Connect with us

Gündem

Bosch Rexroth Tarafından Hidrolik Silindirlere Özel Yüzey Teknolojisi

Yayın tarihi:

on

1447065933_Bosch_Enduroq_3000_D_v2_300_051115

Enduroq yüzey teknolojileri, büyük boyutlardaki hidrolik silindirleri, çevre koşullarına bağlı olarak zamanla meydana gelecek aşınma ve korozyona karşı koruyor.

 İnşaat mühendisliği, marin ve offshore uygulamalarında kullanılan büyük çaplarda ve uzun stroklardaki hidrolik silindirlerden, kullanım süreleri boyunca kusursuz şekilde işlevini yerine getirmeleri beklenir. Bu tip uygulamalarda çıkabilecek problemler, çok uzun sureli duruş ve yüksek onarım maliyetlerine neden olur.
 Hidrolik silindirlerin zarar görmesine neden olan faktörlerin etkileri, uygulamaya özel Enduroq yüzey teknolojileri ile ortadan kaldırılmaktadır. Enduroq teknolojisi ile aşınma ve korozyona karşı mükemmel bir koruma sağlanır.

Endüstriyel uygulamalarda birçok alanda öncülük eden Bosch Rexroth, aşınmayı ve yıpranmayı engelleyen yüzey teknolojilerini büyük hidrolik silindirlerdeki piston kollarına uygulayan ilk marka olmuştur. 35 yılı aşkın sürelik bir deneyime sahip Bosch Rexroth, dünya genelinde en zorlu koşullarda, çeşitli uygulamalar için 10 binden fazla hidrolik silindirin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Binlerce silindirin devamlı olarak çalışma verilerini değerlendirerek elde edilen ölçümler sayesinde daha iyi yüzey teknolojileri ve süreçlerinin geliştirmeye devam ediyor.
Rexroth uzmanları birçok uygulamadan edindiği ölçüm verilerini aşınma teknolojileri uzmanlığını derinleştirmek ve daha kapsamlı bir yaklaşım elde etmek için ilişkilendiriyor. Her çevre ve uygulamaya uygun olarak, ihtiyaçlarınızı karşılayacak özel yüzey işleme çözümleri ve kusursuz sızdırmazlık sistemleri geliştiriliyor. Elde edilen sonuçlardan biri de hiçbir sorun olmadan yıllarca güvenebileceğiniz Rexroth tarafından geliştirilen Enduroq yüzey teknolojisidir.

Enduroq yüzey teknolojileri ürün portföyü belli ana uygulamalar için çeşitli kaplama sistemlerini içermektedir. Rexroth bunları kendi sistemlerinde çalıştırıyor ve bütün sorumluluğu üzerine alıyor.

Enduroq teknolojisi karbon çeliğin fiziksel avantajlarını aşınma koruması, düşük sürtünme ve yüksek yıpranma rezistansıyla birleştirir. Endüstri uzmanlarımız hangi uygulamada, hangi ortam şartlarında hangi Enduroq teknolojisinin kullanılacağı konusunda danışmanlık vermektedir.

HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) yüzey kaplama teknolojisi
HVOF, birçok termal kaplama teknolojilerinden biridir. Bu yöntem, toz haline getirilmiş malzemenin yakıt olarak kullanılan gaz karışımı ve oksijen ile ısıtılarak, süpersonik hızlarda silindir miline püskürtülerek kaplanması işlemidir. Kısmen ergimiş parçacıklar, bu çarpışma sırasında plastik deformasyon geçirir.

Yüzeyde hızlı bir şekilde parçacıkların yığılması ve katılaşması gerçekleşir.

HVOF yönteminde genellikle metalik ve metal kompozit malzemeler kullanılır. Bu malzemeler ile çok yüksek eritme sıcaklığı gerektirmeden, artan hızlarda yüksek kaplama yoğunluğu ve düşük oksitlenme seviyeleri elde edilebilir. Çift katmanda kaplama yapılan yüzeyler arasında oluşan mekanik kilitleme ile daha sağlıklı bir sabitlenme de sağlanmış olur.

Bununla birlikte kaplanan yüzeyler arasında mutlaka belirli bir miktarda gözenekli yapı oluşacaktır. Bu gözenekli yapı korozyonu hızlandırırken, yüzeyin sertliğini ve aşınma direncini de artırır. HVOF sprey kaplama sisteminin kalite süreçlerinin kontrolü ile de bu dengenin sağlanması gerekir.

HVOF yöntemi uygulanırken dikkat edilmesi gereken üç önemli nokta vardır:
• Toz kimyasal bileşimi
• Toz parçacık boyutu
• Üretim yöntemi

Kaliteli bir korozyon direnci sağlayabilmek için PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) direnç eşdeğer sayısının 32’den daha büyük olması gerekir. PREN için 32, genel olarak deniz suyuna dayanıklılık sınırı olarak kabul edilmektedir.

PREN = 1×%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N

Enduroq 2000 serisinde kullanılan kimyasal alaşımlar ile bu değer 60-70 seviyelerine ulaşmaktadır.

Toz parçacıklarının gereğinden daha büyük olması ısı altında yeterince erimemesine neden olacaktır. Bu da kaplama yüzeyinde gözenekli ve oksitlenmeye müsait bir yapıya neden olur.
Ayrıca kaplama uyumu ve yapışma da istenildiği gibi gerçekleşmez. HVOF kaplama, normal çalışma şartları altında gayet dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte darbe sonucu meydana gelen birkaç milimetreden büyük hasarların onarımları zor olabilir.

Bu tip hasarlarda silindir rodunun sökülmesi gerekebilir. Daha küçük onarımlar sahada sertifikalı Rexroth teknisyenleri tarafından yapılabilir. Darbe sonucu oluşan hasarların onarımı oldukça risklidir ve Enduroq 3000 kaynaklı kaplama ile sorunun çözülmesi tercih edilebilir.

Gündem

Yarının Mobilitesi İçin Bilgi İşlem Gücü: ZF ProAI

Yayın tarihi:

on

By

Otomotiv endüstrisinde dünyanın en büyük küresel teknoloji üreticilerinden biri olan ZF, “Yeni Nesil Mobilite. Şimdi.” sloganıyla, yeni nesil araçlar için sunduğu teknoloji çözümlerine odaklanıyor. ZF ProAI süper bilgisayarının yeni nesli, ZF’nin ürün yelpazesinde önemli bir role sahiptir. ZF ProAI neredeyse her araç platformu ve her otomasyon seviyesi için özelleştirilmiş bilgi işlem gücü sağlıyor.

Dijitalleşme, bağlanabilirlik, emisyonsuz otonom sürüş mobiliteyle birlikte yeniden tanımlanıyor. Bu eğilim, COVID-19 kriziyle hızlandı ve “beklenen zaman” önemli ölçüde kısaltıldı. Otomotivin geleceği, akıllı, elektriğe dayalı, otonom araçlar, güvenli ve sürdürülebilir mobilite ile ilgilenen üreticilerin, pazardaki büyüme trendlerini belirlemesiyle şekilleniyor.

ZF‘nin kendisini bu talebe göre ayarladığını ifade eden ZF Otonom Mobilite Sistemleri Başkan Yardımcısı Torsten Gollewski, “Stratejik hedefimiz, ‘Yeni Nesil Mobilite’ için teknoloji sağlamaktır” diyor. Ardından “Geleceğin araçları ve mobilite konseptleri için gerekli tüm teknolojilere şimdiden sahibiz. Buna yüksek performanslı bilgisayarlar, yazılımlar, araç sensörleri ve aktüatörleri ile mobilite hizmetleri için araç bağlantısı da dahil“ diye ekliyor.

ZF ProAI: Esnek ve Ölçeklenebilir

Yeni elektrik/elektronik araç mimarilerinin çekirdeği, etki alanı veya bölge denetleyicileri olarak kullanılabilen yüksek performanslı bilgisayarlardan oluşuyor. ZF, grubun IAA 2021’de Avrupa’da ilk kez tanıttığı ZF ProAI süper bilgisayarı ise tam da bu noktada devreye giriyor. Gollewski bu durumu, “ProAI neredeyse her tür araç için çok çeşitli olası uygulama alanlarını kapsar ve otomatik veya otonom sürüşün tüm aşamaları için uygundur” diye açıklıyor.

%70’e kadar daha az güç tüketimi ve %66 daha fazla bilgi işlem gücü

ZF ProAI’nin yapay zekâ yetenekleri, derin öğrenme için uygun hâle getirilerek daha ileri düzey güvenlik işlevleri için önemli bir temel oluşturuyor. Bilgisayar; kameralardan, radarlardan, lidarlardan ve ses düzenlerinden alınan ortam ölçüm verileri de dahil olmak üzere tüm sensör verilerinin GPU kaynaklı 360° birleşimini sağlıyor.

Yeni nesli daha da kompakt olarak tasarlanan ZF ProAI daha az kurulum alanı gerektiriyor. İstenilen performansa bağlı olarak pasif soğutma, hava soğutma ve sıvı soğutma gibi mevcut soğutma seçenekleri dikkate alındığında bile çoğu modeli standartlaşmış 24x14x5 cm ölçülerinde geliyor. ZF ProAI, otomotiv endüstrisi gereksinimlerine uygun olarak yüksek teknolojili iç mekânlar ve zorlu koşullarda bile en yüksek esneklik ve güvenilirlik sağlarken siber tehditlere karşı en son güvenlik önlemlerini sunuyor.

Müşteri gereksinimlerine bağlı olarak farklı “Çip Üzerinde Sistem” (SoC) çeşitleriyle, yani farklı üreticilerin işlemcileriyle donatılabilen ZF ProAI, ZF veya üçüncü parti tedarikçilerin yazılımlarıyla da çalışabiliyor. Standartlaşmış bağlayıcılara birkaç ZF ProAI ünitesini birbirine bağlama imkânı, ona her tür araçta kullanım ve kurulum için oldukça esnek bir yapı kazandırıyor.

ZF’nin yüksek performanslı bilgisayarı, 20 ila 1000 teraOPS arasında bir bilgi işlem gücüne sahip. Bu, saniyede 1000 trilyona kadar – veya bir katrilyona kadar – bilgi işlem kapasitesi anlamına geliyor. Otomotiv üreticileri, mevcut soğutma seçeneklerinin çeşitliliği ile tek bir ECU tipi aracılığıyla tüm araç platformları, yazılım uygulamaları ve E/E mimarileri için kendilerine özel bir çözüm bulabilirler. Bu durum, verimliliği artırırken genel maliyetleri düşürüyor.

ZF hem binek otomobiller hem de ticari araçlar için ilk büyük ZF ProAI siparişlerini almaya başladı ve 2024’ten itibaren de büyük ölçekli üretimde merkezi kontrol cihazını üretmeyi hedefliyor.

ZF ProAI ile ilgili tanıtım videosuna aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=hTUuw6GUPRk

Devamını oku

Gündem

KOLLMORGEN’den AKM2G motor serisi: Yüzde 30 daha fazla performans sağlıyor

Yayın tarihi:

on

 

KOLLMORGEN’den AKM servo motorları esnek kullanım alanları ve performansı sayesinde piyasanın en iyisi olarak sayılıyor. Servo sürücü teknolojisi ve hareket kontrolü uzmanının Nürnberg’de düzenlenen SPS IPC Drives fuarında konsept olarak sunduğu yeni nesil servo serisi ise daha fazla performansa sahip. Yeni nesil servo motorlar, KOLLMORGEN AKM2G’nin performans yoğunluğunu yüzde 30 arttırıyor.

Her zaman olduğu gibi başarı ayrıntılarda gizli. Geliştirilmiş tork-hız oranı ile artan performans yoğunluğu iyileştirilmiş sarma teknolojisinin sonucu. KOLLMORGEN bu sayede sargıların bakır kayıplarını azaltmayı başarıyor. Avantajlar: Aynı yapı hacminde daha fazla performans için geliştirilmiş enerji verimliliği ve alanı. AKM2G bunun dışında yüksek kontrol hassasiyetini de beraberinde geliştiren dengeli bir vuruntu süreci sağlıyor.

Yeni nesil Senkron Servo motorları 2017’de 0,3 ve 10 kW arasındaki performans ile altı farklı boyutta piyasaya sunulacak. AKM2G farklı geri dönüşüm sistemleri ile donatılabilir ve öncelikli olarak tek kablo bağlantı teknolojisine sahip. Serinin modüler yapısı sayesinde KOLLMORGEN 2. nesil motorları seri üretimin yanı sıra bir uygulamanın ihtiyaçlarını daha da iyi karşılayabilir. Makine üreticileri bu sayede isteğe uyarlanmış uygunluğa sahip sürücüleri özellikle AKD2G serisinin yeni servo denetleyicisi ile birlikte kullanma fırsatı yakalıyor.

 

 

Devamını oku

Dişli Kesici Takımlar

41 Dakikadan 27 Dakikaya Çevrim Süresi

Yayın tarihi:

on

Yıllarca süren ve çığır açan araştırmaların sonucunda ESPRIT CAM yazılımı, son versiyonu ProfitTurning’ i piyasaya sundu.

Profit Turning, makine döngüsü süresini önemli ölçüde azaltan bir kaba tornalama stratejisidir. Yazılım, zorlu birçok testi geçerek; teknikerler, mühendisler ve sanayiciler için hassasiyet, kalite kontrolü ve üretkenlik seviyelerini karşılayacak bir performans sunmuştur.

ProfitTurning, DP Technology şirketi tarafından DIŞ/İÇ /Alın tornalama ve diğer görevler için geliştirilmiş olan yüksek hızlı kaba tornalama stratejisidir. Yazılım; hızlı, güvenli ve verimli olmakla beraber aşınmayı da en aza indirgeyerek takım ömrünü uzatır.

Dp Technology’ nin Mühendislik ve Ürün R&D Direktörü Ivan Kristic, performansın ardındaki bilimsel performansı şu şekilde açıklıyor;

Esprit 2016 ProfitTurning; Takım yolu, tutarlı kesme kuvveti ile talaş yüklerini korur ve kesme hızlarının önemli ölçüde artırılmasına olanak tanır. Tornalama ve kontrollü bağlantı teknikleri kullanılarak, takım yolundaki titreşimi ve kalıcı gerilmeleri azaltır. Bu da ince duvarlara veya sert malzemelere, özellikle süper alaşımlara çok uygun hale getirir. Net olarak işleme süreleri önemli ölçüde azalır ve verimlilik maksimuma ulaşır.

Fizik Tabanlı Kesme Motoru

Esprit 2016, Profit Turing gibi teknolojilerin temelini sağlayan, fizik tabanlı kesme motoru kullanmaktadır.

Geleneksel kesme stratejileri yalnızca metaryallerin geometrisini göz önüne alırken, Esprit 2016, farklı endüstriyel materyallerin mümkün olan en verimli şekilde nasıl kesilebileceği bilimine derinlemesine dokunur. Yeni takım yolu teknolojisi, her türlü zorlu kesime meydan okumak için benzersiz stratejiler oluşturmak için fizik ilkelerini kullanıyor. Bunun için Esprit 2016; alet malzemesi, alet şekli, iş parçası, takım devri, ilerleme hızı, talaş deformasyonu, talaş yükü, makine gücü, ivme ve yavaşlama gibi takım faktörü algoritmalarına ilgili faktörleri girer. Takım yolunda her yerde en iyi kesime izin veren, kesme ortamının tam kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

 

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com