Connect with us

Yazılımlar

Analitik ve Sonlu Elemanlar (FE) Hesaplama Yöntemleri Birlikte Büyüyor ve Gelişiyor

Yayın tarihi:

on

Makine elemanlarının kapsamlı sistem hesaplamaları, hataları önlemekte ve ürün geliştirme sürecinde verimliliği arttırmaktadır.

Günümüzde birçok sektörde miller, rulmanlar, mil-göbek bağlantıları, civatalar ve dişliler gibi makine elemanlarının hesaplanması giderek önem kazanmakta ve bunlardan oluşan ürünlerin fonksiyonelliğini de güvence altına almaktadır. Bu hesaplamalar hem rekabet edebilirlik ve hem de teknik dokümantasyona ve kalite güvenceye destek vermesi açısından bir gerekliliktir.

Makine elemanları hesaplama yazılımları 1980’lerin başından beri mevcuttur. Bu alandaki öncülerden biri, 2005 yılında GWJ Technology GmbH tarafından devralınan ve birkaç yıl önce tamamen revize edilerek pazara sunulan TBK dişli kutusu hesaplama yazılımıdır. GWJ, bu klasik masaüstü uygulamasına ek olarak, 2003 yılından beri Web tabanlı eAssistant hesaplama çözümü de sunmaktadır. Her iki yazılım da bugün için aynı geliştirme platformuna dayanmaktadır, kullanım kolaylığı ve performans açısından hemen hemen benzerdir.

Mevcut güncel standartlara göre hesaplama

Makine elemanlarının hesabı genelde DIN, ISO, ANSI / AGMA gibi standartlara veya VDI kurallarına göre uluslararası kabul görmüş hesaplama yöntemlerine dayanmaktadır. Burada ağırlıklı olarak hızlı sonuç veren analitik hesaplamalar söz konusudur. Dişli kutularının güvenilir bir şekilde tasarlanması ve optimizasyonu bir bütün olarak tasarım ve hesaplama mühendislerine büyük yük getirdiğinden, son yıllarda makine elemanlarının tek tek hesaplanmasının ötesinde komple sistemlerin hesaplanmasına yönelik çözümlere talepler artmaktadır. Özellikle, güç dağılımlı çok kademeli dişli kutuları; çok sayıda mil, yatak ve dişliler ile karmaşık sistemler oluşturmaktadır (Resim 1).

Resim 1: Tasarım, optimizasyon ve hesaplama yönleriyle karmaşık bir sistem

Sistem hesaplamaları hataları azaltmaktadır

Bir dişli kutusunda tüm komponentleri hatasız tasarlayabilmek için daha fazla hesaplamaya ve yapısal bir yaklaşıma gerek duyulmaktadır. Ayrıca farklı yük durumları veya bir yük spektrumu dikkate alınacak ise, hesaplama kapsamı daha da artmaktadır. Bu nedenle, bir yandan hataları önlemek veya azaltmak, bir yandan da ürün geliştirme sürecinin etkinliğini daha da artırmak için bir sistem hesaplamasına gerek duyulur.  Bu tür bir hesaplama çözümünde farklı uygulama alanları ve kullanım yöntemleri nedeniyle; sezgisel ve kullanıcı dostu bir ara yüz, çok önemli bir tercih nedenidir. Böyle bir sistem hesaplama çözümü ayrıca hızlı ve kolay ön yapılandırma gereksinimlerini karşılamalı, aynı zamanda optimizasyon ve parametre araştırması dahil ayrıntılı bir hesaplama yapabilmelidir.

Makalenin devamını okumak için lütfen buraya tıklayın.

Devamını oku
Advertisement
Yorum bırak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dişli Kesici Takımlar

41 Dakikadan 27 Dakikaya Çevrim Süresi

Yayın tarihi:

on

Yıllarca süren ve çığır açan araştırmaların sonucunda ESPRIT CAM yazılımı, son versiyonu ProfitTurning’ i piyasaya sundu.

Profit Turning, makine döngüsü süresini önemli ölçüde azaltan bir kaba tornalama stratejisidir. Yazılım, zorlu birçok testi geçerek; teknikerler, mühendisler ve sanayiciler için hassasiyet, kalite kontrolü ve üretkenlik seviyelerini karşılayacak bir performans sunmuştur.

ProfitTurning, DP Technology şirketi tarafından DIŞ/İÇ /Alın tornalama ve diğer görevler için geliştirilmiş olan yüksek hızlı kaba tornalama stratejisidir. Yazılım; hızlı, güvenli ve verimli olmakla beraber aşınmayı da en aza indirgeyerek takım ömrünü uzatır.

Dp Technology’ nin Mühendislik ve Ürün R&D Direktörü Ivan Kristic, performansın ardındaki bilimsel performansı şu şekilde açıklıyor;

Esprit 2016 ProfitTurning; Takım yolu, tutarlı kesme kuvveti ile talaş yüklerini korur ve kesme hızlarının önemli ölçüde artırılmasına olanak tanır. Tornalama ve kontrollü bağlantı teknikleri kullanılarak, takım yolundaki titreşimi ve kalıcı gerilmeleri azaltır. Bu da ince duvarlara veya sert malzemelere, özellikle süper alaşımlara çok uygun hale getirir. Net olarak işleme süreleri önemli ölçüde azalır ve verimlilik maksimuma ulaşır.

Fizik Tabanlı Kesme Motoru

Esprit 2016, Profit Turing gibi teknolojilerin temelini sağlayan, fizik tabanlı kesme motoru kullanmaktadır.

Geleneksel kesme stratejileri yalnızca metaryallerin geometrisini göz önüne alırken, Esprit 2016, farklı endüstriyel materyallerin mümkün olan en verimli şekilde nasıl kesilebileceği bilimine derinlemesine dokunur. Yeni takım yolu teknolojisi, her türlü zorlu kesime meydan okumak için benzersiz stratejiler oluşturmak için fizik ilkelerini kullanıyor. Bunun için Esprit 2016; alet malzemesi, alet şekli, iş parçası, takım devri, ilerleme hızı, talaş deformasyonu, talaş yükü, makine gücü, ivme ve yavaşlama gibi takım faktörü algoritmalarına ilgili faktörleri girer. Takım yolunda her yerde en iyi kesime izin veren, kesme ortamının tam kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

 

Devamını oku

Gündem

Duramax’la Atölye İçi Ölçüm

Yayın tarihi:

on

Seri ölçümlerde, ölçüm işleminin nasıl hızlandırılabileceği üzerine yapılan araştırmaların sonucu, ölçümün uygun cihazlarla atölye ortamında yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Çünkü ölçüm yapılacak parçanın ölçüm odasına taşınması ile zaman kaybedilmekte ve hatta parçayı taşıyan operatörün yokluğu sebebiyle işleme cihazı belki de o esnada durmaktadır. İkinci olarak, atölye içi ölçüm yapılırsa çalışanların ölçüm sonuçlarına hemen ve yerinde reaksiyon verebilmeleri mümkün olmaktadır. Son olarak da uygun bir ölçüm cihazınin, karmaşık ve esnek olmayan mastarlaraoperatör hatalarına açık manuel ölçümlere son vermesi hedeflenmiştir.
Bu sebeplerden dolayı Carl Zeiss, ölçüm odasındaki uzmanlığını atölye içi ölçüm cihazlarına taşımış ve en yeni atölye tipi ölçüm cihazı Duramax’ı yaratmıştır. DURAMAX zor üretim şartları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Cihaz geniş bir sıcaklık aralığında çalışır, titreşimlere dayanıklıdır. Sensörler ile parçanın sıcaklığı ölçülerek gerekli kompanzasyon işlemi uygulanır. Atölye tipi baza,
bilgisayarı toz ve yağdan korur, monitör ve klavye için ek bir masaya ihtiyaç kalmaz.

Duramax_Atolye_ici_olcum_manset
 18‐30°C aralığında çalışabilme imkanı
 Standard olarak tarama özelliği
 Katı model üzerinden programlamaya uygun, tüm Zeiss ölçüm cihazları
için standard CALYPSO yazılımı
 Basınçlı havaya ihtiyaç duymayan dizayn.
 Seri ölçümler için aynı palet üzerinde arka arkaya ölçüm yapabilme
imkanı

Devamını oku

Gündem

Dişli Kutusu Tasarımı ve Optimizasyonu

Yayın tarihi:

on

Dişli kutusu tasarımında tasarımcının, dişli boşluğunun azaltılması ve ağırlığın minimize edilmesi gibi konularda optimum çözüme hızlı bir şekilde ulaşması çok zordur. Aynı zamanda üretim maliyeti, toplam güç kaybı ve diğer ilgili faktörler de düşünülmelidir. Redüktörlerde çeşitli varyasyonların dikkatlice değerlendirilmeleri gerektiği durumda problem çözümü çok fazla zaman harcanmasına sebep olur. KISSsys yazılımı üzerine oluşturulmuş yeni bir optimizasyon aracı, gerekli tork kapasitesi, kullanım ömrü, güvenlik faktörü ve toplam oran verildiğinde, dişli kademeleri, şaft ölçüleri ve rulmanlarla birlikte komple bir dişli kutusunun otomatik olarak planlanmasını sağlar. Farklı dişli redüktör varyasyonlarından komple bir set oluşturulmasında kullanılır.  Farklı varyasyonların ağırlıkları, maliyetleri, verimleri gösterilir ve esas sonuçlar 3B olarak görüntülenir. Diğer bir grafik, kısıtlı alana uygunluğun kontrolü için varyasyonların dış ölçülerini gösterir. Bu aracın kullanımı iki tip mühendislik uygulamasında da çok güzel sonuçlar verir; beklenenden daha yüksek biçimde ağırlıkta %30’a varan düşüş, üretim maliyetlerinde %50’ye varan düşüş sağlar.

Mega Makine tarafından hazırlanın ”Dişli Kutusu Optimizasyonu” ile ilgili makaleyi incelemek içi aşağıdaki PDF dosyalarını indiriniz>>

Dişli Kutusu Optimizasyonu sayfa 1 indir>>

Dişli Kutusu Optimizasyonu sayfa 2 indir>>

Dişli Kutusu Optimizasyonu sayfa 3 indir>>

 

 

Mega Makine Teknolojileri

Uzunçayır Cadddesi No:31 A1 Blok K:4 D:25 Hasanpaşa-34722
Kadıköy –  İstanbul – Türkiye
Telefon
+90 216 545 97 55
Fax
+90 216 545 97 57

Devamını oku
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com