ± 90

 

Taşlama - Aşındırma

“Başarı için Birleştik” – Taşlama Sempozyumu 2019

Yayın tarihi:

on

By

Taşlama

1500’ün üzerinde uluslararası ziyaretçi, hassas işlemede ve imalat sanayisindeki güncel trendlerdeki yeni teknolojileri United Grinding Grubu tarafından İsviçre’de, Thun’da gerçekleştirilen Taşlama Sempozyumu’nda deneyimledi. Müşteriler, uzmanlar ve ülke temsilcileri birebir görüşme fırsatı yakaladılar.  

Dijital çözümler, imalat makinaları operatörleri için hangi avantajları beraberinde getiriyor? İdeal makina işletimi için kullanıcı arayüzleri nasıl tasarlanmalı? Ve makina imalatına getirilen ek üretim becerilerinin nasıl rol oynayabilirler?

Bu sorular, Taşlama Sempozyumu’nda FutureLAB (Gelecek Laboratuvarı) adı verilen ortamın temel sorularıydılar. Ortak firmaların ve tedarikçilerin sunumları kadar teknoloji sunumları ve konu anlatımları da, United Grinding tarafından başarıyla gerçekleştirilen konferansın odak noktalarıydılar. Tüm dünyadan, UGG’nin müşterilerini ve uluslararası ticari gazetecileri de kapsayan 1500’ün üzerinde ziyaretçi, İsviçre’de, Thun’da düzenlenen üç günlük etkinliğe katıldılar.

Taşlama, lazer işleme ve bileşik işleme için hassas makinaların imalatçısı, 2004’ten bu yana dördüncü kez Taşlama Sempozyumu’nda davetlilerini ağırladı. Geleneksel olarak, sempozyumun odak noktası, imalat sanayisinin genel başlıkları olduğu kadar, aynı zamanda, metal işleme teknolojileriydi. FutureLAB, 2019’da ilk defa sempozyumun bir parçası haline geldi. Teknoloji Şefi Christoph Plüss, şunları belirtti: “Bu gelecek teknolojilerini sunmamızdaki amacımız, müşterilerimizle diyalog kurmak ve her birinin ayrı beklentilerini ve gereksinimlerini keşfetmek.”

Üretim ve araştırmadan

Sempozyumda, bilim dünyasından ve uygulama alanlarından uluslararası düzeyde tanınan uzmanlar tarafından, geniş kapsamlı başlıklarda 16 konu anlatımı yapıldı. İnsan ve makina işbirliğindeki ya da imalat sanayisinde yapay zekâ ve makina öğrenimindeki fırsatlar ve güçlüklere ek olarak, aynı zamanda, United Grinding Grubu’nun yenilikçi WireDress® kaplama teknolojisi gibi pratik deneyimlerin yer aldığı başlıklar da ele alındı.

13 teknoloji sunumunda ve Müşteri Memnuniyeti gösterisinde ziyaretçiler firmanın sekiz markasından; hava araçları motor kanatları işlemede dünyaya yenilik getiren MÄGERLE MFP 30’dan, çok uzun parçaların üretilmesinde Avrupa’da bir Numara olan S31’e;  Grup’un Müşteri Memnuniyeti Departmanı tarafından sağlanan kapsamlı hizmetlerden, bir müşteriyle işbirliğiyle sempozyumda bir webshop düzenlenerek sunulan EWAG LASER LINE ULTRA ile lazer çalıştırılarak ultra sert parçaların üretilmesine, en son makinaları ve çözümleri deneyimleyebildiler. United Grinding Grubu’ndan uzmanlar, çoğu Alman, İngiliz, Fransız ve İtalyanlardan oluşan ziyaretçilere makinaları ve uygulamaları sundular.

 Müşterilerimize teşekkür

Teknoloji sunumları, Thun Expo’nun salonlarında geniş bir daire içerisinde gerçekleştirildi. Dairenin merkezinde, dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin hararetli konuşmalar için kullandığı bir kahve barı vardı. Çünkü, kapsamlı bir bilgi alışverişine karşın, etkinliğin merkezinde, müşteriler ve uluslararası uzmanlar yer almaktaydılar. Bern’de Kursaal yakınlarında gerçekleştirilen akşam etkinlikleri de, görüş alışverileri için ayrıca zemin sağladı. Yemek, içmek ve sıra dışı bir eğlence programının tadını çıkarmak için bir araya gelen katılımcılar, dil ve ulus sınırlarını ortadan kaldırarak diyaloglara girdiler. CEO Stephan Nell, “Taşlama Sempozyumu ve özellikle akşam etkinlikleri, aynı zamanda müşterilerimize, güvenleri, sadakatlari ve önerileri için bir teşekkür anlamı taşıyor” vurgusunu yaptı. 

Devamını oku

Taşlama - Aşındırma

Hassas ve verimli: Kellenberger 1000 CNC Silindirik Taşlama Tezgâhı

Yayın tarihi:

on

By

Metal işleme sektörüne özel eşsiz çözümler geliştiren Hardinge firmasının bir markası olan Kellenberger, Kel-1000 CNC Silindirik Taşlama Tezgâhıyla, üstün hassasiyet ve verimlilik sunuyor.

100 yıldan uzun geçmişiyle metal işleme makinesi üretiminde global bir marka olan Hardinge’in üstün özellikleriyle ön plana çıkan CNC Silindirik Taşlama Tezgâhı Kellenberger 1000; verimlilik ve hassasiyet konusundaki tüm taleplere yanıt veriyor. Fonksiyonel tasarımıyla taşlama işlemlerindeki tüm ihtiyaçlara cevap veren tezgâh, Direct Drive ve Hidrostatik B eksen yapısı ile yüksek hız ve hassasiyette pozisyonlamaya olanak sağlamaktadır. Standart olarak sunulan 1000 mm boy ile beraber 1600 mm boy taşlama da opsiyonlar arasında yer almaktadır.

Dairesel olmayan parçaların taşlanmasına olanak sağlayan C eksen fonksiyonu ile donatılan makinede; Heidenhain 640 veya Fanuc 31i kontrol sistemleri kullanılmaktadır.

Sürtünmesiz ve aşınmasız hidrostatik kızak sistemi ile yüksek kaliteli yüzey gibi üstün özellikler barındıran Kellenberger 1000 CNC Silindirik Taşlama Tezgâhları; Unitec Makina güvencesiyle Türk sanayicisinin hizmetine sunulmaktadır. “Hassas teknoloji” uzmanı Unitec Makina; 2008 yılından beri dünyanın en iyi metal işleme markalarını Türk sanayicisiyle buluşturmaktadır.  

Kellenberger 1000 CNC Silindirik Taşlama Tezgâhının teknik özellikleri

Devamını oku

Taşlama - Aşındırma

Gleason Phoenix 280G® Konik Dişli Taşlama Tezgahı

Yayın tarihi:

on

By

Yeni Phoenix 280G Konik Dişli Taşlama Tezgahı, 280 mm çapındaki dişliler için konik dişli taşlamada güvenilir, yüksek verimli, kullanımı ve bakımı kolay bir tasarıma sahip endüstri standardlarını yeniden belirleyen bir tezgahtır.

Yeni Phoenix 280G’nin sektördeki en temiz çalışma iç alanına sahiptir. Talaşları toplamak için tezgah içi taşlama alanında, kızaklar, kablolar veya borular yoktur, bu sayede bakım için taşlama alanı temiz kalır.

Ek olarak, tezgah hızlı kurulum yapmaya imkân tanır ve tüm ana kurulum öğeleri, taşlama taşı, soğutucu başlığı ve parça tutucu dahil takımsız monte edilebilir. Soğutma yağı başlıkları el ile kolayca çıkarılabilen küçük bloklara sahipken, taşlama taşı hidrolik olarak serbest bırakılabilir.

Phoenix 280G’nin diğer önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

Güvenilirlik – İyi tasarlanmış bir taşlama alanı optimum talaş tahliyesi sağlar. Örneğin bileme taşı, tipik olarak çalışma alanında bulunan kabloları ve boruları azaltmak için tamamen teleskopik olarak geri çekilen mekanizmaya sahiptir. El aletsiz, hızlı değiştirilebilen soğutucu başlık tasarımı, parçadan parçaya geçişlerde boru hizalamayı daha verimli ve tekrarlanabilir kılan bir lazer yönlendirme cihazına sahiptir.

Üstün verimlilik – Yüksek hızlı doğrudan tahrikli miller, hızlı değiştirilebilen taşlama taşları, malafa ve soğutucu başlık tasarımları ve taş bileme esnasında otomatik diş boşluğu bulma ile daha hızlı çevrim süreleri sağlanır.

Son derece hassas – Gelişmiş polimer kompozit malzemeden üretilen Phoenix Monolitik kolonun son derece sağlam yapısı çok yüksek ısıl stabilite ve sönümleme özellikleri elde etmeyi sağlar.

Kullanımı ve bakımı kolay – Güçlü Fanuc 30i veya Siemens 840D CNC ile donatılmış ve Gleason’ın kullanıcı dostu yazılımı daha az deneyimli operatörlere kolaylık sağlamaktadır. Phoenix tasarımı, kurulumu, robot kol ve otomasyon ile entegrasyonu ve bakımı kolaylaştırır.

Otomatik diş boşluğu bulma – 280G’nin iş parçası miline yakın monte edilen otomatik diş bulucu; sürekli olarak yüksek dişli kalitesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ünite; operatör hatalarını ortadan kaldırarak doğru ve güvenilir taşlamayı sağlamak için önceden işlenmiş dişlinin diş boşluğunun konumunu otomatik olarak belirler.

Gleason firmasının misyonu; küresel müşteri tabanında; dişli üretiminde tek çözüm sağlayıcısı olmaktır. Gleason dişli üretim tezgahları ve ilgili ekipmanların geliştirilmesi; üretimi ve satışı konusunda bir dünya lideridir. Şirketin ürünleri; otomotiv; kamyon, uçak, tarım, madencilik, rüzgar enerjisi, inşaat, elektrikli el aletleri ve denizcilik endüstrisi ve çeşitli endüstriyel ekipman pazarlarında kullanılmaktadır.  Gleason firmasının 3 kıtada 15 ayrı fabrikası bulunmaktadır.

Devamını oku
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com