Connect with us

Kesici Takımlar

Verimli ve etkili çelik tornalama için yeni karbür uçlar

Yayın tarihi:

on

 

Sandvik Coromant karbür kaliteleri çok daha uzun kullanım ömrü ve daha güvenilir performans sunuyor.

Sandvik Coromant ISO-P çeliklerini işlemek için sunduğu tornalama uçları serisini üst düzeye yükseltiyor. Takımlama uzmanı düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklerin dıştan ve içten işlenmesinde kullanılacak iki yeni karbür kalitesi sunuyor. GC4415 ve GC4425 olarak anılan yeni uçlar yüksek tokluk, ısıl direnç ve öngörülebilir aşınma sunar.

GC4415 ve GC4425 hem toplu hem de adetli kurulumlarda çalışan üreticilere yönelik olarak düşük alaşımlı (P 2.1 ile 2.6 arası) veya alaşımsız (P 1.1 ile 1.5 arası) çelikleri işlemek için idealdir.

GC4425 kalitenin çelik tornalama uygulamalarının büyük çoğunluğunda rakiplerini geride bıraktığı gösterilmiştir. Yeni kalite gelişmiş aşınma direnci, ısı dayanıklılığı ve tokluk sağlar ve böylece uygulama aralığını ciddi oranda genişletir. Hem GC4425 hem de GC4415 sürekli kesimler ve hafif kesintiler olan uygulamalarda ince talaş işlemeden kaba talaş işlemeye kadar kullanılabilir.

Bu arada, GC4415 daha yüksek performans ve ısıl direnç gerektiğinde GC4425’i tamamlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca yeni malzemeye uygulanan işlem sonrası sayesinde darbeli kesimlerde performans artırılmış, ani kırılmalar önlenmiş, her iki uç kalitesi de geniş bir uygulama aralığında rakiplerini geride bırakmıştır.

“Genellikle tüm üreticiler şu hedeflere ulaşmak isterler: yüksek talaş kaldırma oranı, kenar başına daha çok parça, düşük devir süreleri, minimum atık ve optimum stok kullanımı,” diyor Sandvik Coromant Tornalama bölümü Global Ürün Yöneticisi Johan Anderstedt.

“Toplu üretim için kurulum yapmış üreticiler açısından bu durum aynı zamanda çeşitli çelik malzemeleri aynı kaliteyi kullanarak işleme esnekliği anlamına gelir. Yeni GC4415 ve GC4425 kalitelerimiz bunu elde etmenize yardımcı olabilir — sert ve karmaşık ISO-P malzemelerde bile.”

Geliştirilmiş aşınma direnci

GC4415 ve GC4425 kesici uçların rakip uçlara göre üstün aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür; bu durum takım ömrünü uzatmaya ve her kullanımda öngörülebilir performans sağlamaya yardımcı olur. Bu şekilde hem iş parçasındaki hem de kesici uçtaki malzeme atıkları da minimuma indirilir.

Uçların sunduğu üstün aşınma direnci bir alüminyum kaplama tabakası olan Sandvik Coromant’ın ikinci nesil Inveio® teknolojisiyle sağlanır. Inveio’yu benzersiz hale getiren özellik, mikroskop altında görülebilir; malzemenin yüzeyinde tek yönlü dizilmiş kristaller karakteristik olarak bulunur.

Her bir kristal kesme kenarına doğru dizilmiştir; böylece krater ve yanak aşınmasına karşı direnci iyileştiren güçlü bir bariyer elde edilir. Ayrıca ısı da kesim alanından daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılır; böylece kesme kenarı keskinliğini daha uzun süre korur. Sonuç olarak takım daha zor aşınır.

Daha iyi sürdürülebilirlik için bu yeni kalitelerdeki karbür alt tabakanın %40’den fazlası geri dönüşümden gelen karbür malzeme içerir. Kalitelerin üretiminde geri dönüşümlü malzeme kullanılmasıyla yeni ham madde tasarrufu sağlanır, üretim için daha az enerji gerekir ve daha düşük CO2 emisyonu ortaya çıkar.

Daha düşük üretim maliyeti

Müşteriler yeni karbür uçları kullanarak kesme hızını (vc) artırmayı ve ilerleme hızını (fn) katlamayı başardılar.

Bir örnekte, genel mühendislik alanında çalışan bir üretici önceden ısıl işlem görmüş 4140 çelik iş parçasında GC4425 uç ile dıştan çok yönlü kaba talaş işleme gerçekleştirdi. Müşteri aynı proses için rakibe ait bir ISO ucuyla kıyaslandığında verimde %100 artış ve devir süresinde %50 düşüş sağlayarak bunların üzerine %30 oranında düşük maliyet elde etti.

Sandvik Coromant müşterilerinin kesim ve ilerleme hızlarını optimize etmelerine ve kendi ihtiyaçlarına en iyi uyan uç ve takımları seçmelerine yardımcı olmak üzere çevrimiçi CoroPlus® Tool Guide ürününü geliştirdi.

Anderstedt sözlerine şöyle devam etti “GC4425 ve GC4415 en zorlu kesme koşullarının bazılarında daha uzun takım ömrü sağladı. Sandvik Coromant’ın yakın iş ortaklığı ve Toolguide ile müşterilerimiz daha yüksek verim, daha düşük parça başı maliyet ve daha karlı üretim sağlayabiliyorlar.”

Sandvik Coromant web sitesini ziyaret ederek çelik tornalama uçlarını ve kalitelerini görebilirsiniz. Veya en yakın satıcı veya distribütöre ulaşarak GC4415 ve GC4425 hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kesici Takımlar

Yeni karbür kaliteleri ile çelik tornalama verimliliğini geliştirin

Yayın tarihi:

on

Sandvik Coromant tornalama işlemlerinden daha fazla avantaj sağlamanız için çelik tornalama kalite gruplarını genişletiyor.

Ekim 2020 tarihinde iki yeni karbür tornalama kalitesinin piyasaya sunulmasını takiben, Sandvik Coromant ilave ürün çeşitleri ile çelik tornalama ürün grubu genişletti. GC4415 ve GC4425 kesici uç kaliteleri düşük alaşımlı ve alaşımsız çeliklerin dış ve iç çap işlenmesi için tasarlanmıştır. Ürün grubunun genişletilmesi verimlilik iyileştirmeleri de sunuyor.

Sandvik Coromant’ın GC4415 ve GC4425 çelik tornalama kaliteleri seri ve küme üretim düzenleri ile çalışan üreticiler için ideal. GC4425 çok sayıda çelik tornalama uygulamasında rakiplerini geride bırakan çelik tornalama alanında operatörlerin ilk tercihidir. Yeni kalite gelişmiş aşınma direnci, ısı direnci ve tokluğu ile uygulama aralığını önemli oranda genişletiyor. Daha yüksek ısı direnci istendiğinde GC4415 kalitesi GC4425 kalitesini tamamlayıcı özelliktedir.

Otomotiv, enerji ve genel mühendislik sektörlerinde çelik tornalama uygulamalarında kullanımını artırmak amacıyla, yükseltme her kalite için daha fazla kesici uç şeklini içerir. Doğru kesici uç şekline erişimin olması etkin ince talaş işleme ve kaba talaş işleme operasyonları için kritik önemdedir ve kesici uç şekli takım için gereken giriş açısı erişilebilirliğine uygun şekilde seçilmelidir.

 “Ekim 2020’de Sandvik Coromant kalitelerin bir parçası olarak toplam 547 kalemi kullanıma sundu,” diye açıklıyor Sandvik Coromant Ürün Müdürü Rolf Olofsson. “Ek olarak, Sandvik Coromant’ın geniş kapsamlı müşteri tabanının taleplerini karşılamak amacıyla her zaman ürün inovasyonlarımızın üzerine koymayı ve sürekli iyileştirme yapmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak ürün grubuna ilave 381 kalem daha eklendi.

“GC4415 ve GC4425 kesici uçların rakip kesici uçlara göre üstün aşınma direncine sahip olduğu görülmüştür; bu durum takım ömrünü uzatmaya ve her kullanımda öngörülebilir performans sağlamaya yardımcı oluyor. Bu aynı zamanda hem iş parçası hem de kesici uç için fireyi minimuma indiriyor. Bu avantajları akılda tutarak daha fazla takım tutucu ile uyumlu ekstra kesici uç şekillerinin sunulması daha fazla müşterinin kendi çelik tornalama operasyonlarında GC4415 ve GC4425 avantajlarından faydalanabileceği anlamına geliyor.”

Pazarda nispeten yeni olmalarına karşın GC4415 ve GC4425 ilk piyasaya sunulmalarından itibaren ölçülebilir verimlilik avantajları gösterdi. Bir çekme rayı işlemek amacıyla P2.5.Z.HT çelik iş parçasında GC4415 kesici ucu ile kaba talaş işleme yapan bir genel mühendislik müşterisi, rakip kalite ile karşılaştırıldığında %80 verimlilik artışı ve takım ömründe %100 artış sağladı.

Başka bir yerde bir enerji üretim müşterisi için kiriş kaba talaş işleme operasyonunda GC4425 stabil ve öngörülebilir yanak aşınması ile ve çentik aşınması olmadan takım ömründe %90 artış elde etti.

 “2020’nin sonunda piyasaya sunulmalarına rağmen, GC4415 ve GC4425 müşterilerimiz için şimdiden büyük verimlilik ve maliyet tasarrufları sunmaya başladı,” diyor Olofsson. “Her üretici daha yüksek talaş kaldırma oranı, kenar başına daha fazla parça, kısa devir süreleri, minimum fire ve optimum stok kullanımı ile çalışmak ister. GC4415 ve GC4425 için kanıt sayılarla açıkça görülüyor.

“Şimdi kesici uç ürün grubundaki yeni yükseltmelerle Sandvik Coromant daha da fazla müşterinin optimize edilmiş, verimli çelik tornalamadan faydalanmasına yardımcı olabilecek.”

Devamını oku

Kesici Takımlar

Daha verimli delik işlemeye yönelik optimize edilmiş kılavuz çekme takımları

Yayın tarihi:

on

Sandvik Coromant, T200 ve T300 kılavuz çekme takımlarının gelişmiş versiyonlarını piyasaya sürüyor.

Talaşlı imalat sektöründe dünya lideri, Sandvik Coromant, çelik kılavuz çekme operasyonlarına yönelik takım serisini, karbür kesici takımlar serisinde gerçekleştirdiği iki güncelleme ile geliştiriyor. ISO P için yeni nesil CoroTap® T200 spiral uçlu kılavuz ve T300 spiral kanallı kılavuz, yüksek uygulama güvenliği, uzun takım ömrü ve parça başına daha düşük maliyet sağlıyor.

Sandvik Coromant’ın karbür kesici takım teklifinin bir parçası olan CoroTap serisi, çeşitli metallere diş çekme uygulaması için malzemeye özel çözümler sunuyor. Özellikle ISO P1 ve P2 çelik iş parçası malzemeleri için optimize edilmiş CoroTap T200 ve T300, otomotiv ve genel mühendislik sanayisi parçalarının işlemesi için uygundur. Buna krank milleri, direksiyon mafsalları ile muhafazalar ve flanşlar gibi genel mühendislik parçaları dahildir. İki takım da seri üretim için uygundur.

CoroTap T200 spiral uçlu, T300 ise spiral kanallı bir kılavuzdur. Spiral uçlu T200, talaşların ileriye doğru itildiği boydan boya deliklerde işleme için uygunken, T300 çıkış deliğinin olmadığı ve talaşların geriye doğru çekilmesi gerektiği kör deliklerde kullanılır. Güncellemenin bir parçası olarak, iki takımda da işlenmiş delik içinde daha iyi ince talaş işleme sağlayan yeni yüzey işlemi ve gelişmiş kenar yuvarlama özelliği bulunur. Ayrıca, iyileştirilmiş kanal biçimi yüksek genel performans sağlar.

Bu güncellemeler sayesinde üreticiler, kenar çentiklenmesine karşı artan direnç ile yüksek uygulama güvenliği avantajından faydalanacak ve bu da daha az takım kırılmasına ve işlenmiş diş kalitesinde iyileşmeye yol açacaktır. Ek olarak kesme hızları, önceki takım versiyonlarına kıyasla daha yüksektir ve parça başına maliyette genel bir azalma görülür.

CoroTap serisinin önceki versiyonlarına kıyasla bir diğer önemli fark da gelişmiş CoroTap T200 ve T300’ün Sandvik Coromant’ın Sipariş Üzerine İmalat web ürün çeşitliliği avantajından faydalanabilmesidir. İsteğe özel hazırlanan üretim araçlarıyla sektöre hizmet sunan Sipariş Üzerine İmalat hizmeti müşterilere, özel bir takım ücreti ödemeden kendi takım ölçülerini belirleme özgürlüğü sağlar. Kılavuzlar, birden fazla sanayinin taleplerini karşılamak üzere ayarlanabilir ve gereksinimlere özel uyarlanabilir.

“Performans durumu verileri, takımlarda önemli bir iyileşme olduğunu gösteriyor,” diye açıklıyor Sandvik Coromant Global Ürün Yöneticisi Lisa Belfrage. “Aslında, yeni takım ile mevcut T200 kılavuzu kıyaslandığında, tek bir takım kullanılarak vida dişli delik sayısının iki katından fazlasını işleme potansiyeli ile takım ömründe %121 oranında artış gözlemleniyor. Ayrıca geliştirilmiş T200 ile P2 çeliğin işlemesinde dakikada 18 metreden (m/dak) 24 m/dak’ya çıkan kesme hızları sayesinde verimlilik de artıyor.

“Yeni nesil T300, önceki versiyona kıyasla takım ömründe önemli bir artış sağlıyor,” diye ekliyor Belfrage. “Dahası, Sandvik Coromant’ın geliştirilmiş CoroTap T300 kılavuzu, pazardaki rakip takıma kıyasla takım ömründe %57 artış ve yüksek kesme hızları sunuyor.

“Kanıtlanmış proses iyileştirmeleri ve Sipariş Üzerine İmalat hizmetiyle sunduğu takım özelleştirme yeteneği sayesinde yeni nesil CoroTap takımları, diş kesme uygulamasını müşterilerimiz için daha hızlı ve daha verimli hale getirecektir”.

Devamını oku

Kesici Takımlar

Kesici takımlarda KORLOY standardı ve TEMAK güvencesi

Yayın tarihi:

on

30 yılı aşkın tecrübesiyle metal işleme sektörünün güvenilir markası TEMAK, kesici takım imalatının Güney Koreli öncüsü KORLOY’un geniş ürün gamını Türk sanayisinin hizmetine sunuyor.

Kesici takım üretiminde yüksek ürün çeşitliliği

Tornalama, diş çekme, frezeleme, parmak freze, delme ve çok amaçlı kesici takımları metal işleme sektörüne sunan TEMAK, KORLOY’un geniş ürün gamını, Türkiye’deki en iyi stok miktarlarıyla sektör profesyonellerine sunuyor. 50 yılı aşkın bir mazisi olan KORLOY’un ürün grubu içerisinde freze uçları, kesici aletler, parmak freze, kesici takım ve karbür freze ile pek çok farklı ürün yer alıyor. Ar-Ge’ye verdiği önemle ürün ve kalite anlayışını sürekli olarak geliştiren KORLOY markası, kesici takım üretiminin global çaptaki liderleri arasında yer alıyor. Topluma duyarlı şirket politikasıyla sürdürülebilirlik ilkesini benimsemiş olarak üretimini sürdüren marka, üst düzeyde kalite ve üretim süreçlerinin kusursuzlaştırılması için en doğru çözümleri sunuyor. KORLOY’un yüksek kalite anlayışıyla imal ettiği ürünler, havacılık, otomotiv, demiryolu endüstrisi ve tıbbi üretim gibi geniş bir alanda kullanılıyor.

KORLOY kalitesi ve TEMAK güvencesi

Dünyaca ünlü kesici ve tutucu takımlar ile ölçü aletleri markalarını Türk sanayicisinin hizmetine sunan TEMAK, KORLOY Türkiye temsilciliği ile sektöre özel çözümler arz ediyor. Stoktan hızlı teslimat ve bol ürün çeşitliliği avantajlarıyla öne çıkan TEMAK, İstanbul içi aynı gün ücretsiz teslimat seçeneği ile fark yaratıyor.

TEMAK, metal işleme sektöründe kullanılan kesici takımlar, tutucu takımlar ve ölçü aletleri konusunda başta Avrupa olmak üzere, Amerika ve Uzakdoğu’dan 35 markanın Türkiye ana distribütörlüğünü ve tedarikçiliğini yapıyor. Yalın iş felsefesiyle hareket eden TEMAK, hızlı tedarikin yanı sıra satış sonrası destek ve onarım hizmetleriyle de fark yaratıyor. TEMAK’ın geniş ürün gamında yer alan diğer bazı kalemler şunlardır: 5 eksen mengene, süper hassas mengeneler, açılı kafalar, uhidrolik tutcular, bilyalı tutucular, yüksek sertlikteki malzemeleri işlemek için kullanılan özel parmak frezeler, kılavuzlar ve karbür matkaplar.

Devamını oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com